Brabčák Profile picture
Mar 1, 2022 21 tweets 4 min read Read on X
Ok, já to vzdávám. Už žádné predikce ruského postupu. Nic tak děsivě matláckého jsem neviděl.

WTF vlákno o ruské armádě a jejích výkonech.
Když říkám, že jsem nic tak děsivě marného neviděl, myslím to vážně. Crassus, Varus, Lehká Brigáda, první den Sommy, Karansebes (tohle je prdel, to si najděte), dokonce i ten dement Custer, cokoliv, to byly většinou jednorázové omyly, které se strašlivě zvrtly.
Jenomže v případě Rusů jde o totální systematickou horizontální i vertikální neschopnost.
Ke srovnání mě napadají akorát italská tažení 30. let (ale o těch prd vím, takže nemůžu srovnávat) a samozřejmě epická ruská cesta k porážce u Cušimy (více zde: )
Začneme nahoře:
Absolutní selhání rozvědky a/nebo nejvyššího velení, které rozhodlo o počáteční podobě invaze na základě úplně falešných předpokladů. Nic nebylo pravdě dál, než teorie, že se UA okamžitě zhroutí. Nestalo se tak ani v roce 2014, kdy byli úplně v prdeli.
Každá ze složek si očividně do plánu přidala svojí oblíbenou činnost bez ohledu na celkový operační cíl:
VDV riskantní vrtulníkové výsadky.
Specnacz infiltrace.
Strategické síly si prskly pár nepřesných a k účelu nevhodných raket v příliš málem počtu.
Námořní pěchota a námořnictvo obojživelné výsadky.
Bůhví o co se snažilo letectvo, které tak překvapily počáteční ztráty, že na pár dní přestalo lítat úplně, ale stejně je to jedno, protože se věnuje všemu kromě, kurva, potlačení PVO protivníka, vzdušné nadvlády a přímé podpory.
A každá z těchle složek si dělá co chce bez pokusu o jakoukoliv koordinaci.
V tom zvlášť vynikají průzkumné čety/roty jednotlivých BTGs, co se opakovaně pokoušely o cosi jako průzkum bojem branenych měst (nekdy tak dlouho než jim došel benzín). To není vystrelek, ale metoda.
Operační plán:
Lepší by vymyslela moje kočka. A moje kočka není nejchytřejší kočka. Ale postupně.
Hlavním cílem byl očividně Kyjev a postup po jediné cestě podpořený postupem po druhé cestě, ale z dvojnásobné vzdálenosti.
Další cílem byl Charkov (-Poltava?).
Dál tu je pokus o pripichnuti UA obránců u linie dotyku s DNR a LNR klamným útokem (tohle kupodivu dává smysl).
Dále útok z Krymu rovnou ve třech směrech: Záporoží, přechody přes Dněpr, Mariupol.
Ale to není všechno. Pak tady máme záhadnou osu směrem na Starobělsk.
Máme teda "plán" s třemi hlavními osami, dvěma podpůrnými a jeden klamný útok. To asi nebylo dost komplikované, takže k tomu máme minimálně jeden vzdušný výsadek a na moři dvě úkolová uskupení s očividným cílem zkusit vylodění.
Vezmeme to postupně.
Útok na Charkov se zasekl (ne, že by někdo vážný útok zkusil) a už 3(?) dny se čeká, až se posily o síle několika BTG vymotají ze zácpy na vedlejší cestě. Izolovaný podpůrný útok se už týden snaží propracovat ke svému hlavnímu cíli a podpořit obléhání Kyjeva.
Nikdo se ani nepokusil město izolovat, odříznout přístupové cesty, nic. Žádný pokus o manévr. Prostě narazili na odpor, zasekli se, čekají na posily a čekání si krátí chaotickým ostřelováním a opakovaným vysíláním lehkých jednotek do města, kde jsou odraženy.
Charkov totéž. Celý postup se zasekl na předměstí, žádný pokus o manévr, nic. Chaotické ostřelování a decimace vlastních lehkých jednotek.
Klamný útok k linii dotyku asi dobrý. Ještě neustoupili k Rostovu.
Krym. Nejnebezpečnější útok s potenciálem odriznout všechno na východ od Dněpru se (kvůli tomu, že byl od počátku početně nejslabší) rozplizl do nikam a jediný postup probíhá na nejmíň produktivním směru - na východ.
Bůhví, co mají za úkol ti ubozaci severně od Luhansku.
Potom, co narazili na větší než očekávaný odpor, by se dala čekat několikadenní pauza k přeskupení, přehodnocení plánů, doplnění zásob následovaná obnoveným tlakem ve směru nových cílů.
Ale ne. Posily pokračují do zácp vytvořených prvním sledem a stojí tam jak kachny.
Výsledkem je akorát nárůst spotrebovavanych zásob, které se ovšem nedostanou na čelo, takže to tam bude stát do skonání věků (poučení z Rusko-Finské války nic, chlapci?).
Jednotlivé osy jsou daleko od sebe, takže se nemůžou podporovat.
Operační třešničkou na dortu je pak rozvíjení se do šířky, takže sice klesá koncentrace na hrotu, ale za to umožňuje pohyb protivníka po vnitřní linii a v případě potřeby buď nerušený ústup do nových pozic nebo lokální protiútoky.
O logistice nemá cenu hovořit. Ta je prostě ohavná.
Bezpečnost: nula, nada, nic. Žádné pokusy o zajištění týlu, žádné pokusy o ochranu podpůrných/zásobovacích kolon, civilní auta projíždějí kolem a v sestavě kolon, fotky po celém netu, opuštěná (!) technika zůstává funkční...
Taktika: strašná. Části teoreticky integrovaných vševojskových praporů spolu buď nemluví nebo k tomu nemají prostředky. Dělostřelectvo nepodporuje tanky a pěchotu, pěchota se v boji zásadně nerozvíjí a nechrání tanky a všichni dohromady se drží zásadně na cestách.
All in all, upřímně se divím, že jim to ještě nějak drží pohromadě a nesesypalo se vlastní vahou.

Jako jo, všechny tyhle chyby je možné vykoupit brutalitou a krví a ještě vyhrát, ale otázkou je, jestli v nějakém rozumném čase (shora limitovaném zhroucením ekonomiky).
*Útok na Kyjev, samozřejmě

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Brabčák

Brabčák Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @BrabecMis

Jun 27
Bylo další výročí.

Tentokrát Little Big Hornu. Určitě jste o tom někdy slyšeli, takže nebudu ten trapas rozmazávat, ale znamenali jste někdy, že to byla v podstatě rodinná akce?

Rodinné oslavy Custerů byly po 25.6.1876 asi podstatně levnější záležitostí.
🤏🧵 Image
George Armstronga všichni známe. Ambiciózní blonďák milující pozornost, který nikdy nebyl takový hrdina, jakého z něj udělala jeho neúnavná vdova (což byl gigantický PR výkon, udělat z něj hrdinu po takovém custerfucku), ani zdaleka tak neschopný jak se o něm tvrdilo později. Image
Custerovic famílie pocházela z Porýní a původně se jmenovali Küsterovi.
Jirka byl nezbedné dítě a sice se mu povedlo v roce 1861 dostudovat West Point, ale skončil 34. ze 34 absolventů svého ročníku (dalších cca 40 nedokončilo) a s rekordním počtem 700+ důtek. Image
Read 24 tweets
Jun 16, 2023
Včera (nebo dneska, jestli rádi končíváte za světla) uběhlo 208 let od jedné z nejslavnějších party všech dob.

Kdybyste byli v Bruselu a něco znamenali, určitě byste tam byli taky.

🤏🧵 o plesu vévodkyně z Richmondu, události, která inspirovala Byrona, Thackeraye a Scotta. Image
Kontext: v srpnu 1813 Napoleon prohrál Lipsko, v lednu 1814 už se spojenci tlačili do Francie, v únoru ještě vybojoval svojí brilantní Šestidenní kampaň, v březnu Josef B. prohrál zoufalou bitvu o Paříž, 1.4. ho sesadil Senát, 4.4. mu generálové vedení Neyem sdělili, že je konec. Image
Napoleon abdikoval, pokusil se otrávit, ale nevyšlo to, takže šupajdil na Elbu. Tam vydržel necelý rok a na konci února 1815 byl zpátky ve Francii, aby si vzal trůn a začlo se počítat 100 dnů.
Zatknout ho měl právě Ney, který ale pružně změnil strany a spolu táhnou na Paříž.
Read 23 tweets
Apr 13, 2023
Ach, kristova noho. Jsem z těch lidí, kterým je úplně jedno, jestli jsou elfové černí nebo gay (samo, že jsou), je mi to taky buřt u uměleckých ztvárnění historických osobností.
Ale dokumenty mají tlačit poznání a ne píčoviny.

Malý rant o incestu, revizionismu, Řecích a tak, 🧵.
Kleopatra VII. Filopatór byla Ptolemaiovna.

Jejím (7x)pradědou byl Ptolemaios I. Sótér, po matce Argéovec, což byla rodina, která odvozovala původ od Hérakla a vládla Makedonii od 8.stol. BC. Filip II. a Alexandr byli taky z rodiny. Image
Ptolemaios patřil k nejvnitřnějšímu Alexandrovu kruhu, byl jeden ze sedmi osobních strážců, bojoval u Issu i Gaugamél, proti kmenům i v Indii, byl s Alexandrem, když se stal bohem v oáze Siwa a zaznamenal jeho činy.
Po Alexandrově smrti uzmul jeho tělo a pohřbil je v Alexandrii. Image
Read 12 tweets
Mar 26, 2023
Zatímco si tady v Hobitíně ještě řešíme parametry důchodového systému a řešíme drobnosti jako budoucnost automotive, AI se ocitla za časovým bodem zlomu exponenciály, takže jsme na prahu revoluce, která bude mít minimálně stejný ekonomický dopad jako kombo compy + internet.

🤏🧵
Už teď kvalitativní skoky dělí měsíce a ne roky a mluvíme o zesilující zpětné vazbě, takže budeme jenom zrychlovat.
Jasně, zatím to není žádný zázrak a mluvíme tu nástroji, který je na úrovni lehce přitroublého nebo průměrného člověka, ale s bezprecedentním přehledem a znalostmi.
Ty nástroje ovšem nemusí spát, neberou plat, nebrblaj, nechodí na obědy, nejsou v odborech a jsou schopné nahradit většinu automatizovatelné duševní práce (se správným hardwarem i té fyzické).
Osobně tipuju, že do konce desetiletí zmizí minimálně půlka takových jobů.
Read 10 tweets
Dec 31, 2022
Ani to papežství už není co bývalo. Rezignovat ze zdravotních důvodů a pak si umřít v ústraní je hrubé porušení tradice (trochu to zlepšuje krytí zneužívání dětí a prosazování prokazatelně škodlivých politik).

🤏🧵 o mém nejoblíbenějším papeži (shodou okolností jmenovci).
Benedikt IX. Hraběcí synek, který Stolec převzal po svém strýci po tom, co taťka v říjnu 1032 uplatil konkláve a stal se tak nejmladším papežem historie ve zralém věku 20 let (někteří tvrdí, že mu mohlo být kolem 12).
S takhle mladým papežem by člověk čekal energii a reformy, že?
Mimochodem, předchůdce strýček se jmenoval Jan XIX., byl jeden z těch úplatnějších papežů a podstatně přispěl k Velkému schizmatu. Říká se o něm, že jej uvláčel dav.
Jo, a Jan nastoupil po Benediktovi VIII., což byl jeho bratr.
Read 12 tweets
Oct 15, 2022
Pokračování. Takže, někdy po vypálení Scarborough se Harold, který celé léto strávil s armádou a flotilou na ostrově Wight, aby mohl vypadnout v případě invaze Vilémovi do zad a právě se vrátil do Londýna dozvěděl o invazi.
V rychlosti posbíral všechny vojáky, které měl k dispozici a vydal se na sever. Rychle. Ve dne, v noci. Po cestě ještě sbíral domobranu.
Dal něco jako rekord. 300 kiláků za 4 dny. To je 75 kiláků denně. Část na koních, část pěšky.
Harold dorazil k Yorku, nikoho tam nenašel, tak vyrazil k mostu.
Představte si to vikingské překvapení, když zjevilo tak 11000 unavených, ale nasraných Anglosasů.

Celé to začalo (podle Snorriho) tímhle: K Vikingům, kteří se v rychlosti řadili, se vydal osamělý jezdec.
Read 10 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(