Přezdívá se mu kapalná smrt a patří spolu s dimethylrtutí nedávno zmíněnou @Chmee2 k jedněm z nejnebezpečnějších látek, se kterými se lze v průmyslu setkat. Na rozdíl od ní je ale vyráběn cíleně v ohromném množství a svět je na něm víceméně závislý. #JedovatéLahůdky
Možná vás hned napadl kyanid, ale i ten je proti němu velice bezpečný a uživatelský přívětivý. Řeč je totiž o tetrakarbonylu niklu. Těkavé nažloutlé kapalině, tvořené centrálním atomem niklu, na kterou jsou kovalentně navázány 4 molekuly oxidu uhelnatého.
Tato molekula vás může zabít hned několika způsoby. Díky těkavosti je snadné ji vdechnout. Přičemž její nebezpečí je vyšší, než by odpovídalo samotnému oxidu uhelnatému. Podílí se na něm i samotný nikl, který patře mezi těžké, vysoce toxické a karcinogenní kovy.
Pouhých 30 min v atmosféře 30 molekul Ni(CO)4 na 1 milion jiných tak může být fatální. Díky nepolárnosti se také snadno vstřebává i přes kůži, takže ani plynová maska nemusí znamenat jistou ochranu. Aby toho nebylo málo, Ni(CO)4 je zároveň na vzduchu samozápalný.
I přes to že se může zdát, že něco takového nebude mít moc praktické použití, opak je pravdou. Již v roce 1899 Ludwig Mond přišel na to, že již při teplotě 50 °C reaguje oxid uhelnatý se surovým niklem na vzniku jeho tetrakarbonylu, který se pak dá snadno oddestilovat.
Při následném zvýšení teploty o pouhých 200°C se Ni(CO)4 samovolně rozkládá na niklových kuličkách na ultračistý čistý kovový nikl a CO, které lze znovu beze ztrát použít. Oproti předchozím nákladným procesům tedy řádová úspora.
Díky procesu, který zvládne v principu i běžná kuchyňská trouba, se tak podařilo panu Mondovi dosáhnout nezměrného bohatství a lidstvu se otevřela cesta k levnému, vysoce čistému niklu. Tedy kovu, který nám umožnil mimo jiné účinně bojovat s největším nepřítelem kovů - s korozí.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Pro zajímavost jsem zkusil odhadnout možné domácí úspory s odpadním teplem a přijde mi, že některá čísla by vás také mohla zaujmout. Jsou to jen velmi hrubé odhady se spoustou zjednodušení, ale aspoň rámcově snad sedí. Pro zjednodušení počítám vše v kWh (1 m3 plynu = 10,55 kWh)🧵
Teplota v bytě je dána rovnováhou mezi teplem, co uvnitř vznikne a teplem, které odejde pryč. Čím je rozdíl teplot vyšší, tím teplo odchází rychleji. V principu tak k udržení rozdílu musíte bránit teplu v odchodu (izolovat) a vytvářet zdroje tepla uvnitř.
Zdrojem tepla uvnitř není jen topení, ale také odpadní teplo ze spotřebičů i samotní lidé. (1 člověk vyprodukuje za den cca 2,5 kWh tepla). Pokud topíte přímotopem, je v zimě celkem jedno, jak úsporné máte spotřebiče, protože většina jejich spotřeby stejně skončí jako teplo.
Jak se liší zápalná munice od výbušné, a proč je její použití proti lidem často noční můra, zvlášť, pokud existují i děsivější věci, než je bílý fosfor.
Delší🧵
I když by se mohl zdát rozdíl mezi explozivní a zápalnou municí spíše podružný, je princip jejich fungování téměř opačný. Ničivá síla výbušnin je založena na náhlém uvolnění energie chemické reakce v ultrakrátkém okamžiku. Rychlost jejího šíření bývá kolem 5-8 km/s.
Energie je tak soustředěna do intenzivního pulzu, který pak způsobuje fyzické poškození i ve značné vzdálenosti. Její absolutní množství však není příliš vysoké. Běžný granát uvolní pouze asi 1/20 energie improvizovaného Molotovova koktejlu.
Hořící moře v Mexickém zálivu trochu připomíná tuto naprosto neuvěřitelnou věc.
V 60. letech znečištění říčky Cuyahoga v Ohiu došlo tak daleko, že spíše než vodní tok připomínala mazlavou ropnou lagunu a platilo pravidlo, že kdo do ní spadl, byl okamžitě odvážen do nemocnice.
Vše došlo tak daleko, že v roce 1969 vypukl na hladině požár, který pokryl její hladinu plameny a hustým černým kouřem a poškodil několik lodí a železniční most.
Nejednalo se ale o ojedinělou událost. Řeka hořela celkem pravidelně. Zdokumentovány jsou případy z let 1912, 1922, 1936, 1941, 1948 a 1952, ale i spousta menších, které ani nevzbudily pozornost.
Proč má slibné léčivo proti covidu Bamlanivimab tak nevyslovitelný název? 🧵
Monoklonální protilátky jsou relativně nová skupina léčiv určených především proti autoimunitním chorobám, léčbě tumorů, při transplantacích nebo některých chorobách krve.
U veřejnosti a hlavně nebohých televizních moderátorů jsou pak také neblaze proslulé svými krkolomnými názvy. Zatím co s aspirinem nebo paralenem se poperou v lékárně asi všichni, abciximab, rituximab nebo palivizumab vypadají spíš jako jména démonů z Lovecraftových knih.
Ve skutečnosti se totiž nejedná o obyčejné jméno, ale o kódové označení. Všechny protilátky mají společnou koncovku "-mab" (monoclonal antibody).
Jedno až dvě písmenka před tím (subkmen B) tradičně označuje původ protilátky. "a" - rat, "e" - hampster "u" - human "o" - mouse...
Představte si látku, která je svou hustotou srovnatelná s okolním vzduchem, má takřka dokonalé izolační vlastnosti a přitom unese 1000x těžší předmět, aniž by se rozpadla. Není to nic ze sci-fi, ale existující materiál nazývaný aerogel.
Nejde ve skutečnosti o gel, ale o pevný suchý materiál, který je tvořen dendritickou strukturou nanokuliček o průměrné velikosti 2-5 nm, které jsou navzájem propojeny do složitých fraktálních řetězců.
Díky obrovskému vnitřnímu povrchu a velkému počtu dutin je tento materiál z 99,8 % tvořen vzduchem, díky čemuž při potěžkání působí takřka nehmotně.
Když jednoho únorového dne roku 1997 rozehnaly reflektory výzkumné ponorky Alvin věčnou tmu na mořském dně v hlubinách u Galapág, odhalily svět, který jako by ani nepatřil na naši planetu.
Z holého dna drceného tlakem ledové vody vyrůstaly i desítky metrů vysoké útvary připomínající podvodní termitiště. Z nich jako z továrních komínů stoupala vroucí voda unášející s sebou jemný černý kal pozvolna pokrývající černými vločkami širé okolí.