To i Owad (Maciej Krzyżyński) Profile picture
Sep 22, 2021 15 tweets 6 min read Read on X
1/x

Wokół szczepień narastają coraz to nowe mity. Dziś postaram się rozprawić z jednym z nich.

Wołam faktczekerów:
@Anna_Mierzynska @AFPsprawdzam @DemagogPL @fakenews_pl

x=13+
2/x

Doktor Piotr Witczak (@PiotrWitczak_) udostępnił dane dotyczące obserwacji niepożądanych reakcji poszczepiennych.

Dane zostały opublikowane w czasopiśmie Trends in Internal Medicine, autorem pracy jest J. Bart Classen.
3/x

Tradycyjnie zacznijmy od szybkiego prześwietlenia autora i pisma.

J. Bart Classen jest amerykańskim immunologiem, u którego już na początku opisu w Wikipedii (zazdro, o mnie Wiki milczy; no poza Wikispecies) znalazło się miejsce dla określenia "anti-vaccinationist".
4/x

Kolejny akapit opowiada o artykule Classena na temat Covid-19 i ryzyka choroby prionowej. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Microbiology and Infectious Diseases, którego wydawca - Scivision Publishers znajduje się na liście drapieżnych wydawnictw Bealla.
5/x

Drapieżne wydawnictwa (Predatory publishers, czasopisma to z kolei Predatory journals) są to nieetyczni wydawcy, którzy najczęściej za opłatą publikują artykuły bez należytej weryfikacji, bez recenzji. Impact Factor? A na co to komu?
6/x

Na szczęście tym razem autor opublikował swój artykuł w innym czasopiśmie, prawda? Tak. Jednak Trends in Internal Medicine również jest wydawane przez tego samego wydawcę: Scivision Publishers (poniżej screen ze strony beallslist.net).
7/x

Przypomnijmy dane. Chciałbym skupić się w tej analizie na części dotyczącej szczepionki Moderny. Całkowita liczba poważnych efektów ubocznych wynosi aż 3985 przy 15000 zaszczepionych osobach. Brzmi groźnie. Przyjrzyjmy się jednak bliżej.
8/x

Czym są efekty uboczne (Adverse Events)? Są to wszystkie niepożądane reakcje mające miejsce po podaniu preparatu. Niezależnie od tego, czy były bezpośrednio związane z badaniem.

Autor pomylił AE z AR (reakcjami, które mają bezpośredni związek z podaniem preparatu).
9/x

W opublikowanej tabeli znajdują się dane dotyczące niepożądanych re reakcji poszczepiennych z publikacji Efficacy and Safety of the mRNA-1273 SARS-CoV-2 Vaccine opublikowanej w New England Journal of Medicine. nejm.org/doi/full/10.10…
10/x

Dlaczego więc zwracam Państwa uwagę na te dane, skoro autor pomylił się "na swoją korzyść"? Chciałbym pokazać na czym polegały te niepożądane reakcje, które przeciwstawia się liczbie zgonów ograniczonych dzięki szczepieniom.
11/x

Po pierwszej dawce: 848 reakcji 3 stopnia, z czego:

▫️416: ból
▫️86: opuchlizna
▫️271: ból głowy
▫️150: zmęczenie
▫️90: bóle mięśniowe
12/x

Po drugiej dawce: 2884 reakcji 3 stopnia, z czego:

▫️604: ból
▫️659: ból głowy
▫️1428: zmęczenie
▫️1318: bóle mięśniowe
▫️770: ból stawów
13/x

Tak. Ból w miejscu podania szczepionki, ból głowy, ból stawów, czy zmęczenie są przeciwstawiane zgonom.

Pozwolę sobie przytoczyć cytat, którym posłużył się dr. Witczak:
13+/x

Odrobina prywaty. Mnie też bolało ramię po szczepieniu. I chciało mi się spać.

Tyle. Dziękuję.
Errata do punktów 11 i 12:

Pisząc "n reakcji 3 stopnia" miałem na myśli "n osób zgłosiło reakcje 3 stopnia".

Suma reakcji jest wyższa od liczby osób zgłaszających ich wystąpienie. Uczestnik badania mógł zanotować kilka reakcji podczas trwania obserwacji.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with To i Owad (Maciej Krzyżyński)

To i Owad (Maciej Krzyżyński) Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @to_i_owad

May 15
🦋i🖼
🧵
1/14+

Możemy dziś obserwować reakcje świata na pierwszy po koronacji portret Króla Karola.

Dzieło niewątpliwie niezwykłe. Król widoczny jest na nim w mundurze namalowanym jakby jedynie odcieniami czerwieni, stojąc na czerwonym tle. Obraz niemal pozbawiony kontrastu. Image
2/14

Jedynie trzem elementom artysta, Jonathan Yeo, zdecydował się nadać kontrast, przez co zdają się one wychodzić z płótna, skupiając na sobie uwagę odbiorcy.

Są to: dłonie i twarz Króla Karola. Oraz motyl lądujący na jego prawym ramieniu.

Motyl monarcha (Danaus plexippus) Image
3/14

Jak to się stało, że to akurat motyl jest jedynym elementem widocznym z daleka na obrazie, nie będącym ciałem Króla?

Pytany o owada Yeo skupia się na trosce Króla o środowisko naturalne, która to troska została zobrazowana motylem właśnie. Image
Read 15 tweets
Apr 11
Co z tymi roślinami? I co z tymi zapylaczami?

Dziś ponownie przypatrzymy się ociepleniu klimatu.

Wątek ekologiczny.
Mutualizm panujący pomiędzy roślinami, a zapylaczami jest niesamowity. Dwa, tak odległe od siebie królestwa, a ich przedstawiciele współpracują lepiej, niż członkowie nie jednego korpoteamu.

Obserwujemy właśnie problemy w tej relacji. Rysę na budowanej setkami pokoleń relacji.
Co więcej, im ta relacja głębsza, z tym dotkliwszymi konsekwencjami możemy mieć do czynienia.

Pomówimy dziś chwilę o konsekwencjach czegoś, co uderza nas podczas codziennych spacerów - problemów z synchronizacją fenologii układu roślina - zapylacz.
Read 27 tweets
Jan 25
1/n

n=9

Dziś owadzi wąteczek o przestrojniku, który gubi plamki.

Można więc powiedzieć, że zapraszam na wątek o niedostrojniku. Niedostrojniku jurtina.

Uwaga, bo to będzie też o zmianach w naszym klimacie. Przestrojnik jurtina, samica (fot. Charles James Sharp)
2/n

Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina) jest gatunkiem motyla znanym z polimorfizmu (różnic w wyglądzie pomiędzy osobnikami tego samego gatunku). Różnice te obserwowane są nie tylko pomiędzy samcami, a samicami (fot. poniżej), ale i w obrębie jednej płci. Samiec i samica przestrojnika podczas kopulacji (fot. James K. Lindsey)
3/n

U samic należących do tego gatunku obserwuje się występowanie zmiennej liczby plamek na spodzie skrzydeł. Przez całe lata zmienność tę tłumaczono genetyką. Ot, różnią się, więc populacje muszą się składać z różnych wariantów genetycznych. Przestrojnik jurtina, system zliczania plamek. Plamki 1–5 obecne są na skrzydle przednim, plamki 6–10 na tylnym skrzydle. Plamki 2 i 3 są zazwyczaj zlane, przez co określa się je wspólnie jako plamkę złożoną 2/3.  Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ece3.10842
Read 10 tweets
Jun 12, 2022
Czy bawię się narzędziem, przy pomocy którego zaprzęgam sztuczną inteligencję do tworzenia obrazów ilustrujących tłyterzową aktywność Szanownych? Czy będę wrzucał je w tym wątku?
Zacząć muszę od @Pan_Dubon. Przyznam, że inaczej sobie Kolegę wyobrażałem.
Atomowy Gnom wykorzystujący Hirołsy w walce o lepszą, nuklearną przyszłość. Ukłony dla Szanownego Reaktora!
@jakubwiech
Read 35 tweets
Sep 24, 2021
1/x

@RadoslawNawrot poruszył temat pajęczych wojen, później @Anna_M_Dyner mnie zawołała z charakterystyczną dla swojej profesji dociekliwością. Ludziom PISMa się nie odmawia z zasady. Zwłaszcza tym, którzy gardzą kolendrą.

Szanowni Państwo, opowieść.

x=17
2/x

Podczas studiów magisterskich wynajmowałem mieszkanie w jednym z toruńskich bloków. Pierwsze piętro, spokojna okolica (Mokre, niedaleko Garbatego Mostku), zimą kaczki przychodziły z Bachy pod klatki bloków na plotki. Heaven is a place on Earth.
3/x

Wprowadziłem się, zacząłem wypakowywać cały swój ówczesny dobytek z kilku toreb, a przechodząc do kuchni (ślepej) zauważyłem, że kratkę wentylacyjną poprzedni lokator zakleił folią. BHP przede wszystkim, więc ją szybko zerwałem.

Tak zaczęła się wojna.
Read 18 tweets
Sep 24, 2021
Człowiek dostał FF i od razu miła myśl. Jutro weekend.

Również chciałbym komuś przypomnieć, że dziś piątek. Pewnie siedzą w lesie zakopani, albo zawaleni papierami przy biurku i mogą nie wiedzieć.

Małe FF więc.
@EasyRid04682094 dwie sprawy:
1. Czekam na LetsTokDizajn o ilustracji naukowej.
2. Leć na kanu jutro, Szanowny Kolego, póki rzeki płynne. Zima idzie, sweter założyłem.

@ddziektarz i @marta_nie. Profile uzupełniające się. Jeden na lato - o skoczkach, drugi na zimę - o skokach.
Oba profile można obserwować jedynie w czasie ich skocznej aktywności, bądź całorocznie. Taki wybór. Ach! I pamiętajmy, że kryminalistyka > kryminologia. Na 100%.

@HomoSilvestris za prowadzenie ultraniebezpiecznego kwizu, w którym każda odpowiedź może się dla nas źle skończyć.
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(