Unpopular take:
Putinova aktivace strategických sil samozřejmě není nějaký nápad šíleného diktátora, ale očekávaný tah racionálního hráče, reakce na sankce, které ohrožují jeho životní zájmy.
Už dlouho píšu o eskalačních spirálách a podobnosti s 1914.
15% pro jadernou válku.
1/
Problém té naší situace je v tom, že jedna strana nevěří hrozbám druhé (1914). Nechávám bokem, že Putin je hajzl, který zaslouží viset a jistou nejistotu ohledně jeho cílů. Ale jeho kroky jsou předvídatelné a racionální a hrozby byly doposud důvěryhodné (plnil je).
2/
Na druhou stranu, my jsme se během měsíce přepli z polohy holubička do polohy jestřáb. Putin sice svoje chování založil na předpokladu, že jedná s holubičkama. Jenomže najednou začala jestřábí soutěž o co nejtvrdší sankce a ty teď ohrožují jeho životní zájmy.
3/
Logická reakce je eskalovat dál (sakra, vždyť oni mají podmínky použití ZHN napsané v doktríně a ještě předtím několikrát varovali) a dát najevo, že to myslím vážně.
Jediné rozumné řešení v takové situaci je deeskalace a oboustranné ústupky.
4/
Jenomže to už bez ztráty tváře nemůžeme, protože jsme sankce vyhlásili veřejně. Takže řekneme, že máme atomovky taky. Což ovšem neřeší problém životních zájmů jaderné mocnosti, takže ta bude eskalovat dál. Dalším krokem je omezený jaderný úder. Asi už víme kam to vede, že?
5/
Pokud je Ukrajina (zadržování Ruska) taky naším životním zájmem (o čemž při všech sympatiích k nim pochybuju), měli jsme to dát najevo a řešit před lety a ne až na poslední chvíli, protože nás to dělá nevyzpytatelnými.
6/
A spoléhat na to, že sankce způsobí jeho pád, je velmi naivní. Protože dlouhodobě nechystáme puč, v podstatě doufáme ve zjevení nějakého generála ex machina, v to, že se jaderná mocnost nepropadne do chaosu a v to, že nástupce bude lepší než Putin.
7/
All in all, zavedli jsme sice drsné sankce, po kterých se můžeme cítit líp, ale bez představy o tom, jaká na ně bude reakce a bez plánu B.
Strašně chybí praktici Studené války, kteří se přesně tomuhle dokázali 60 let vyhýbat.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Měl jsem rozepsané vlákno o tom, proč si myslím, že Assadův pád je jenom symptom toho, že Rusko je úplně v prdeli, ale nechci se hádat s trotlama, takže slyšte aspoň krátkou feministickou storku o královně Chiomaře.
🤏🧵
Královna je asi silné slovo, přesnější by asi bylo české "kněžna", protože byla manželkou náčelníka Tektoságů (část Volků) Orgiagona. Tektoságové byl jeden ze tří keltských kmenů, které se po Brennově invazi do Řecka a Malé Asie usadily v dnešním středním Turecku.
Mimochodem, Kelti byli progresivní jak sviň. Holky mohly dědit, vybírat si partnery rozvádět se, být kněžkami (druid/dryáda) i valečnicemi, vládkyně nejsou výjimkou a tak dál. Bohužel, v Evropě v těchle věcech převládla antická tradice podpořená tradiční křesťanskou misogynií.
Chladná listopadová neděle? Co se k tomu hodí víc než vlákno? Trošku nechutné, pravda, ale zato o poetické spravedlnosti. Zkuste k jeho konci nemyslet na některé naše bývalé prezidenty.
Viléma Bastarda, pozdějšího Viléma Dobyvatele určitě znáte, že jo?
🧵
Problém s Vilémem je, jeho reputace, která zdaleka neodpovídá skutečnému člověku, výsledek nejúspěšnější PR akce dějin. Věc se má tak, že ho všichni máme zařazeného jako rytířského dobyvatele, co nechal sepsat Doomsday book.
To je jako říct o Stalinovi, že vyhrál válku a byl...
...spisovatel. Což je nejspíš interpretace Kačeny Konečné, ale s realitou to nemá nic společného.
Takže trocha pozadí (jak říkáme my angličtináři) předtím, než se dostaneme k té zábavné části:
Vilém byl krutý, narcistní tyran s genocidními choutkami a obecně strašný zrmd.
Tentokrát Little Big Hornu. Určitě jste o tom někdy slyšeli, takže nebudu ten trapas rozmazávat, ale znamenali jste někdy, že to byla v podstatě rodinná akce?
Rodinné oslavy Custerů byly po 25.6.1876 asi podstatně levnější záležitostí.
🤏🧵
George Armstronga všichni známe. Ambiciózní blonďák milující pozornost, který nikdy nebyl takový hrdina, jakého z něj udělala jeho neúnavná vdova (což byl gigantický PR výkon, udělat z něj hrdinu po takovém custerfucku), ani zdaleka tak neschopný jak se o něm tvrdilo později.
Custerovic famílie pocházela z Porýní a původně se jmenovali Küsterovi.
Jirka byl nezbedné dítě a sice se mu povedlo v roce 1861 dostudovat West Point, ale skončil 34. ze 34 absolventů svého ročníku (dalších cca 40 nedokončilo) a s rekordním počtem 700+ důtek.
Včera (nebo dneska, jestli rádi končíváte za světla) uběhlo 208 let od jedné z nejslavnějších party všech dob.
Kdybyste byli v Bruselu a něco znamenali, určitě byste tam byli taky.
🤏🧵 o plesu vévodkyně z Richmondu, události, která inspirovala Byrona, Thackeraye a Scotta.
Kontext: v srpnu 1813 Napoleon prohrál Lipsko, v lednu 1814 už se spojenci tlačili do Francie, v únoru ještě vybojoval svojí brilantní Šestidenní kampaň, v březnu Josef B. prohrál zoufalou bitvu o Paříž, 1.4. ho sesadil Senát, 4.4. mu generálové vedení Neyem sdělili, že je konec.
Napoleon abdikoval, pokusil se otrávit, ale nevyšlo to, takže šupajdil na Elbu. Tam vydržel necelý rok a na konci února 1815 byl zpátky ve Francii, aby si vzal trůn a začlo se počítat 100 dnů.
Zatknout ho měl právě Ney, který ale pružně změnil strany a spolu táhnou na Paříž.
Ach, kristova noho. Jsem z těch lidí, kterým je úplně jedno, jestli jsou elfové černí nebo gay (samo, že jsou), je mi to taky buřt u uměleckých ztvárnění historických osobností.
Ale dokumenty mají tlačit poznání a ne píčoviny.
Malý rant o incestu, revizionismu, Řecích a tak, 🧵.
Jejím (7x)pradědou byl Ptolemaios I. Sótér, po matce Argéovec, což byla rodina, která odvozovala původ od Hérakla a vládla Makedonii od 8.stol. BC. Filip II. a Alexandr byli taky z rodiny.
Ptolemaios patřil k nejvnitřnějšímu Alexandrovu kruhu, byl jeden ze sedmi osobních strážců, bojoval u Issu i Gaugamél, proti kmenům i v Indii, byl s Alexandrem, když se stal bohem v oáze Siwa a zaznamenal jeho činy.
Po Alexandrově smrti uzmul jeho tělo a pohřbil je v Alexandrii.
Zatímco si tady v Hobitíně ještě řešíme parametry důchodového systému a řešíme drobnosti jako budoucnost automotive, AI se ocitla za časovým bodem zlomu exponenciály, takže jsme na prahu revoluce, která bude mít minimálně stejný ekonomický dopad jako kombo compy + internet.
🤏🧵
Už teď kvalitativní skoky dělí měsíce a ne roky a mluvíme o zesilující zpětné vazbě, takže budeme jenom zrychlovat.
Jasně, zatím to není žádný zázrak a mluvíme tu nástroji, který je na úrovni lehce přitroublého nebo průměrného člověka, ale s bezprecedentním přehledem a znalostmi.
Ty nástroje ovšem nemusí spát, neberou plat, nebrblaj, nechodí na obědy, nejsou v odborech a jsou schopné nahradit většinu automatizovatelné duševní práce (se správným hardwarem i té fyzické).
Osobně tipuju, že do konce desetiletí zmizí minimálně půlka takových jobů.