Dzwonił kolega z Białowieży. Rzekł - nie daję rady, żyjemy w jakimś obozie koncentracyjnym, nie umiem tego unieść, chcą bym był wspólnikiem, mam nie pomagać, jak ja będę z tym żył? 3 lata za pomaganie, ale jest i 3 za nieudzielenie pomocy. Idą setki przez bagna, są tak ...
1/n
"Temperatury do -7 w nocy. Wilgoć, wiem, że wiesz, ale ty i ja siedzimy w ciepłych domach, nigdy nie nocowaliśmy w mroźnym bagnie. Koleżanka przyjęła na noc - tu w zonie - nigdy nie widziała takich stóp u dzieci, bez czucia. Boję się pójść do lasu, bo myślę, że zobaczę trupa"
2/n
"Ludzie pomagają, boją się i pomagają, ale już nie dzwonią na Straż G. czy policję, bo co mamy być współodpow. za śmierć w lesie? Ponoć w Hajnówce 130 osób usłyszy (na teraz) zarzuty za pomoc. Kurwa, wszystkich nie zamkną. Ale wiesz,boimy się stracić biznes, pracę. Sami tu.."
3/n
"Sami tu nie damy rady. Ja stąd, dziadek był bieżeńcem, ruscy go wygnali w 1wojnę, my wiemy jak to...
Mów, że te jebane #wolnemedia mają tu przyjechać, kurwa, ośrodki mają być otwarte, kaszą i ciepło, przecież my jesteśmy bogatym krajem, co ja mam być strażnikiem kacetu?
4/n
Płacze, facet, którego znam z walki o Puszczę Białowieską - "ja mam 50 lat, jak ja będę z tym żył, że mój kraj zabrania mi pomagać LUDZIOM? Chuj z lasem, niech se wyrąbią, odrośnie, ale jak my będziemy z tym żyć, do domu jak ten Austriak z wieżyczki, niszczą nasze sumienia"
5/n
"i ile to ma trwać, tydzień, 2 miesiące, pół roku? Tyle będziemy gapić się na to umieranie? Kurwa, teraz mają otworzyć ośrodki. Jeśli tego nie zrobią, to musi tu Polska przyjechać, z 50 tys. i rozpierd. wszystko, ludzi do ciepła, bo przecież bogaci jesteśmy, rząd mówi..."
6/n
"My tu nie mamy już siły, ludzie idą do lekarza i o tym tylko, babcie ostrzegają przed SG, a gd. Kościoły: kato i prawosławny? Gdyby otworzyli plebanie i powiedzieli wiernym - przyjmujemy, co by im policja zrobiła, naskoczyć by mogła...
Jesteśmy współwinni, o to im chodziło"
7/n
"Burmistrz Michałowa, znam go, spotkaliśmy się przy mediach. Mówi- słuchaj ja byłem gliniarzem, nie było do pomyślenia, by mi komendant wydał taki rozkaz:
kurwa, ludzi, dzieci do lasu, przecież bym mu ..., jak te chłopaki, dziewczyny robią te pushbacki"
8/n
"Gdybym miał 25 lat lub nie miał rodziców pod opieką, wiesz, że znam świat, pamiętam jak nasi spali na dworcach w UK, pierd...bym to i wyjechał. Nie chcę żyć i umierać w obozie koncentracyjnym. To nie są uchodźcy, nielegalni, to ludzie... Nie mam słów, dzięki, że słuchasz"
9/end
To jest relacja z ponadgodzinnej telef. rozmowy z mieszkańcem Białowieży, dobrym kolegą. Starałem się powtórzyć wiernie sens i zdania, kt. utkwiły.
Pytałem kilkakroć o kontrowersyjne kwestie i uczucia. Proszę mnie nie rozliczać z relacji, tylko dzwonić lub jechać, pytać rząd...
Ten człowiek znaleziony martwy nie miał szczęścia spotkać nikogo pomocnego. Został ofiarą procedur. I konkretnych ludzi - ich decyzji.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Amazonia_is_here ⚪❤️⚪

Amazonia_is_here ⚪❤️⚪ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Ecology_now

12 Oct
Cerkiew w Pętnej, ukraińska greko-katolicka, w tzw. stylu narodowym, z lat 1WŚ - 1916r, pod wezwaniem Paraskewy.
Dzwonnica z ok. 1700. ImageImage
Na cmentarzu 1wsze seryjne krzyże nagrobne - odlewy żeliwne. Takie też spotkacie na Lubelszczyźnie czy Podlasiu, Suwalszczyźnie. Ale napis robił już niewprawnie miejscowy. ImageImageImage
Dla mnie ciekawostka. Symbol cerkwi trój-kopulastej, na bazie Nie mam pojęcia czy oznaczał przynależność do konkretn. Kościoła. I jeszcze ten równoramienny krzyż.
@pudlashuk ? Image
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(