yıllardır ertelediğim bu projeye başlamamın nedeni olan röportaja gelelim. Ömer Berke Tokaç, 20 yaşında Almanya doğumlu Türk bir futbolcu. şu anda Japonya 3. Ligi’nde oynayarken aynı zamanda bölgede Türkiye’yi temsil eden tek oyuncu. kendisinin hikayesi ve planlarını dinleyelim.
Lost Hope Mag: Futbol elbette birçoğumuzun tutkusu fakat seni profesyonelliğe götüren yolda en çok
destekleyen şey nedir? Aynı soyadını taşıdığınız eski futbolcular var, bu sadece tesadüf mü
yoksa bir mirası geleceğe mi taşıyorsun?
Ömer Berke Tokaç: Profesyonelliğe giderken beni en çok destekleyen babamdı. Beni küçük yaşımdan beri
her antrenmana ve maça götürürdü, daha iyi olmam için benimle boş zamanımda sahada çalışırdı. Diğer konuda açıkçası Tokaç isminde başka futbolcuyu bilmiyorum, tesadüf olmalı.
LHM: Kendini tanımlarsın, sana göre en zayıf ve güçlü yönlerin neler? Bu sene takımın Fukushima United’da 10 numaralı formayı taşıyorsun. Eski tip, takımın etrafına kurulduğu bir 10 numara olmayı mı yoksa iyi işleyen bir makinanın dişlisi olmayı mı kendine daha uygun buluyorsun?
ÖBT: Kendimi hırslı, enerjik ve istekli bir oyuncu olarak tanımlarım. En zayıf noktam defans yapmak, en güçlü noktam da şutum. “İyi işleyen bir makinanın dişlisi” benim oyun şeklimi anlatıyor.
LHM: Altyapı yıllarından kısaca bahsedebilir misin? Bazı futbolcular çok değişik mevkilerde başlar, kimisi seçmeyi son anda kazanmıştır, vs. Senin böyle ilginç bir anın var mı?
ÖBT: U8-U19 arasında Bayer Leverkusen’in bütün altyapı takımlarında forma giydim. Başlarda bir devre defans, bir devre forvet oynuyordum. Büyük sahalarda oynamaya başladıktan sonra tamamen forvet oynadım.
LHM: Bayer Leverkusen altyapısından çıktıktan sonra Almanya’da kalmak veya Türkiye’de şansını denemek yerine cesur sayılabilecek bir hamle ile Japonya’ya gitmeye nasıl karar verdin?
ÖBT: İlk teklif Japonya’dan geldi ve babamla buraya gelip Japonya’yı hiç bilmediğimiz için ikna olmak istedik. İlk andan itibaren her konuda Japonya’yı ve en önemlisi burada oynanan futbolu beğendik.
LHM: Bildiğim kadarıyla şu anda Japonya’da ülkemizi temsil eden tek futbolcusun. Dil ve kültür bakımından sorun yaşıyor musun? Uyum süreci nasıl ilerledi?
ÖBT: En büyük sorun dil bakımından yaşandı, Japonya’da maalesef insanların İngilizcesi zayıf. Takımda bir tercüman var. Biraz Japonca öğrenebildim. Gerisi kolaydı, insanlar yardımseverler ve her şey düzenli olduğu için Japonya’ya alışmak hızlı oluyor.
LHM: Alman ve Japon futbolunu tesis imkanları, taktik, antrenman kalitesi ve taraftarların tutkusu gibi açılardan karşılaştırır mısın? Karşılaştığında çok şaşırdığın uygulamalar oldu mu?
ÖBT: Almanya’nın tesisleri tabii ki farklı seviyede ama Japonlar da bu konuda son yıllarda epey ilerleme kaydetti. Avrupa’da taktik ve fiziksel olarak oynamak elbette daha zor. Japonlar ise teknik ve hız bakımından daha güçlüler.
LHM: Araştırdığım kadarıyla bir sezonluk kiralık tecrübesi ardından bu sezonla beraber Fukushima United’ın kalıcı futbolcusu oldun, bu sezon için kişisel ve takım olarak hedefleriniz neler?
ÖBT: Bu sezon hedefim kendimi her konuda geliştirmek ve 1. Lig’de oynayabilecek hale gelmek. Takım olarak ise 2. Lig’e çıkmayı hedefliyoruz.
LHM(1/2): 2002 Dünya Kupası’nda senin şehrine çok da uzak olmayan Miyagi Stadyumu’nda Japonya ile karşılaşmıştık. Turnuvanın ev sahibi iki ülkesini de elememize rağmen bizi çok sevmiş, ilerleyen sezonlarda Asya’da görev yapan teknik direktör ve futbolcular sevgiyle karşılanmıştı.
LHM(2/2): Elbette o turnuvada yaşın çok küçüktü ama transferinde bu anılar rol oynadı mı? Diğer yandan aradan neredeyse 20 sene geçmesine rağmen Japonlar hala aynı sevgiyi gösteriyor mu? Diğer yabancı oyunculardan daha çok ilgi gördüğünü hissediyor musun?
ÖBT: Transferimde 2002 Dünya Kupası’nda yaşananlar rol oynamadı ama evet, Japonlar Türkleri seviyorlar. 2002 hakkında kimse benimle konuşmadı. Gençler zannedersem dünyanın her yerindeki gibi Türkiye’yi duyduklarında ilk olarak aklına kebabı getiriyor.
LHM: Türkiye futbolunu takip ediyor musun, desteklediğin bir takım var mı? Milli takım ile U15 aşamasında oynadığını öğrendim, gelecek adına milli takım özelinde nasıl planların var?
ÖBT: Türk futbolunu takip ediyorum, maalesef genç yaşlarda Türkiye’de kariyerine devam eden ve çok sıkıntı yaşayan arkadaşlarım var. Milli takım için her zaman oynamak isterim, her zaman hayalimdi ve kendimi şu anda Ümit Milli takım için hazır görüyorum.
LHM: İdolün kim/kimler ve neden?
ÖBT:İdolüm Karim Benzema. Top ayağında olduğu her zaman efektif bir oyuncu.
LHM: Günümüzde mental sağlığın da en az fiziki durum kadar önemli olduğu bir spor dalının parçasısın. Kariyerinin herhangi bir noktasında pes etmeyi düşündüğün oldu mu? İnsanlara bu konuda tavsiyelerin neler?
ÖBT(1/2): Bence pes etmenin çare olmadığını biz Türkler kanımızda taşıyoruz. Tabii sakatlık, başarısız zamanlar gibi dönemler de yaşadım. Bunu herkes tecrübe etmek zorunda. Böyle zamanlarda kendine ve yapabileceklerine olan inancını kaybetmemek en önemlisi.
ÖBT(2/2): Bu konuda doğru bir çevreye sahip olmak çok önemli, seni yanlış yola ve düşüncelere sürükleyen herkes büyük bir engeldir.
LHM: Kişisel hayatından bahsedersek, boş zamanlarında neler yapıyorsun, hobilerin neler? Ben iki sene önce Japonya seyahati planlarken salgın yüzünden iptal etmek zorunda kalmıştım. Biraz Japonya’dan bahseder misin, ne kadar eğlenceli ve Almanya’yı özlüyor musun?
ÖBT(1/2):Boş vaktimde basit bir hayat yaşıyorum. Japonya’da özlediğim tek şey ailem ve arkadaşlarım. Buradaki arkadaşlarımla beraber zaman geçiriyorum, ailemle ve oradaki
arkadaşlarımla telefonla konuşuyorum.
ÖBT(2/2): Tokyo’ya yakın yaşadığım için arada Türkiye’den abilerimi görmeye gidiyorum. Japonya çapında bilinen Tokyo Camii ve Türk Kültür Merkezi var. Tokyo’yu anlamaya ise kelimeler yetmez, herkese burayı gezmeyi tavsiye ederim.
LHM: Son olarak gelecek hakkında neler söylemek istersin? Kariyer hedeflerin neler, bundan 10 sene sonra neleri başardıysan kendini başarılı sayarsın?
ÖBT: Hedeflerim, her gün dünden daha iyi bir insan ve oyuncu olmaktır. Japonya ve Avrupa’da yüksek seviyelerde başarılı bir oyuncu olmak için gayret ediyorum. Bunu başarabilirsem kendimi başarılı olarak kabul edebilirim.
Ömer Berke Tokaç’a her şey için çok teşekkür ediyor ve uzun, başarılı bir kariyer diliyorum. Daha rahat bir şekilde okumak isteyenler aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir,

threadreaderapp.com/thread/1437803…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with lost hope magazine

lost hope magazine Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(