LA CASA DE @faikoztrak 3.BÖLÜM

(59. twitten devam)60- 2. bölümünün sonunda Öztrak Hanedanı ve Faik Öztrak’ın hala kızının eşi Dr. Ali Tigrel’in halası Melek Öktem de kalmıştık.
61-İlk okuyan için karmaşık ve uzak akraba bağlantısı gibi görünen bu ilişkiler, Sabetayların klan modeli yapmış olduğu bu akrabalık evlilikleri göz önüne alındığında aslında ne kadar sistemli bir ilişki networku olduğu açık bir şekilde anlaşılır.
62-Bu akrabalık ilişkileri,X bir aileyi ele alırken sizi Y ailesine,Y ailesini incelerken de sizi Z ailesine götürsede aslında X, Y ve Z, birbiriyle hem kan bağı hemde kız alıp-verme yani dünürlük ilişkisi olarak akrabadır. Tıpkı şimdi inceleyeceğimiz akrabalık ilişkisi gibi.
63-CHP’li eski Ticaret Bakanı Vedat Dicleli, Yarbay Mehmet Mihri beyin oğlu olarak 1912 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası Mehmet Mihri beyin çok yakın arkadaşı olan eski Genelkurmay Başkanları’ndan Cevat Çobanlı’nın vesilesiyle Galatasaray Lisesine girdi.
64-Galatasaray Lisesi ve Siyasete nasıl girdiğini 2 Nisan 1950 tarihli AKŞAM Gazetesi’nin 3. sayfasında anlatan Vedat Dicleli, bu hızlı yükselişinin arkasında Paris’te tanıştığı eski Başbakanlardan Nihat Erim olduğunu söylüyor.
65-Üniversiteyi Ankara’da bitiren Dicleli,eğitimine 1937 yılında gittiği Paris’te devam ediyor.1942 Paris dönüşü İktisat doçenti olan Dicleli,1946 seçimlerinde Milletvekili oluyor.Dicleli’nin yükselişi devam ediyor ve 7 Haziran 1949’da Ekonomi ve Ticaret Bakanı yapılıyor.
66-X, Y, Z denkleminden bahsettim ya işte Dicleli de bu denklemin parçası olarak bir klan evliliği yaparak soyadı kanunundan önce Pirinççizade,soyadı kanunundan sonra da Pirinççioğlu adını alan aileye damat olarak giderek Feyzi Pirinççioğlu’nun kızı Kadriye hanımla evleniyor.
67-Kadriye hanımın babası Feyzi Pirinççioğlu, Osmanlı Meclis-i Mebusan’ı ve TBMM de 4 dönem Milletvekilliği yapan, 3 ayrı dönemde de Bayındırlık Bakanlığı görevini yürüttü. Lozan Anlaşmaları Müzakere sürecinde, Kürt kökenli vatandaşların hakkını korumak için yer aldı.
68-Babası Arif Pirinççioğlu,Diyarbekir Gazetesi’nin kurucusu ve sahibiydi.Pirinççioğlu ailesi de Öztrak ve Tigrel ailesi gibi Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir çok tanınmış sima kazandıran bir aile. Vedat ve Kadriye çiftinin Mehmet Sina ve Gaye adlarında 2 çocukları oldu.
69-Vedat ve Kadriye çiftinin kızları Gaye hanım, Türk Kuşu eğitim öğretmenlerinden Müeyyet Tekyeli’nin oğlu Münci beyle evlendi. Vedat ve Kadriye çiftinin dünürü Müeyyet Tekyeli’nin eşi, Atatürk’le bir çok davete katılan, Türk Kuşu Örgütü’nün üyesi Naciye Toros.
70-Naciye Toros, 1914 yılında İstanbul’da doğdu. 1931’de Çapa Kız Öğretmen Okulunu bitirdi. Eskişehir Arifiye, İstanbul Çubuklu ve Dikilitaş İlkokullarında öğretmenlik yaptı. 3 Mayıs 1936’da İstanbul Üniversitesinde açılan planör kursuna katıldı.
71-Kursu başarıyla bitiren Naciye Toros, İnönü Yüksek Yelken Uçuşu Kampına katıldı. Türk Kuşu öğretmenlerinden Müeyyet Tekyeli’yle tanıştı ve 1941 yılında evlendi. Bu evlilikten 1 yıl sonra 1942 yılında Vedat-Kadriye çiftlerinin damadı Münci Tekyeli dünyaya geldi.
72-Vedat-Kadriye çiftinin dünürleri Müeyyet Tekyeli, Türkiye’nin en önemli Mason Üstatlarından Galip Hamdi Tekyeli’nin oğlu. Babası gibi kendiside Mason. Mensubu olduğu ‘Müsavat Muhterem’ Locasının kurucusu da babası.
73-‘Müsavat Muhterem’ locası, 6 Ocak 1950 yılında kuruldu. İlk toplantısı İstanbul, Taksim Sıraselviler Caddesi 66 numaralı apartmanın 3’üncü katında 26 Mart 1950 tarihinde yapıldı. Apartmanın adı Ayla, sahibiyse Atatürk’ün en beğendiği seslerden birisi olan Safiye Ayla'ydı.
74-Müsavat Muhterem locasının kurucusu Galip Hamdi Tekyeli olsada ilk üstadı Muhterem’i Şükrü Hazım Tiner.Tiner’in locada 1 yıl görev yapmasının ardından locanın üstadı Galip Hamdi Tekyeli oluyor.Yıl 1951.O da 1 yıl görevde kalıyor ve 1952’de Ferit Ramiz Öker göreve geliyor.
75-Selehaddin Güvendiren 1953, Kemal Salih Sel 1954, Tarık Ziyal 1955 ve yeniden 1956'da Galip Hamdi Tekyeli üstad oluyor. Nami Serdaroğlu 1957, Galip Hamdi Tekyeli 1958 ve 1959 derken 1960 yılında Vedat-Kadriye çiftinin damatları Müeyyet Tekyeli üstad oluyor.
76-Müeyyet Tekyeli 1 yıl üstad olarak locada görev yaptıktan sonra 1961-1967 yılları arasında sırasıyla Reyan Erben, Sahir Erman, Mukbil Gökdoğan, Ziya Umur ve Alp Kun üstadlık görevini yürütüyorlar. Müeyyet Tekyeli 1968 yılında yeniden locanın üstadı oluyor.
77-Galip Hamdi Tekyeli’nin kurucusu olduğu ‘Müsavat Muhterem’ locasında ilginç bir isim daha var. Haluk Feyzioğlu. Feyzioğlu ailesine de mensup bir çok Mason var. Hatta Av. Metin Feyzioğlu’nun da 31.12.2000 tarihli ÜÇGÜL Locası üyeleri arasında adının geçtiği iddialar arasında.
78-Feyzioğlu ailesini Boğaziçi Üniversitesi eylemleri yüzünden kapatılan hesabımda uzun uzadıya yazmıştım. Gerek duyulursa yeniden yazarım. Çünkü Feyzioğlu aileside oldukça önemli aileler arasında yer alıyor. Yeniden Öztrak Hanedanlığı ve akrabalarına geri dönelim.
79-Vedat-Kadriye çiftinin Mason dünürü Müeyyet Tekyeli, Sanullah Hamdi Tekyeli’yle kuzen olup Sanullah Hamdi Tekyeli üzerinden de Günel ailesiyle akrabadır. Günel ailesinin tanınmış simalarından Necip Günel’in kardeşi Muammer hanım, İsmail Akgün’ün eşidir.
80-Muammer-İsmail Akgün çifti en ünlü Sabetay Akrabalık zinciri bulunan Güzide Anılmış’ın dünürüdür. Bu akrabalık zinciri içinde güncel olarak en meşhur olanıysa anne tarafından Sabetay olan FETÖ lideri Fetullah Gülen dir. Bunu ayrı bir twit zincirine bırakarak devam edeyim.
81-Güzide Anılmış, Adnan Menderes’in halası Sacide hanımın kızıdır. Güzide dışında Sacide-Ahmet Hamdi çiftinin Hüseyin, Hasan, Ali Selami ve Kenan isminde 4 çocukları daha var. Hasan, çocuk yaşta vefat ediyor ve soyadı kanununa yetişemiyor.
82-Soyadı kanunundan sonra Güzide'nin erkek kardeşlerinden Kenan ‘Akmanlar’, Hüseyin ve Ali Selami de ‘Helvacıoğlu’ soyismini alıyor. Güzide ise eşi olan Yüzbaşı Filibeli Nihat beyin soyadını aldı. Sonraki twitlerde göreceğiniz gibi Öztrak ailesi Menderes’le de akraba.
83-Daha doğrusu, Öztraklar, Evliyazadeler, Uşakizadeler, Helvacızadeler ve Katipzadeler’le akraba. Hatta FETÖ lideri Gülen'in anne tarafından da akrabaları. Güzide hanımın da mensubu olduğu Günel ailesinden Baykan Günel, Muammer Öktem’in kız kardeşi. Peki Muammer Öktem kimdi?
84-Faik Öztrak’ın halası Handan İnan’ın kızı Gülen hanımın eşi Dr. Ali Tigrel’in halası olan Melek hanımın eşi. Öztrak Hanedanı, Evliyazadeler, Uşakizadeler, Helvacızadeler ve Katipzadeler’le birlikte aynı zamanda Tigrel, Pirinççioğlu, Tekyeli, Günel aileleriyle de akrabalar.
85-Dr.Ali Tigrel’in halası Melek hanımın, eski Diyarbakır Milletvekillerinden İhsan Hamit Tigrel’in kızı olduğunu yazmıştım. İhsan Hamit Tigrel’in yeğeni Zülfi bey, Celadet hanımla evli olup Celadet hanımın yeğeni Şeyma hanım ile Koç Ailesinin kızı Semahat Arsel, eltidir.
86-LA CASA DE @faikoztrak 4.BÖLÜM'e Koç ailesiyle devam edeceğim. @faikoztrak bey buraya kadar olanları okusun, ardından bu şarkıyı dinlesin bende kendime Pankek yapayım....!!

Bu arada yarın Cumartesi, bu da kesin bilgi olup yayarsak memnun olurum.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Emre Yaziyor

Emre Yaziyor Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @emreyaziyorrr

21 Apr
LA CASA DE @faikoztrak 2

(23.twitten devam)

24-Dün başladığım twit serimde, Faik Öztrak’ın halası Handan İnan ve Öztrak Ailesinin dünürleri Tigrel Ailesinden söz etmiş, Tigrel Ailesinden Dr. Ali Tigrel’in Faik Öztrak’ın halasının kızı Gülen hanımın eşi olduğunu yazmıştım.
25-Tigrel Ailesinin de Öztrak Ailesi gibi Türkiye Siyasetinde aktif olduklarını, bürokrasi ve Milletvekilliği gibi bir çok devlet kademesinde babadan oğula geçen bir silsile ile faaliyet yürüttüklerini yazdım. 2. Bölümümüze kaldığımız yerden devam edelim.
26-Sabetaylar hakkındaki araştırmalarımı, ailelerin şecere tutmak ve diğer ailelere akrabalık bağlarını hatırlatmak için gazetelere verdikleri Vefat İlanları dışında aile biyografileri üzerinden yaparken gün yüzüne çıkmamış bir çok akrabalık bağını keşfetmeye başladım.
Read 37 tweets
20 Apr
LA CASA DE @faikoztrak

1-Şuana kadar CHP Sözcüsü @faikoztrak ve Öztrak Hanedanı hakkında hep amca ve dede Öztrak’tan bahsettim. Öztrak hanedanının bir de kadın üyeleri var. Yani halalar!
2-Bu ilk bölüm sıralı twitlerimde, Faik Öztrak’ın halası, Orhan, Adnan, İlhan ve Ülker’in kardeşi olan Handan İnan hakkında bilgiler vereceğim. Faik Öztrak’ın halası Handan İnan, 25 Ekim 2016’da defnedildi fakat neredeyse hiç bir medya kuruluşunda haber yapılmadı.
3-Neden haber yapılmadı veya duyulmaması gereken neydi bilmiyorum. Açıkçası bu da ayrı bir araştırma konusu olarak notlarım arasına giredursun ilk olarak Faik Öztrak’ın halası Handan İnan’ın eşiyle başlayalım.
Read 23 tweets
20 Apr
Cevap için teşekkürler. Cevaplardan yola çıkarak bir kaç soru sormam gerekti.

1-Akla, vicdana, gözleme dayalı bir fiil bazen doğru bazen yanlış sonuç doğurabilir. 'Bilge kişi' kendi zannına göre 'Melikin gasbından korumak için' yoksullara ait olan gemiye 'zarar veriyor'
Burada yanlış bir hüküm var. 'Melikten korumak' için yapılan eylem Melik'in yapacağı eylem ile aynı. Ha o gemi gasp edilmiş ha delinip batırılmış! 'Bilge Kişi'nin bu kararı her koşulda yoksulların karına değil zararına olmuş Sn @mehmetakifcan79
İkinci husus ise çocuğun öldürülmesi. Gerekçe ise zan! Yani çocuğun ileride anne ve babasını 'azgınlığa ve küfre sürüklemesinden' korkmak.

Sürüklemeyede bilir!

Ortada kesin bir sonuç yok iken 'Bilge Kişi' zanna tabi olup bir cinayet işliyor Sn @mehmetakifcan79
Read 4 tweets
19 Apr
1-Ateist Celal Şengör'ü daha önce yazmıştım ama yeni bir detaya daha ulaştım.

Dede @faikoztrak ile ortağı Hayri İpar'ın 'Şeker Şirketi' üzerinden İş Bankası ve Ziraat Bankası'nı hortumlamalarına zemin hazırlayan ve Hayri İpar ile bacanak olan Kazım Taşkent, Şengör'ün akrabası.
2-Yarın yazmaya başlayacağım @faikoztrak twit serisinde Vehbi Koç ile dede @faikoztrak tarafından kurtarılan Martin Segal dışında bu olaydan 3 yıl sonra Kazım Taşkent tarafından kurulan Yapı Kredi Bankası hakkında da bilgiler paylaşacağım.
3-Kazım Taşkent'in memur maaşıyla Yapı Kredi Bankasını kurmasından ziyade Taşkent'in bacanağı olan 'Şeker Kralı' Hayri İpar ve dede @faikoztrak ile olan ilişkisi önemli.

Hortum operasyonun teslisi:

Baba: Vehbi Koç
Oğul: Dede @faikoztrak
Kutsal Ruh: Şeker Kralı Hayri İpar.
Read 5 tweets
19 Apr
1-CHP, sözcüleri @faikoztrak hakkında yayınlanan haberlerden rahatsız olmuş. O zaman çıtayı biraz daha yükseltelim ve T.C. Devleti'nin 'Saklı Seçilmişleri' hakkında kısa bir twit zinciri paylaşayım. Elbette konu Öztrak ailesi.
2-Filistin'e kaçmak için 12 Aralık 1941'de Romanya'nın Köstence limanından 800 Yahudi yolcu ve 10 mürettebatla yola çıkan Struma Gemisi motor arızası sebebiyle 15 Aralık 1941 günü İstanbul Sarayburnu açıklarında demir atmak zorunda kalmıştı.
3-Sarayburnu'na demirleyen ve içinde Filistin'e kaçmaya çalışan Yahudilerin bulunduğu gemi için Almanya İstanbul Başkonsolosu devreye girdi ve gemide salgın hastalık olduğu ihbarında bulundu ve Almanya tarafından yolcuların karaya çıkarılmaması için baskı yapıldı.
Read 8 tweets
18 Apr
1-Müslümanlara 'Gerici' diyen, başörtülü veya sakallı birisini gördüğünde 'Yallah Arabistan' göndermesi yapan zavallılara kızsam mı acısam mı bilemiyorum ama bildiğim tek bir gerçek var o da Batı'nın en önemli olan icadı 'Pazarlama' sanatını çok iyi uyguladığı.
2-Mozart dinlemeyi 'Çağdaşlık' zanneden öküz'e dinlediği müziğe can veren Mi-Fa-Sol-La-Si-Do-Re gibi notaları aslında Müslüman Arapların bulduğunu, Mi-Fa-Sad-La-Sin-Dal-Ra harflerinin bu yüzden Arap alfabesinde olduğunu anlatamadık.
3-Eğer Müslümanlar olmasaydı bugün başta ilk kimya laboratuvarı olmak üzere Neşter, Pens, Makas gibi 200'e yakın Cerrahi alet olmayacaktı. Bugün kıçını, burnunu, memesini estetik cerrahiyle şekillendiren, Müslümanlara dil uzatıyorsa bu onun değil bizim ayıbımız.
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!