Demirören'in malvarlığı Yorgo Papadupulos cinayeti ve Arşimiş şirketine "çökmesi" olayıyla başlıyor.

Olay şöyle...
Yorgi Papadupolos Rum asıllı iş adamıdır. 1930’da Arşimidis şirketine girer kısa sürede yükselerek idare heyeti üyesi olur, 1939’da ise şirketin sahibi olur.
Oto yedek parça satışı yapan Yorgo'nun eşi Afroditi Papadupulos ve yeğeni Zeynep Aslan dışında bir akrabası yoktu.
1955’te ünlü TFF idarecisi Necdet Çobanlı Papadupolos’un avukatı, daha sonra da Arşimidis şirketinin hukuk müşaviri oldu.

Necdet Çobanlı’nın yardımcısı da tanıdık bir isimdi: Avukat Erdoğan Demirören…
Arşimidis’in Çobanlı ve Demirören dışındaki diğer hukuk müşavirleri Vural Arıkan ve Adnan Başer Kafaoğlu’ydu. İki isim, yıllar sonra ANAP döneminde milletvekili oldular.
1963’de bu dört isim, Yorgo’nun mallarına çökmeye karar verdiler. Düzenledikleri sahte evraklarla Yorgo’nun tüm malvarlığını üzerlerine geçirdiler.

Bu tarihten itibaren Yorgo'dan ve eşinden bir haber alınamadı.
1967’de Necdet Çobanlı gazeteye bir ilan vererek Yorgo Papodupulos’un 13 Aralık 1967 tarihinde Cenevre’de vefat ettiğini açıkladı.
Kısa süre sonra Yorgo’nun yeğeni Zeynep Aslan, Necdet Çobanlı’ya bir mektup yazarak amcasının durumunu sorar.

Çobanlı da Yorgo’nun Cenevre’de vefat ettiğini gösteren gazete küpürü ve vefatına dair sahte evrakları Yorgo’nun yeğeni Zeynep Aslan'a yollar.
Bunun üzerine Yorgo'nun yeğeni Zeynep Aslan ve eşi Sıtkı Yolalan İstanbul'a gelerek miras için Çobanlı ile görüşürler.

Çobanlı, Yorgo'nun ölmeden kısa süre önce tüm malvarlığını kendisine bıraktığını söyler. Demirören de Arşimidis de hissedar tabi...
Durumdan şüphelenen Zeynep Aslan ve eşi Sıtkı Yolalan miras için veraset davası açar.

Çobanlı ve Demirören, ünlü mafya babası Kürt İdris Özbir'den yardım ister.
Kürt İdris ve Dündar Kılıç, 300 bin lira karşılığı Demirören ve Çobanlı'yı korur. Dosya'nın kapatılmasına yardımcı olur.

Böylece veraset davasından sonuç çıkmaz.
Olayı araştıran İstanbul emniyet müdürü Hayri Kozakçıoğlu ve MİT İstanbul Bölge başkanı Nuri Gündeş'e de para yedirilir.

Kozakçıoğlu, daha sonra Demirören'in şirketinde yönetici olarak çalışır.
12 Mart döneminden sonra Yorgo'nun yeğeni Zeynep Aslan, eşi Sıtkı Yolalan ve Yorgo'nun komşusu İnayet Esen olayın peşini bırakmaz, iz sürmeye devam ederler. Evrakların sahte olduğunu ispatlarlar.
1977'de durumdan kurtulamayacağını anlayan Necdet Çobanlı, Arşimidis'deki hisselerini Erdoğan Demirören'e satarak ABD'ye kaçar ve oraya yerleşir. ABD vatandaşı olur.
Yine Demirören tarafından Adnan Başer Kafaoğlu ve Vural Arıkan da büyük paralar karşılığı önce Arşimidis'ten azledilir ve susturulur.
1978'de Yorgo'nun cesedi Halkalı'da yakılmış olarak bulunur. Yorgo Papadupulos, önce kravatla boğularak öldürülmüş sonra da yakılmıştır.

Demek ki katiller, 15 yıl boyunca Yorgo'yu esir olarak saklamışlar, daha sonra öldürmeye karar vermişler.
Aradan uzun süre geçtiği için cinayette bir gelişme olmaz. 12 Eylül döneminde de cinayet araştırılır ancak sonuç alınamaz.

ANAP döneminde ise Semra Özal dosyanın kapatılmasına yardımcı olur.
Son olarak cinayet 1988'de İkibin'e Doğru dergisinde İnayet Esen röportajı ve 2013'te Taraf gazetesinin haberiyle gündeme gelir.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Fatih Şahintürk

Fatih Şahintürk Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @FatihSahinturk

8 Jun
1’nci MİT RAPORU OLAYI

1- Sedat Peker’in itiraflarıyla bir anda 90’lı yıllara geri döndük. 90’lar deyince akıllara birçok olay geliyor ama en meşhuru sanırım 3 Kasım 1997’de yaşanan Susurluk Kazasıydı. Image
2- 3 Kasım 1997’de Balıkesir Susurluk ilçesinde yaşanan bir trafik kazasında kaza yapan aracın içinden İnterpol’ün aradığı Abdullah Çatlı, Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ ve DYP Urfa milletvekili Sedat Edip Bucak çıkmıştı. Çatlı ve Kocadağ hayatını kaybetti, Bucak yaralı kurtuldu.
3- Susurluk Kazasında ölen Çatlı’nın silah ruhsatını Mehmet Ağar vermişti. Kazadan yaklaşık bir ay evvel Doğu Perinçek’in sahibi olduğu 2000’e Doğru Dergisi, 2’nci MİT Raporunu yayınlamıştı.
Read 27 tweets
13 May
BİR TRİPOD’A, BİR KAMERA’YA YENİLECEKSİNİZ
1- CB Erdoğan, 1990-2005 yılları arasında Yıldız Holding’in dağıtım şirketleri olan Burak Gıda, İhsan Emniyet Gıda ve Yenidoğan Pazarlama’nın hissedarı oldu.

2005’te bütün bu şirketlerdeki hisselerini 3 trilyona satarak Ülker ile ilişkisini sonlandırdı.

hurriyet.com.tr/gundem/basbaka…
2- 10 Nisan 2006’da Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen, dünürü Osman Ketenci, oğlu Burak Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ve Mustafa Gürdoğan tarafından 1 milyon sermayeli Turkuaz Denizcilik şirketi kuruldu. 4 ay sonra şirketin adı Bumerz Denizcilik oldu.
Read 47 tweets
30 Apr
TESEV'in, Açık Toplum Vakfı'nın, Pelikan Vakfı'nın ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin kilit ismi Nafiz Can Paker Bilgiseli... ImageImage
1- CB Erdoğan’ın perde gerisindeki akıl hocalarından ve başkanlık sisteminin fikir babalarından olan Nafiz Can Paker, 1942’de Eskişehir’de doğdu.
2- Can Paker’in annesi Müzehher Hanım, babası Hasan Pertev Paker’di. Image
Read 149 tweets
24 Apr
Korkut Özal bilgiseli...

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AK Parti'nin en büyük destekçilerinden ve biri olan Korkut Özal, 29 Ekim 1929’da Malatya’da doğdu. Image
2- Korkut Özal, 1951’de İTÜ İnşaat Fakültesinden mezun oldu.

İTÜ’de Üzeyir Garih, Necmeddin Erbakan, Süleyman Demirel, Mükerrem Taşçıoğlu, Osman Çataklı, Şevket Demirel gibi isimlerle aynı dönemde okudu.
3- Korkut Özal, mezun olmasının ardından DP döneminde DSİ’de Malatya Şube Başmühendisi, Elazığ Bölge Müdürü ve genel müdürlük işletme dairesi başkanı olarak 10 yıl çalıştı (1951-1961). Image
Read 57 tweets
20 Apr
Vatan Partisi genel başkanı Doğu Perinçek Bilgiseli...

1- Vatan Partisi genel başkanı Doğu Perinçek 17 Haziran 1942’de Gaziantep’te doğdu.

Babası Avukat Sadık Perinçek, annesi Lebibe Olcaytu’ydu. ImageImage
2- Baba Sadık Perinçek, İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi.

Uzun yıllar Hakim Yardımcılığı, Sulh Hakimi ve Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı oldu.

Sadık Perinçek 1954’de siyasete girdi ve DP Erzincan (1954-1957) milletvekili oldu. Yassıada’da Kemal Aygün’ün avukatlığını yaptı. ImageImage
3- Sadık Perinçek 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra siyasi hayatını devam ettirdi ve YTP kurucularından ve YTP Erzincan (1961-1963) milletvekili oldu. Image
Read 50 tweets
14 Apr
31 MART VAKASI BİLGİSELİ

1- Sultan 2’nci Abdülhamid’in taht’tan hal edilmesi, yani darbeyle saltanat ve hilafet makamından indirilmesiyle sonuçlanan 31 Mart Vakası, 13 Nisan 1909’da (31 Mart 1325) başladı. Image
2- Hadiseyi tahlil edebilmek için, 4-9 Şubat 1902 tarihleri arasında Paris’te gerçekleşen 1’nci Jön Türk Kongresine gitmemiz gerekiyor.
3- Damat Mahmud Celaleddin Paşa ve oğlu Prens Sabahaddin Bey’in çabalarıyla 4-9 Şubat 1902’de Paris’te 1’nci Jön Türk Kongresi gerçekleşti.

Amaç yurtdışında dağınık halde yaşayan meşrutiyet yanlısı isimleri tek çatı altında toplamak ve Meşrutiyetin ilanını sağlamaktı.
Read 74 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(