Přesně před 442 lety, 10. prosince 1579 byl v Augsburgu oběšen Paulus Hector Mair.
1/9 Paulus se narodil v roce 1517 do bohaté a vlivné rodiny Augsburgských patricijů. V mládí pravděpodobně absolvoval výcvik v šermu a zápase u mistrů Augsburgského šermířského Cechu.
2/9 Brzy si vypěstoval hluboké zaujetí šermířskými traktáty a stal se jejich vášnivým sběratelem. Svou úřednickou kariéru zahájil jako sekretář Augsburgské městské rady. V roce 1541 byl Mair městským pokladníkem a v roce 1545 převzal také úřad mistra dávek.
3/9 Stejně jako jeho současník Joachim Meyer (na obrázku) se i Mair domníval, že stará bojová umění upadají v zapomnění, což považoval za tragédii. Starým bojovým uměním měl na mysli německou školu šermu, protože v 16. století se do popředí dostává vývojově mladší škola italská.
4/9 Zatím co se Meyer snažil aktualizovat tradiční šermířské systémy a aplikovat je na současnou výzbroj a výstroj, Mair se více zajímal o zachování historických nauk v nezměněné podobě. Na konci 40. lety 16. století proto nechal vytvořit Opus Amplissimum de Arte Athletica.
5/9 Jedná se o nejrozsáhlejší kompendium německých šermířských pojednání, které kdy vzniklo - mohutný dvousvazkový rukopis, v němž jsou shromážděna prakticky všechna šermířská pojednání, k nimž měl Mair přístup. Pro vytvoření iluminací k textu si najal Jörga Breu mladšího.
6/9 Projekt byl mimořádně nákladný a nakonec vznikly tři opisy (jejich úvodní strany viz bod 4), každý rozsáhlejší než ten předchozí. První byl napsán v rané nové horní němčině, druhý a umělecky nejambicióznější v nové latině a třetí, méně uhlazená, verze zahrnovala oba jazyky.
7/9 Mair nejenže utrácel neuvěřitelné částky za své šermířské zájmy, ale obecně vedl okázalý životní styl a svůj politický vliv udržoval nákladnými večírky a dalšími zábavami pro augsburské měšťany. Tento zvyk žít nad poměry po celá desetiletí vyčerpával jeho rodinné jmění.
8/9 Potřeba peněz ho nakonec donutila prodat latinskou verzi jeho šermířského rukopisu, za kterou získal knížecí částku 800 zlatých (fl.). Ani to však nestačilo a Mair začal zpronevěřovat peníze z městské pokladny.
9/9 Na tuto zpronevěru se dlouhá léta nepřišlo, až ho nakonec v roce 1579 nespokojený asistent udal augsburské městské radě a vyvolal kontrolu jeho účetnictví. Mair byl zatčen, souzen a ve věku 62 let oběšen jako zloděj.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1/25 Juan rozfoukával doutnák své arkebuzy a zády se opíral o kamennou zeď obory Viscontiů, kterou kousek od něj, kámen po kameni, rozebíral oddíl sapérů. Slunce ještě nevyšlo a vlhká únorová mlha roku 1525 se mu snažila dostat pod kabát.
2/25 Byli tu už tři týdny, od chvíle, co sem dorazili od Marseille, jejíž obléhání museli přerušit, aby se pokusili vyprostit z francouzského obležení město Pavia, které se nalézalo mezi jižním konci obory, o jejíž zeď se Juan právě opíral, a řekou Ticino.
3/25 Juan byl arkebuzírem císařské armády Karla V., sestávající z 12000 landsknechtů, 6000 Španělů, hlavně arkebuzírů jako byl on, 3000 Italů a asi 3000 lehkých i těžkých jezdců, Němců, Burgunďanů i Španělů.
1/14 Jak je to tedy s tím neonacismem? Přepis FB příspěvku jednoho mého kamaráda, který byl dlouhou dobu součástí neonacistické scény. Není to text analytika - specialisty na extrémismus, ale člověka, který byl roky součástí té komunity. 🧵
2/14 Tak jo... Stále někde v diskuzích narážím na narativ, že Ukrajinci jsou nacisté, neonacisté atd. Jako člověk, který trochu problematice rozumí bych k tomu chtěl napsat následující. Začneme ruskou federací která pod záminkou denacifikace zaútočila na sousední svrchovaný a OSN
3/14 uznaný stát. Podíváme se tedy, jak je to s neonacismem v Rusku.. a nemluvím o pár fotkách lidí s tetováním SS atd. z Wagnerovy skupinky. Pojďme si povědět o reálném neonacismu v Rusku. Od devadesátých let se v Rusku, především v Moskvě odehrály stovky rasových vražd. Cílem
1/15 Uff, tohle vlákno bude delší a vypůjčím si k tomu poznámky kamaráda Pavla Moše.
První evropský záznam, kde se hovoří o otevření lidského těla za účelem zkoumání vnitřních orgánů, popsal na počátku 12. stol. Vilém z Malsbury ve své kronice:
2/15 Roku 1111 se vracel norský král Sigurd Jorsalfar z křížové výpravy domů přes Byzantion. Zde zemřelo mnoho jeho vojáků, silných a zdravých mužů. Král usoudil, že příčinou jejich smrti bylo silné víno, které zde pili. Nechal tedy přinést vepřová játra a ponořil je do vína.
3/15 Když spatřil jak jsou poškozená, dal otevřít jednoho ze zemřelých mužů a nalezl na játrech z jeho těla stejné změny. Jakkoli se nám může zdát srovnávání jater máčených ve víně a vytažených z mrtvého člověka podivné, postupoval Sigurd přesně podle Galénovy nauky o fyziologii.