"Ben gazeteciyim, söyledikleriniz doğru olsa duyardım. Belki haber yapmazdık ama yine de duyardım."

Afganları ilk dinlediğimde inanmamış ve bu cümleyi kurmuştum. Sonra Afganistan’da, Türkiye’de, Bosna-Hırvatistan sınırında dinlediğim yüzlerce Afgan'dan aynı şeyleri duydum.
Yola çıkmak ölmeyi göze almaktı. Sıska, şişman, yaşlı, hasta… Zayıf olan herkes yolda ölüyordu. Gelen birçok kişi arkadaşını, akrabasını dağda kaybetmişti. Sıkıştığı bagajda boğulanlar, kışın donarak ölenler, uçurumdan aşağı yuvarlananlar.

Şunu ısrarla soruyordum:
Öleceğinizi bilseniz bu yola çıkar mıydınız?

Cevapların neredeyse tamamı evetti. Çünkü aç-susuz yaşamak zaten ölmek demekti. Ama yurt dışında para biriktirilip geri dönülebilirdi. Bu yüzden yedi kez sınır dışı edilmesine rağmen yine de kaçak yollarla geri gelenler tanıdım.
Bu insanlar Taliban’dan değil, açlıktan, işsizlikten kaçıyordu. 3 yıl önce, şu an paylaşılan videolardan çok daha kalabalık gruplara şahit oldum. Kırk yıldır binlerce kişilik gruplarla gelen insanlar uçak kanadında da kaçmayı göze alır. Bu ilk değil ve son olmayacak.
Kısacası göç devam edecek çünkü ekmek yok. Orada istikrar sağlanmazsa göç durdurulamaz.

Elbette Türkiye önlem almalı ama bu duvarla, güvenlikle hallolacak bir mesele mi? Açıp TikTok'tan Avrupa'ya adam kaçıran Türklerin videolarını izleyin bakın ne kadar işe yarıyor o teller?
Ayrıca bu insanların hedefi İran veya Türkiye değil. Türkiye’de çalışan bir Afgan artık bir yılda kaçakçıya vereceği parayı bile biriktiremiyor. Aylarca maaş almadan çalıştırılıp kovulan Afganlar var. 6 ay çalıştıktan sonra aldığı tek şey: "s.. git kime şikayet edersen et."
Bu yüzden Avrupa daha cazip geliyor. Türkiye'de kazanacağı para belli, onu da alabilirse... Amaç birkaç yıl çalışıp ülkesine dönmek.

Bunun için Türkiye’yi tercih edenler de genelde Türkmen ve Özbekler gibi kolayca adapte olabilen insanlar oluyor.
Velhasıl, son günlerde kasti olarak gündemde tutulsa da yeni bir şey yok. Göç devam ediyor ve edecek. Kin kusmayı bırakın. Hükumeti zorlayın, yönlendirin ama büyük konuşmayın.

Sanmayın ki bize bir şey olmaz. Sadece savaş değil; bir kuraklık, açlık bizi evimizden edebilir.
Siyasetin değdiği her şey kirleniyor, oraya diyecek lafım yok ama biz sıradan vatandaşlar, ölümü göze alıp yola çıkan, 1.500 liraya bir bodrumda bir yıl çıkmadan çalışan bir insanla biraz olsun empati kurabilmeliyiz.
Neredeyse göçle kurulmuş bir ülke için "Ama bizim atalarımız gitmedi, etmedi vs..." diye başlayan cümleler boş. Dedenizin imtihanı sizi bağlamıyor, açlık, ölüm kapınızı çaldığınızda ancak anlarsınız.
Yoğunluktan konuyla ilgili bir şeyler söyleme fırsatı bulamamıştım. Herkesin kendi fikri. Açık sınır politikası taraftarı değilim. Bu konuda tedirgin olmayı da normal buluyorum ama işin ucunu iyi hesaplamak ve ona göre davranmak gerekiyor.
Not: Kastettiğim Orta Asya’dan göç değil. Özellikle son iki yüz yılda Türkiye’ye yapılan göçleri okuyabilirsiniz.

goc.gov.tr/kitlesel-akinl…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Erhan İdiz

Erhan İdiz Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @idizerhan

17 Aug
Afganistan’dan yürüyerek gelen bir göçmen aç susuz Van’a giriyor. Kaçak geldiğini anlayan esnaf, 4 bisküviyi 25 dolara satıyor. Bu para Afgan işçinin haftalık ücretine denk. Olayı yaşayan çocuk elindeki bisküvileri göstererek “O kadar açtım ki ilk defa hırsızlık yaptım.” dedi. Image
Afgan göçü çalıştım, yüzlerce Afgan ile röportaj yaptım. Afganlar birkaç yıl sonra ülkelerine dönmek üzere göç ettikleri için yanlarına kadın, çocuk almazlar. Genelde siyasi kaçışlarda bu olur ve daha azdır.
Bir diğer konu: Taliban hakkında çıkan haberlerin çoğu yalan. Halk tedirgin olsa da Taliban'ın henüz net bir müdahalesi yok, halka yaklaşımı bölgelere göre değişkenlik gösteriyor. Taliban, 90'ların dünyasında olmadıklarının farkında ve daha ikna edici olmaya çalışıyorlar.
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(