Kanuni, Yahudiler için çok önemlidir.Yahudiler,İsrail kralı Şelomo’dan sonra kendilerini temsil ettiği için Kanuni'ye 'Kral Süleyman' adını verir. Sadece bununla ibaret değil. Yahudilere göre Siyasal anlamda Siyonizmin fikir babası olan Nasi ailesiyle birlikte Kanuni'de anılır.
Yahudilerin Kanuni Sultan Süleyman'a verdikleri önem sadece bu kadar değildir. Kudüs'teki ağlama duvarında 2 önemli kişinin mührü vardır.

1. Mühür, 'Magen David' denilen ve Kral Davud'a atfedilen mühür, 2. Mühür ise Kanuni Sultan Süleyman'a atfedilen mühürdür.
Süleyman Tapınağı dışında Kanuni Sultan Süleyman karşımıza ABD'de de çıkar. Yahudi Ulusu’nun büyü kurtarıcı ve İsrail’in Kralı saydıkları Kanuni'nin Temsilciler Meclisi'nin salon duvarında sonsuzluğun sembolü olan Akasya içerisinde portresi asılıdır.
Yahudi Ansiklopedisi Judaica'da Kanuni döneminin ünlü hahamları, Shelomo ben Mazal, Isaac Bar Sheshet, Shemuel Halevi, Abraham Zacuto yazdıkları şiirlerinde Kanuni için 'Yahudilerin namusudur. İhtişamı yücedir. Sion’un kurucusu ve İsrail'in kralıdır.' derler.
Daha da ilginci 'Kripto Yahudi' olarak bilinen ve Kanuni'nin süt kardeşi olan Beşiktaşlı Şeyh Yahya Efendi ve Yahudilerin ilişkisidir.Bu da ayrı ilginç bir konudur ama twit zinciri uzamasın.İBB'ye bağışlanan bu tablo ilginçmiş, demek ki; Yahudiler @ekrem_imamoglu 'dan çok memnun.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Emre Yaziyor

Emre Yaziyor Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @emreyaziyorrr

2 May
1-Sn @mehmetakifcan79 hoca ile bu gece saat 23:00'te Discord Uygulaması üzerinden yapmayı planladığımız sohbete katılmak isteyen dostlara yardımcı olmak için uygulama hakkında görselli bir izah yapayım.

Google Play veya App Store'dan fotoğrafını paylaştığım uygulamayı indirin
2-Uygulamayı indirip kendinize hesap oluşturduktan sonra saat 23:00'ü bekleyin :)

Saat 23:00'te twitır hesabımdan bir link paylaşacağım. O linke tıkladığınızda Discord'daki 'KURAN, TARİHSEL Mİ EVRENSEL Mİ' başlıklı odaya gireceksiniz.
3-Odaya girdikten sonra telefon ekranınızı sağa sürükleyin. Karşınıza fotoğrafını paylaştığım bölüm çıkacak. Burada kırmızı daire içine aldığım 'GENEL' kısmına tıklayacaksınız.
Read 5 tweets
30 Apr
Sn @vedatmilor tarihçilere dava açın!

Atatürk'ün 1920-1922 tarihleri arasında 4 kez geldiği Konya'da İlyas Çaha, Muhlis Koner, Behiç Erkin'e ait konaklarda kaldığını yazmışlar ama sakallı, sarıklı, cübbeli ve evinde babaannenizin piyano çaldığı dindar dedenizi unutmuşlar (!)
Sn @vedatmilor verdiğiniz her röportajda,'Atatürk, Konya'ya geldiğinde babaannemin babasında kalırdı. Daha o tarihte evde piyano çalınırdı. Babaannemin annesi de Milli Mücadele için kadınları örgütlerdi' diyorsunuz. Şuan araştırıyorum ama ilginç bir durum var, aydınlatır mısınız?
Milli mücadele döneminde Konya Şehir halkı nakdi yardımlar yapıyor Sn @vedatmilor . 14 Ağustos 1921'de Konya eşrafından Kazım Hüsnü Ticarethanesi 20.000,İsmail Paşa Fabrikası 10.000,Fethiye Fabrikası 10.000,Acemzade Murad Efendi 4.000,Boşnaklı Salih Efendi 4.000,
Read 10 tweets
28 Apr
1-Sn @vedatmilor 'e öncelikle teşekkür ederim. Şahsım için 'Sallıyor'dan 'Dedemin amcasının yeğeni' level'ına geldi.

O zaman biraz daha level atlatalım Sn @vedatmilor 'a ve anne tarafına da kısaca bir bakalım.
2-Madem Sn @vedatmilor kan bağı arıyor o zaman yardımcı olalım. Sn @vedatmilor 'ün annesi Selma Keşmir hanım. Selma hanımın büyükannesi Ayşe Saffet Camcıoğlu. Büyükanne Ayşe hanım aynı zamanda Sevgi Edin'in de büyükannesi. Image
3-Siz bakmayın Sn @vedatmilor 'un 'Vehbi Koç, anneannemle aynı apartmanda oturur, komşumuzdu ( ) dediğine. Aslında akrabalar ki; yarın yazacağım. Ayşe Saffet Camcıoğlu'nun torunu Sevgi Edin, Sabetayların en meşhur ailelerinden Edin ailesinin gelini.
Read 9 tweets
28 Apr
1-Sn @vedatmilor 'Emre Erciş atmaz' VEFAT ilanlarından şecere takip eder. Nasıl mı? Tane tane yazayım belki bilmediğiniz akrabalarınızı keşfeder, Sıla-i Rahim yaparsınız.

Önce Kalkavan Ailesiyle olan akrabalığınızı öğreteyim size.
2-Sn @vedatmilor , Mecidiyezadeler'den Emin Yumni beyin oğlu dedeniz Tahir Milor ile Mecidiyezadeler'den Tahir Paşa'nın oğlu Cevdet Arıkut akraba olup Cevdet Arıkut'un eşi Merfua Arıkut, Baskın Sokullu'nun halasıdır. Bknz EKTEKİ VEFAT İLANLARI ImageImage
3-Marfua Arıkut'un yeğeni Baskın Sokullu, Faruk Sokullu'nun yeğeni olup Faruk Sokullu Hasan İnsel'in kardeşidir. Hasan İnsel, Mihrişah Kazma'nın damadıdır. Armatör Ahmet Kalkavan da Mihrişah Kazma'nın amcasıdır Sn @vedatmilor ImageImageImage
Read 8 tweets
23 Apr
LA CASA DE @faikoztrak 3.BÖLÜM

(59. twitten devam)60- 2. bölümünün sonunda Öztrak Hanedanı ve Faik Öztrak’ın hala kızının eşi Dr. Ali Tigrel’in halası Melek Öktem de kalmıştık.
61-İlk okuyan için karmaşık ve uzak akraba bağlantısı gibi görünen bu ilişkiler, Sabetayların klan modeli yapmış olduğu bu akrabalık evlilikleri göz önüne alındığında aslında ne kadar sistemli bir ilişki networku olduğu açık bir şekilde anlaşılır.
62-Bu akrabalık ilişkileri,X bir aileyi ele alırken sizi Y ailesine,Y ailesini incelerken de sizi Z ailesine götürsede aslında X, Y ve Z, birbiriyle hem kan bağı hemde kız alıp-verme yani dünürlük ilişkisi olarak akrabadır. Tıpkı şimdi inceleyeceğimiz akrabalık ilişkisi gibi.
Read 27 tweets
21 Apr
LA CASA DE @faikoztrak 2

(23.twitten devam)

24-Dün başladığım twit serimde, Faik Öztrak’ın halası Handan İnan ve Öztrak Ailesinin dünürleri Tigrel Ailesinden söz etmiş, Tigrel Ailesinden Dr. Ali Tigrel’in Faik Öztrak’ın halasının kızı Gülen hanımın eşi olduğunu yazmıştım.
25-Tigrel Ailesinin de Öztrak Ailesi gibi Türkiye Siyasetinde aktif olduklarını, bürokrasi ve Milletvekilliği gibi bir çok devlet kademesinde babadan oğula geçen bir silsile ile faaliyet yürüttüklerini yazdım. 2. Bölümümüze kaldığımız yerden devam edelim.
26-Sabetaylar hakkındaki araştırmalarımı, ailelerin şecere tutmak ve diğer ailelere akrabalık bağlarını hatırlatmak için gazetelere verdikleri Vefat İlanları dışında aile biyografileri üzerinden yaparken gün yüzüne çıkmamış bir çok akrabalık bağını keşfetmeye başladım.
Read 37 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!