DOW TEORİSİ
Charles Dow amcamız tarafından ortaya sürülmüş ve bilinen en eski teorilerden birisi, Dow teorisi temeldeki amacı genel olarak piyasanın yönüne karar vermektir.
Peki bu teorinin başlıca ilkeleri nelerdir?
-Piyasa her şeyi yansıtır.
Yani bizim price action dediğimiz fiyat hareketide bir nevi dow teorisini esas alır. Fiyat trendin yönünü gidişatı bir çok şeyi içinde barındırır ve bunu okuyabilirseniz başarılı olursunuz.
-Piyasalarda 3 farklı trend çeşidi vardır.
1- Ana trend, genellikle uzun zaman diliminde aylar hatta yıllar boyu süren piyasa hareketidir.
2- İkincil trend, Orta vade diyebileceğimiz haftalık veya birkaç aylık oluşan trendler
3- Üçüncül trend, kısa vade olarak adlandırdığımız bir hafta süren ve kısa süre içerisinde etkisini kaybeden trendleri böyle adlandırıyor.
Peki bu trendlerden nasıl mı faydalanırız.
Grafik üzerinde olan bir örnekte inceleyelim
-Ana Trendlerin üç aşaması var.
1- Biriktirme adı verilen duygusal olarak piyasaya kötü bakan negatif bir bakış açısı diyebiliriz 2018'deki düşüşten sonra genel yatırımcıların baktığı bakış açısı.
Market Makerlar veya @EfloudTheSurfer gibi akıllı yatırımcılar belki ikiside aynı kişidir :D bu aşamada ellerindeki mal sayısını biriktirmeye başlarlar.
2- Genel katılım bu aşamada artık fırsatlar görülmeye başlar ve piyasanın geneli buraya dahil olur bu aşamada fiyat yükselir.
3- Fazlalık ve Dağıtım, Türkiye'de fazlasıyla aşina olduğumuz herkes kazandıktan sonra orda burada duyarak piyasaya dahil olan kesim. Ana trendin sonuna gelinmiş fakat hala insanlar içeri giriyor twitterda kahvehanede duymaya başladıysanız
bunu bir indikatör olarak kullanabilirsiniz para kazandırıyor diyorlar muhtemelen trend sonuna gelinmeye başlanmış ve en başında biriktiren insanlar ellerindeki malı artık satıyorlardır. Bunun peşinede genel katılımdaki insanlar bir nevi buraya en son gelen yatırımcıların ++
kafalarına mal boşaltırlar mal boşaltmaktan ziyade daha doğrusu ellerindeki malı satarak kara geçerler.
-Endeksler Birbirini Doğrulamalıdır ve Hacim Trendi doğrulamalıdır.
Burada iki temel ilkeyi de anlatmak istedim. Trend oluştuğunda endeksler ve marketteki ortalamalar birbirlerini doğrulamalıdır.
Kısaca yükselen bir malda eğer hacim düşükse orada bir şeyler arayabiliriz veya tam tersine düşüştede benzer senaryolar uyumsuzluklar takip edilmelidir
-Trendler bir dönüş olduğu doğrulanana kadar geçerlidir.
Yani market structure denilen market yapısı değişene kadar bundan emin olana kadar piyasanın yönü trend yönündedir.
Trend market yapısı yukarı yönlü ise o yönde işlem açılmalı ve markete savaş açılmaması gerektiğini söyler.
-Mum kapanışları
Charles dow amcamıza göre mum kapanışları yalnızca intraday traderların endişelenmesi gereken bir şey değil, trendin devamlılığını sağlamaya yönelik sinyallerde vermelidir.
Bu konu hakkında @ragnarthesurfer Big Bromun 🦅 çok güzel bir yazısıda var
Flooduda bir kitap önerisiyle bitireyim muhtemelen biliyorsunuzdur fakat yinede okumaktan çok keyif aldığım bir kitaptı. Okuduğunuz için teşekkürler eğer konu hakkında sorularınız varsa sormaktan çekinmeyin <3

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Emin 🔺 aka Life Long Student

Emin 🔺 aka Life Long Student Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @eminkotann

24 Sep
Arbitraj bir varlığın fiyat farklarından yararlanılarak alıp satma işlemidir yani elinizde olan bir coinin hisse senedinin a şirketindeki değeri 10 liraysa b şirketinde 11 lira ise a şirketinde onu alıp b şirketine transfer ederek %10 arbitraj farkından yararlanarak kar etmektir+ Image
Arbitrajı yukarıdaki gibi sözlük açıklaması yapmak yerine örneklerden ilerlemek daha iyi olacaktır. Arbitraj ikiye ayrılıyor birisi borsalar arası hepimizin duyduğu bildiği arbitraj bir diğeri ise borsa içinde farklı emtialar arasında yapılan arbitraj
+++
İlk olarak borsalar arası farklar ile arbitraj nasıl yapılır nelere dikkat edilir ve arbitraj yapacağımız coin nasıl bulunur konusuna değinelim.
++
Read 15 tweets
15 Sep
Matematik bilmeyenler için kaldıraç rehberi,
Lütfen kaldıraç bilmeyen veya sallayan hiç değilse cesaret işi diyen 125x ile 10x arasındaki tek farkın funding fee olduğunu bilmeyen arkadaşlarınız hatta fenomen takip ettikleriniz var ise bu floodun altına etiketleyebilirsiniz.
Şimdi öncelikle kaldıraç nedir?
Kaldıraç elinizde olan paranızdan daha fazlası ile işlem açmanıza yarayan bir kontrattır. Örneğin 1000 dolarınız var ise siz 10k dolarlık işlem açabilmenizi sağlar. Aslında 1000 dolarlık 10 tane işlem gibi de düşünebilirsiniz.
E peki neye göre bu millet liq oluyor stop oluyor?
Pek tabii işleme herhangi bir hesap yapmaksızın girilince.
Çoğu Price Action Trader bu durumu onlarca kez risk yönetimi başlığı altında anlatmıştır. @EfloudTheSurfer @akaenfantdor @FibChain @kacakmallboro uzar gider bu liste.
Read 12 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(