(Zakaj vem o čem govorim: v zadnjih 10 letih so po naših načrtih zgradili za več kot 100 milijonov stavb, od tega več kot pol na javnih razpisih. Gradili smo tudi kritično infrastrukturo, po enakih postopkih izbora izvajalcev, kot jo uporabljajo pri ARAO).
3/
Najprej, kaj je ARAO? Agencija za ravnanje z radioaktivnimi odpadki. Ker imamo v Sloveniji jedrsko elektrarno, v njej, seveda, nastajajo tudi odpadki. Dolgoročno skladiščenje teh odpadkov vse do danes ni rešeno, in to je razlog za obstoj te agencije - da reši skladiščenje RAO.
4/
Da bi to rešila, ARAO že leta načrtuje izgradnjo skladišča za nizko- in srednje-radioaktivne odpadke na Vrbini pri Krškem. Pri načrtovanju je upoštevano vse, kar si lahko zamislite za varno skladiščenje - podzemni sarkofagi, milijoni kubikov betona, ni, da ni.
5/
Da bi izbrala izvajalca, je ARAO izvedla javni razpis s predkvalifikacijo. Kadar namreč delaš kritično infrastrukturo, kot je hidroelektrarna, ali, seveda, odlagališče frdamanih jedrskih odpadkov, hočeš da to zgradi nekdo, ki je za to resnično usposobljen.
6/
Torej, da bi preprečil, da k poslu pride gradbeno podjetje Temeljček iz Spodnjega Zgornjeka, ki potem z tadžikistanskimi delavci naredi sarkofag, ki pušča radioaktivne odpadke v podtalnico in naredi nepopravljivo škodo, zastaviš reference - kaj je moral ponudnik že naredit.
7/
Logika je taka: nastavili bomo reference, moral si izgraditi tak-pa-tak kritičen objekt, pa moraš imet toliko milijonov prometa, pa tako boniteto, pa dat toliko bančne garancije, pa tako naprej... in s tistimi, ki bodo imeli te reference, se bomo potem naprej pogajali za ceno.
8/
Zaenkrat vse logično: samo tiste, ki so sposobni, bomo spustili zraven, in potem, ko dokažejo, da so sposobni, bodo dali ponudbe, in šli bomo v pogajanja. Ampak, pri takem postopku obstaja velika nevarnost, da se razpis "zapre"...
9/
... - da je sito referenc nastavljeno tako gosto, da v prekritem Vennovem diagramu izponjenih pogojev ostane zalo malo ponudnikov. Še huje pa je, če pride do umazane igre.
10/
Prijatelj od šefa organizacije, tj. javnega naročnika, ima gradbeno firmo. Skupaj se pogovorita kako nastaviti reference, in sito nastavita tako, da skozenj pride samo eno, "pravo" podjetje.
11/
Način za to je, da naročnik postavi kumulativne, težko izpolnjive pogoje - npr, dokažite, da ste v Sloveniji naredili vsaj 3 objekte, vredne več kot X mio EUR, ki ležijo na določenem tipu tal, in so uporabljali določeno tehnologijo gradnje, in so izgrajeni v zadnjih 5 letih.
12/
Seveda pa se lahko to zgodi tudi pomotoma. Naročnik lahko zahteva res visok standard usposobljenosti, pa se izkaže da v Sloveniji enostavno ni take firme, ali pa so vsi prezasedeni, in se jih je zelo malo prijavilo. Kako pa ločiti prevaro od naključja?
13/
Prvo, po ravnanju naročnika. Če naročnik opazi, da je skozi sito prišlo samo eno podjetje, bo seveda vedel, da se z njim ne more pogajati - kot bi prišel v salon rabljenih avtov in na glas rekel "jaz bom danes vzel tega audija Q7 pri vas ker mi je totalno všeč",
14/
potem pa se poskušal meniti za nižjo ceno - ne bo šlo.
Zato bo pameten naročnik v takem primeru razveljavil razpis, spremenil oz. malo "sprostil" reference (na primer, podaljašal obdobje veljavnosti, ali opustil kakšen pogoj) in ponovil razpis.
15/
Če naročnik vztraja na tem, da se bo "pogajal" z enim ponudnikom - to verjetno niso pogajanja, ampak teater.
16/
Drugo, po ceni. Če je izvajalec ponudil približno tako ceno, kot jo je ocenil projektant, lahko rečemo, da je prišlo do naključja. Če pa je ponudil mnogo pretirano ceno, pa se je to zgodilo zato, ker je vedel, da bo edini, in ker je vedel, da mu bo povezana oseba krila hrbet.
17/
In kaj ma to zveze z ARAO? Projektanti so ocenili, da bo novo odlagališče stalo 43 mio EUR. Podjetje, ki je to projektiralo, poznam - so najbolj resna firma za infrastrukturo v državi, in ne falijo. Surovine na trgu so zaradi Ukrajine res podivjale...
18/
...ampak ponudbe bi morale biti še vedno znotraj 15-20% odstopanja.
Po vrednotenju referenc je ostalo samo eno podjetje: konzorcij družb Riko, Kolektor CPG in CGP. Strabag iz Avstrije ni bil dovolj sposoben (...). Konzorcij družb SGP Pomgrad, Kostak in GIC Gradnje ni bil OK.
19/
In, kakšna je ponudba edinega ponudnika?
183 mio EUR.
Š T I R I K R A T več!!!
20/
In kaj je naredila ARAO? Kot vsak pameten naročnik se je seveda odločila da naročila ne odda. Še več, po zakonu o javnih naročilih so tako visoke ponudbe nedopustne, in je ne smejo izbrati. Konec dober, vse dobro, ne?
21/
Nikakor. Tu se je vmešal minister Andrej Vizjak, ki je ponovem za direktorico ARAO imenoval Petro Grajžl, magistrico poslovnih ved iz mariborske zasebne fakultete DOBA, ki je do sedaj delovala kot vodja njegovega kabineta.
In kaj je gospa Grajžl naredila po prihodu na direktorsko mesto?
RAZVELJAVILA JE ODLOČITEV O NEODDAJI NAROČILA.
23/
Veliko javnih razpisov sem že dal skozi, ampak tega, da bi naročnik razveljavil svojo odločitev, da naročila ne odda, pa še nisem videl.
Še več, zakon ne dopušča, da se tako previsoko naročilo sploh odda - ampak očitno je namen povozit zakonito odločitev, in kršit zakon.
24/
Zadeva resnično smrdi do neba. Imamo kritičen infrastrukturni projekt, kjer se pod teatrom "varnosti" lahko prikrije vse infromacije pred javnostjo. Imamo inflacijo in Ukrajino, ki sta priročen izgovor za podražitve. Imamo enega ponudnika, ki nima razloga da bi nižal ceno.
25/
In razen nekaj člankov je vse tiho. Tudi če rečemo, da je zaradi inflacije in podražitve surovin projekt 50% dražji od ocene, in stane 70 mio EUR, si bodo še vedno pajdaško razdelili 100-110 milijonov evrov.
26/
Za perspektivo, Boscarol je Ajdovščini dal 25 mio. Za to bodo naredili zdravstveni dom in še kup stvari.
Dolenjski prijatelji si bodo razdelili štiri do pet zdravstvenih domov. Ali deset šol. Ali dve infekcijski kliniki.
In na soočenjih o tem vse tiho. Groza.
27/
Da ne delam krivice: 24ur oz. Tadej Grešovnik raziskuje in postavlja neprijetna vprašanja:
Referendumska nedelja se bliža. Se vas ni dotaknilo? Imate občutek da bi šli glasovat, pa ne veste prav dobro, za kaj se gre? Rabite še eno mnenje?
No, pa dajmo. Petek je, mam dva špricerja pod kapo, tako da streljam z boka.
🧵, 1/148 (verjetno, who knows?)
Torej, zakaj bi moje mnenje imelo kaj pomena?
Sem arhitekt, v zadnjih 3 letih smo pridobili 2 gradbena dovoljenja za objekte z vplivi na okolje, površine več kot 20.000 m2 po komadu, v izvedbi imamo ta trenutek blizu 50 mio EUR projektov.
Ameri bi rekli, "this shit is my JAM!".
Torej, za začetek bomo pajsnili tole fotko z neta, ki približno pove razliko: