1)Sedat Peker’in anlatımı ile gündemimize giren Paramount Otel’in son çökücüsü kara paradan tutuklu SBK’nın Unico Sigorta’da çevirdiği filmleri genel kurulu öncesi toparlayıcı bilgilerle paylaşmak istedim.
2) Yukarıdaki yazı dizinselinde Unico Sigorta’ya dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Kısa ve öz olarak anlatacağım. 13 Eylül 2021’de Unico’nun genel kurulu var. Bu genel kurul hem Paramount Otel’in kader maçı özelliği taşıyor hem de SBK döneminin ibra edilmesi açısından önemli.
3) Unico Sigorta’nın yüzde 80’i yine SBK’ya ait Heksagon’a, yüzde 20’si ise Kibele BV adlı yabancı fona ait. Kibele’de Alman ve Hollanda Kalkınma Bankaları kurucu hissedar. Yani Hollanda ve Almanya devletleri, kamu bankalarıyla kara paracı SBK ile ortak.
4) Unico’nun eskiden tüm sahibi Kibele iken rezervlerinde çıkan açık için sermaye artırmak yerine hisse satma yolunu seçtikleri için Eylül 2019’da yüzde 80 hisseyi SBK’ya satarak ortaklık yoluna gittiler.
5) Burada can alıcı konu ABD Hükümeti’ni dolandırmak ve kara para aklamaktan şu an Avusturya’da tutuklu olan SBK’yı kim Alman ve Hollanda kamu bankalarıyla ortak etti. SBK’nın Türkiye’deki yargılamaları sırasında öğrendik ki MASAK, SBK için önce temiz raporu veriyor.
6) Kibele’nin ABD’nin çok uzun süredir SBK’yı suçladığını bilmeme ihtimali yok. MASAK’tan alınan temiz raporunu aslında Kibele, SBK’dan işkillendiği için temiz belgesi getirmesini istediğini öğrendik. Zaten başka türlü Kibele neden kara paracı ile ortak olsunki?
7) Reza Zarrap davasından tecrübe ettiğimiz üzere ABD kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Hele devletini dolandıranları hiç affetmez. Hatta suça karışan devletler olursa da gereken yaptırımı uygular. Kibele için SBK’nın varlığı ve ortaklığı büyük bir sorun teşkil edecek.
8) Aynı sorun Türkiye için de geçerli. ABD, 2018’e kadar olan kısımda SBK’nın tüm satın alma işlemlerine el konulmasını talep ettiği için SBK Avusturya’da tutuklu şu an. Bu uluslararası dolandırıcılığa karışan kendi vatandaşlarına 250 yıla yakın ceza verirken SBK’da yargılanacak.
9) ABD Utah Savcıları rüşvet mekanizması işlememesi için SBK dosyalarını etap etap açıklıyor. Henüz Unico kısmına gelmedi. Gerçi el konmasını istediği kısımlarda isim belirtmeden tüm malları dediği için Paramount Otel’e de el koyabilir.
10) Uluslararası bankacılık kuralları gereği devlet bankaları kara para konusunda çok sıkı denetim uygular. Almanya’nın Ziraat Bankası’na tarihi ceza kesmesi de Unico üzerinden ABD’nin ceza kesmesi veya TR’nin de ceza kesme hakkı olduğunun örneğidir.
11) Bunca rezillik yaşanırken ABD basını SBK’yı sürekli haber yaparken devletin Unico’ya yönelik herhangi bir yaptırımı veya denetimini duymadık. Sigortacılık sektörünü malum SEDDK çatısı altında devlet denetliyor. Unico’da SBK ve yabancı bankaların olmasını denetledi mi?
12) SEDDK neden bugüne dek sessiz kaldı? Unico’nun hali hazırda sermaye yapısı ve biz gazetecilerin ulaştığı bilgiler bile kayyum atanması için yeterli olmadı mı SEDDK’ya? İlla ABD’den tokat mı yememiz gerekiyor?
13) Unico Sigorta’da uluslararası krizin yaşanacağı çok açık. Neden bak biz gerekeni yaptık denmediğini anlamak zor.
14) Gelelim SBK’nın Paramount Otel’e çöküşüne. SBK, Unico Sigorta’da hissedar olur olmaz muvazaalı olduğunu bildiği Paramount Otel’i tarihte görülmemiş bir şekilde Unico üzerinden satın aldı. 2020 yılının değerlendirileceği genel kurulda tüm bunların hesabı sorulacak mı?
15) Daha spesifik soralım Paramount Otel, Ufuk Turizm’de iken ve Ufuk Turizm Prag’a kaçırılmışken üstelik otelin sahibi Atilla Uras’ın Milas’taki tapusu da şirketle beraber kaçırılmışken Unico muvazaalı oteli neden aldı?
16) Otelin mirasçılarından Yasemin Uras’ın açtığı icra davası ve buna istinaden gazetelere ilan vermişken neden bu satın alma gerçekleştirildi?
17) Atilla Uras’ın bugünkü değeri 17,5 milyon TL olan Milas tapusu SBK’nın adamı Emre Özbek’in şahsına sonra Unico’ya satılması da ayrı bir şaibe değil midir? Bu zaten üzerinde düşünülmüş kendilerince formüle edilmiş bir düzenek değil midir? Emre Özbek, Azerbaycan vatandaşı mı?
18) Bugün Emre Özbek nerede? Bakü’ye mi kaçtı?
19) Unico’da Paramount Otel ve Atilla Uras’ın Milas tapusu AİHM yolunu açabilir durumda. Aile bireyleri parayı tahsil yoluna gittiğinden bugüne dek bu yolu denemese de AİHM’e gidebilecek bir tapuyu neden alır bir sigorta şirketi?
20) Unico Sigorta ve bu şirketi denetlemesi gerekenlerde kusurlu değil mi? En acısı ve en üzücüsü Ankara’nın kendi vatandaşlarını önce Özbek mafyasına sonra ABD kara para treninin aktörlerinin adeta kucağında bırakması kabul edilir bir durum değil.
21) Paramount Otel varislerinin can güvenliğini sağladı mı İçişleri Bakanlığı. Vatandaşlarımın başına bir şey gelir dedi mi?
22) SEDDK’nin cevaplaması gereken çok fazla soru var aslında. Unico’da ciro artsa da karlılıkta bir artış yok. Yarın daha somut verilerle de yazarım. Bu nasıl oluyor? Nasıl bir film dönüyor? Bunun cevabını denetim mekanizması verebilir.
23) Yine önce SEDDK’ya sonra İçişleri Bakanlığı’na soruyorum. Unico’nun 2019 raporundaki küçük hissedar sayısı ile 2020’de genel kurul için ibra edilen küçük hissedar sayısında bir azalma var. Bunun nedeni nedir? Biliyorum da siz cevaplayın istiyorum.
24) Unico genel kurulunda SBK döneminde yaşananlar ibra edilecek. Yani büyük ve küçük hissedarların şirketin 2020 yılı faaliyetlerine onaylaması istenecek. Ticaret sicilde yayınlanan genel kurul çağrısında küçük hissedarlara dava açılacağı hissine kapıldım. Bir göz korkutma var.
25) Küçük hissedarlar, SBK dönemini ibra etmemesi durumunda o süreçte YK üyesi olanların tamamına yargı yolu açılacak. Haliyle kapalı kapılar ardında neler yaşanacak?
26) Unico’nun genel kurulunun SBK’nın çöktüğü Kandilli Yalısı’nda yapılacağını düşünürseniz ve küçük hissedarların YK üyelerini ibra etmeyeceğini. Yani diyorum ki küçük hissedarı genel kurul için neden yalıya çağırıyorsun? Amacın ne? Korkutmak mı?
27) Genel kurul sırf Kandilli Yalısı’nda diye genel kurula gitmeye çekinen küçük hissedarlar var. Kedi trafoya girse elektrik kesilse kameralar görüntü alamasa mesela genel kurulda ne yaşandığını nereden nasıl öğreneceğiz?
28) Tüm bu anlattıklarım bir gazeteci olarak benim endişem değil. Küçük hissedarların endişesi. Devlet, kara paracının en kritik genel kurulunu izleyecek mi? Biz gazeteciler içeri alınmıyoruz emin olun her yolu denedim şeffaflık ve hesap verilebilirlik adına.
29) Bir gazeteci olarak saat 13’de genel kurulun yapılacağı Kandilli Yalısı’nın karşı duvarına oturup izleyebilirim maksimum. Hadi Unico Sigorta’ya seslenelim genel kurulu canlı yayınlasana sosyal medyandan da film dönmediğine ikna olalım.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Seher Yaşayacak💚❤️

Seher Yaşayacak💚❤️ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @sehersultan1912

13 Sep
1) Bugünkü Unico Sigorta genel kurulunda Paramount Otel’in satın alınma sürecine dair finansal varlıklar kısmına küçük hissedarlar şerh koydurdu. Oy çokluğu ile kendilerini ibra ettiklerinden oy birliği sağlanamadığı için bu satın alma için yargı yolu açıldı. ✌️✌️
2) En önemlisi Unico genel kurulunda ibra edilen eski ve yeni YK Üyeleri’ne, Paramount Otel’in satın alınmasına şerh konulduğunu “Hükümet Komiseri” zapt altına aldı. SEDDK bu genel kurula nasıl bir süreç izleyecek çok önemli hale geldi.
3) SEDDK’nın kayyum atamaktan kendi YK üyesini atamaya kadar birçok yaptırım yetkisi bulunuyor. Genel kurul tutanakları ticaret sicilde yayınlandığında SEDDK’nın hamle yapması gerekiyor. ✌️✌️
Read 5 tweets
13 Sep
1) Eda kod adlı SBK trolü şu zat için yasal süreci başlatıyoruz. Mafyayla uğraşan bir kadın gazetecinin Yalı’da yaşatacak birine ihtiyaç duyduğunu nereden çıkardın? Sizlere 10 gündür nasıl bir cehennemden geçtiğimizi anlatayım artık mecbur bırakıldım.
2) SBK trolünün ID’sini aldık. Artık avukatlarım kadın görünümlü bu tetikçinin hukuk önünde kimliğini ortaya çıkarır. Bu hesabı incelerseniz sadece 3 yorum yazmış. Hepsi SBK ile ilgili konularda. Biri @sedat_peker’e.
3) Saatlerce kimin yalısı var diye düşündük. SBK’nın çöktüğü Kandilli Yalısı’nı zaten Garanti Bankası Nisan 2021’de satışa çıkardı. Yalı satıldı mı bilmiyoruz.
Read 14 tweets
10 Sep
1)Sedat Peker’in Cihan Ekşioğlu ile Fetö Borsası’nı Akmerkez’de kurduğunu söylediği isim Mehmet Soylu’nun SGK’de 1 milyarlık vurgun yaptığı ortaya çıktı. Invamed’in Akmerkez’de ofisi de var. Konu Mehmet Soylu’dan açılmışken bir anektod aktarayım. ++
2) Mehmet Soylu’nun Taji Giyim’den aldığı 250 bin TL’lik gömleklerin faturasını Cihan Ekşioğlu ödemiş. Hatta bu yüzden aralarının açıldığı söyleniyor. 250 bin TL’lik gömlek faturasına -ki faturası var- lise terk Cihan adına kesildiğini biliyoruz.
3) Lise terk Cihan ‘vay kendime aldım alın faturası dese’ bile biz zekamızı konuşturalım ve gömlekleri göster faturayı değil diyelim. 😂😂 Bir de gömleklerin alımından Mehmet Soylu’ya gidişine dek birçok kişi var di mi lise terk Cihan?
Read 5 tweets
10 Sep
1) Dün Ethem Sancak, uyuşturucuyla yakalanan uçak haberinden ötürü @eacarer’i Fetö’cü ilan ediyordu. Kendi yeğeni Fetö’den ceza alması dışında sorun yok! İzmir’de Fetö Babalar Grubu iddianamesinden M. Sancak’ın ceza aldığını hatırlatalım. Hatta Fetö’cü Orkide Yağları’nın sahibi
2) Ahmet Küçükbay’a emniyetin düzenleyeceği gizli operasyonu Ethem Sancak’ın öz yeğeni önceden haber alarak Küçükbay’a haber verdiği için yargılandı. Hatta Küçükbay’ı kurtarmak için Ethem Sancak’ın gazetesi Star’da Küçükbay ile röportaj yayınlandı. Bilginize,
3) Haber hangi isimler geçiyor? google.com.tr/amp/s/www.ehah…
Read 4 tweets
9 Sep
1) Bugün Demir Hayat Sigorta’nın YK Üyesi Peter Lovas, önce Unico Sigorta’nın YK Üyesi’dir. SBK, Unico’yu alana dek görevine devam eder. Neyse bir gün Unico yöneticilerine Markiz Pasajı çok uzun süredir satılık. Fiyatı kelepir. Satın alalım teklifi getirir.
2) Unico adı üzerinde sigorta şirketi. Sigorta sektöründe büyümek için Unico’nun yapması gerekenler üstelik satın alma dönemine dair rezerv açığı çıkmışken neden Unico’nun nakit parası ile taşınmaz mal satın alınsın ki. Bu şaşkınlık Unico’nun o dönemki yöneticilerine ait 😂😂
3) Peter Lovas’ın Markiz Pasajı’nı alalım önerisi aslında yaptığı ucuz bir yol. Ardından ne mi oldu Paramount Otel, Unico’ya satıldı, tarihte görülmemiş bir şekilde bir sigorta şirketi otel sahibi oldu. Üstelik otelin başkasına satılmaması için Yasemin Uras’ın gazetelere ilan..
Read 5 tweets
25 Aug
1) Herkesin bana dair bir düşüncesi var! Hakaret diz boyu! Sabrım zorlanıyor! 2002’de gazeteciliğe başlamış birine meslek öğretmeler! Uğraştığımız insanları sokakta görse kaçacak tiplerin klavye ardına gizlenerek parmak sallaması ne kadar acınası bir durum.
2)Bu hesap benim ne yazacağımı veya yazmayacağımı kimseden öğrenecek değilim! Kaç gazeteci meslektaşım korunman var mı diye soruyor desem! Kaç haber kaynağım kendine dikkat et diyor ve gülüyorum desem. Takipçi kasmak niyetim olsa kanal kanal gezerim. Beni kaç kez TV’de gördünüz?
3) Twitter’a ihtiyaç duymayacak kadar tanındığımı ne zaman anlayacak bazı insanlar! Şan, şöhret için mi burdayım! Ya hiç ihtiyacım yoksa! Karşında medya patronluğuna hazırlanan biri var! Bu nasıl bir zevzeklik!
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(