#eregli #isdmr #ISDMR
1-Ereğliyi 2022 yılı için özel kılan tüm etkenler 10 mart tarihinde başladı, gelen bilanco 1 ocak tarihinde başlıyor ve 30 mart tarihinde bitiyor. Tüm bunlara rağmen satış rakamları artarak devam etmiş.
2- 2021 yılında kur kaynaklı büyüme artık karşılık görüyor, yani limitler ve ticaret yeni dolar kurundan etkilenmeden ilerliyor. 36 milyar stok rakamı çok büyük, bunu finansa etmek için ereğli uzun ara ilk kez kredi işine girmiş, taşın altına elini değil, kolunu uzatmış.
3- Ramazan ve Kadir gecesi münasebeti ile rakamlara bakamadım, bizim işimiz sektörü anlamak ve anlatmak, rakamlar denge bulacaktır. 2021 içinde en güçlü dönem son çeyrek olmuştu. Yine benzer durum oluşacaktır.
4- Mart sonrası sektöre ait yaşanan gelişmeler devam ediyor, tablomuzda yer alan rakamların üzerinde işlemler oldu, altında olmadı. Bölgesel rakipler ve bu üretimi yapan diğer tüm firmalardan ciddi manada öndeyiz.
5- Ticari anlamda ilk çeyrek 2 milyara yakın daha yüksek kar gelebilirdi, bunun nedenlerine bakmak lazım. ikinci çeyrekte ton başı bir çok üründe 500-600 dolar arası karlar oluştu, satışın mart ayında yapılması önemli değil, teslimler sonraki dönemde olacak.
6- 2022 ereğli yılı olacağı özellikle enerji krizi nedeni ile görülmektedir. Bu sene yazılan çizilen tüm rakamlar zaman içinde gercekleşecektir. Yılı 150 milyar üzeri ciroda kapatmak ve vergi sonrası net 40 milyara yakın kar beklemek hayalcilik değil.
7- 2021 son dönemlerinde yaşanan kur atağını özsermaye ve finansal limitler üzerinden aştı, 2022 içinde ise kısa sürede ürün fiyatlarında bir atak oluştu, kredi kullanımı bu atak içindir. Sabırla temettü beklemeye devam edeceğiz. Hayırlı kandiller.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Sezgin Demirel

Sezgin Demirel Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Sezgindemirel7

Apr 27
#ISDMR #isdmr #ısdemir
1- Arkadaşlar İsdemir çok soruluyor, ereğli sahibi olduğu için ereğliyi yazmak çizmek daha kolay, birde bizim 6 yıllık isdemir sevdamız yüzünden onu partaltıyor, önce çıkarıyor görünmemek için ereğliyi yazıyoruz, böylede devam edecek.
2- Ancak bugüne özel bir isdemir yazısı kaleme alalım, kendim de isdemir taşıdığım için konu uzun olabilir, karışık olabilir, hayalci olabilir, peşinen uyarıları yapalım. Hayalcilik dedim de, aslında en güzel konu bu bence. Ana temamız geleceği hayal etmek olsun.
3- İsdemir için ne zaman bir şey söylesem hemen şu geliyor önüme, ama zaten para ereğliye gelecek. Elbette gelecek, bakınız tüm koçun parası da rahmi Koç beye geliyor. Peki hemen başta bir hayal yazalım, biraz kafalar karışsın.
Read 25 tweets
Mar 6
#EREGL #ISDMR #isdmr konsolide 2022 proforma tahmini gelir durumu.
1- yazının başında belirttiğimiz cümleler asla göz ardı edilmemeli, tablo hem proforma hem de bir tahmin. Dünyada her şeyin 1 saat içinde değiştiği bir dönemde bu tarz çalışmalar yapmak yada bunları takip etmek göründüğü kadar basit değil.
2- sağ alt köşede uç örnek, normal örnek ve vasat örnekleri görebilirsiniz. Tablo imalatında geçmiş yıl tonajları çok fazla değişmeden kullanıldı. Ürün satışlarında değişim majör olmaz. Yani 2 bin ton galveniz satıyorsa, bu sene bu satış 200 veya 4 milyon olmaz, %10 değişebilir.
Read 18 tweets
Feb 9
EREĞLİ & İSDEMİR

1- Yoğun bir hafta yaşanıyor, gecen hafta da oldukça yoğundu, kısaca hatırlayalım. Gecen hafta olaydan bir haber medyanın ukrayna anlamsız yere haber yapması yatırımcıda şüphe oluşmasına neden oldu, ama sonrasında yaşananlar ve gerçekler şüpheye gerek bırakmadı
2- Bugün ise yine medya ortalığı karıştırmış, arkadaşlardan gelen çoğunluk sorular Abd-Japonya hattından. Arkadaşlar ülkemiz TRUMP döneminde rahip olayı ile büyük tokat yedi. Sizi bilmem ama benim gelen olarak gördüğüm şey bu rahip olayı ileride kitaplara konu olacak.
3- Rahipten önce %25 olan Abd vergisi, rahip olayında %50 yapıldı, sonra rahip gitti vergi %25 eser kaldı. Abd Japonyo ya vergiyi kaldırmış bu haber bize vergi kaldırmasından daha kıymetli.
Read 13 tweets
Feb 4
EREĞLİ & İSDEMİR
1- Ukrayna STA kapsamında basına düşen haberler var. Bu anlaşmaya dair detayları çok bilmiyorum, çelik kısmına dair avantajları dezavantajları 1-2 yazı ile ifade edelim. Baştan belirtelim bu tarz anlaşmalar dengeleri bir anda bozacak güçte olamazlar.
2- Yassı metal üretiminde ereğli başta olmak üzere ülkemizdeki diğer fabrikaların kalitesi ve ürün gamı ile komşu ülkelerin üretim sistemleri ciddi farklılıklar içermektedir. Ereğli çeşitliliği ve kalitesi 40 yılı aşkın bir emeğin sonucudur.
3- Bu kalite ve çeşitliliğe rağmen ereğlinin en son 1 milyar dolarlık yatırım açıkladığını da unutmayalım. Oyak maden reklamı sevmediği için bu tarz gelişmeleri paylaşmayı sevmez.
Read 16 tweets
Feb 1
EREĞLİ & İSDEMİR.
1- Ocak ayında 2022 için projeksiyon çizmeye çalışmıştık. Önce rakipler üzerinden ve hemen sonra enerji üzerinden iki kulvarda gelişmeleri izledik. Henüz 1 şubat olmadan bu iki konu yılın tamamını şekillendirecek gibi duruyor.
2- 2022 içinde mutlaka daha büyük gelişmelerde olacak ama rakipler ve enerji kalıcı olacak. Ocak ayındaki yazılardan sonra enerji nedeni ile ülkede fabrikaların kapandığını gördük. Son 30 yılda bu durumu ilk kez yaşadık. Geçmişte bir örneği sanırım olmadı.
3- 2020 sonunda fiyatlar neden arttı, üretimsizlik ve pandemi yüzünden. Şimdide enerji yüzünden fabrikalar kapatılıyor ve doğal olarak arz sorunları başlıyor. Enerji kısıtlamalarında yüksek fırın nedeni ile ERĞELİ ve İSDEMİR çalıştı.
Read 11 tweets
Jan 23
1-EREĞLİ-İSDEMİR için güncel sorulan ve merak edilen bazı konulara dair kendi düşüncelerimizi paylaşalım. Sorular abd çelik fiyatları ve enerji üzerine yoğunluk gösteriyor. Aslında tek cevap gerekirse çelik için enerji önemli olacak. Yine de biz konuyu biraz daha acalım.
2-2020 ve 2021 de yaşanan emtia krizi bitmedi. Keza kriz bittiğinde arz sorunu bazı firmalar için değişim gösterecek. Örneğin son aylarda yaşanan enerji sorunları, elektrikle üretenleri kaygılandırmaya devam ediyor. Piyasa size uzun vadeyi göstermez, düşünüp bulmak sizin işiniz.
3- Çelik fiyatlarından belkide en az faydalanan ülke biz olduk. Abd 3 katı avrupa 2,5 katı fiyatladı. Ereğlinin hisse değeri 1 küsür dolardan 2 küsür dolara zor geldi. Bizim fiyatlamadığımız bir gelişmeyi kriter olarak almamızda doğru olmaz. Abd vadeli piyasa gerileme olacağını
Read 19 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(