Covid-19 aşılarının satın alınması konusunda AKP'lilerin insanların hayatı pahasına komisyon peşinde olması, bana bizzat şahit olduğum bir yolsuzluk vakasını hatırlattı. Hala anlamlandıramadığım olayı sizinle de paylaşayım.
Mavi Marmara saldırısı sonrasında Erdoğan'ın İsrail'le uzlaşmak öne sürdüğü şartlardan biri Gazze'ye ablukanın kaldırılmasıydı. Haziran 2016'da normalleşme anlaşması imzalanınca abluka kalkmadı, ancak İsrail kendi limanları üzerinden Gazze'ye yardım ulaştırılmasına izin verdi.
İlk yardım gemisi birkaç gün içinde alelacele organize edildi. Temel kalemleri un, şeker ve pirinç olan yardımın Gazze'ye ulaştırılmasında İsrail kurumlarıyla eşgüdümü ben sağlıyordum. Yardımın Gazze'ye ulaşmasının her aşaması Türkiye kaynaklı sorunlarla doluydu.
Sorunlar geminin Aşdod limanına vaktinde varmamasından başlayıp, yardım malzemesinin Gazze içinde sevkıyatını yapan Filistinli şirkete aylar sonra yapılabilen ödemeye kadar devam etti. Bu nedenle, kısa süre sonra gönderilecek ikinci yardım gemisi için bazı önerilerde bulunduk
Bu önerilerimiz arasında, sevkiyatın baştan sona tek bir Türk şirketi tarafından üstlenilmesi ve sözkonusu şirketin İsrailli limanın teknik sorularını cevaplayabilmesi için İngilizce bilen personelinin bulunması vardı. Başıma aldığım sorunu sonradan öğrenecektim.
İkinci geminin sevkıyatı ilkinden çok daha meşakkatli oldu. Çünkü ihaleyi alan AKP'li şirket sinekten yağ çıkarmak istiyordu. Öncelikle, gemiye yüklenen yardım malzemelerinin altına ticari konteynırları yerleştirdi, böylece bunu bedavaya getirmiş oldu.
İhaleyi alan Kahramanlı Logistics Group, normal şartlarda günlerce sürerken, konteynırlarını bekletmeden indirebildi. Aşdod limanının güvenlik müdürü bu açgözlülüğü bana anlatınca utanmış ve söyleyecek bir şey bulamamıştım.
Kahramanlı'nın tabi ki İngilizce bilen personeli yoktu. Bu nedenle, şirketin yapması gereken tüm işi da ben yaptım. Hatta sevkıyat evrakını İngilizceye tercüme ettim. Büyükelçilik neden var değil mi?
Yardımın Gazze içindeki dağıtımını yapacak şirket tabi ki önceden belirlenmemişti, son ana bırakıldı. Gözümün önünde Kahramanlı grubunun çalışanı @AFADBaskanlik yetkililerinden bu işlem için 300.000 Dolar istedi. Şok olmuştum.
Zira benzer miktardaki bir önceki sevkıyatı yapan Gazzeli şirkete bunu için yalnızca 50.000 Dolar ödenmişti. Şimdi Kahramanlı grup aynı işlem için altı katı fiyat istiyor. Engel olup, ihalenin tekrar Gazzeli şirkete verilmesini sağladım.
Türk şirketinin çalışanı elbette çılgına döndü. "Sen fetöcüsün. Seni tanıdığım AKP'li siyasetçilere şikayet edeceğim" diye tehditler savurdu. 50 bin Dolarlık iş için devletten 300 bin Dolar koparmaya çalışmayı hala aklım almıyor.
Benzer konuda bir anektod daha anlatayım. Küçükçekmece Belediyesi Başkanı Sadakataşı Derneği'nin Kudüs'teki iftar programına katılmak için İsrail'e gelmişti. İlişkiyi anlamlandıramadığım için Başkana sordum, neden bu programa katılıyorsunuz diye.
Başkanın cevabı gerçekten ibretlikti. Belediye olarak şirketlere ihale verirken, Sadakataşı'na yardım yapılmasını şart koşuyoruz demişti. İhaleye fesat karıştırıyor, yardıma haram haram bulaştırıyor ve bunu anlatırken iyi bir şey yapmış olmanın gururunu yaşıyordu.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Servet Akman

Servet Akman Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!