2) MAD = mutual assured destruction. V angličtině to možná tolik nevyzní, tak možná česky. Vzájemné zaručené zničení. Je to vojenská doktrína, strategie použití jaderných zbraní (JZ).
3) Je založená na vzájemném odstrašování – už to, že protistrany JZ vlastní je navzájem odrazuje od přímého střetu, který by vedl k eskalaci konfliktu a následně jejich použití. Vzájemně se odstrašují. Doktrína MAD vznikla za studené války, ale platí dodnes.
4) MAD zároveň nastiňuje vysoce pravděpodobný vývoj po zahájení nukleárního útoku jedné ze stran. Po něm totiž téměř jistě dojde právě k onomu vzájemnému zaručenému zničení.
Jakto? Druhá strana bude schopná odvety, a to díky jaderné triádě. Ale o té později.
5) Odveta by nemířila na vojenské cíle, ale na strategické kapacity typu populačních center a praktickému fyzickému zničení nepřítele v širokém slova smyslu. V krajním případě k jaderné anihilaci.
6) Nejen USA a Rusko mají dostatečné kapacity, aby MAD realizovali. To je základní předpoklad. Stojí na takzvané jaderné triádě – nosičích JZ – ponorkách, letadlech se strategickým dosahem (doletem) a mezikontinentálních balistických střelách (#ICBMs).
7) Triáda má zajišťovat, že i když tě protistrana zasáhne, dokážeš úder opětovat–bombardéry vzlétnou než dopadnou JZ protivníka, ponorky mohou zasahovat prakticky odkudkoli, střely lze vypustit současně s protistranou.Čas na přípravu je.ICBMs jsou nejrychlejší a letí až 20 minut
8) Mimochodem, ono pro realizaci účinné odvety by úplně stačily ty ponorky (na to celkem sází Velká Británie).
9) Vylepšování protiraketových systémů MAD trochu oslabuje, ale vylepšují se i střely (vícenásobné hlavice, manévrování, falešné hlavice,…). Navíc i zneškodnění jaderné hlavice před dosažením cíle – nejčastěji v atmosféře, není žádný med.
10) A to je vlastně celé. Tato chladná logika má bránit eskalacím konfliktů. Jako je třeba ten teď probíhající. Podle zastánců je hlavním důvodem, proč se za studené války USA a SSSR nestřetli přímo, ale max v proxy konfliktech typu Vietnamská válka.
11) Stejně jako vědomí možné odvety brání eskalaci konfliktu, vysvětluje zároveň, proč státy vlastnící JZ v konfliktech k jejich použití po WWII (kdy JZ měli jen USA) nesáhli. Hrozba MAD je zkrátka neúprosná.
Mimochodem z ponorky odpálená střela může startovat pod vodou a vypadá to potom takto epicky.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh