۱/۵ بی‌خانمانی و دستفروشی دو مقوله نابهنجار زندگی شهری هستند. هر دو مورد در کشورهای فقیر دیده می‌شوند اما در اقتصادهای پررونق فقط بی‌خانمانی هست. اما تفاوت در چیست؟ بی‌خانمان‌ها تمایل یا توان کار ندارند. به دلیل مشکلات روحی، اعتیاد و عده کمی از آن‌ها هم با شیادی و به خاطر تنبلی.
۲/۵ از سوی دیگر دستفروشان آن‌هائی که هستند که شرافت کار و تلاش دارند اما برایشان در کشورهای فقیر و دیکتاتورنشین‌ها کارهای کم‌دردسرتر نیست. در جوامع آزاد و پررونق اما دستفروشی عملا وجود ندارد زیرا کسی که روحیه کار و تلاش دارد به سادگی و با کمترین جستجو شغل مناسب پیدا می‌کند.
۳/۵ کسانی که به صرف وجود بی‌خانمانی جوامع توسعه‌یافته غربی را همسطح کشورهای بی‌رونق اقتصادی می‌دانند این تفاوت مهم را مشاهده نکرده‌اند. همین موضوع در مورد آمار‌های دیگر هم صدق می‌کند. در هر جامعه‌ای عده‌ای دزدی می‌کنند هر چقدر هم که اوضاع رفاهی مناسب باشد.
۴/۵ اما تفاوت جوامع توسعه‌یافته و عقب‌افتاده در آن است که در یک جامعه توسعه‌یافته یک جوان ۲۰ ساله یک صدم وقت و انرژی‌ای که صرف دزدیدن چیزی باید بکند را با کارکردن در مک‌دونالد سر کوچه بدون استرس و از راه قانونی به دست می‌آورد.
برخی هم می‌گویند کار هست اما جوانان کار بلد نیستند.
۵/۵ که این هم از آن مغالطه‌های نابخردانه است. جامعه باید برای هر انسان سخت‌کوش و مشتاقی فارغ از وضعیت اجتماعی‌اش شغل منصفانه و آبرومند مهیا داشته‌باشد. وجود شغل برای جراح قرنیه یل مهندس مسلط به طراحی مدارهای پیشرفته و یا حتی کسی که زبان انگلیسی می‌داند نشانه "وجود کار نیست.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Sajjad

Sajjad Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Liberty_7_7

8 Jun
با آیت‌الله‌ها مذاکره نمی‌کنیم اما به آن‌ها سلاح می‌فروشیم؛
ماجرای ایران-کنترا

۱/۱۹ ماجرای ایران-کنترا یا مک‌فارلین ۴ طرف دارد. ایران، آمریکا، نیکاراگوئه و لبنان. سال ۱۹۷۹ و همزمان با انقلاب اسلامی در ایران، در سوی دیگر جهان حکومت نیکاراگوئه به دست نیروهای مخالف‌اش سرنگون شد.
۲/۱۹ نیکاراگوئه کشوری کوچک در آمریکای جنوبی بود که چند دهه تحت دیکتاتوری نظامی سوموزا و در خفقان مانده‌بود. در ۱۹۷۹ سوموزا با مبارزات مسلحانه ساندینیست‌ها سرنگون شد. ساندینیستا پیروان آگوستو سزار ساندینو بودند که در دهه ۱۹۳۰ رهبری نیروهای مبارز علیه اشغال آمریکا را بر عهده داشت.
۳/۱۹ ساندینیست‌ها مجموعه‌ای از چند گروه شبه‌نظامی بودند که عقاید مارکسیسیتی داشتند. در سوی دیگر معادله نیکاراگوئه کانتراها قرار داشتند. کانتراها یکی از گروه‌های مخالف حکومت مارکسیستی ساندینیستاها بودند که از مجموعه‌ای از گروه‌های شبه‌نظامی راستگرا تشکیل می‌شدند،
Read 19 tweets
6 Jun
رابرت کندی، دو برادر دو ترور

۱/۸ امروز سالروز ترور رابرت فرانسین کندی مشهور به RFK است. رابرت برادر کوچکتر جان اف‌. کندی رئیس‌جمهور فقید آمریکا بود که او هم مثل برادرش ترور شد. RFK در ۳۶ سالگی به مقام دادستان کل آمریکا منصوب شد. نقش او در سیاست آمریکا اما فراتر از دادستانی بود. Image
۲/۸ رابرت نقش دست راست جان را داشت. وقتی خود کندی درگیر ویتنام، جنگ سرد و بحران موشک‌های بالستیک کوبا بود رابرت وظیفه هماهنگی با رهبران جنبش حقوق مدنی از جمله مارتین لوترکینگ و سزار چاوز را به عهده گرفت و توانست هم از یک طرف مانع از به خشونت کشیدن جنبش شود و هم از طرف دیگر، Image
۳/۸ مذاکرات تصویب لایحه حق رای برابر و یا لغو قوانین تبعیض نژادی را با روابطش با اعضای کنگره جلو ببرد. بابی کندی (بابی لقبی برای Robert است) همچنین نبرد گسترده‌ای را علیه فساد در آمریکا آغاز کرد. در گام اول با تشکیل کمیته ضد جرایم سازمان‌یافته به دنبال اعضای مافیا رفت. Image
Read 8 tweets
21 May
مختصری از تاریخچه درگیری در محله شیخ جراح

۱/۱۴ محله شیخ جرّاح (الشیخ جرّاح) در قرن ۱۲ میلادی بعد از تصرف اورشلیم به دست مسلمانان در جنگ‌های صلیبی توسط صلا‌ح‌الدین ایوبی بنا نهاده‌شد. اولین امیر شهر فردی به نام حسام‌الدین الجراحی بود. دوست و پزشک شخصی صلاح‌الدین ایوبی.
۲/۱۴ در قرن ۱۹ میلادی به تدریج سکونت افراد بومی در این منطقه شدت گرفت. سال ۱۸۶۵ یکی از خاندان‌های مشهور عرب به نام "الحسینی" که خود را از نسل حسین بن علی می‌دانستند به این محله کوچ کردند و چون در ابتدا در کنار قبر حسام‌الدین جراح ساکن شدند، نام شیخ جراح بر منطقه ماندگار شد.
۳/۱۴ افراد مشهوری در بین خاندان حسینی بودند از جمله سلیم الحسین فرماندار اورشلیم در زمان حکومت عثمانی و کمیل الحسینی مفتی اعظم اورشلیم.

در سال‌های ۱۸۷۰ تا ۱۸۹۰ مسلمانان بیشتر و بیشتری به این منطقه کوچ کردند و بافت منطقه را عرب/مسلمان تغییر دادند، اما مهاجرت سایرین نیز وجودداشت.
Read 15 tweets
14 May
انقلاب بازار آزاد در آمریکا

۱/۱۰ دهه‌های پیش از شروع جنگ داخلی آمریکا به 《عصر خوشحالی》 معروف‌اند. در این سال‌ها پس از پایان درگیری‌ها با انگلستان، اقتصاد آمریکا به طرز بی‌سابقه‌ای رشد کرد. رشدی که به انقلاب بازار آزاد یا Market Revolution معروف است.
۲/۱۰ انقلاب بازار آزاد مثل انقلاب صنعتی (و اغلب انقلاب‌های موفق دیگر) یک پروسه مداوم بود نه یک اتفاق لحظه‌ای. چندین عامل در طول زمان منجر به این رشد شگرف اقتصادی شدند.
اولین و مهمترین عامل رشد تکنولوژی بود. روش‌های نوین ساخت کالاها کیفیت کالا و سرعت ساخت را به شدت بالا بردند.
۳/۱۰ کارگاه‌های صنعتی در شهرهای بزرگ مثل بوستون و نیویورک با جایگزینی کارگران با موتورهای بخار کیفیت بالا و قیمت تمام‌شده ارزانتر را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آوردند. البته که رقابت تعیین‌کننده قیمت نهائی محصولات بود.
Read 10 tweets
13 May
۱/۴ سامانه دفاع هوائی کوتاه‌برد گنبد آهنین این روزها جان بسیاری از ساکنان اسرائیل را از خطرات جانی و مالی جدی حفظ می‌کند. چیزی که موفقیت بزرگی برای صنعت دفاعی اسرائیل است. اما بخش مهمی از این موفقیت مدیون تامین مالی ایالات متحده آمریکا است.
۲/۴ سرمایه‌گذاری اولیه در این سامانه توسط اسرائیل انجام شد اما آمریکا از ۲۰۱۰ در چند مرحله نقش بسزائی در تامین هزینه‌های این سامانه داشته‌است. طرح اولیه تامین مالی گنبد آهنین سال ۲۰۱۰ به پیشنهاد دولت اوباما در بودجه سالانه قرار گرفت و به تصویب کنگره رسید.
reuters.com/article/idUSTR…
۳/۴ ایده طراحی و اجرای چنین سامانه‌ای از سال ۲۰۰۶ و بعد از جنگ اسرائیل با حزب‌الله شکل گرفت و با کمک شرکت اسرائیلی صنایع پیشرفته دفاعی رافائل به بهره‌برداری رسید. آمریکا تا کنون بیش از ۱.۲ بیلیون دلار در این سامانه سرمایه‌گذاری کرده‌است.
Read 4 tweets
11 May
۱/۴ فارغ از آن که چه موضعی در مورد قضیه فلسطین و اسرائیل داریم نکته مهم آن است که مشکل فلسطین و اسرائیل یک مشکل سیستماتیک، بلندمدت، چندوجهی و پیچیده است و طبعا یک راه حل سیستماتیک، بلندمدت، همه‌جانبه و پرهزینه هم می‌خواهد.
۲/۴ راه حل این مشکل نه کنترل حماس و جمهوری اسلامی و حزب‌الله یا متقاعدکردن اسرائیل به تعهدات قانونی‌اش یا گسترش "راه حل دو کشور" یا افزایش حمایت از نهادهای مشترک دو طرف یا مبارزه با اسلام افراطی یا سرمایه‌گذاری در آینده کودکان فلسطینی و اسرائیلی یا رفع موانع حقوقی توافقات نیست.
۳/۴ بلکه راه حل هم کنترل حماس و حزب‌الله و ج اسلامی، هم متقاعدکردن اسرائیل به تعهدات قانونی‌اش، هم گسترش "راه حل دو کشور"، هم افزایش حمایت از نهادهای مشترک دو کشور، هم مبارزه با اسلام افراطی، هم سرمایه‌گذاری در آینده کودکان فلسطینی و اسرائیلی و هم رفع موانع حقوقی توافقات نیست.
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(