Protože naše média o tom příliš nereferují, tak nezbývá, než udělat trochu delší vlákno o návštěvě našeho komunistického europoslance Dostála v Bělorusku.
Tam se Dostál vydal se slovenským kolaborantem Milanem Uhríkem.
Ještě, než se pustíme do samotné návštěvy, je důležité si dát trochu kontextu. Abyste pochopili, kam se vlastně ti dva vlastně vydali.
Bělorusko je země, kde v zásadě neexistuje svoboda. Není tu svoboda slova, není tu svoboda shromažďování. Slova o tom, že se trestá za názor, jsou v Bělorusku realitou. Posty na sociálních sítích vedou k zatýkání a reálným trestům odnětí svobody v nejhorších možných podmínkách.
Protože lidi mají rádi obrázky, tak si dáme par obrázků, abych si znázornili Ficovo trápení s plynem. Rusko provedlo plnohodnotnou invazi 24.2.2022.
Ukrajinci se nevzdali a bojovali a bojují o své domovy a svoji zemi.
Namísto toho, aby Fico v kampani a po příchodu k moci pomáhal napadenému národu, raději blábolil o ukrajinském “fašismu” a normalizaci vztahů s Ruskem, o tom, že Ukrajinu do NATO nikdy nepustí.
Na jaře tohoto roku vyšla kniha od jednoho z předních odborníků na výzkum mis/dezinformací z Cambridge Jona Roozenbeeka - Psychology of Misinformation.
S panem Roozenbeekem jsem měl možnost mluvit, když jsem společně s kolegyní dával dohromady analýzu na ochranu volebního procesu pro Centre of Excellence v Helsinkách. Proto jsem byl rád, že jeho poznatky z výzkumu byly vydány jako monografie.
Zde je 12 hlavních bodů 👇
1) Je potřeba rozlišovat mezi dezinformací a misinformací, to je totiž klíčové
Co je misinformace?
Fakticky nesprávná informace, která se šíří bez úmyslu někoho poškodit/zranit.
Co je dezinformace?
Rovněž jde o fakticky nesprávnou informací, která se ale misinformace liší tím, že jejím úmyslem je manipulovat, klamat.
Tento rozdíl je klíčový a od toho se také odvíjí způsob, jakým se k mis/dezinformacím přistupuje. Ne každá nepravdivá informace, která je šířena, je dezinformace.