گیاهان با هم ارتباط و همکاری دارن؟
سوزان سیمارد با جنگل بزرگ شده و از خانواده‌ای بود که پشت‌درپشت هیزم‌شکن بودن. وقتی دانشجوی بیست ساله جنگل‌داری بود تو یه شرکت بازآفرینی جنگل کار می‌کرد که مشاهداتش آغازگر یه کشف علمی انقلابی شد. کار سوزان کنترل کیفیت کاشت نهالهای جدید بود که دید
خیلی از نهال‌ها خوب رشد نمی‌کنن. سوزان از تجربه زندگی با جنگل می‌دونست که قارچ‌های الیاف‌مانندی هستن که تو و روی خاک جنگل رشد می‌کنن. ولی اون موقع کسی نمی‌دونست این‌ها چه نقشی در رشد و سلامتی کل جنگل دارن. چیزی که سوزان مشاهده کرد این بود که در فضای نهال‌کاری جدید این قارچ‌ها
اونطوری که در جنگل طبیعی گسترده می‌شن، وجود ندارن. سوزان مشاهداتش و مطالعاتش رو بیشتر کرد و در نهایت وقتی دانشجوی دکترای جنگل‌داری بود پژوهشی انجام داد که نشون داد درخت‌ها از گونه‌های مختلف از طریق همین قارچهای mycorrhizal در عین رقابت، برای بقا همکاری هم می‌کنن.
کشف سوزان این بود که درخت صنوبر و توس که نزدیک هم رشد کردن برای نور و منابع غذایی رقابت می‌کنن. اما وقتی توس خیلی رشد می‌کنه و روی صنوبر سایه می‌ندازه، ملوکول‌های کربن خودش رو از طریق همون قارچ‌ها به صنوبر انتقال می‌ده. و وقتی توس برگ‌هاش می‌ریزه، صنوبر هم همین کار رو براش می‌کنه
این یه کشف انقلابی بود و چند پژوهش‌گر دیگه تو اروپا هم کارهای مشابهی رو شروع کرده بودن. حالا ایراد جنگل‌کاری صنعتی این بود که فقط گونه‌ای رو می‌کاشتن که قرار بود ازش استفاده تجاری بشه. برای همین مثلا کسی توس رو کنار صنوبر نمی‌کاشت چون توس «بی‌مصرف» بود. ولی همین باعث شده بود
جنگل‌کاری تک‌گونه‌ای چندان موفق نباشه و درخت‌ها ضعیف و بیمار بشن. تو یه پژوهش دیگه در چین پژوهش‌گران نشون دادن که بوته‌های گوجه وقتی مورد حمله حشرات یا بیماری هستن از طریق همین قارچ‌ها به هم سیگنال می‌فرستن تا بقیه بوته‌ها آنزیم‌های لازم برای مقابله با بیماری یا حشرات رو بسازن.
پژوهش‌گران دیگه نشون دادن انتقال ماده و اطلاعات بین گیاهان فقط از طریق ریشه و قارچ‌ها نیست، بلکه بعضی گونه‌ها برای ارسال اطلاعات به سایرین ترکیبات فرار کربن در هوا منتشر می‌کنن که بقیه درخت‌ها اون رو دریافت می‌کنن و بر اساسش واکنش نشون می‌دن.
همچنین پژوهش‌ها نشون داد درخت‌هایی که در حال مردن هستن (که معمولا چندین سال یا دهه طول می‌کشه) شروع میکنن به انتقال کربن خودشون به درخت‌های دیگه تا اون‌ها ازش استفاده کنن. یکی دیگه از کشف‌های سوزان این بود که درخت‌های خیلی کهن نقش بسیار کلیدی در سلامت جنگل دارن چون شبکه ریشه
و قارچ‌هاشون بسیار گسترده است و وقتی خطری رو حس کنن می‌تونن تعداد بسیار زیادی درخت رو باخبر و آماده کنن. علاوه بر این چون مقدار زیادی کربن دارن، می‌تونن درخت‌های جوان رو کمک کنن. سوزان این درخت‌ها رو «درخت مادر» نامیده و کتابی با همین عنوان هم نوشته.
سخنرانی سوزان سیمارد در TED درباره اینکه درخت‌ها چطور با هم حرف می‌زنن:
ted.com/talks/suzanne_…
سال ۲۰۱۶ هم سوزان سیمارد و یک جنگل‌شناس آلمانی به نام Peter Wohlleben یه فیلم مستند ساختن به نام Intelligent Trees که در اون درباره روش‌ها و کاربردهای ارتباط درختان مختلف با هم توضیح می‌دن.
intelligent-trees.com
سیمارد مشاهده کرد که تو جنگل‌هایی که توس‌هاش رو نابود کردن تا صنوبرها بهتر رشد کنن، یه بیماری قارچی به نام Armillaria ریشه صنوبرها رو داره با شدت بسیار بیشتری نابود می‌کنه. پژوهشی که سیمارد و همکارانش انجام دادن نشون داد با کاشت توس «بی‌مصرف» کنار صنوبر می‌شه بیماری رو کاهش داد
دلیلش احتمالا مقاومت بیشتر توس‌ها به اون بیماری و نوعی همکاری بین توس و صنوبر برای بقاست.
مقاله پژوهشی:
doi.org/10.1016/j.fore…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with کیخون

کیخون Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Keykhoon

30 Apr
اینکه می‌تونید این توییت و هر چیز دیگه‌ای رو روی اینترنت ببینید یا ارسال کنید، دلیلش اون معادله ریاضیه که ۷۳ سال پیش توسط Claude Shannon که امروز تولدشه اختراع شد. اون معادله به ما می‌گه اطلاعات موجود در یک سیستم رو چقدر می‌تونیم فشرده کنیم، بدون اینکه چیزی نابود بشه.
فرض کنید دو تا سکه دارید که اولیش بی‌طرفه یعنی احتمال شیر (0) یا خط (1) برابره و دومین سکه جوری ساخته شده که همیشه خط (1) میاد فقط. شما اون سر دنیا نشستید و این دو تا سکه رو ده بار می‌ندازید و نتیجه هر کدوم رو به شکل یه رشته ده رقمی روی کاغذ می‌نویسی. بعد تلفن می‌زنی به من/
می‌خوای بهم بگی نتیجه هر کدوم چی بوده. برای اینکه رشته ده رقمی سکه اول رو بگید شما مجبورید تا آخرین رقم رو برام از پشت تلفن بخونید چون همواره ۵۰% احتمالش هست که رقم بعدی با قبلی تفاوت کنه. ولی برای سکه دوم کافیه بهم رقم اول رو بگید تا من بقیه رشته ارقام رو «بسازم»
Read 8 tweets
28 Apr
تبیین سرراست حمایتها و خون‌شویی‌های غرب‌نشین‌هایی مثل الهه هیکس از ج.ا. اینه که «رد پول رو بگیر». ولی این کافی نیست. اینکه آدم‌های مرفه و آزاد و تحصیل‌کرده اینطوری مدهوش یک سیستم تروریستی خونخوار بشن یه دلیل شخصیتی مهم هم داره. اینا دارن اون حس «برتری اخلاقی»شون رو هم ارضا می‌کنن
اینکه یه اندیشمند دانشگاهی برجسته مثل چامسکی هنوز بعد از چند دهه داره حقیقت عریان نسل‌کشی خونبار کمونیست‌ها تو کامبوج رو انکار می‌کنه دلیلش پول نیست. اینا عموما آدم‌های متوسط به بالا هستن و مشکل اقتصادی ندارن. آزادن و تحصیل‌کرده هستن. چیزی که کم دارن اون حس برتری و تنزه
اخلاقیه. برای ایجاد این حس هم قطعا یه شیطان بزرگ و مطلق لازمه، چون می‌خوان «در برابرش» هویت پیدا کنن. و این شیطان بزرگ هم برای این جماعت غربه (و آمریکا به عنوان نمادش). نکته کلیدی اینه که زندگی مرفه و آزاد تو غرب که حاضر نیستن لحظه‌ای ازش دست بردارن دقیقا همون چیزیه که این
Read 7 tweets
22 Apr
گزارش جدید برمبنای یافته‌های متخصصین کانادایی: ساقط کردن #PS752 برنامه‌ریزی‌شده و عمدی بوده.
۱- هنگام حمله سپاه در سیستم‌های GPS و Emergency Locator Transmitters اختلال ایجاد کرده بود
۲- اختلال در سیستم تا وقتی که سپاه به صورت فیزیکی با بولدوزر منبع ELT را نابود کرد ادامه داشت
⬇️
۳- رادار ردیابی تور از نوع IFF با استاندارد ICAO است با یک آنتن چرخان و قابلیت جابجایی بسیار بالا که به صورت اتوماتیک تمام سیگنال‌های هواپیماهای غیرجنگی را دریافت و شناسایی می‌کند و اساسا این رادار «امکان خطای تنظیم» چنان که ج.ا. ادعا کرده را ندارد.
⬇️
۴- محل استقرار سامانه تور نشان می‌دهد دقیقا پیش از حمله یک هواپیمای مسافربری دیگر از شرکت Turkish Airlines از بالای آن عبور کرده بدون اینکه «به اشتباه» ردیابی و هدف‌گیری شود که این نشان از انتخاب برنامه‌ریزی‌شده‌ی هواپیمای اوکراینی دارد.

لینک گزارش:
kingsentinel.com/?p=14210
Read 6 tweets
10 Apr
تو این ویدئوی کوتاه نورولینک درباره اختراع خفن‌شون، جدا از تکنولوژی پیچیده و جالبش، به نظرم سوال مهم اینه که میمون چطوری فهمیده که دیگه نیازی نیست دسته رو تکون بده تا بتونه بازی کنه؟ این رو تو ویدئو توضیح نمی‌ده، هرچند وسطش یه اشاره‌ای به شبیه‌سازی باور به حرکت دست در ذهن می‌کنه.
وسط ویدئو می‌گه در اولین تست سیستم میمون همچنان دسته بازی رو از روی عادت تکون می‌داده و نمی‌دونسته دسته قطعه. ولی فقط عادت نیست. مغز اگه درک نکنه که فرمان حرکت دست واقعا دست رو حرکت داده می‌فهمه یه خطایی وجود داره. برای همین شبیه‌سازی سیگنال‌های باور به انجام شدن حرکت هم لازمه.
ولی خب میمون می‌تونه دستش رو ببینه که دیگه تکون نمی‌خوره. می‌تونه نبودن دسته رو بفهمه. و مطلقا هیچ اطلاعی هم از نورولینک و آزمایش نداره. البته میمون درجه‌ای از آگاهی به آگاهی خودش داره، ولی واقعا کافیه؟ سوالم اینه که چطوری به میمون باوروندند که دستش داره حرکت می‌کنه؟
Read 4 tweets
19 Feb
رساله دکترای آرین طباطبایی رو خوندم. فرازهاییش رو می‌گذارم. کم‌نظیره :)
فصل ایران رو اینطور شروع کرده که رتوریک شاه و ج.ا. در دفاع از برنامه هسته‌ای یکسانن...جز دو تا فرق کوچیک: ج.ا. گفتمان مذهبی داره و دوم اینکه شاه از قوانین بین‌المللی تخطی نکرد و دشمن نهادهای جهانی نشد!
برای تایید این ادعای متناقض بی‌معنا یکسان بودن حرف شاه رو با ظریف که گویا گفتن داشتن بمب اتم برای ایران امنیت نمیاره و نیز یکسان بودن استدلال مخالفان برنامه هسته‌ای در هر دو رژیم رو آورده و نتیجه گرفته پس برنامه هسته‌ای ایران فرقی از زمان شاه نکرده و مستقل از رژیمه!
در ادامه تعریفی باز هم متناقض از هویت ملی ایرانی می‌ده. در ابتدا از «ایرانشهر» حرف می‌زنه و ناسازگاریش با ارزش‌های اسلامی (که همین امر رو وجه ممیز ایران از سایر کشورهای اسلامی و شرقی می‌دونه) و بلافاصله بعدش می‌گه شیعه در ذات هویت ملی ایرانه! بالاخره کدومش؟
Read 10 tweets
5 Feb
قشنگان، اگه همین الان هم اون دو شرکت «فرمول» ساخت واکسنشون رو فاش کنن، دنیا کار خاصی نمی‌تونه بکنه باهاش. فقط در یک مرحله از تولید باید mRNA رو با دقت بسیار بالا با ذرات نانو-چربی ترکیب کرد که دانش و مهارت و تجهیزاتش رو فقط چندصد نفر در قالب چند شرکت کوچیک تخصصی تو دنیا دارن.
حتی خود فایزر و مدرنا دانش فنی و نیروی ماهر انجام اون مرحله رو ندارن. یه شرکت کوچیک اتریشی هست که فایزر برای انجامش با اون قرارداد بسته. یه شرکت دیگه که ممکنه بتونه انجامش بده تو کاناداست. تازه این فقط یکی از دشواری‌های تولیده. اینجا مفصل نوشته:
blog.jonasneubert.com/2021/01/10/exp…
که خب ممکنه بگید، دانش فنی اون کار رو هم عمومی کنن همه یاد بگیرن. که خب نشدنیه به دو دلیل: اول اینکه چون خود اون دانش و تجهیزات بر مبنای دانش و تکنولوژی‌های دیگه هستن، معناش اینه که باید کل دنیا از نظر دانش فنی و علمی و مالکیت تجهیزات در یک سطح باشن که نشدنیه.
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(