#Niemcy: radykalna rewizja polityki względem Rosji ⬇️
Rząd Olafa Scholza zawiesił proces certyfikacji gazociągu #NS2, zgodził się na wykluczenie wybranych rosyjskich banków z systemu rozliczeń SWIFT i zaoferował dostawy uzbrojenia dla Ukrainy.
Na specjalnym posiedzeniu Bundestagu 27 lutego kanclerz ogłosił także kluczowe w tym kontekście decyzje dotyczące polityki krajowej Niemiec – zgodę na radykalne zwiększenie wydatków na obronę i na budowę terminali LNG.
2/4
Zmiany są gwałtowne, wymuszone skalą i brutalnością rosyjskiej agresji oraz naciskami partnerów i sojuszników w UE i NATO. Broniąca się Ukraina ma ogromne poparcie w niemieckim społeczeństwie.
3/4
„Czas pokaże, czy i na ile zapowiedzi zostaną zrealizowane, ale powrót do specjalnych relacji RFN z Rosją wydaje się już niemożliwy” - podkreśla @kwiatkowskanna.
#Rosja: rozprawa z Echem Moskwy i telewizją Dożdʹ ⬇️
▪️ 3 marca redaktor naczelny Echa Moskwy poinformował, że rada nadzorcza tego radia podjęła decyzję o samolikwidacji rozgłośni i zamknięciu jej strony internetowej.
1/10
▪️ Redakcja telewizji Dożdʹ (Deszcz, TV Rain) przekazała widzom, że kanał zawiesza działalność.
▪️ Echo Moskwy oraz telewizja Dożdʹ to jedne z ostatnich niezależnych pod względem przekazu mediów w Rosji, które w sposób obiektywny relacjonowały działania Rosji na Ukrainie.
2/10
▪️ Nadająca od 2010 r. niezależna i finansowana w całości przez subskrybentów stacja Dożdʹ wielokrotnie była adresatem opresyjnego ustawodawstwa niszczącego konsekwentnie wolność słowa i swobodę obywatelską w Rosji, udawało jej się jednak kontynuować nadawanie.
▪️Siódmego dnia rosyjskiej operacji przeciwko Ukrainie uległa ona wyhamowaniu. Na większości kierunków jednostki Sił Zbrojnych FR przesunęły się nieznacznie lub toczą boje pozycyjne. 1/8
▪️Zacieśnia się pierścień okrążenia wokół Kijowa – wojska rosyjskie atakują w rejonie Fastowa na południowo-wschodnich obrzeżach stolicy oraz Obuchowa, bezpośrednio na południe od miasta, na prawym brzegu Dniepru.
2/8
▪️Wyhamowanie ofensywy rosyjskiej należy wiązać z jednej strony z dotarciem przez nacierające wojska do wyznaczonych im rubieży – Kijowa i głównych miast w południowej i wschodniej części Ukrainy (z wyjątkiem Odessy i Dniepru), ... 3/8
Wskazuje się na wysoki stopień uzależnienia rosyjskiego budżetu od środków pozyskiwanych z ich sprzedaży do Europy oraz brak możliwości szybkiego przekierowania ich na inne niż europejskie rynki.
2/6
Niemcy obawiają się, że Moskwa może zawiesić dostawy np. w ramach retorsji za wprowadzane sankcje. Konsekwencje gospodarcze zupełnego odcięcia RFN (i pozostałych państw UE) od surowców z kierunku wschodniego byłyby znaczące.
3/6
Wojna Rosji przeciw Ukrainie – stan po sześciu dniach (2.03, godz. 12.00)⬇️
Na północy i północnym wschodzie kontynuowano spychanie jednostek 🇺🇦 w stronę stolicy. Miasto przygotowuje się do odparcia uderzenia, trwają starcia z rosyjskimi grupami dywersyjno-rozpoznawczymi.
1/13
Od strony zachodniej siły rosyjskie osiągnęły granice Kijowa, natomiast od północy i wschodu obrońcy powstrzymują agresora w odległości kilkunastu–kilkudziesięciu kilometrów od miasta.
2/13
Na kierunku północnym Rosjanie rozpoczęli poszerzanie obszaru działań w kierunku południowo-zachodnim, uderzając na Żytomierz (nocne bombardowanie, na jego obrzeżach trwają walki).
Reakcje społeczne w Rosji na inwazję na Ukrainę ⬇️
Agresja zbrojna przeciwko Ukrainie nie wywołała znaczących protestów w Rosji. Od 24 lutego dochodzi do nielicznych demonstracji antywojennych, mających w dużej mierze charakter spontaniczny, w tym do jednoosobowych pikiet.
1/7
Uczestnicy manifestacji są masowo zatrzymywani. Pojawiają się doniesienia o przepełnionych aresztach w Moskwie, wszczęto już setki spraw administracyjnych (demonstrantom grożą kary aresztu i grzywny) i pierwsze sprawy karne.
2/7
Rosjanie chętniej korzystają z innych form protestu, np. w Internecie. Mnożą się apele antywojenne oraz petycje online.
Ponad 560 rosyjskich organizacji pozarządowych oraz ponad 10 tys. studentów i wykładowców zwróciło się do Putina z apelem o niezwłoczne zakończenie wojny.
3/7
Iwona Wiśniewska o kolejnej fali sankcji na Rosję ⬇️
W Rosję uderzają decyzje zachodnich firm. Ze współpracy z nią rezygnują kolejne duże spółki. Brytyjski koncern Shell postanowił wyjść z wszystkich projektów realizowanych wspólnie z Gazpromem.
Pojawiają się także sygnały wskazujące na możliwe problemy rosyjskich statków dostarczających LNG i ropę do niektórych państw europejskich.
Pierwsze podmioty z krajów członkowskich UE zaczęły ograniczać zakupy rosyjskiej ropy.
2/4
W reakcji na dotychczasowe sankcje gospodarcze prezydent Putin podpisał 28 lutego dekret o działaniach ochronnych wobec wewnętrznego rynku finansowego i kapitałowego. Wprowadzono restrykcyjne ograniczenia na wywóz walut wymienialnych z kraju.
3/4