1-) “Kişiler HIV statüsünü paylaşmak zorundadır” şeklinde öne çıkan ifadeye dair söyleyeceklerim var. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Hayır, değildir. Kimse HIV statüsünü paylaşmak zorunda değildir.
2-) Öncelikle HIV statüsün pozitif olan ve ilaç tedavisiyle viral yükünü “belirlenemez” seviyeye indiren bir kişiyle yapılan herhangi bir tür korunmasız sekste bulaşı söz konusu değil. Kandaki viral yük belirnemiyorsa, bulaşı olmuyor.
3-) İkincisi, karşı tarafa HIV statüsünü sormanın anlamı üzerine şüphelerim var. Diyelim ki partneriniz size negatif olduğunu söyledi. Bu durumda kararınız nedir? Korunmayacak mısınız?
4-) Yaygın HIV testleriyle maksimum son 2 haftaya kadar negatif olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Son iki hafta içerisinde bir bulaşı söz konusu olduğunda testiniz ‘yalancı negatif’ olacaktır. Bu durumda partnerin HIV statüsünü gerçekten bilebilmek mümkün mü?
5-) Korunmalı ya da korunmasız herhangi bir seksten sonra kesin olarak “negatifim” diyebilmek mümkün değil. Bunun için iki hafta beklemeli, ardından test yaptırmanız gerekir. Bu durumda değilseniz, size HIV statünüz sorulduğunda verilecek doğru cevap “bilmiyorum” olur.
6-) Dolayısıyla HIV statüsü sorup, “negatif” cevabı almışsanız, partnerinizin testten sonra hiçbir cinsel aktivitede bulunmadığına emin olmanız gerekir. Ancak bu durumda cinsel ilişkide HIV bulaşısı mümkün olmaz.
7-) Partnerinizin daha HIV statüsünü bilmiyorsunuz -ki soruyorsunuz-, fakat aynı zamanda “negatifim” derse de en az 2 hafta önce yapılmış bir testten sonra herhangi bir cinsel aktivitede bulunmadığına kani olacaksanız, öyle mi? Ve dahası ardından korunmayacaksınız?
8-) Korunma kararını karşı tarafın söylemi üzerine almanın manasızlığı açık. 1-Hem karşı tarafın statüsünden emin olması gerçeten zor 2- Hem doğru söyleyeceği ne malum? 3-Hem de doğruyu bildiği ne malum? Dolayısıyla HIV statüsü sorup ne öğrenebileceğiniz herhangi bir “bilgi” yok.
9-) Doğrusu, partnerinizin HIV statüsünü bilmiyorsanız, korunmanızdır. Keza partnerinizin HIV statüsünü kesin olarak bilme imkanına da sahip değilsiniz.
10-) Fakat işin ilginci, pozitif HIV statüsü, negatifin aksine, kesindir. HIV pozitif bir kişinin viral yükü ilaçlarla bir süre sonra “belirlenemez” seviyeye iner. Ve viral yükü belirnemez olan HIV pozitif partnerle yapılan sekste, korunmama halinde dahi bulaşı olmaz.
11-) Statü sormanın mantıksızlığını geçtikten sonra, gelelim bu sorunun sakıncalarına. Pozitif HIV statüsü, ta hastalığın başından Gay Cancer diye adlandırıldığı AIDS krizi zamanlarından itibaren bir baskı ve stigma aparatıdır.
12-) Dolayısıyla kişileri statülerini söylemeye zorlamak stigmayı arttıracak, ve HIV pozitif bireylerin hayatlarını zorlaştıracaktır. Tedaviye erişimi zorlaştıracak, bu da yeni bulaşılara kapı aralayacaktır.
13-) HIV sosyalleşmekle bulaşmadığı için, pozitif HIV statüsü kamusal bir tehlike de değildir (Verem gibi) . Dolayısıyla hukuken de paylaşımı zorunlu olmamalıdır.
14-) Hem “Partnerim bana HIV statüsünü açıklamak zorundadır” söylemi, aslında bir kovuşturma da önerir. İnsanların evlerinden alınıp testlere götürüldüğü rezil bir ülkede sanmıyorum ki mutlu mesut yaşanabilsin.
15-) Dolayısıyla anlamsız, yararsız, gereksiz bir soru için HIV pozitif insanların hayatlarını zorlaştırmayın. Korunup korunmama kararı sizin kendi kararınızdır. Sonuçları da sizi ilgilendirir. Kimse de manasız sorularınıza cevap vermek zorunda değildir. Korunun.
Salut. Unroll please. @threadreaderapp

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Halil Berkay Tosunlu

Halil Berkay Tosunlu Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(