blue Profile picture
21 Jul, 25 tweets, 3 min read
Romatoid Artrit, "RA" eklem iltihabı ve ağrısına neden olan bir grup durum için kullanılan terimdir. 
Kullanılan bazı ilaçlar:

"Asetaminofen gibi ağrı kontrolü için analjezikler-
Aspirin ve ibuprofen gibi NSAID'ler- iltihabı azaltan kortikosteroid"lerdir..
Enflamasyonu yavaşlatan veya durduran ancak> "bağışıklık sistemini zayıflatan" hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar "DMARD'lar"
veya
"tüm bağışıklık sistemini baskılamak yerine" spesifik inflamatuar sorunları hedef alan hedeflenmiş "DMARD"lar..
100'den fazla farklı artrit ve ilgili hastalık türü vardır. En yaygın tipi, osteoartrit; ağrı, şişme, sertlik ve eklem arasında tamponlama yıpranmasına neden olan dejeneratif bir hastalıktır.
Diğer bir yaygın artrit tipi
romatoid artrittir "RA" bağışıklık sistemi yanlışlıkla eklemlere ve vücudun diğer bölümlerine saldırdığında ve kontrolsüz iltihaplanmaya neden olduğunda ortaya çıkar.. Her artrit, ağrıya ve eklemlerde kalıcı hasara neden olabilir..
Genetik faktörler olsada alkol, tütün kullanımı, bağırsak bakterileri, beslenme, asitli kan, asitli vücut, yaşam tarzı gibi
değiştirilebilir faktörlerle kesinlikle bağlantılıdır.
Tetikleyici faktörler otoimmün süreçte rol oynar. Tehlikeye giren vücut alkalisi, bağırsak bariyeri, gıda bileşenlerinin ve mikroorganizmaların kan dolaşımına girmesine izin vererek iltihabı tetikler.
Bazı doğal yöntemler, yaşam tarzı değişiklikleri semptomlar üzerinde etki eder.
Kilo: Vücut ağırlığının her bir libresi, dizlerde 3 libre ilave strese ve kalça eklemlerinde 6 libre ilave baskıya eşittir. Artan basınç, eklemler arasındaki kıkırdağın hızlı parçalanmasına, osteoartritin kötüleşmesine nedendir.
Hastaların ağrı ve şişlikler nedeniyle haraket aralığı azdır, şikayetler nedeniyle egzersizden kaçınırlar. Egzersiz RA'yı kötüleştirmez eklemlerideki şişliği, ağrıyı hafifletir.
Su egzersizi: Kas direncini arttırır, rahatlatır. Eklemlerdeki bası azalır ve hareket aralığı gelişir.
Esneme egzersizleri: eklemlerin olması gerektiği gibi hareket etmesine yardımcı olacak hareket açıklığını kazandırır..

Denge ve kuvvet egzersizleri: kasların, eklemlerin güçlenmesine, tökezleme ve düşmelerden kaçınmanıza yardımcı olur..
Aşamalı kas gevşemesi: Vücudun tüm bölgelerindeki kasları sıkın, ardından gevşetin.. Yüz kaslarınızdan başlayarak; boyun, kollar, göğüs, sırt, karın, bacaklar ve ayaklarınız ile devam ederek vücudunuzda aşağı doğru inin.
Kasları kasarken nefes alın
bıraktığınızda nefes verin..
Sıcak ve Soğuk terapiler: Isı tedavisi dolaşımı hızlandırır, sert eklemleri ve ağrıyan kasları yatıştırır.

Soğuk tedavi ise kan damarlarını kısıtlayarak dolaşımı yavaşlatır, şişmeyi azaltır ve ağrıyı uyuşturur..
Isıl işlemler:

Sertliği gidermek için güne sıcak bir banyo veya duşla başlamak
Ağrıyan eklemlere sıcak parafin mumu uygulamak
Ağrıyan eklemlere bir ısıtma yastığı veya sıcak su torbası uygulamak
30 dakikalık tekrarlarla sıcak kum banyosu ve deniz..
Soğuk işlemler: bir seans 20 dakika ile sınırlanmalıdır.
Bir torba buzu havluya sarmak ve ağrıyan bölgelere uygulamak
Etkilenen eklemi, 20 sn aralıklarla buzlu suya batırmak
Soğuk paket kullanmak..
Ayrıca, minumum 1 dk boyunca tekrarlarla bir sıcak, bir soğuk su şoku uygulamak.
Lenf dranaj masajı ve derin doku masajı: düzenli olarak bu masajları yapmak, birçok rahatsızlığı gidermeye ve artritten kaynaklanan ödem ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.. vücudun stres hormonu ve ağrı ilişkili nörotransmitter P maddesi üretimini azaltır. Serotonini artırır.
Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) cihazı: Vücuda küçük elektrik akımları iletmek için cildin yüzeyine yapışan yapışkan pedler şeklinde elektrotlar kullanan ev ortamında uygulabilen bir ağrı giderme yöntemidir..
D vitamini: Güçlü kemikler oluşturur ve bağışıklık sisteminin işlevini sürdürmesine yardımcıdır. "RA'lı kişiler RA durumu
olmayanlara göre daha
düşük D vitamini seviyelerine sahiptirler".
Aynı zamanda düşük D vitamini seviyelerine sahip kişiler birçok hastalıkları deneyimleme risklerine açıktırlar.. Normalde düzenli güneş almak ve bazı gıdalar D vitamini üretimi için yeterlidir ancak, hastalık tedavilerinde yüksek seviyelerde alınması gerekir.
Omega 3 yağ asitleri: İltihabı
azaltmaya ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri RA semptomlarını iyileştirmede etkilidir. Somon, sardalya, ton balığı vb. soğuk su balıkları, kabuklu yemişler, tohumlar omega-3 yağ asitlerinin kaynaklarıdır..
Zerdeçal: iltihaplanmaya neden olan proteinleri bloke eder ve ağrıyı hafifletir.
"8 hafta süreyle ev yoğurdu içinde 1 k. zerdeçal tüketmek"
(Kan sulandırıcı alanlar, zerdeçal kullanımda dikkatli olmalıdır)
Beyaz Söğüt Kabuğu Ekstresi: anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve çeşitli inflamasyon belirtilerini şaşırtıcı derecede azaltır. Anti-inflamatuar ve analjezik etkilere ve NSAID'lere benzer anti-proliferatif ve pro-apoptotik etkilere sahiptir..
Şeytan Pençesi Kökü : Anti-inflamatuar bileşenler içerir. Çalışmalar;
eklemler, kaslar, tendonlar üzerinde çeşitli anti-inflamatuar ilaçlar kadar etkili olduğunu göstermiştir. (mide ve bağırsak ülseri olanlar oral kullanmamalı) losyonunu tercih etmelidir..
Şeytan Pençesi Losyonu:

1/8 çay kaşığı kabartma tozu
1/4 su bardağı damıtılmış veya kaynamış su
1/2 su bardağı şeytan pençesi ekstresi ile aşılanmış bitki yağı
1 yemek kaşığı rendelenmiş balmumu veya hindistan cevizi yağı, veya eritilmiş süzülmüş kuyruk yağı..
Malzemeler benmari usulü hazırlanır. Su ve yağın ayrılmaması için karıştırarak soğutulur. Uygun kaba alınca üzerine tarih yazın. Buzdolabında saklayın.. Ağrılı, şiş, kızarmış bölgelere uygulanır..
Lactobacillus casei 01 probiyotik'in RA'lı kişilere 8 hafta uygulanması sonucu RA aktivitesinde ve iltihaplanmada iyileşme görüldü.
Ev yapımı yoğurt, kefir ve turşular zengin probiyotik kaynağıdır..
Asitik, karbonhidratlı ve işlenmiş gıdalar yerine.. alkali ve prebiyotik özellikli gıdalar tercih edilmelidir. Bağışıklığı, kolajeni destekleyen ilikli kemik suları, aloevera jeli içecekleri, bikarbonatlı su, antioksidan özellikli yeşil çay, zencefil çayı vb. tüketilmelidir..

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with blue

blue Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @desi_athena

21 Jul
RF, otoantikor adı verilen bir protein türüdür. Bağışıklık sistemi RF yapar. 
Normalde, bağışıklık sistemi bakteriler gibi hastalığa neden olan maddelere saldırır..

Romatoid faktörler "RF" ise sağlıklı eklemlere, bezlere veya diğer normal hücrelere saldırır.
Birçok tetikleyici var "aşılar, ilaçlar, alerjiler, vücut alkalisini, cilt florasını bozan gıdalar, cilt ürünleri, temizlik, tarım mad. vb. kimyasallara, radyasyona maruz kalma gibi biyolojik sisteme etki edebilen şeyler bağışıklığın şaşırmasına kendini bloke etmesine nedendir.
Romatoid faktörler jüvenil artrit, belirli enfeksiyonlar ve bazı kanser türleri gibi diğer otoimmün bozuklukların bir işareti olabilirken, yüksek RF seviyeleri bazen tedavi gerektiren tıbbi bir durum olduğu anlamına da gelmiyor.. Sağlıklı bireylerde de RF bulunabiliyor..
Read 11 tweets
11 Jul
40 yıldır Tip I interferon hakkında yapılan araştırmalar; Doğuştan gelen immün interferonun tüm savunmayı oluşturduğu, HIV/AIDS'li kişilerde düzensiz Tip I interferon bulunduğu, bu da parazitlerin sağlam zemin kazanmasına olanak tanıdığını ortaya koyuyor..
Mikovits'in HIV-1'in koenfekte edici virüslerle nasıl etkileştiğini ve böylece hastalığı hızlandırdığını detaylandıran "Mikroplar Arasında Savaş ve Barış" araştırması makalesinde de özellikle herpes virüsleri, AIDS'in bir nedeni olarak gösterilmiştir.
İnsan herpes virüsü 6 (HHVS-6) ayrıca miyaljik ensefalomiyelit veya kronik yorgunluk sendromu (ME-CFS) ile ilişkilidir. Kısaca; bu hastalıklar, AIDS ve ME-CFS, farklı ailelerden gelen virüsler ve retrovirüsler "Tip 1 interferon yolu açık olmadan veya hasar olmadan" ortaya çıkmaz!
Read 24 tweets
23 Mar
Gerçek bilim, doğal olarak kazanılan sürü bağışıklığı ile aşı ile elde edilen sürü bağışıklığı arasında büyük bir fark olduğunu açıkça gösteriyor. Fakat bu, akledebilen her insanın da ulaşabileceği bir sonuç ... Image
Aşılar, vücudunuzun bağışıklık sistemini kandırarak, gelecekteki maruziyete direnmek için "sözde" koruyucu antikorları yapmayı içeren bir bağışıklık tepkisi üretmek için tasarlanmıştır.

Bulaşıcı viral veya bakteriyel mikroorganizma.

Ancak; vücudunuz bundan daha akıllıdır.
Bağışıklık sistemi laboratuvarda değiştirilmiş bakteri ve virüslerin, kimyasallar ve diğer bileşenleri içeren aşılar tarafından suni olarak manipüle edilmesi, bulaşıcı mikroorganizma ile doğal olarak karşılaştığında bağışıklık sistemin oluşturduğu yanıtı tam olarak kopyalamaz.
Read 20 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(