1. Jestem lekarzem, specjalistką chorób zakaźnych. I zaszczepię swojego 11-letniego syna przeciwko COVID-19 gdy będzie to możliwe.
Zachęcam wszystkich do przeczytania i RT, jeśli uznacie, że pomoże to przekonać i rozwiać wątpliwości w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.
2. Od poniedziałku – 29 listopada będzie możliwe rejestrowanie dzieci w wieku 5-11 lat na szczepienia i zamierzam zarejestrować i zaszczepić swojego syna bez wahania. Zachęcam wszystkich rodziców dzieci w wieku od 5 do 11 lat, aby zrobili to samo.
3. 25 listopada Europejska Agencja Medyczna (EMA) zarekomendowała umożliwienie szczepień dzieci w grupie 5-11 lat preparatem firmy Pfizer. Decyzja ta nastąpiła w miesiąc po podobnej decyzji wydanej przez Amerykańską Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)
4. Wielu rodziców wykazuje niezdecydowanie co do szczepień swoich dzieci i zrozumiałe jest, że wszyscy rodzice mają pytania dotyczące oceny ryzyka i korzyści. Przyjrzyjmy się dowodom.
5. Badanie kliniczne prowadzone przez firmę Pfizer w Stanach Zjednoczonych na dzieciach w wieku od 5 do 11 lat rozpoczęło się na początku 2021 roku, niedługo przed nagłym wzrostem zachorowań spowodowanych wariantem Delta. Dotychczasowe dane z badań klinicznych są zachęcające.
6. Wytworzenie przeciwciał u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, którym podano dwie 10-mikrogramowe dawki w odstępie trzech tygodni, były porównywalne z tymi u osób w wieku od 16 do 25 lat, którym podano dwie 30-mikrogramowe dawki w odstępie trzech tygodni.
7. Pełne szczepienie zmniejszyło prawdopodobieństwo zakażenia COVID-19 o ponad 90%, co jest imponującym wynikiem, zwłaszcza w okresie gwałtownego wzrostu zachorowań na Deltę.
U ponad 2000 dzieci, które otrzymały szczepionkę, nie stwierdzono żadnych niepokojących zdarzeń.
8. Pytanie często zadawane przez rodziców brzmi: "Dzieci na ogół nie chorują ciężko ani nie umierają z powodu COVID-19 w porównaniu z dorosłymi. Więc po co je szczepić, skoro ryzyko jest tak niskie?".
9. Bez szczepień jest prawdopodobne, że każdy, w tym małe dzieci, zostanie w pewnym momencie życia zakażony SARS-CoV-2.
Pytanie wobec tego brzmi, co jest gorsze - szczepionka, czy naturalne zakażenie?
10. Infekcja COVID-19 stwarza istotne zagrożenia dla dzieci, w tym ryzyko wystąpienia wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci (PIMS) oraz długotrwałych powikłań po COVID-19 (long-covid), podobnie jak u dorosłych.
11. PIMS może wystąpić od dwóch do sześciu tygodni po zakażeniu SARS-CoV-2, prawie dwie trzecie zakażonych dzieci będzie wymagało specjalistycznej konsultacji lekarskiej, pobytu w szpitalu, a nawet mieć śmiertelny skutek. pacjent.gov.pl/aktualnosc/pim…
12. Około 7% dzieci w Wielkiej Brytanii, po przebyciu COVID-19, zgłosiło utrzymujące się objawy 12 tygodni po chorobie, wpływających na pogorszenie jakości ich życia takie jak:
- trudności w nauce i koncentracji
- przewlekłe zmęczenie
- "mgła mózgowa"
- problemy psychiczne
13. Dawka szczepionki podawana dzieciom w wieku od 5 do 11 lat stanowi 1/3 dawki podawanej osobom powyżej 12 roku życia (10 mikrogramów dla dzieci 5-11, natomiast dla wszystkich starszych 30 mikrogramów) - taka dawka jest według naukowców bezpieczna i skuteczna.
14. Działania niepożądane w badaniu klinicznym dzieci 5-11 były podobne do tych, które wystąpiły w innych grupach wiekowych.
Najczęstsze z nich to ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie oraz bóle głowy i mięśni.
15. COVID-19 może prowadzić do różnych, niekiedy poważnych, powikłań sercowych, także u dzieci.
W badanej grupie 5-11 po szczepieniu nie zgłoszono żadnych przypadków zapalenia mięśnia sercowego.
16. Wielu rodziców martwi się o możliwy wpływ szczepionki COVID-19 na płodność i przyszłe ciąże.
W chwili obecnej nie istnieją żadne dowody wskazujące na jakiekolwiek obawy związane z wpływem szczepionki COVID-19 na płodność, ciążę lub karmienie piersią.
17. Dziesiątki tysięcy kobiet otrzymało szczepionkę będąc w ciąży i nie stwierdzono żadnych sygnałów świadczących o negatywnym wpływie na ciążę i dalszy rozwój dziecka.
18. Rodzice są zaniepokojeni brakiem długoterminowych danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionek mRNA.
Na całym świecie podano miliardy dawek szczepionek mRNA bez stwierdzenia długotrwałych niepożądanych następstw, co stanowi dowód na długoterminowe ich bezpieczeństwo.
19. Korzyści wynikające ze szczepień znacznie przewyższają potencjalne ryzyko zachorowania.
SARS-CoV-2 pozostanie z nami na długo. Im dłużej wirus jest w populacji, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się nowych wariantów i zakażenia.
20. Pojawienie się nowego wariantu COVID - #omicron potwierdza tę tezę.
Aby uchronić dzieci przed zakażeniem, należy je jak najlepiej przygotować do życia w świecie z wirusem, co możemy osiągnąć poprzez wykonanie szczepienia.
21. W oparciu o dostępne dowody naukowe, oraz moje osobiste doświadczenie uznaję, że korzyści ze szczepień dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat (w tym dla mojego 11-letniego syna) znacznie przewyższają potencjalne ryzyka.
22. Przejście przez pandemię COVID-19 było trudne i uciążliwe dla dzieci i ich rodzin. Obecnie bez wahania podajemy naszym dzieciom szczepienia, które radykalnie poprawiły jakość i długość życia dzieci na całym świecie, doprowadzając do eliminacji wielu śmiercionośnych chorób.
23. Zapewnienie każdemu dziecku w wieku od 5 do 11 lat pełnego szczepienia przeciwko COVID-19 pomaga nam wszystkim przybliżyć się do normalności i chroni nasze dzieci przed ciężkimi skutkami COVID-19.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1.Dlaczego nowy wariant COVID-19 nosi nazwę Omicron?-wyjaśniam za @Reuters
Od początku pandemii COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) kategoryzowała różne warianty wirusa używając alfabetu greckiego. Po dodaniu piątego "wariantu budzącego niepokój", Omicron, wyjaśniam 👇
2. Grecki alfabet jest używany, aby uniknąć geograficznego piętna kojarzonego z potencjalnym regionem wykrywania.
Chodził też o to, by warianty miały łatwe do wypowiedzenia i zapamiętania etykiety.
3. "Najlepsze praktyki WHO przy nadawania nazw chorobom sugerują unikanie 'powodowania urazy dla jakichkolwiek grup kulturowych, społecznych, narodowych, regionalnych, zawodowych lub etnicznych'"
1. Nowa mutacja SARS-CoV-2 (wariant B.1.1.529) - nazwany przez #WHO Omicron – podsumowanie.
Omicron został po raz pierwszy wykryty w próbkach pobranych w dniu 11 listopada 2021 r. w Botswanie, a następnie w próbkach pobranych od 14 listopada w Republice Południowej Afryki.
2. Omicron charakteryzuje się ponad 30 zmianami, trzema małymi delecjami i jedną małą insercją w białku kolca, z których 15 znajduje się w domenie wiążącej receptor.
3. Badania przeprowadzone w RPA wykazały, że od połowy listopada nastąpił bardzo gwałtowny wzrost częstości występowania w większości prowincji, z najbardziej wyraźnym wzrostem w prowincji Gauteng, gdzie ostatnio pobrano ponad 50% wszystkich próbek.