1. Aşılar insan nüfusunu azaltmıyor, çoğaltıyor. 1800'lerden itibaren küresel düzeyde yaşanan nüfus patlamasının ardında sanayi devriminin yanı sıra aşı teknolojisinin gelişimi var. Ancak insan üremesini ve doğurganlığı başka bir şey azaltıyor: Endokrin Bozucu Kimyasallar.
2. Endokrin Bozucu Kimyasallar nedeniyle özellikle son 60 yılda artış gösteren sorunlar:
- Testis, prostat ve meme kanseri
- Sperm sayı ve kalitesinde azalma
- Kısırlıkta artış
- Erkek genital organında küçülme
- Testosteron (erkeklik hormonu) azalışı
- Östrojen etkisinin blokesi
3. İnsan eliyle üretilen Endokrin Bozucu Kimyasallar (EBK): Deterjandan tarımsal gübreye, tekstil ürünlerinden mutfak gereçlerine kadar her yerde bulunur. Bugün insan dolaşım sisteminin bir parçası haline geldi. Kanımızda yüzlerce çeşit insan ürünü EBK bulunabiliyor.
4. EBK'lar aynı zamanda östrojen gibi davrandığı için doğurganlığa etkisi bakımından özellikle erkek üreme sisteminde olumsuz etkilere neden olur. Daha anne karnındayken bebek gelişimini etkiler. Özetle insan nüfus ve gelişimini bozmak için aşıya gerek yok, EBK'lar o işi yapıyor.
5. Son olarak: İnsan nüfus artışı gerçekten de çevresel bir problem. Sürdürülebilir değil. Dünya zaten mevcut nüfusu ve o nüfusu yaşatacak ekonomik faaliyeti taşımakta zorlanıyor. Ekolojik çöküşe doğru gidiyoruz.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Özgün Emre Koç

Özgün Emre Koç Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @ozgunemrek

11 Jun
Nevzat Kaya (@Japetos ) hocam, Sedat Peker'in "postmodern show"unu tadından yenmeyen, zihinde kıvılcımlar çaktıran şahane bir kültürel yorumlamayla tercüme etmiş. Karanlıkta "bak sen şimdi buradasın" der gibi adeta... Kendisinin izniyle yazdıklarını bir akışta topladım:
1. <Simülasyon çağı ve post-truth döneminde Sedat Peker bütün “postmodernizm”lerin sonunu Eriha’nın borazanları misali çok eski ve klasik bir dinamikle canlandırıyor: “Eşkıya”nın “Kahramanlaşma” süreci.> @Japetos
2.<Eşkıyanın kahramanlaşması bu çağımız için son derece nadide bir özelliktir, zira postmodernizmle birlikte ilmek ilmek çözülmüş bütün anlatıların tekrar tedavüle girdiği, birleştirildiği ve adeta Yunan tragedyasında olduğu üzere “kolektife” referans vermesiyle birlikte>@Japetos
Read 16 tweets
6 Jun
Sedat Peker 9. video iddialar ve anlatılanlar özet:

1. Muhaliflere seslendi: Ben bu kirli ilişkileri ifşa ediyorum. Siz bunların peşinden gidin ve iktidarı değiştirin. İktidar değişince her şey ortaya çıkacak. Siz bir daha kimsenin yolsuzluk yapamayacağı bir sistem kuracaksınız.
2. SS'nin sigorta şirketi (bakanlığı döneminde) yüzde 5700 büyümüş.
3. SS'ye seslendi: Bugün senin son günün. Yüce Divan'a gideceksin, yargılanıp cezayı alacaksın.
4. MOSSAD, CIA bana yardım etse sürekli yerim tespit edilemez ve yer değiştirmek zorunda kalmazdım.
5. Şu an ülkeyi yönetenler de iktidardan düştüğünde yurtdışında o ülkeden bu ülkeye kaçmak zorunda kalacaklar.
Read 30 tweets
5 Jun
Sedat Peker, RTE'nin akrabası Serdar Ekşioğlu'yla görüntülü telefon görüşmesinin kaydını yayınladı:

1. Ekşioğlu Peker'den Pelikancılara fazla dokunmaması ricasında bulunuyor ancak Peker reddediyor.
2. Pelikan örgütlenmesinin başı olarak zikrettikleri Süheyb Öğüt (Hilal Kaplan'ıneşi) Peker'le görüşmek istemiş ancak Peker kabul etmemiş.
3. Fatih Tezcan, SP'ye "devlet içinde gizli bir örgütlenme var, Ağar'a, MİT'e, hükümete karşı bir mücadele içinde" demiş.
4. Tezcan, Peker'e bu gizli örgütlenmeyle birlikte hareket ediyorsun, etme demiş. Peker onu da terslemiş.
5. Hilal'in yardımcısı Pelikancı Feyza Öznur, Ekşioğlu'yla görüşmüş Peker'i durdurması için anladığım kadarıyla.
6. Ekşioğlu, Pelikancıların Ağar'dan nefret ettiğini söylüyor
Read 10 tweets
5 Jun
Köpek dediğimiz hayvan insan eliyle ve yapay seçilimle evrimleştirilmiş, yaban hayatta yaşaması mümkün olmayan bir türdür. Sizin sokakta gördükleriniz bizim eserimizdir. Bu hayvanlar insanla yaşayacak şekilde seçilmiştir. Dolayısıyla sorumluluğu da bizde. Barınağa hapsedemeyiz.
Onların refahını sağlamak zorundayız. Çünkü onları biz yarattık. Köpek toplumsal yaşamın bir uzantısıdır. Özgürce ve sağlıklı yaşayabilecekleri özel koruma alanları (barınak hapsi değil) yaratamıyorsanız şikayet etmeyin.
Zaten ben Veyis Ateş'in yerinde olsam Peker beni hangi kibrit kutusuna sokacak, yatay mı sokacak dikey mi sokacak diye düşünüyor olurdum şu an. Köpekleri barınağa sokmaya çalışmak falan şu ara biraz fazla cüretkar göründü bana.
Read 4 tweets
2 Jun
1. Kültürümüzün en hastalıklı özelliklerinden biri bir şeyler yapmak isteyen insanların motivasyonunu kırmak, hevesini baltalamak. Twitter'da buna çok rastlıyorum. Harekete geçen insanlar kurulu düzeni, konfor alanını bozar. Diğerlerinin üzerinde değişim baskısı yaratır.
2. Çevrenizde gelişmek, daha iyisini yapmak için çabalayan insanlar çoğunluktaysa siz de onlara katılırsınız veya katılma yönünde bir baskı hissedersiniz. Bu insanlar yoksa yerinizde sayma ihtimaliniz daha olasıdır. İnsan sosyal ağının bir ortalamasıdır. Bize özgü olan şu:
3. Bizde değişim yaratma, gelişme, yükselme potansiyeli, çabası olan insanlar hemen alaşağı edilir. Bunu yapan herkes bilinçli yapmıyor elbette. Bu kültürel genetiğimize işlenmiş bir tutum. Ama bu makine bir şekilde acımasızca işliyor. Bu yüzden biz hata yapmaktan çok korkarız.
Read 10 tweets
1 Jun
Avrupa'da otoriter sağ hareketler gerileme sürecinde. Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de sol ittifak Mozemo belediyeyi yüzde 62'yle kazandı. Tıpkı İstanbul'daki gibi Macaristan ve Bosna-Hersek'te de sağcı otoriterlere karşı en büyük yerel yönetimler ilericilerin eline geçiyor.
Macaristan'da otoriter Orban'a karşı Budapeşte'yi yöneten Karacsony çevresinde geniş bir ittifak kuruldu. Dünya sisteminin bizim gibi merkeze yakın çeperinde otoriter sistemler üreten neo-liberalizm bence önümüzdeki süreçte gerileyecek ve refah devleti anlayışı yükselecek.
Bizim İstanbul ve Ankara seçimlerinde yaşadığımızın bir benzeri yaşanıyor Güney ve Doğu Avrupa'da. Bu trend kalıcı olur mu göreceğiz ama ben ABD'deki Biden zaferinin sistemin kendini girdiği çıkmazdan kurtarabilmek için başlattığı bir değişim hareketi olduğunu düşünüyorum.
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(