Komisja Europejska przedstawiła propozycję Europejskiej Tożsamości Cyfrowej („aplikacja portfela cyfrowego”). Oczywiste jest, że jest to motywowane zwiększeniem korzystania z technologii w okresie pandemii #koronawirus - mówi się o tym wprost wprost ec.europa.eu/newsroom/dae/r…
System zintegruje/sfederuje krajowe systemy państw członkowskich, w ściślejszą unię cyfrową. "wysoki stopień pewności co do ustalenia tożsamości osoby..." "powinien zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa danych osobowych..." itp. trochę machanie rękami. W planie też blockchain!
Przewidziano, że osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość „korzystania” z systemu na „równych zasadach”. Tylko „użytkowanie” – trochę to niejasne, czy dane osób z niepełnosprawnościami byłyby równie dobrze chronione? Jeśli nie, to jest problem.
„Duże platformy internetowe powinny zaakceptować Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej…” Tak więc Apple, Google, Facebook, Amazon/itd. zmuszone do honorowania tożsamości cyfrowej i zezwalać takim użytkownikom na logowanie się? Czy można tego używać do kierowania reklam?:)
Przeglądarki internetowe! Będą zmuszone do akceptowania certyfikatów uwierzytelniających. Ma to na celu zagwarantowanie "dowodu tożsamości" właściciela strony internetowej. Jakie standardy należy tu zastosować? Czy przeglądarki internetowe to wdrożą? Jaki wpływ długofalowy?
Przewiduje się też naruszenia danych, a nawet przypadki gdy niektóre systemy mogą w praktyce nie być obsługiwane...
Propozycja Komisji Europejskiej mówi, że (1) przeglądarki internetowe będą musiały honorować certyfikaty zaufania, (2) interfejs użytkownika przeglądarki internetowej musi być ZMODYFIKOWANY w celu honorowania certyfikatów i WYŚWIETLANIA ich jako „zaufanych”. Będzie kontrowersyjne
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
👉Przypomnienie: obecnie komputery kwantowe nie mają żadnego zastosowania. Nie dają żadnych wyników, czasem bezsensowne rezultaty (w najlepszym przypadku bardzo ograniczone wyniki, ale na wyjątkowo małą skalę, co nie ma użytku).
‼️W dającej się przewidzieć przyszłości komputery kwantowe nie będą oferowały żadnych przyspieszeń obliczeniowych. Właściwie nie oferują żadnych obliczeń. To nie jest żart. Nie ma praktycznych zastosowań. W celach R& D/edukacyjnych - OK. Ale nie na produkcji.
Z czego to wynika? Jest wiele technologii, które mogą być podstawą komputerów kwantowych. Kubity mogą być nadprzewodzące, oparte o NMR (jądrowy rezonans magnetyczny), pułapki jonowe, kropki kwantowe i takie tam. Ale trudno się kontroluje kruchy sygnał.
Przełomowe badania. Naukowcy "wycięli" z genomu bakterii wszystko co się dało tak aby uzyskać minimalny genom w komórce. Usunięto połowę genomu. Komórki sobie żyły i wtedy...
Efekt? Nawet jeśli zredukuje się genom do absolutnego minimum, ewolucja to dalsze mutacje. Nie da się zatrzymać ewolucji! 300 dni ewolucji (~ 40k lat u ludzi) wystarczyło by komórka zyskała wszystko, co wcześniej usunięto. nature.com/articles/s4158…
Jeśli jest jedna rzecz, którą nauczyła nas historia ewolucji, to że życie nie będzie ograniczone. Życie się uwalnia - rozszerza na nowe terytoria i pokonuje bariery boleśnie, może nawet niebezpiecznie… Po prostu życie znajduje sposób.
Stanowisko Wielkiej Brytanii ws. prawa międzynarodowego stosowanego w cyberprzestrzeni. Nie ma „szarej strefy”. Prawna zasada nieingerencji; „niepożądane, nieodpowiedzialne lub wrogie zachowanie przypisywane państwu niekoniecznie jest niezgodne z prawem” gov.uk/government/spe…
Naruszenie suwerenności państwa i nieinterwencji może nastąpić z powodu zakłócającej cyberoperacji wymierzonej w opiekę zdrowotną, energię infrastrukturę krytyczną, system finansowy, system polityczny/wyborczy. Nie wspomniano co z ingerencją w politykę wewnętrzną. Legalne? :-)
Jak odpowiadać na cyberataki? Retorsje mogą obejmować: sankcje gospodarcze, ograniczenia swobody przemieszczania się, wykluczenie z grup międzynarodowych, szersze środki dyplomatyczne; lub prawne, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.