FİZİKSEL SABİTLER GERÇEKTEN SABİT MİDİR?

Albert Einstein tarafından geliştirilen genel görelilik kuramının sonuçlarından biri de evrenin zamanla genişlemesidir. Bu durum evrenin uzak kısımları arasındaki mesafelerin zamanla arttığı anlamına gelir.
Ancak evren genişlerken içindeki cisimlerin boyutları değişmez. Genişleyen, cisimler değil uzaydır.

Aslında Einstein ilk başlarda genişleyen evren düşüncesinden hoşlanmamış ve kozmolojik sabit adı verilen bir sabiti genel görelilik denklemlerine ekleyerek
durağan bir evren modeli oluşturmaya çalışmıştı. Ancak Edwin Hubble tarafından 1929 yılında yapılan gözlemler, istisnasız her yöndeki gökcisimlerinin Dünya’dan uzaklaşmakta olduğunu, yani evrenin genişlediğini gösteriyordu.
Einstein, durağan bir evren modeli oluşturmak için genel görelilik denklemlerini değiştirmesinden, daha sonraları hayatının en büyük hatası olarak bahsedecekti.
Evrenin genişlediğinin gözlemler yoluyla doğrulanmasından beri bilim insanlarını meşgul eden bir konu, fiziksel sabitlerin gerçekten de sabit olup olmadığı. Dinamik bir evrende fiziksel bir nicelik zamanla değişmeden kalabilir mi?
Geçmişte bu soruya cevap bulmak için pek çok araştırma yapılmış, ancak net bir sonuç elde edilememişti. Physikalisch-Technische Bundesanstalt’ta çalışan bir grup araştırmacının yaptığı son çalışmalarda ise fiziksel sabitlerin zamanla değiştiğine dair bir sonuca ulaşılamadı.
Dr. N. Huntemann ve arkadaşları, araştırmalar sırasında sezyum ve iterbiyum elementlerinin kullanıldığı atom saatleri ile yapılan zaman ölçümleri arasındaki farkları incelemiş. Bu ölçümler arasında belirgin bir sapma gözlemlenseydi,
bu durum proton ve elektronun kütlelerinin oranının zamanla değiştiği anlamına gelecekti. Ancak sonuçlar son beş milyar yıl içinde bu oranda herhangi bir değişiklik olduysa bile değişiklik oranının 1/1.000.000’dan küçük olduğunu gösteriyor.
Dolayısıyla bu oranın evrensel ve kararlı bir sabit olarak kabul edilebileceği belirtiliyor. Dr. N. Hunteman ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Physical Review Letters’ta yayımlandı.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with İkarus

İkarus Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @ikarus_deadalus

3 May
Sümer Tabletleri ve Kutsal Kitaplarda Düşmüş Melekler

Lahmu’dan büyük gruplar halinde geldi İgigiler Dünya’ya. Yalnızca üçte biri kaldı Lahmu’da; Dünya’ya indi iki yüzü. Önderleri Marduk’la beraber olmak, onun düğün kutlamasına katılmak için geldik, diye açıkladılar.
Ne Enlil ne Enki bilmiyordu ki bir sırları var: Kaçırmak ve çiftleşmekti planları.
Dünya’daki önderlerden habersiz, Lahmu’da büyük bir grup İgigi bir araya gelip Marduk’a verilen izinden biz de mahrum edilmemeliyiz, demişlerdi birbirlerine.
Istırap ve yalnızlık çektiğimiz yeter, hiç çocuğumuzun olmayışı son bulsun! Buydu nidaları. Lahmu ile Dünya arasında gidip gelmeleri sırasında Dünyalıların kızlarını, kendi aralarında Adapit dişileri dedikleri kızları görmüş ve arzulamışlardı.
Read 14 tweets
2 May
142 YILDIR DEVAM EDEN DENEY...

Dünya’nın en uzun bilimsel deneylerinden biri olan Beal’in deney şişelerinden biri daha bu yıl çıkartıldı. Deney 142 yıl önce başlamıştı ve 79 yıl daha devam edeceği düşünülüyor.
Bir asırdan daha uzun bir süre önce, 1879 yılında, bilim tarihinin en uzun süren deneylerinden biri Michigan, East Lansing’de başladı. Her 20 yılda bir, bilim insanları bu deneyi kontrol ediyor. Salgın sebebiyle bir yıl gecikme ile geçtiğimiz hafta bir kez daha kontrol edildi.
Nisan 1879’da William Beal, her biri kumlu toprak ve bölgeye ait otların 1.000’den fazla tohumunu içeren 20 şişeyi, şu anda Michigan Eyalet Üniversitesi kampüsü arazisi içerisinde olan gizli bir yere gömdü.
Read 17 tweets
1 May
Skinwalker Çiftliğinin Sırları

Çiftlik 1900 senesin de ABD’nin Utah eyaletin de 480 dönümlük arazi üzerine kurulmuştur. Kurulduğu yer Ute kabilesinin yasak topraklarıydı. Tarihi kayıtlara bakıldığında diğer Kızılderili kabilelerinin dahi bu bölgeye girmediği dikkat çekmektedir. Image
Ute’ler bölgeden sürülmüş ardından kabilenin büyücüsü toprakları lanetlediği anlatılagelmiştir. Uteler’in çok korktuğu Navajo adında şekil değiştiren efsanevi bir yaratığın lanetin konusu olduğu söylenmektedir. Çiftliğin kurucusu o dönemin yeni sanayicilerinden Jockop Myers’ti. Image
İnşaatın 1.5 yılda tamamlanması planlanıyordu. Ancak işçiler karşılaştıkları paranormal olaylardan korkup kaçınca çiftlik ancak 6 yıl sonra bitirilebildi. 1900 senesin de Artık yaşlanmış olan Jackop Myers ve ailesi çiftliğe yerleşti. Image
Read 34 tweets
1 May
#1MAYIS UNUTMA.....

1 Mayıs’ın yaratıcısı olan dört yiğit işçi önderi Albert PERSONS, Adolph FISCHER, George ENGEL ve August SPIES, 1 Mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik yaptıkları için "Amerikan adaleti” tarafından idam edildiler... Image
Albert PERSONS isimli işçi, özür dileme şartıyla affedileceğinin söylenmesi üzerine, mahkeme heyetinin karşısında tarihe geçecek sözlerini söyledi: "Bütün dünya biliyor suçsuz olduğumu. Eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım."
ALBERT PERSONS'UN MEKTUBU
Yavrularım, Elveda!!...
“Bu kelimeleri yazarken adlarınızın üstüne gözyaşlarım damlıyor...
Bir daha hiç karşılaşmayacağız. Ah, sevgili çocuklarım, nasıl içten, derinden seviyor sizi babacığınız. Bir gün zaten gidecektim… Ama şimdi daha mutluyum.
Read 10 tweets
22 Apr
İNSAN VÜCUDUNDA KAYNAĞI BİLİNMEYEN 42 GİZEMLİ KİMYASAL TESPİT EDİLDİ.!..

Kaliforniya Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, insan yapımı kimyasalların vücudumuza etkisini ve bunları tespit yöntemlerini geliştirmek için yaptığı araştırmada,
insan vücudunda 109 farklı kimyasal keşfetti. Bunların 42'sinin kaynağı tespit edilemedi.

Hamile kadınların kimyasala maruz kalma durumlarını tespit etmek için başlayan araştırmada insan vücuduna tespit edilen 109 kimyasaldan 55 tanesinin daha önce insan vücudunda
hiç tespit edilmediği bilgisi paylaşılırken, işlerin esas ilginçleşmeye başladığı nokta ise kaynağının ne olduğunu bilemediğimiz 42 kimyasalın devreye girmesi.

Bilim insanları, insan vücudunda tespit edilen bu kimyasalların pek çoğunun kaynağını tespit edebiliyor.
Read 9 tweets
21 Apr
KEDİLER AVLARINI NEDEN SAHİPLERİNE GETİRİR?

Köpekler insanı sürünün başı görür. O yüzden insana itaat ve ondan ilgi almak köpeğin olmazsa olmazıdır. Bu anlamda evcil hayvanların çoğu insanı sahip olarak algılar ve bağlanır çünkü kedi hariç bütün evcil hayvanlar sürü hayvanıdır.
Sürü hayvanı olmayıp evcil olan tek hayvan kedidir. Aslına bakarsanız diğer evcil hayvanlar, insanların istemesi ile evcil oldu. Köpeğin evcilleşmesi 20.000 seneyi bulurken kedinin evcilleşmesi
sadece M.Ö. 3.000'lerde eski Mısır'da tahıl ambarlarına kemirgen tehdidi nedeniyle kedilerin kapatılması ile başlar. Bu anlamda kedi tam evcil hayvan değildir yarı evcil hayvandır. Ataları olan vahşi kediler ile yüzde 90 aynıdır.
Read 8 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!