Još jedan "old school" stadion danas odlazi u povijest: Susretom 6. kola Bundeslige 🇩🇪 s Augsburgom, ove sezone još neporaženi SC Freiburg se nakon 360 bundesligaških i 406 drugoligaških utakmica oprašta od svojeg starog doma na rubovima Schwarzwalda.
1/5
Dreisamstadion, koji je ime dobio po obližnjoj 30km dugoj riječici, izgrađen je 1954., nekoliko puta nadograđivan, na kraju je primao 24.000 gledatelja, a svojevrstan je kuriozitet po tome što ne odgovara propisima Bundeslige i UEFA-e (teren je 4,5m prekratak),
2/5
te uz to nije sasvim ravan, gol na strani rijeke je 98cm niže nego gol na strani šume, zbog čega je #SCF svake sezone morao za korištenje tražiti posebnu privremenu dozvolu lige.
3/5
Klub iz 33. najvećeg grada u 🇩🇪 je u Bundesligu prvi puta ušao 1993., ovo mu je 22. sezona u najvišem rangu (uz 4 ispadanja i vraćanja), najbolji plasmani su bili 3. mjesto 1994/95 i 5. mjesto 2012/13, na "vječnoj" tablici Bundeslige zauzima 22. mjesto
4/5
Svoju sljedeću utakmicu, protiv Leipziga nakon reprezentativne pauze, SC Freiburg će igrati u novoizgrađenom "Europa Park Stadionu" s 34.700 mjesta, od toga 12.400 stajaćih. Izgradnja novog stadiona, kraj freiburškog lokalnog aerodroma, koštala je 131 milijun eura.
5/5
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Na današnji dan prije 35 godina, 19. srpnja 1988., Bruce Springsteen je na istočnoberlinskom velodromu Weissensee održao pred stotinama tisuća Istočnih Nijemaca svoj najveći i vjerojatno politički najvažniji koncert karijere, ujedno i najveći koncert u povijesti DDR.
1/9
U ljeto 1988., vrijeme Gorbačova i perestrojke, i u tradicionalno krutoj DDR kulturna politika je malo popustila stegu i, prema stenogramima sjednica partijskih tijela, zaključilo se da bi dovođenje zapadnih izvođača moglo pozitivno utjecati na sve nezadovoljniju omladinu.
2/9
Jedan od „triggera“ bili su i koncerti na livadi ispred Reichstaga u Zapadnom Berlinu, u neposrednoj blizini Berlinskog zida, koji bi redovito dovodili do gužvi s istočne strane zida, gdje su se ljudi okupljali da bi slušali koncert s druge strane.
Jedna od smjelijih i najuspješnijih operacija američke tajne službe u WWII, OSS (Office of Strategic Services), jedna od inspiracija za Tarantinov "Inglorious Basterds", "Operation Greenup", počela je u noći na 26.2.1945. padobranskim spuštanjem tročlanog tima na glečer…
1/17
u Stubaiskim Alpama u Tirolu⬇️. Glavni ciljevi misije:
- pratiti kretanje njemačkih snaga i logistike preko Innsbrucka⬇️ i Brennerske rute prema talijanskom bojištu
- javljati pripremaju li nacisti tzv. Alpenfestung, zadnje alpsko utočište za nastavak borbe protiv Saveznika
2/17
Članovi misije:
Fred Mayer, rođen 1921. u židovskoj obitelji u Freiburgu, otac se borio u WWI i odlikovan za hrabrost kod Verduna, pred rastućim represijama prema Židovima obitelj je emigrirala u SAD 1938, nakon japanskoj napada na Pearl Harbor prijavio se za vojnu službu.
Iz aktualnih razloga jedan mali thread o nekim razlozima uspjeha komunista na lokalnim izborima u Grazu 🇦🇹, gdje je KPÖ sa, po zadnjim proračunima, gotovo 29% glasova osvojila prvo mjesto, i gdje bi njihova kandidatkinja Elke Kahr mogla čak preuzeti mjesto gradonačelnice.
1/12
Nakon WWII, austrijski komunisti su, naravno i uz pomoć Sovjeta, igrali određenu ulogu u stranačkom sustavu, ali to se odlaskom savezničkih vojski i državnim ugovorom 1955. polako istitralo, pa je stranka 1959. ispala iz saveznog parlamenta, a do 1970. i iz svih zemaljskih.
2/12
Ipak, i kasnije je stranka ponegdje zadržala mjesta u gradskim skupštinama, tako i u industrijskoj Štajerskoj, a u Grazu je od velike koristi bilo nepostojanje izbornog praga, što je značilo da se čak i s 2-3% glasova uvijek moglo zadržati poneko zastupničko mjesto.