מחר ועדת הכספים תתחיל לדון בסעיפי חוק ההסדרים. הוועדה תתחיל את הדיונים בסעיף בחוק ההסדרים שהוא אחד השינויים הכי מרחיקי לכת בעולם הפנסיה בעשורים האחרונים, ומדהים אותי באיזה שקט הוא עומד לעבור: שינוי מוחלט של רשת הביטחון שהמדינה נותנת לחוסכים בפנסיה, הקרויה אג״ח מיועדות
זה קצת למיטיבי לכת והשעה בכל זאת מאוחרת, אבל אני אנסה:
היום המדינה מעניקה רשת ביטחון לחוסכים בקרנות פנסיה (ורק בקרנות פנסיה). רוב הכסף שלכם מושקע בבורסה, אבל חלק מסוים לא. על החלק הזה המדינה תשלם לכם ריבית של 4.86% לא משנה מה יקרה בבורסה
לפנסיונרים רשת הביטחון הזו היא על 60% מהכסף שלהם (כלומר ש40% מושקעים בחופשיות בשוק ההון), לאנשים בני 50 ומעלה כנ"ל, ולאנשים בני 50 ומטה רשת הביטחון מהווה 30% מהכסף, אם כי זה יילך ויירד לאפס עם השנים. בעיני זה מנגנון מצוין
א מה מה, זה בעצם אומר שמשלמי המסים מסבסדים חלק מהפנסיה שלנו. כי את הריבית משלמים מתקציב המדינה כלומר מהמסים של כולנו.
בא אגף תקציבים ואמר די. זה עולה 9 מיליארד שקל בשנה, ובגלל גידול האוכלוסיה ותוחלת החיים וחוק פנסיה חובה זה יגיע ל25 מיליארד בשנה בתוך כמה שנים. אי אפשר להמשיך ככה.
הראשונה שבאה ואמרה חייבים לשנות את המצב היתה החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי. היא לא אהבה שהמדינה בעצם מחויבת להלוות כסף לחוסכים לפנסיה בריבית גבוהה מהריבית שהיא הייתה משלמת לו היא היתה לווה כסף ישירות בבורסה. כי הריביות כרגע (ובעשור האחרון ובעתיד הנראה לעין) אפסיות.
מבחינה חשבונאית היא צודקת. ובכל זאת, הדרישה שלה לשנות את השיטה לא תפסה, בעיקר בגלל האקלים הפוליטי. לשנות את השיטה נתפס בתור פגיעה בפנסיה. גם מחליפה בתפקיד רוני חזקיהו רצה לשנות את השיטה, ודחף לזה חזק מאוד. השינוי שמגיע בחוק ההסדרים הוא בעצם ביוזמתו.
אוקי, אז מה השינוי?
במקום שהמדינה תנפיק אגרות חוב מיועדות לגופי הפנסיה עם תשואה מובטחת מראש, המדינה תפסיק להנפיק אותן החל מינואר הקרוב. כל האגח שהונפקו עד כה ימשיכו לשכב בחסכונות הפנסיה שלנו, עד למועד הפירעון שלהן (זה ייקח עשרות שנים עד שייגמרו).
ומה עם החוסכים? במקום לקבל תשואה מובטחת מראש, האנשים שמנהלים לנו את הפנסיה ישקיעו 100 אחוז מהכסף בבורסה וינסו להשיג תשואה גבוהה. אם ישיגו תשואה של 5 אחוז או יותר, פצצה, יוצא שהמדינה חסכה מלא כסף כי במקום לשלם את זה מהתקציב, הכסף מגיע מהשקעות בשוק ההון.
אבל מה קורה אם יש קריסה בבורסה וגופי הפנסיה לא מצליחים להשיג תשואה של 5 אחוז או יותר? כאן מתחיל החלק המעניין שנמצא במחלוקת.
על פיה הצעת החוק, המדינה תתחייב לשלם את ההפרש. כלומר שאם גופי הפנסיה השיגו רק 2 אחוז, המדינה תשלים 3 אחוז. וכך הלאה.
הקושי? לכו תאמינו למדינה.
בשביל שיהיה אמון במשרד האוצר מציעים לבנות קרן שהמדינה תפריש אליה כסף והיא תשמש כמקור לשלם את הכסף במידת הצורך, ויש שם עוד מלא פרטים חשבונאיים שלא אמורים לעניין אתכם.
השאלה היא רק: האם אתם מאמינים למדינה?
כשההצעה הזו פורסמה לראשונה הזדעזעתי. ברירת המחדל שלי היא לא להאמין.
כשתהיה תקופה קשה ויהיה צורך בקיצוצים, אני לגמרי יכול לדמיין איך פקידי אגף התקציביים העתידיים ישלחו ידם אל הקרן הזו, או יקטינו את ההבטחה של ה5% לפחות מזה, או כל קיצוץ זכויות אחר. הם עשו את זה בעבר באלף צורות.
מצד שני:
כשנתניהו היה שר אוצר והלאים את קרנות הפנסיה הוותיקות, הוא הבטיח שהמדינה תסבסד חלק מהפנסיה של החוסכים שלהן. ההתחייבות הזאת עולה מיליארדים כל שנה למשלם המסים מתוך תקציב המדינה, והיד עוד נטויה. עד כה אף אחד לא קיצץ בזכות הזו, למרות שהיו שנים קשות.
ועוד:
אם העלות של האגח המיועדות אכן תלך ותתנפח עם השנים, קיים סיכון שאגף תקציבים יקצץ בהן. גם את זה אפשר לעשות בחוק ההסדרים בלי קושי. עובדה, גם זה קרה בעבר (בפעם האחרונה תחת שר האוצר נתניהו). כלומר שבכל מקרה רשת הביטחון הזו בסכנה.
ופה נכנס החלק הטריקי: לאוצר תמיד יהיה תמריץ לקצץ בזה, בעיקר בשנים קשות. היכולת שלו לעשות את זה היא פונקציה מורכבת של עומק המשבר, המבנה הכלכלי-פוליטי ועוצמת ההתנגדות הציבורית. כל עוד הציבור יגיב ברעש ובעוצמה, ההבטחה תישמר.
הציבור, בגדול, די אדיש לפנסיה שלו. זה נושא מעניין, אבל לא מספיק בשביל לעורר פעולה ציבורית.
מה שאומר שמי שצריכים להיות עירוניים הם נבחרי הציבור, והתקשורת.
אז האם אני בעד או נגד המהלך הזה?
חשבתי על זה לא מעט, ודיברתי עם אנשים.
יש כאן בעיות תפעוליות אבל הן פחות מעניינות.
אני חושב שבמצב הנוכחי, אולי המהלך הזה עדיף על השארת המצב הקיים על כנו. אבל אני עדיין חשדן מאוד כלפי האוצר
יהיה מאוד מעניין לראות אם זה יעבור חלק בוועדת כספים או לא.
תודה שקראתם, לילה טוב

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Shaul Amsterdamski

Shaul Amsterdamski Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @amsterdamski2

15 Nov 20
מצטער אבל אני לא יכול להישאר אדיש אל מול דברי הרהב של ראש הממשלה ושר האוצר בנוגע להחלטה של חברת הדירוג S&P להשאיר את דירוג החוב של ישראל על כנו. הם מציגים את זה כאילו זו תעודת הצטיינות למדיניות הכלכלית שלהם. למעשה, זה בדיוק ההיפך. בואו נעשה קצת צלילה לתוך ההודעה עצמה?
חברת S&P מונה את היתרונות של ישראל שבגללם היא החליטה להשאיר את הדירוג יציב: כלכלה יציבה שיודעת להתאושש במהירות, מדיניות מוניטרית טובה של בנק ישראל, ושיעור חיסכון גבוה של הציבור.
ומה החסרונות שלנו? כולם קשורים לממשלה:
חוסר יציבות פוליטי,
שלוש מערכות בחירות בשנה ועוד אחת בפתח,
אין תקציב ואת מה שיש העבירו בפשרה משונה בדקה ה-90.
נקודת האור היחידה? בראיה היסטורית הכלכלה הישראלית מתגברת על הבינוניות הפוליטית
Read 5 tweets
13 Nov 20
אני מאושר מזה שיהיו לנו חיסונים של פייזר בשנה הבאה (בכפוף לאישור FDA), אבל להציג את זה כאילו מה שקרה פה זה איזה הישג אדיר של נתניהו? אם כבר, זה מחדל אדיר של משרד הבריאות, ונתניהו נאלץ לזחול אל מנכל חברה מסחרית בשביל לפתור אותו. עובדה שעם מודרנה לא היה בזה צורך, כי זה נוהל היטב
איך הגענו למצב שבו אנחנו מייחסים כוחות מאגיים למנהיג שלנו, במקום לחפש איך בונים מנהל תקין שמשרת את הציבור? לו התהליכים במשרד הבריאות היו מתנהלים היטב, לא היינו מגיעים לנקודה שבה ראש ממשלת ישראל נאלץ לבקש חמש דקות מזמנו של מנכל פייזר בשביל לבקש שיתן לנו הזדמנות נוספת לסגור עסקה.
ובכל מקרה, גם אחרי שהעסקה הזו נסגרה:
1. כמו שנתניהו הודה בסופו של דבר זה הולך להיות טפטוף איטי של חיסונים לאורך השנה הבאה, סביר להניח שעד החורף הבא. זה אומר שאנחנו עדיין צריכים להתנהל מול הנגיף עוד הרבה זמן. גם כאן כוחו המאגי של המנהיג לא יושיע אותנו.
Read 4 tweets
25 Oct 20
תקציב הביטחון תוקף שנית:
קורונה או לא, משרד הביטחון מבקש לרכוש מערכות נשק (בעיקר מטוסים, F15 ו-V22) ב-5.3 מיליארד דולר (כמעט 20 מיליארד שקל). כך עולה מהמכתב ששלח היום מ"מ ראש אגף תקציבים במשרד האוצר יוגב גרדוס למנכ"ל משרד הביטחון (ומפקד חיל האוויר לשעבר) אלוף במיל' אמיר אשל >
מה שכן, למשרד הביטחון אין את הכסף, ולכן - כלשונו של גרדוס - הוא מנסה לייצר מנגנון עוקף תקציב המדינה בשביל בכל זאת לממן את רכש המטוסים האלה. הנה שרשור עם חלקים מתוך המכתב, ותרגום בגוף הסרט. מתחילים בציוץ הבא >
זה החלק האהוב עלי. גרדוס בעצם אומר - אתם מציעים לרכוש את המטוסים מכסף שכבר חייבתם על משהו אחר. אי אפשר לעשות את זה, אי אפשר לגהץ את כרטיס האשראי הזה פעמיים (במשרד הביטחון רוצים לדחות תשלומי ריבית על רכישה קודמת של מטוסים בשביל לפנות כסף לרכישת המטוסים הזו)
Read 6 tweets
23 Oct 20
רגע לפני שבת, קחו קצת נתוני מערך קטיעת שרשראות הדבקה. אלא אם צוין אחרת, הם נכונים כולם לאתמול:
* מספר הבדיקות ירד, ולכן כרגע אנחנו פחות או יותר ביעד של 24 שעות מרגע הפניה לבדיקה ועד למתן תוצאות. צוואר הבקבוק הוא עדיין בחלק הראשון משום מה, בין הפניה לבדיקה לבין ביצוע הבדיקה.
* מבין קופות החולים, קופת חולים מכבי היא הכי מהירה באופן קבוע מבדיקה ועד תוצאה. קופות חולים לאומית וכללית מתחרות זו בזו על מי הכי איטית. אבל אולי אני עושה עוול כי הפערים לא מאוד גדולים - הממוצע הכללי הוא 24 שעות, מכבי עומדת על 17 שעות, לאומית וכללית על 27-28 שעות.
במערך החקירות האפדמיולוגיות מועסקים 1,626 אנשים. אחיות, סטודנטים, מילואימניקים, מן הגורן ומן היקב. ברשויות המקומיות פועלים עוד 1,385 ״מתשאלים״.
Read 6 tweets
9 Jul 20
מחשבות ראשונות, ואנא קחו עם גרגר של מלח כי לא ראינו עדיין תכנית, ראינו מצגת והרבה הרבה מלים באוויר. אנתח לעומק כשתהיה תכנית של ממש לקרוא.
אבל בינתיים: יש חלקים טובים יותר בתכנית הזו, כמו מתן דמי אבטלה עם אופק ארוך, בעיקר לעובדים שהענף שלהם פשוט מת ולא יחזור בקרוב. למה זה חשוב?
זה חשוב כי יש פה אינטרס עליון שלאנשים יהיה כסף בכיס. גם כי אנחנו בחיים במדינה בדיוק בשביל לעזור זה לזה במקרים כאלה. אבל גם מטיעון כלכלי: כסף בכיס פירושו צריכה, אחרת יווצר מחסור חמור של ביקוש שייקח שנים רבות להתאושש ממנו.
מה שכן, בעיני זה חייב להיות מלווה בהכשרות מקצועיות וכו
אחרת חלק מהאנשים, לא כולם, ממש לא כולם, פשוט יחכו שזה ייגמר ויצפו לחזור למקצוע הקודם שלהם, וזה ממש לא בהכרח יקרה. דמי האבטלה חייבים להיות מלווים בתמריץ להתקדם הלאה, היכן שצריך. ואם זה קשה, וזה קשה, הממשלה צריכה לסייע.
עכשיו לחלק המאוד בעייתי בתכנית הזו:
Read 11 tweets
28 Jun 20
כמה מחשבות לילה על צומת הדרכים שאנחנו נמצאים בו כרגע, גם מבחינה בריאותית, וגם מבחינה כלכלית.
מבחינה בריאותית המצב די ביש. כלומר, כל עוד אתם נמנים על האנשים שחושבים שהקורונה היא דבר ממשי, שהיא לא המצאה או ניפוח של התקשורת, שהיא אשכרה מדבקת ואשכרה מסוכנת ושעדיף לא לחלות בה
ראש תחום הבריאות שלנו קטי דור @kettydor פרסמה מוקדם יותר היום שלפי הנתונים שמשרד הבריאות לא מפרסם אבל כן הציג היום לקבינט הקורונה, מספר החולים הקשים הכפיל את עצמו במעבר מחודש מאי ליוני. עדיין רחוקים מאוד מהמגבלות של מערכת הבריאות, אבל בקצב הזה זה עניין של כמה חודשים עד שאנחנו שם
הרבה אנשים חושבים (או אולי פשוט מקווים) שזה לא נכון. שבשלב מסוים הקורונה דועכת, או שאנשים מסוגלים להישמר מפניה, ושיהיה בסדר. שלעולם לא נגיע לרף הקיבולת של המערכת. הם מאמינים שאם התקשורת לא היתה מדווחת על זה כלל, כמו על כל מחלה ויראלית אחרת, העולם לא היה נמצא עכשיו איפה שהוא נמצא
Read 18 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(