Roztrhnul spojenecký svazky mezi Německem a Polskem, tichý spojenectví mezi Německem a Británií, Německem a Francií. Hodil jim do toho vidle.
Stejně tak ten pakt do značný míry poškodil i spojenectví Německo-Japonsko. (Japonci to brali od Hitlera jako zradu)
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Posunul západní hranici státu o několik stovek kilometrů, což na podzim 1941 mohlo rozhodnout výsledek celý světový války. Němci by jinak stihli dojít k Moskvě dřív, neuvízli v blátě a nepomrzli.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Získal rok a půl na dovyzbrojení armády. Nezapomínat, že Sověti a Němci proti sobě ještě v roce 1939 válčili ve Španělsku a Stalin pochopil, že Německo je hlavně v letecký technice o mnoho dál. Že by jim ještě neuměl konkurovat.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Podobný to bylo i technice tankový. Ten rok a půl byl opět klíčovej. Za ropu a potraviny dostal Stalin z Německa paradoxně spoustu špičkový techniky a strojů, kterou pak ve válce potřeboval a využil.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Stalin nezískal jen území, ale vrátil do SSSR asi 10 miliónů obyvatel: Bělorusů, Ukrajinců a Židů z teritoria, který Poláci anektovali v roce 1921. Mezi nima i dost vojáků.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert To bylo stejně důležitý, jako když Hitler obsadil Rakousko a Sudety, protože zatímco wehrmacht měl vycvičenejch vojáků málo, v Rakousku a Sudetech bylo vycvičenejch Němců hodně.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Pokud by Hitler obsadil celý Polsko sám, skončili by některý možná ve wehrmachtu. (Stejně jako dalších minimálně půl miliónů Poláků).
Stalin získal i Vilnius a předal ho Litvě, čímž si získal důvěru u části pobaltskejch elit.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert To mu pomohlo při sjednocování pobaltskejch států se SSSR v roce 1940. Vilnius byl pro Litevce extra citlivá záležitost. Polsko bylo připravený Litvu v roce 1938 válečně rozprášit, pokud definitivně Vilnius za polský teritorium. Litva podlehla ultimátu a jen těsně unikla zničení.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Navíc v době, kdy se snažil Stalin o dohodu s Britama, Francouzema a Polákama a těsně před podepsáním paktu s Hitlerem válčil už Stalin i s Japonskem (Mandžusko, Mongolsko, Chalkin Chol...)
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Nebýt paktu Molotov-Ribbentrop, mohlo dojít k válce na dvou frontách. Sověti mohli válčit s Japoncema na východě a s Polákama i Němcema na západě. Navíc mu tehdy hrozilo, že se k nim přidají i ukrajinský banderovci.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Hitler by navíc bojoval už s podporou čs. zbrojního průmyslu (kterej mu už tehdy patřil) a dost pravděpodobně i s podporou Britů a Francouzů. Ti sami se chtěli válce vyhnout a kdyby Hitler postupoval na východ, byli by naprosto spokojení a klidně mu i dál pomáhali.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert (Nezapomínat, že mu 5 měsíců před podpisem paktu Briti ochotně a velkoryse předali z Bank of England veškerý naše čs. rezervní zlato. Třetinu teda ještě o rok před tím, po Mnichovu).
Genialita Stalina byla v tom, že Hitlera otočil opačným směrem.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Garantoval Hitlerovi, že když napadne Francii, SSSR mu druhou frontu neotevře. Že bude mít luxus válčit jen na jedný frontě.
Francie a Británie se v době kolem Mnichova a po něm zachovaly tak odpudivě, že nebyl důvod s nima mít jakýkoli "slitovaní".
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Stalin čet Mein Kampf a věděl, že je to jen "odklad". Že Hitler SSSR napadne, ale že i on to chce udělat v nejlepší možnej moment a nejlíp až potom, co si zajistí svý západní hranice. Tak mu to Stalin umožnil, výměnou za čas, za ten rok a půl.
2. světová byla hlavně válkou o světovou hegemonii a obě strany chtěli Hitlera využít pro vlastní zájmy.
Pro USA byly koloniální velmoci (Británie a Francie) větší zlo a větší rivalové než SSSR.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert GM (vlastněnej JP Morganem) Hitlerovi dovyzbrojil armádu (Američanama vlastněnej Opel vyráběl jen vojenský nákladní auta a motory do německejch tanků, Ford taky, Focke-Wulf byla v zásadě americká firma, Hollerith byla "pobočka" IBM, IG Farben vlastnili způlky Američani).
Američani si ale z geopolitickejch důvodů přáli, aby Hitler napadnul spíš Británii a Francii, než SSSR.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Stalinovo rozvědka tohle všechno samozřejmě věděla a Stalin pochopil, že pakt Molotov-Ribbentrop dočasně zvětší rozkol mezi Britama a Američanama, a zároveň mezi Britama a Němcema.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Že Briti po podpisu paktu začnou bejt pod větším tlakem a místo aby dál Hitlerovi pomáhali, budou s ním muset jít do konfliktu. A to bylo pro SSSR samozřejmě výhodný, ne-li spásonosný.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Opravuju:
...Polsko bylo připravený Litvu v roce 1938 válečně rozprášit, pokud definitivně neuzná Vilnius za polský teritorium...
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert A v čem byla ta genialita asi hlavně: v tom, že to bylo nesmírně nečekaný a překvapivý řešení. Na světě nebyli větší protivníci než Hitler a Stalin. Celý 30. léta proti sobě vedli válku jak diplomatickou, tak politicko-propagandistickou, špionážní a nakonec i reálnou (Španělsko).
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Stalin prokázal jak inteligenci, tak obrovskou fantazii. Od Hitlera se ten úskok možná dal i čekat, ale málokdo by předvídal, že Stalin na něco takovýho přistoupí. Ono to dokonce zaskočilo i spoustu samotnejch komunistů, natož protivníků.
@VichrZ@LessingJulianne@MasarovicRobert Je to podobně překvapivý, drzý a geniální, jako když třeba Panenka dloubne poslední pentli ve finále ME doprostřed brány.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Pokud se obáváte, že nás chtějí Schwabové, Gatesové a ostatní eugenici všechny komplet vyvraždit, podle doc. Četverikovový to nemusí bejt tak hrozný.
Vybraný jedinci mají šanci, že vyváznou. Ne ve svý současný konstelaci, ale jako jedinci hybridní, řekněme coby "bioroboti".
1/7
2/7
Časem to bude převedeno do podoby zcela umělý, a tím i 'nesmrtelný'.
Samozřejmě za předpokladu, že se očkovací experiment zdaří.
Lockodowny bysme podle doc. Četverikovový neměli zaměňovat s koncentračním táborem. Ani si je metaforizovat jako koncentráky "digitální".
3/7
"V koncentračním táboře zůstával člověk člověkem. Byl v kontaktu s jinými, se spoluvězni, anebo s dozorci.
Cílem dlouhého, nekonečného lockdownu je přeměnit člověka na nesociální 'objekt'."
I proto je dobré nostit masku ('roušku').
Abyste na svý starý podobě tolik nelpěli.
V případě pana poslance Žáčka, alias Pažouta, by neškodilo se vrátit do roku 1989, do období sametový předání moci v režii StB, KGB (a dílem i ÚV SSM) a připomenout si některý průvodní okamžiky, včetně role, kterou v nich sehrál.
Doufejme, že jen nevědomky.
3/14
17. listopadu 1989 se konala manifestace na Albertově, kterou pořádalo ÚV SSM.
Jedním ze spolupořadatelů byl i Pažout-Žáček. Tehdy student žurnalistiky a člen redakcí několika časopisů, vydávanejch většinou pod kuratelou pražskýho výboru SSM.
Neformuloval bych to tak, že jen "v konspiračních kruzích." Spíš mám dojem, že se to bere jako fakt. Ale taky je pravda, že spíš sleduju média ruský a jejich "kartína míra" vypadá obecně i celkově trochu jinak než na Západě.-)
@OtecHans@EmigrantPanama Občas se spekuluje, že Kubánská národní banka je napojená na "vatikánskou".
Ale celkově je všechno ještě asi o dost pestřejší a zajímavější.
Ona tam totiž sídlí taky "Banca".
Známá taky jako "Habsburg-Havana Trust" nebo "Banca, and Cuba Merchant Bank".
Po americko-španělský válce byla v roce 1901 založená Banco Nacional de Cuba, vytvořená z americkýho a kubánskýho kapitálu. Z USA tam peníze vložil hlavně JP Morgan. cubamuseo.net/inferior-stamp…
Kniha obsahuje např. přepis Churchillovo rozhovoru s vnukem legendárního kancléře Bismarcka, tehdy zaměstnance německý ambasády v Londýně, z 20. září 1930.
3/8
Churchill mu řekl: „Vy Němci jste idioti. Začali jste válku na dvou frontách. Kdybyste se soustředili na porážku Ruska, garantovali bysme vám, že Francie se do toho míchat nebude. Kdyby nás Paříž neposlechla, nechali bysme jí s vámi válčit samotnou.“
"Sdílenej barák" a "sdílený pryčny" v Terezíně nebo Dachau nebyl socialismus. To byly vězeňský tábory pro nepřítele, kterýho chcete vyhladit: mj. pro socialisty, "komouše", zajatce a podřadný etnika.
Pokud jste zažila socialismus a nakoukla do spisů Lenina, tak se tam už před 1. světovou válkou psalo o tom, že lidstvo nejspíš bude mít jen dvě cesty.
A dojde nutně k "imperialismu". Velký syndikáty, korporace, monopoly postupně požerou všechny malý hospodáře, sedláky, drobný firmy, středně velký firmy a nakonec i ty poměrně velký. Vzniknou mega-monopoly, kterým nikdo konkurovat nebude.
@Miki80662193@darius1706@VtzslavNovotn1 Mí prarodiče to zažili taky. Jak nesplnitelný dávky (a z toho plynoucí úmornou dřinu, neschopnost pomalu nakrmit vlastní malý děti), tak i trochu zvláštní chování od lidí, kterým do tý doby dávali práci. Nějak se s tou situací vyrovnali a družstvo, do kterýho vstoupili fungovalo
@Miki80662193@darius1706@VtzslavNovotn1 Vydělávalo, a dělili se o poměrně solidní zisky. Mohli si dovolit nakoupit mechanizaci, moderní secí stroje, traktory, kombajny (...) Hodně si ulehčili práci. Šlo asi o to, překonat nedůvěru, křivdy, anebo i jistej odpor, zapomenout co mi kdo kdy vpálil a povznést se nad to...
@Miki80662193@darius1706@VtzslavNovotn1 Ono to bylo asi družstvo od družstva. Když tomu veleli schopný lidi, mohli prosperovat a mnohdy dokonce líp než před tím.
Přirovnal bych to k ostatním profesím. Umím si představit, že švec měl odpor jít pracovat k Baťovi. Byla to možná něco jako zrada na "poctivým" řemesle.