m.bulut Profile picture
2 May, 10 tweets, 2 min read
Size nasıl mutlu ve başarılı bir yatırımcı olunurun sırrını vereyim. Endeksi, Dünya ekonomisini, emtiayı, kurları yani market volatilitesini takip etmeyi bırakın. Boşta kalan tüm vaktinizi kaliteli şirket bulmaya harcayın.
Senelerdir onlarca superinvestorın biyografisini okuyor, yatırım stratejisini inceliyorum. Bazılarını hangi durumda nasıl davranabilirler tahmin edebilecek kadar derinlemesine araştırdım. Bu insanlardan öğreniyor, onları taklit ediyorum. Çoğunun ortak yöntemi bu strateji.
Bu çok generic tavsiyedeki "kaliteli şirket" bulunması o kadar kolay değil. Öyle sadece finansal tablolarını ve faaliyet raporlarını okuyarak kaliteli şirketleri bulamazsınız. Sanılandan çok daha fazla araştırma gerektiriyor.
Senelerdir bu superinvestorları araştırıp okurken ve kendi deneyimlerimle oluşturduğum bir checklistim var şirketleri araştırırken kullandığım. 63 adımdan oluşuyor (sayı senelerdir artıyor-azalıyor). Bu adımlardan sadece birisi ucuzluk. Ucuzluk en kolay tespit edilen maddelerden.
Seçilen market ve endekse göre değişmekle beraber sizi endeks içi tail risklerden koruyacak optimum hisse sayısını tespit etmek zor değil (10-20 arası bir sayı). Ancak buna rağmen benim portföyüm çok daha konsantre, çünkü kaliteli şirket bulmak çok zor.
Konsantre portföyümde iki tip şirket var. Birisi koşullar ne olursa olsun asla satmayacağım, en kaliteli şirketler (10 yıl vade). Diğeri ise orta kalite ama aşırı ucuz şirketler (1-3 yıl vade). Kullandığım checklistimdeki adımların başlıkları:
Kalitesiz ve pahalı şirketi bulmak çok kolay. Çoğu şirketi elemek 10 dk sürmüyor. Ancak çok kaliteli şirketi bulup tespit etmek haftalar sürüyor. Örneğin marttaki sert satıştan 1 hafta önce kaliteli şirketler listeme ekleyip, araştırmalarıma hala devam ettiğim bir şirket mevcut.
Orta kaliteli ama çok ucuz şirketlerde yukarıda paylaştığım tüm maddeleri uygulamıyorum ama yine de olmazsa olmaz maddeler var. Örneğin ne kadar ucuz olursa olsun, reel satış büyümesi olmayan bir şirketi almam için başıma silah dayanması gerekiyor.
Ancak her şey matematiksel değil, baktığım büyüme oranları bile sert matematiksel değil çünkü örneğin 2020 senesinde şirketlerin büyümelerinin yavaşlamış olması için gerçek bir sebep ortaya çıktı. O yüzden hangi sene nasıl büyümüş daha derinlemesine bakmak gerekiyor.
Size hiç duraksamadan en az 4-5 tane superinvestor sayabilirim ki vakti zamanında "çok ucuz şirketleri alıp değerine gelince satma" stratejisiyle yatırım yaparken kaliteli şirketleri alıp hiç satmama stratejisine dönen. Buffett, Li Lu, Sleep, Pabrai...

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with m.bulut

m.bulut Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @mebulud

1 May
Kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyun (beğenme garantisi veriyorum): amazon.com/Richer-Wiser-H…
Son iki röportajında Mohnish Pabrai (kitap da kendisinden de bahsediliyor) kitabı övüyordu, okunacaklar listemde öne çekip okudum ve az bile övmüş diyebilirim. Kitapta bahsedilen Nomad investment partnership'in bir yatırım hikayesi beni de çok etkilediği için anlatmak istiyorum.
Adamlar 2004'te diktatörlükle yönetilen Zimbabve'ye en kötü (yerel para birimi devalue olup, özel şirketlerin devletleştirildiği) döneminde gidip dört şirkete yatırım yapmışlar. Hatta bu süre zarfında bir dönem borsa bile kapatılmış. Son pozisyonlarından 2013'te çıkmışlar.
Read 4 tweets
30 Apr
Döngüsünün tepesindeyken ilgili şirketler için uzun vadeliyim diyen arkadaşların, şirket döngüsünün dip noktalarına giderken ne yapacaklarını merakla bekliyor olacağım.
Döngüsel şirketleri uzun vadeli olarak tutabilmek, standard bir uzun vadeli yatırımcının sabrından daha fazlasını gerektiriyor. Ayrıca bu tip şirketlerden maksimum fayda için döngü diplerinde alım yapabilmek ve bu dönemlerde hisse almak için nakit akışı gerekiyor.
Bende bu sabır ve zamanlama yeteneği olmadığından, genelde bu tip ağır döngüsel şirketlere bulaşmıyorum. Benim kabiliyetlerimin dışında döngüsel şirkete yatırım yapmak.
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!