▪️Działania agresora nie wskazują, by utracił on inicjatywę, a ponoszone straty nadal nie uniemożliwiają mu kontynuowania ofensywy na kilku kierunkach równocześnie. 1/6
▪️Kwestią otwartą pozostaje, na ile prezentowana przez stronę ukraińską ocena przeciwnika odpowiada stanowi faktycznemu, a na ile ma na celu głównie podtrzymywanie morale własnej armii i społeczeństwa. 2/6
▪️Brutalizacji ulegają działania rosyjskich sił okupacyjnych. Skupiają się one na terroryzowaniu ludności cywilnej i aresztowaniach osób stawiających opór. Przykładem działań zastraszających było porwanie i uwięzienie mera Melitopola. 3/6
▪️Aktywność informacyjna Kijowa zmusiła białoruski resort obrony do kolejnego uspakajającego oświadczenia zapewniającego własne społeczeństwo, że armia białoruska nie wejdzie na Ukrainę. 4/6
▪️Przeszkodą w rozpoczęciu kampanii siewnej mogą być nie tylko działania wojenne, ale też deficyt paliwa, który może nastąpić w najbliższych tygodniach.
▪️Brak zasiewów na znacznej części kraju doprowadziłby do pogłębienia kryzysu żywnościowego na rynkach światowych. 5/6
▪️Strona rosyjska nadal zakłóca wykorzystywanie korytarzy humanitarnych oskarżając władze Ukrainy o rzekome ich blokowanie. Z kolei Kijów potwierdził, że w piątek nie można było ewakuować ludzi z Iziumu, Mariupola i Wołnowachy z powodu ostrzału dróg ogniem moździerzowym. 6/6
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
▪️Po raz pierwszy na większą skalę siły rosyjskie zaatakowały zachodnią Ukrainę. Nad ranem 13 marca w obiekty Akademii Wojsk Lądowych na poligonie w Jaworowie pod Lwowem uderzyło osiem rakiet. 1/9
▪️12 marca uderzenia rakietowo-powietrzne dotknęły większości miast w rejonach walk, zniszczone zostały lotniska w Kanatowe pod Kropywnyckim i w Wasylkowie, skąd w poprzednich dniach operowało lotnictwo ukraińskie wspierające obronę Kijowa. 2/9
▪️Mimo strat ludzkich i materiałowych, problemów z zaopatrzeniem oraz szerzącej się demoralizacji i maruderstwa wojska agresora mają kontynuować ofensywę na wszystkich kierunkach, którą siły ukraińskie powstrzymują. 3/9
Dotychczasowe działania Turcji budzą skojarzenia z typowymi dla tego państwa balansowaniem między skrajnościami, równoważeniem i rozgrywaniem napięć oraz koncentracją na interesach narodowych.
Z oboma walczącymi państwami Turcja rozwijała intensywne kontakty polityczne, gospodarcze i wojskowe, oba odgrywają bowiem istotną rolę w strategii tureckiej.
2/6
Dialog i współpraca z Rosją (którym towarzyszy jednocześnie zacięta rywalizacja, ocierająca się niemal o konfrontację zbrojną) są niezbywalnymi elementami tureckiej polityki w Syrii, ale też na Kaukazie.
3/6
Siły Zbrojne FR przeprowadziły uderzenia rakietowe na dotychczas nie atakowane rejony. W godzinach popołudniowych 10 marca miał zostać zniszczony międzynarodowy port lotniczy Łozuwatka w Krzywym Rogu, z kolei nad ranem 11 marca lotniska wojskowe w Łucku i Iwano-Frankowsku.
1/10
Rośnie liczba wystrzeliwanych rakiet (w ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli ich wystrzelić 65), a wśród nich odsetek pocisków o większym zasięgu. Źródła ukraińskie informują z kolei o zwiększonych dostawach nowych rakiet transportem kołowym i kolejowym na Białoruś.
2/10
W obwodzie chersońskim wojska okupacyjne, natrafiając na opór ludności i brak postaw kolaboracyjnych, usiłują wprowadzić reżim administracyjno-policyjny, tworząc system komendantur wojskowych mających utrzymać „porządek” w zajętych miejscowościach.
1/ Przyjęta przez Berlin polityka redukcji uzależnienia gospodarki od 🇷🇺gazu zakłada stopniowe zmniejszanie jego importu. Według przedstawicieli koalicji rządzącej raptowne odcięcie dostaw surowców z Rosji – zwłaszcza gazu – miałoby trudne do oszacowania konsekwencje gospodarcze.
2/ W przypadku błękitnego paliwa obawy dotyczą przede wszystkim możliwości napełnienia magazynów przed kolejnym okresem grzewczym, konsekwencji gwałtownego wzrostu cen oraz konieczności racjonowania dostaw, co uderzyłoby w wysoce uzależnione od gazu gałęzie przemysłu.
3/ Scenariuszem bazowym dla🇩🇪 jest utrzymanie – pomimo wojny – dostaw surowców energetycznych z Rosji. Berlin był przeciwny wykluczeniu wszystkich tamtejszych banków z systemu SWIFT – mogłoby to uniemożliwić rozliczenia handlowe i stanowić dla 🇷🇺 pretekst do wstrzymania eksportu.
Według Kijowa armia rosyjska ma mobilizować rezerwy w miejscach stałej dyslokacji i przesuwać na Ukrainę kolejne jednostki. Ukraińcy podkreślają istotną rolę Białorusi w zabezpieczeniu logistycznym rosyjskiej agresji.
1/15
🇺🇦 resort obrony wskazuje, że wstrzymywana jest ofensywna operacja rosyjskich sił zbrojnych. Niektóre jednostki 🇷🇺 straciły skuteczność bojową co zmusza do ściągania dodatkowych rezerw. Rośnie rola działań lokalnych formacji obrony terytorialnej i oddziałów ochotniczych.
2/15
Prezydent Ukrainy podpisał ustawę „O zapewnieniu udziału ludności cywilnej w obronie Ukrainy”, która daje podstawę prawną do spontanicznego organizowania „totalnej obrony”, w tym daje mieszkańcom prawo do otrzymania broni palnej i amunicji.
Najnowsze informacje o rosyjskiej gospodarce w analizie Iwony Wiśniewskiej (osw.waw.pl/pl/publikacje/…):
▪️Stany Zjednoczone oraz największe koncerny energetyczne – Shell i BP – zdecydowały o wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji.
1/6
▪️Bank centralny FR (CBR) wprowadził kolejną regulację mającą utrzymać dewizy w systemie bankowym. Na pół roku (do 9 września) w zasadzie zablokował on możliwość wypłaty przez osoby fizyczne walut z depozytów bankowych.
2/6
▪️Klientom wolno pobrać (w sumie) jedynie 10 tys. dolarów w gotówce, pozostałe środki mogą im zostać wypłacone w rublach po kursie rynkowym.
▪️Powstają kolejne rządowe programy osłonowe skierowane do ludności i biznesu. Putin podpisał ustawę dot. działań antykryzysowych. 3/6