🇹🇷Dr. Yüksel Hoš Profile picture
Oct 29, 2021 47 tweets 18 min read Read on X
Bir ülkenin damı, yüksek bölgeleridir. Damını boş bırakırsan damına çökerler. Çatında başkası varken de ev olamaz, aile olamazsın. İsrail, Golan'ı bu yüzden aldı. Bulgarlar da Rodopları. Biz ise Doğu Anadolu'daki su havzalarını terk ediyoruz. Oraya bir TÜRK megapol şarttır!
⬇️ ImageImage
Her ülkenin bir "Milli Stratejisi" olur. En liberal ülkeler bile stratejik yerlere kendisine "SADIK" unsurları yerleştirir. Bu unsurlar da genellikle gelecekte ayrılma, etnik hak ve sözümona toprak talep etmeyecek unsurlardır. Bu stratejik yerlerden birisi de su kaynaklarıdır.
⬇️ Image
Türkler, geldikleri bölgelerde ilkin su kaynaklarının kenarına yerleşmiş, suyun başını tutmuş. Suyun en yukarı kaynak kısmına öteden beri yerleşilmezdi. Bu sebepten yamaçlara yerleşildi. Yamaç, hem ovaya hakim hem de yukarıya çıkmaya en yakın bölgelerdi. Bu da avantajımız oldu
⬇️ Image
Bir yerde ya kıyıya ya vadiye ya da yamaca yerleşilir. Dağın başına yerleşen, araziye en geç gelmiş olandır veya aşağılarda arazi alamayacak olanlar... Dağın başı da genellikle vakıf arazidir, otlaktır. Mülk verilmez, buraya yerleşene de vatan olmaz. Usul dışı gelmiştir.
⬇️ Image
Rize, Trabzon ve Artvin gibi yerlerde yerleşimin, nüfusun büyük çoğunluğu ya kıyılardadır ya da vadilerde.Buralardaki suyun ülkenin geri kalanı için çok ciddi stratejik önemi yoktur. Çünkü doğduktan sonra çok yakın yerde denize dökülürler. Ama Doğu Anadolu'da mesele farklıdır.
⬇️ Image
Ülkemizde ayrılıkçı hareketlerin güç kazanması ihtimaline karşın suyun başını Türk nüfus tutuyor. Suyun aktığı bölgelerde ise diğer toplumlar, alt kültürler yaşıyor. Su bir silahtır ve eğer ileride varlık yokluk noktasında kalırsak iyi dinleyin çünkü bu konu mühim bir mesele.
⬇️ Image
Ülkelerin nüfus dengesi olur. Bu nüfus dengesi ya da dengesizliği, o ülkenin olası bir saldırı, istikrarsızlık ya da karışıklığında kuvvetlerinin sevk ve idaresini etkiler. Şu anda Doğu Anadolu'da ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir Türk Nüfus Metropolü yoktur. Olmalıdır!
⬇️ Image
Bu, o bölgeyi kolonize etmek değil, çekilen, terk eden nüfusumuzu yeniden ikame etmektir. Bir zamanlar tamamı Türk olan Diyarbakır Sur içi denilen alanda günümüzde Türkçe Türküler söylenmiyor, Ziya Gökalp'ler de çıkmıyor ordan. Buralarda şimdilerde Kürt kardeşlerimiz❤️yaşıyor.
⬇️ ImageImage
Bir bölgede bir nüfusun partisi eğer "DİL" kartını kullanıyorsa, ne yaparsanız yapın onların gönlünü alamaz, onlardan oy alamazsınız. DİL, daima desteğin en basit kartıdır. Politikada bel altı vurmaktır. X partisi ne kadar adil olursa olsun, dilini konuşan partiyi seçersin.
⬇️ Image
Angela Carter bu kondua şunu demiş.
Dil, güçtür. Hayattır ve kültürün en önemli aracı, hakimiyetin, egemenliğin ve hürriyetin aracıdır. Şimdi bunu doğru okuyacak olursanız, dil ile yapılan her tür gayret masum görünse de egemenlik ve hakimiyeti kazanmaya matuf birer girişimdir
⬇️ Image
Günümüzde buradaki idareciler, Türklük kartını kullan(a)mıyorlar.Çünkü nüfus içerisindeki Türk oranı düşük düzeydedir artık. Diyarbakır'da Merkez, Bismil ve Ergani, Türk ilçelerken buralara 1866 isyanından sonra getirilen Kürtler sayesinde Türkler de kürtleşmiş. Aleviler hariç
⬇️ Image
Bu ve benzeri İslam nosyonlu çalışmaların hiçbir şey getirmeyeceğini belirtmeliyim. Çünkü gençlerin sosyal hayatında İslam, bir kimlik değil. Burada halk ciddi derecede politize olmuş. Taş han içerisinde alışverişte bile aksanımı duyan adam politik muhabbete bağladı mevzuyu.
⬇️ ImageImage
Bölgedeki Aleviler ise mezhepleri sebebiyle kürtleşmemiş. Şafi Türkler, Şafi Kürtlerle karışmış ve kürtleşmiş. Dolayısıyla kökenini kürt sananların da ciddi bir kısmı Türktür. Aleviler ise burada Türklüğü tek temsil eden grup neredeyse ama onlar da sol grupların hedefindedir.
⬇️ ImageImage
Bu, Tataristan haritası. Ruslar,sadece Volga nehrinin kaynağını tutmakla kalmamış, onun aktığı Tataristan topraklarında Volga kıyılarını da kapmış.Tataristan istediği kadar milliyetçilikle yükselebilir. İnip konacağı yer maalesef Rusun jeopolitik kucağıdır. Coğrafya kilitlidir
⬇️ Image
Doğu Anadolu'da Sivas(doğusu), Erzurum, Erzincan ve Elazığ, Türklerin en yoğun yaşadığı yerler. Erzincan ve Erzurum ve Ağrı ise Fırat'ın doğduğu yerler. Dicle ise Elazığ'dan geliyor. Bunların hepsi ciddi avantajlardır. Ama buraya her durumda bölgeye egemen bir nüfus şarttır.
⬇️ Image
Şimdiye dek uzun yıllar, dinin bir çimento olabileceğini düşündüm ve inandım. Ama bu güne dek kendimi kandırdığımın farkına vardım. Din, dil karşısında son derece etkisiz bir faktör. Din birleştirmiyor.Kur'an İslam'ından bahseden gruplar bile 40 parça ve birbirine girmiş halde
⬇️ ImageImage
Dinin birleştirici olması için basit ve anlaşılır olması gerekiyor. Fıkıh, kelam, tefsir, akayid gibi şeylere girdiğinizde hepsi farklılaşıyor ve akımlar birbirini eleştiriyor. En iyisi babaanne İslamıdır diyorum öteden beri. Mis gibi! Basit. Linux gibi al kişiselleştir. Bitti
⬇️ Image
Din, birleştirir ama basitse. Din manyağı isen ayrıştırır. Hayatına dinle anlam katanlar, dindarlıkları dışında ne varsa kördür. Sosyal adalet, liyakat ve daha birçok şeyi görmez. Din hayatın merkezinde olamaz. Kalitesinde olur. Diyalogların, muhabbetlerin de merkezinde olamaz
⬇️ Image
Hayatının merkezine dini koyanları aklı başında kimse dinlemez. Uçakta 2 dakika içerisinde benle tanışıp 3. dakikada bana Yahovacılığı anlatan adam 4.dakikada susturmuştum. Aynısını biz yapınca da böyle görünüyor emin olun. Kimse dinlemiyor böyle tipleri. Peki nedir dindarlık?
⬇️ Image
Bir şeyi yapar,iyilik yaparsın. Karşıdaki sana müteşekkir olduğunda "hayır lütfen borçlu değilsin. İnancımın gereği olarak yaptım" dersin bitti. Ben böyle yapıyorum. Birine iyilik yaptığımda teşekkür yağmurunu susturuyorum. Hem karşıdakinin onuruna saygı hem de inancın temsili
⬇️ Image
Ben inancımı hiçbir muhabbetime katmam. Yaptığım işin kalitesini bilen, benimle iletişimde olan, benden zarar görmeyen, fayda gören insan benim inancımı da bilir ve dinin en iyi reklamı da budur. Yüksel kaliteli adamdır din ona kalite katmışsa bana da katabilir der böyledir bu
⬇️ Image
Yoksa istediğin kadar birleştirici hikaye anlat boştur içi. Sıkarsın insanları, sıkboğaz edersin. Dinlemez seni. Din, dinlenilen bir şey değildir. Okuyarak da dindar olunmuyor ancak %1'dir böyle tipler. Sosyal yaşam içinde din yayılır ya da geriler. Şu günlerde kötü geriliyor.
⬇️ Image
Ama milliyetçiliğin, dil satıcılığının hep alıcısı olmuştur. İsviçre'de yanımdaki ile Sırpça konuşuyorum kasadaki kız bir anda gülümsedi, sıranın en ucundaki yaşlı adam döndü,sırasını verdi. Sordum biri Hırvat diğeri Boşnak.Direkt dikkati çeker ve sempati sebebidir dil birliği
⬇️ Image
Dil birliği tabanlı milliyetçi/etnik eğilimli bir partiye karşı diyalogla hiçbir şey yapamazsınız. O taban, o parti onun ağzına da etse yine oy verir. Verecek çünkü aidiyeti bağlamış. Öyleyse kuralları uygulayacak, herkese yerini, haddini bildireceksin. Hangi kuralları?
⬇️ Image
Arkadaşlar, Türkiye'de "Kürdistan" diye bir yer, yok. Dünyada da yoktur. Önceleri İran'da Zagros dağlarında yaşayan bir toplumun ve bölgelerinin adıdır. Türkler Anadolu'yu alınca buraya getirildi. Eski hiçbir haritada Anadolu'da görünmezler. Göçle gelindi ve dostça❤️ yaşıyoruz
⬇️ Image
Hani madem herkes bir harita veriyor, ben de vermiş olayım. Fotoğrafları sizler için çektim. Atlas Novus'tan. Kapı gibi Turcomania yazıyor. Haritanın tarihi de 1730. #Kürdistan yok mu? Tabi var ama olması gereken yerde. Zagros dağlarının üzerinde. Doğu Anadolu ise Türk yurdu.
⬇️ ImageImage
Kürt kardeşlerimizin❤️ ataları, dağ toplumu idi. Yok mu böyle toplumlar? Hala var. Torosların yörükleri de dağ toplumudur. Bir arazi fethedildiğinde oraya getiriliyorlar. Din kardeşliği ile. Ama sonrasında orada"mülkiyet iddiası" gelişiyor. Banja Luka'daki Sırplar da böyledir.
⬇️ Image
Avusturya ile sınır bölgesine onların can düşmanı ve din düşmanı olan Sırpları yerleştiriyoruz ta orta Sırbistan yaylalarından getirip. Zamanla oradaki Sırplar bölgeyi sahipleniyor ve bölgede hak iddia ediyor, Müslüman Boşnakları "öteki" görmeye başlıyor. Bu işler böyle malsef
⬇️ Image
Avusturya ile yapılan savaşlarda Belgrad birkaç kez el değiştiriyor, harap ediliyor ve inşası için civar bölgelerden Sırp hammal,işçi,amele geliyor. Savaşta Türk zaten ya katledilmiş ya kaçmış.Bunlar 10-20 sene süren inşaatlarda çalışırken Belgrad'ı benimsiyorlar. O da gidiyor
⬇️ Image
Bir etno-politik haritanın gerçekliği için

1-Makul
2-Tarihi zeminle barışık
3-İçindeki etnisitelere uygun
4-Sınırları belli

olmalıdır. 1990'larda çizilen sözde "Kürdistan" haritası denize bile gelmiyorken batılı abilerden gelen tavsiye ile denize açılma fikri verildi.
⬇️ ImageImage
1950'lerde Akdeniz'e çalışmaya gelen Kürt kardeşlerimiz❤️bağrı yanık, adam evladı idi. Onların ekmek yemesi için vatanın cennet köşesi olan Mersin kıyıları, onlardan esirgenmedi. Ama hadi çoğalın da çocuklarınız yarın burayı da uydurma haritaya eklesin diye de kimse çağırmadı.
⬇️ Image
Bu "kürdistan" nasıl bir bölgeyse, coğrafya üzerinde yürüyor. Önce Zagros dağlarında iken sonra Doğu Anadolu'ya kayıyor,sonrasında Akdeniz'e kıyısı oluyor. Yarın bir gün Ege ve Marmara'ya gelecek mi? Bilmiyoruz. Bir haritanın "makul", "tutarlı" olması işte budur. Bu uydurmadır
⬇️ ImageImage
Efendim Osmanlı "Kürdistan" demiş. Osmanlı Kürdistan diyordu evet ama Lazistan da diyordu. Lazistan dediği bölgede de Lazlar %10 yoktu.Gerisi de Türk, Gürcü, Rum, hemşinli gibi toplumlardı. Elbistan da demiş Osmanlı. Osmanlı'da var olan maksatsız yöresel isimlendirmedir bunlar
⬇️ Image
Bir bölgede yaşaman, çoğunluk olman, o bölgede devlet olman için MEŞRU hak değildir. Hükümran olman,arazi mülkiyetinin geçmişten beridir sende olması, bölgedeki egemenliğinin bir tarihi olmalıdır.İşler farklı şekilde yürüse idi Berlin Kreuzberg'i de sınır ötesi ilimiz yapardık
⬇️ ImageImage
"Kürdistan" yoktur. Harita bilgisi cehaleti vardır. "Kürdistan" yoktur, gerizekalı, vardır. "Kürdistan" yoktur, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi vardır. "Kürdistan" yoktur, Turcomania (Türkmen yurdu) vardır. Şehre gitsem de yazlığın bahçesine aldığım adam oranın sahibi olmaz.
⬇️ Image
Osmanlı, emperyal bir devletti. Onun için bir araziyi ekip biçecek millet ne dinden olursa olsun tercih edilirdi. Fethediyor bir bölgeyi, oraya nüfus lazım. Tercihen Türkmenler gidiyor. Bir süre sonra bu batıya gidiş, orta ve doğu Anadolu'yu boşaltıyor. Günümüzdeki gibi yani.
⬇️ Image
Milletlerin zayıf karnı olan meseleler vardır. Almanya'da Nazi anıtları olacak şeyler özellikle yıkılır. Ölmüş Nazi liderlerin mezarları ya kaybedilir ya yıkılır. Çünkü bir felakete sebep olmuşlardır. Nazizim ve sembolleri tolere edilmez. Bizde de bu kelime ceza sebebidir.
⬇️ ImageImage
Ama her nedense Türkiye'de 30 binden fazla can almış olan bir terörün dayanağı olan kelimelere ceza uygulanmaz. Çak 9 yılı, o kelimeyi ağzına alanları al hapse kanununu da bölgelerin vilayetlerin resmi isimlerini de öğret. Egemen devlet, öğretir. Yok amed yok colemerk. Halt!
⬇️ Image
Suç ihlali, mahrumiyet ve cezayı gerektirir. Hayatın her alanına taşan bir suç ihlali varsa, Hayatın her alanında mahrumiyet sebebidir. Takımsa lige almaz, partiyse ceza keser seçime sokmazsın.Kapatman şart değil. Özgürlük evet. Ama Yunan'ın Batı Trakya'da Türk'e verdiği kadar
⬇️ Image
Taviz, tavizi getirir. Bir bakarsın yurduna pasaportla girersin. Kadın esnafı ziyaret ediyor adam Kürdistan diyor. Ulan k**ek buralar Bizans yurdu idi. Sen yoktun Ermeni vardı, Rum vardı. Türk savaştı, Türk aldı. Seni getirdi kardeş bildi dağlarını emanet etti. Ne Kürdistan'ı?
⬇️ Image
Ben bu tür durumlarda tavizsiz tutuklu yargılanmadan yanayım. Tekrar ederse evine el koy, mallarını müsadere et, teröre bulaşır ise İsrail gibi yık. Osmanlı gibi sülalesi ve yakınları ile topluca sür. En son korkarım bu olacak söyleyeyim. Bu "Kürdistan"yaygarasının sonu sürgün
⬇️ Image
Bir bedenin bir yarısına isim vermenin masum yanı yoktur. Onu bölmeye matuf bir habis planın başlangıcıdır. Bu olayın sonunda beden bölünecek sse içindeki kurdu,tümörü vaktinde keser atarsın. Canım ciğerim Kürt❤️kardeşlerime selam ediyorum. Onlara değil, teröristlere karşıyım.
⬇️ Image
Türkiye'de su havzaları yakınındaki şehirlerin, 5-10 kat büyütülmesi, kalabalıklaştırılması, buralara yerleşecek kişilerin tarihin akışının bile dışında bir mucize başarılarak batıdan doğuya getirilmesi şart. Ya da önceden dediğim gibi Doğu Türkistan'daki kardeşlerimiz gelmeli
⬇️ Image
Onların tarihten beri tarımda mucizeler meydana getirdiğini biliyoruz. Tarım havzası ve tüm doğu Türkistan'da turfanda tekniğini ve ileri tarım metodlarını en iyi uygulayan Türk milleti idi. Tunceli, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Adıyaman, analarının ak sütü gibi vatanlarıdır.
⬇️ Image
Şüphesiz bu, din kardeşliği ile de örtüşmektedir. Türkler nasıl din kardeşi oldukları Kürt❤️kardeşlerini bölgeye, "Türk topraklarına"getirdi ise inanıyorum ki Kürt kardeşlerimiz❤️de Doğu Türkistanlı Türkleri yabancı karşılamayacaktır. Ne de olsa din kardeşiyiz. Değil mi?
Saygılar Image
Flood sonunda Anavatan Rumeli gönüllülerine manen destek olmak adına forumumuz olan bu güzide topluluğa katılmanızı faydalı buluyorum.
AnavatanRumeli.org Rumeli, idealistlerinin buluşma mekândır. Bekleriz efendim.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh

Keep Current with 🇹🇷Dr. Yüksel Hoš

🇹🇷Dr. Yüksel Hoš Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @yukselhos

Nov 23, 2023
1⃣Birazdan okuyacaklarınız sizi şaşırtabilir. Belgeleri ile koyuyorum ki yalan söyleyip makam işgal edenler bir nebze utanırlar, onlar utanmaz iseler onları o mevkilere taşıyanlar “biz doğru mu yaptık?” desinler diye. Burada özellikle @fahrettinaltun beyi etiketliyorum zira kendi personelinden birinin dezenformasyonu sebebiyle hakkımda olmadık ithamlar ve haberler yapılmıştır. Bu personelin twitine dair de hukuki haklarımı ülkede geriye kalan hukukta ne kadar takip edebilirsek edeceğim. Başlıyoruz. Sn. Fahrettin Altun, aşağıdaki kişi benim hakkımda fetö ile irtibat ve iltisakım olmadığını söyleyen savcılık kararına karşın gerçeğe aykırı haber yayarak kurumunuzu töhmet altında bırakıyor. Bu kişinin verdiği bilgi gerçeğe aykırı olup tutuklanma sebebimle de ilgisi yoktur. Evime, Suriyeliler ve mülteciler hakkında yazdığım twitler sebebiyle 16 ekim 2023 tarihinde gece vakti denilmeyecek zaman diliminde girilmiş olup, gecikmesinde sakınca bulunan bir hal durumu olmadan yasalara aykırı olarak yapılan aramada dahi suç unsuru bulunmamış olmasına rağmen, tutuklanma sebebim ise okuyanlara garip gelebilir ama Azerbaycan'ın Karabağ operasyonu öncesinde ihtiyaç duyduğu top mermilerini Bosna'dan temin etmek gibi imkan dairesinde olmayan bir suçlamadır. Buradan beni seven sevmeyen, az da olsa tanıyan tüm Türk halkına gerçekleri ve meseleleri nasıl çarpıtıp bu noktaya getirdiklerini BELGELERİYLE açıklayacağım. Devletin belgeleriyle. İlk belge, Edirne Cumhuriyet savcısının hakkımdaki FETÖ iltisakı olmadığına dair kararıdır.⬇️

Image
Image
Image
2⃣16 Ekim’de evime gelen polisler avukatımı aramama bile önce müsaade etmeyip, hiçbir arama izinleri olmadan, yasal olarak hiçbir kaçma ihtimalim olmadığı halde ve çağırdıklarında geleceğimi bildikleri halde, evime gelmeleri yasal olarak mümkün olmayan bir usulde gelmişlerdir. Teslim aldıkları telefon ve bilgisayarımın şifresini hiçbir şeyden çekinmediğim gibi verdiğim halde, beni o akşam İstanbul emniyet müdürlüğüne götürdüler. Gece birkaç saat nezarethanede kaldıktan sonra ise Ankara’dan sırf benim için gelen bir ekip ile Ankara’ya emniyet kemeri bağlanmayan adeta karpuz taşımaya bile müsait olmayan bir araçta soğuk havada götürüldüm. Ankara’ya götürülürken benden habersizce yaptıkları diyaloglarda zaten operasyona start verilmesine neden olan kişinin kim olduğunu duymuştum. Gönül isterdi ki bu kişi bir kanun adamı olsun, bir hukukçu olsun. Derken Ankara’ya geldiğimde Ankara emniyetine götürecekleri araçta AYKIRI gazetesi editörü Furkan ve Muhbir editörü Kaan adındaki bir genç ve birkaç da diğer gençle (19 yaşlarında) karşılaştım. Bu gencecik milliyetçi çocuklar, operasyonu Akit gazetesinden Cumhurbaşkanlığı iletişim djital medya koordinatörü olan Aslan Değirmenci’nin @aslandegirmenci yaptığını öğrendiklerini belirttiler. Bunu nasıl öğrendiklerini sormama lüzum yoktu zaten araçta Ankara’ya getirilirken de bu ismi birkaç kez öndeki polislerden duymuştum. Bu insanların hepsi yabancı, mülteci ve kaçak göçmenlere dair twitler sebebiyle içeri alınmıştı. Evime gelen polislere de arama emrinizi gösterin diye her itirazımda bana TCK 216 halkı kin ve nefrete kışkırtmak ve TCK 217b yalan bilgiyi yaymak ile alakalı maddeleri kendi telefonlarındaki karınca duası gibi bir yazıdan gösteriyorlardı. Ortada bir arama emri, bir matbu kâğıt yoktu. Hukuk ya da hukuksuzluk evinize palas pandıras ayakkabılarını bile çıkarmadan giriyor, 11 yaşınızdaki oğlunuzun ve kalp hastası kayınvalideniz ve eşinizin önünde sizi en mutlu günlerinizden birinde götürüyordu.⬇️
3⃣2 gece de Ankara’daki nezarethanede tutuldum. Ne temiz çamaşır ne de bir temiz şiltesi olan, tuvaletleri sabunsuz bir ortamda 2 gece kaldım. Verilen çorbayı limonlu sandım ama ekşimiş ve kokmuştu. Verilen pilavın üzerinde pamuk gibi küfler birikmiş, içerisinde de kıskaçlı bir böcek geziyordu. Nohut yemeği de kokuyordu. Tuvalette sabun olmadığı için kullanmak da mümkün değildi. Ön dişleri olmayan bir polis memuru ise tüm bunların üzerine tuz biber ekti. Tam bulunduğum nezarethanenin önüne gelip “bacınızı s..kti sanki Suriyeliler, otur maaşını al… bela arıyonuz amuğagoyim” deyip önümden gitmesini de ayrıca beynime yazdım ki özgür kaldığım ilk anda duyurabileyim. Şu anda özgür kalalı 11 gün oldu ve geç de olsa duyurabiliyorum. Bu gecikmenin sebebini de anlatacağım⬇️
Read 18 tweets
Oct 9, 2023
🇮🇱İsrail'i tek bir millet gibi görseniz de içerisinde birbirinden farklı ana 7 yahudi grup ile ufak 108 ayrı etnik ve kültür grubu mevcuttur. Aralarında tamamen Avrupalı ideolog ve kurucu halk Aşkenazlar olmakla birlikte savaşla alakasız milletler de bulunur. Biraz tanıyalım.
⬇️

Image
Image
Image
Bunlar Aşkenazlardır. Eğitim oranları geriye doğru 5. nesilde bile (100 yıl) yüksektir. Siyonizm'in ilk kurulduğu ve ona ilk sahip çıkan gruptur. Türk, Alman, Macar,Rus ve Yahudi melezi bir topluluktur. Sarışın ve açık tenliler genelde bunlardır. Şu bölgelerde çokturlar.
⬇️
Image
Image
Bunların dedelerinin genelde hiçbiri boş tipler değildir. Ya bir dedesi ülkenin kurucu kadrosundandır ya da bir örgütün lideri, gençlik yapılanmacısı, ilk sinema tv kurucusu, ilk basın, hastane, kurucusu, üniversite hocaları vb. şeklindedir. En asil zümredir ve saygı görürler
⬇️
Image
Image
Read 43 tweets
Sep 12, 2023
Enis Doko kötü birisi değil, sufi olduğunu da sanmıyorum ama sosyal meselelere duygusal bakıyor. Zannedersem fizikçi olarak sosyal mevzuları ve toplumların "din benimseme" süreçlerini fazla basit algılıyor. Şimdi size Endonezya gibi ülkelerin nasıl İslamlaştığını açıklayayım.⬇️
Image
Image
Her şeyden önce belirtmem gerekir ki bir dervişin Ortadoğu'dan Çinhindi'ne, oradan da Endonezya'ya ulaşacak ne imkanı ne coğrafya bilgisi vardır. Ama filmi yapılsa güzel olur o ayrı. Peygamber bile Endonezya gibi bir yeri bilmezdi ki ondan asırlar sonra türeyen sufiler bilsin.⬇️ Image
Arkadaşlar bundan daha 100 yıl öncesine dek insanların bir yerden diğer yere gitmek için ihtiyacı olan şey KERVANLARDI. Yol uzadıkça gecelemeler de artardı ve kişi başına o develere veya atlara konacak malzeme yükü de... Kervanla bir yere gidecek kişi için günümüz parasıyla⬇️ Image
Read 31 tweets
Sep 8, 2023
Bazı Türk kabilelerini tanıyalım. Nerelisin? Eskişehir! Tatar mısın? Yok Manav. Mesleği sormadım köken nedir? Manav! Türklerde alçak bölgelere yerleşen kimselere denirdi Manav. Tarımla uğraşanlar Manav, hayvanla uğraşan ise Yörüktü. Biri eker, diğeri beslerdi. Burada yaşarlar
⬇️
Image
Image
Benzeri bir durum Almanlarda da vardır. Hochdeutsch yani Yüksek almanca ile Platdeutsch denilen ova almancası konuşulur. Onlar da düze yerleşen ve dağlık bölgelere yerleşenler gibi iki ana yerli milletten oluşurdu. Bu o kadar belirgindir ki haritada yeşil bölge ovalara bakınız ⬇️
Image
Image
Buraya yerleştikleri dönemde tarım topraklarında çalışmak üzere ilk gelen ve ovayı kapanlar bunlar oluyor. Bizans'a sebze ve meyve yetiştiriciliği yapan ve sonrasında Anadolu'daki verimli nehir kenarlarını ilk tutup göçebeliği bırakan toplum bunlar.%60'ında açık tenlilik hakim ⬇️ Image
Read 25 tweets
Sep 4, 2023
Zeka seviyesi ve devlete bağlılık arasında farklı ilişkiler söz konusu. Düşük zekada biri devlete sadık olabilirken devlete asi de olabiliyor. Sadakat ve asi olmak arasındaki çizgiyi göremiyorlar. Yani devlete sadık olduğunu düşünürken aslında o devletin altını oyabiliyorlar.⬇️
Birazdan konu ilginç bir yere gidecek. İQ seviyesi yükseldikçe ya da düştükçe bir manevi mefhuma sadakat için kriterlerimiz değişiyor. Bunu devletler için yapmamışlar manevi kavramlara bağlılık ve sadakat için yapılmış kimi çalışmalardan çıkardığım sonuçtur. Başlıyorum.⬇️
140 üzeri İQ seviyesinde iki tutunma noktası mevcut. Birisi amigdala yani beyindeki risk ve tehlikede hayatta kalma kısmının aktivasyonu ile karar değerlendirmesi ama çok uzak görüşlü bir amigdala bu yani adam öldükten sonraki neslinin, çocuğunun esareti ihtimaline bakıyor.
⬇️
Read 31 tweets
Jul 25, 2023
Anadolu'daki Yunan bozgununun sebeplerinin analizi için Yunanistan'da 1922'de yüzeysel, 1927'de detaylı, 1932'de ise yabancı uzmanlara ihale ettirilen üç rapor hazırlanmış. Yunan bozgununun sebeplerini özellikle İngilizler incelemiş ve Yunan genel kurmayına sunmuş.⬇️ Image
Bunlarla alakalı 1500 sayfa fotoğraf belge, fotokopi ve arşiv ile rapor var. Sonuç şu: Geldikleri coğrafyayı askeri olarak da olsa tanıyorlar ama tecrübe etmedikleri için büyük zorluklar yaşıyorlar. Buna dair uzun bir çalışma için şu anda vaktim olmadığından bu floodu yazıyorum⏬ Image
Çünkü bu aralar meşgulüm. Kıymetli Selim @HarpCografyasi üstadımızın yaptığı çalışmalara yetişmese de bunu diğer cenahtan doğrulayacak onca enteresan şey yakaladım. Bunlar arasında özellikle Yunan'a saç baş yolduracak tarzda hareketler gözüme çarptı. En basitinden örnekler⏬ Image
Read 37 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!

This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(