Korku filmi gibi. Dehşetler içindeyim.

1200 TL’lik kirayı 4000 TL’ye çıkaran ihtiyar, kira sözleşmesi olmasına rağmen miktarı kabul etmeyen Suriyeli ailenin kapısını baltayla kırıyor.
Akıl alır gibi değil. Ailenin geçmiş kira borcu yok, adam tek başına 6 kişilik ailesine bakıyor ama ihtiyarın Allah’ı yok. Adam evde değilken yapıyor bir de. İçeri girip her yeri dağıtmış ve aileye iki gün mühlet vermiş. Polisin aileye tavsiyesi ne olmuş? @istanbul_EGM
Ancak bir savaşta görülebilecek şu görüntüler için aileye nasıl bir yol gösterildi? @EmniyetGM @istanbul_EGM adam hakkında herhangi bir işlem yapıldı mı yoksa aileye “Bir şey yapamayız, Suriye’ye dönün” mü denildi?
Aileye yardım etmek isteyenler @onuraltan58 ile iletişime geçebilir.
Aile geceyi kapısı, camları olmayan bir evde geçirdi. Ev sahibi bir şey yapar diye korkuyorlar hâlâ. Yeni bir ev arayışı var ama peşin kiralar, depozitolar, emlakçı paraları havada uçuşuyor. @onuraltan58 ve çevresi bir yardım kampanyasına başlamış. Ben duyurmuş olayım.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Erhan İdiz

Erhan İdiz Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @idizerhan

18 Aug 21
"Ben gazeteciyim, söyledikleriniz doğru olsa duyardım. Belki haber yapmazdık ama yine de duyardım."

Afganları ilk dinlediğimde inanmamış ve bu cümleyi kurmuştum. Sonra Afganistan’da, Türkiye’de, Bosna-Hırvatistan sınırında dinlediğim yüzlerce Afgan'dan aynı şeyleri duydum.
Yola çıkmak ölmeyi göze almaktı. Sıska, şişman, yaşlı, hasta… Zayıf olan herkes yolda ölüyordu. Gelen birçok kişi arkadaşını, akrabasını dağda kaybetmişti. Sıkıştığı bagajda boğulanlar, kışın donarak ölenler, uçurumdan aşağı yuvarlananlar.

Şunu ısrarla soruyordum:
Öleceğinizi bilseniz bu yola çıkar mıydınız?

Cevapların neredeyse tamamı evetti. Çünkü aç-susuz yaşamak zaten ölmek demekti. Ama yurt dışında para biriktirilip geri dönülebilirdi. Bu yüzden yedi kez sınır dışı edilmesine rağmen yine de kaçak yollarla geri gelenler tanıdım.
Read 12 tweets
17 Aug 21
Afganistan’dan yürüyerek gelen bir göçmen aç susuz Van’a giriyor. Kaçak geldiğini anlayan esnaf, 4 bisküviyi 25 dolara satıyor. Bu para Afgan işçinin haftalık ücretine denk. Olayı yaşayan çocuk elindeki bisküvileri göstererek “O kadar açtım ki ilk defa hırsızlık yaptım.” dedi. Image
Afgan göçü çalıştım, yüzlerce Afgan ile röportaj yaptım. Afganlar birkaç yıl sonra ülkelerine dönmek üzere göç ettikleri için yanlarına kadın, çocuk almazlar. Genelde siyasi kaçışlarda bu olur ve daha azdır.
Bir diğer konu: Taliban hakkında çıkan haberlerin çoğu yalan. Halk tedirgin olsa da Taliban'ın henüz net bir müdahalesi yok, halka yaklaşımı bölgelere göre değişkenlik gösteriyor. Taliban, 90'ların dünyasında olmadıklarının farkında ve daha ikna edici olmaya çalışıyorlar.
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(