‼️ Zelenského první den informovali, že do Kyjeva seskočili výsadkáři a mají za úkol jeho a rodinu zabít nebo zajmout. Prezident a poradci dostali zbraně, jen málokdo je uměl ovládat. Rusové na ně 2x zaútočili.

Zelenskyj poprvé popsal Time první hodiny invaze.
Vlákno⬇️
1/13
Bylo před úsvitem 24. února, když on a manželka šli vzbudit děti - dceru (17) a syna (9), aby jim řekli, že bombardování začalo a aby se připravili k útěku. "Všude se ozývaly zvuky hlasitých explozí."
Ukázalo se, že prezidentské kanceláře nejsou nejbezpečnějším místem.
2/13
Armáda Zelenského informovala, že do Kyjeva seskočili výsadkáři s cílem ho zabít nebo zajmout i s jeho rodinou. "Před touhle nocí jsme takové věci viděli jen ve filmech," řekl Time šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak.
3/13
Ukrajinští vojáci v ulicích bojovali s Rusy, v prezidentském areálu se snažili obránci opevnit. Brána u zadního vchodu byla zablokována hromadou policejních zátarasů a překližkových desek, které připomínaly spíše hromadu šrotu na vrakovišti než opevnění.
4/13
Předseda parlamentu Ruslan Stefančuk - Zelenského nástupce v úřadu v případě, že by byl prezident zabit -, ráno v den invaze byl mezi prvními, kteří Zelenského viděli. "V jeho tváři nebyl strach," řekl Time. "Byla to otázka: Jak se to mohlo stát?"
5/13
Zelenskyj celé měsíce bagatelizoval varování z Washingtonu, že se Rusko chystá na invazi. Teď zaregistroval skutečnost, že vypukla totální válka, ale ještě nedokázal pochopit, co to znamená. "Ale cítili jsme, že se řád světa hroutí," řekl Stefančuk.
6/13
Když prvního večera padla noc, kolem vládní čtvrti vypukly přestřelky. Stráže uvnitř areálu zhasnuly světla a přinesly Zelenskému a asi tuctu jeho pomocníků neprůstřelné vesty a útočné pušky. Jen pár z nich vědělo, jak se zbraněmi zacházet.
7/13
Jedním z nich byl Oleksij Arestovyč, veterán vojenské zpravodajské služby. "Byl to naprostý blázinec. Automatická zbraň pro každého," řekl.
Ruské jednotky podnikly dva pokusy o útok na prezidentský areál. Zelenskyj Time přiznal, že tam v té době ještě byla jeho žena a děti.
8/13
Od USA a Británie přišla nabídka, že prezidenta a jeho tým speciální jednotky z Kyjeva evakuují. Cílem bylo vytvoření exilové vlády, zřejmě v Polsku. Žádný z poradců si nepamatuje, že by tyto nabídky vážně zvažoval. Američanům Zelenskyj řekl: "Potřebuju munici, ne odvoz".
9/13
USA to měly za odvážné, ale riskantní rozhodnutí. Zelenského ochranka také. Prezidenta vyzvala, aby areál okamžitě opustil. Jeho budovy jsou zasazeny do hustě obydlené čtvrti, obklopené soukromými domy, které by mohly sloužit jako hnízda pro nepřátelské odstřelovače.
10/13
Některé domy jsou dokonce dost blízko na to, aby šlo hodit granát oknem přes ulici. "To místo bylo otevřené," říká Arestovyč. "Neměli jsme ani betonové bloky, abychom uzavřeli ulici."
Mimo Kyjev čekal na prezidenta bezpečný bunkr vybavený tak, aby vydržel dlouhé obléhání.
11/13
Jenže Zelenskyj se odmítl do bunkru přemístit. Místo toho, druhou noc invaze, když ukrajinské síly bojovaly s Rusy v okolních ulicích, se prezident rozhodl vyjít ven na nádvoří a natočit videovzkaz na svůj telefon. "Všichni jsme tady."
12/13
Tou dobou už Zelenskyj pochopil svou roli ve válce. Oči jeho lidu a velké části světa byly upřeny na něj. "Chápete, že se dívají," řekl Time. „Jste symbol. Musíte jednat tak, jak musí jednat hlava státu."

Reportáž Time, který s ním strávil dva týdny, zde: time.com/6171277/volody…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Televize Seznam

Televize Seznam Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @televizeseznam

Apr 27
‼️ Gubernátor Bělgorodské oblasti Gladkov na Telegramu uvedl, že podle prvních informací u obce Staraja Nelidovka (15km od ukrajinských hranic) hoří muniční sklad. Mezi civilním obyvatelstvem nejsou oběti.
Svědci předtím hlásili výbuch a aktivní protileteckou obranu v oblasti.
‼️ Video. které by mělo zachycovat, jak protiletecká obrana u ruského Bělgorodu něco zasáhla.
Hořící muniční sklad (viz první tvít) se nachází 15 km od Bělgorodu.
‼️ Video výbuchu muničního skladu u ruské obce Staraja Nelidovka.
Read 5 tweets
Mar 10
Serhij a Tetiana Perebyinis. Programátor a účetní. Seznámili se na střední, svatbu měli v roce 2001. Žili na předměstí Kyjeva. S dvěma dětmi a dvěma psy.
Pak do země vtrhli Rusové.
Serhij zjistil podle fotky na Twitteru, že mu celou rodinu v neděli zavraždili Rusové.
1/4
Serhij byl v neděli na východě země u nemocné matky. Manželka Tetiana s dětmi Mykitou a Alisou chtěla za pomoci dobrovolníka Anatolyje Berežného Irpiň opustit. Pak přiletěl ruský minometný granát. Zavazadla zůstala rozházená kolem těl. Puls měl jen Anatolyj. Brzy zemřel.
2/4
Noc předtím řekl Serhij manželce: „Odpusť mi, že tě nemohl bránit,“ řekl v slzách deníku NY Times. "Snažil jsem se starat o jednu osobu, a to znamenalo, že nemohu ochránit je." Manželka ho uklidnila a řekla mu:
"Neboj, dostanu se ven."
3/4
Read 5 tweets
Mar 9
‼️ Říká si Wali. Expříslušník 22.🇨🇦Královského pluku. Sniper. Dva roky bojových zkušeností z Afghánistánu.
Od roku 2015 jezdil bojovat už jako civilista do Iráku proti Daeši.
V červnu 2017 tam zabil džihádistu IS na neuvěřitelnou vzdálenost 3450 metrů.
Wali už je na Ukrajině.
1/4
Walimu je teď 40 let a živí se jako programátor. Má manželku a ročního syna. Když prezident Zelenskyj požádal o pomoc legionáře, Wali ani chvíli neváhal. "Bylo to, jako když hasič uslyší poplach," řekl CBS.
Manželku mu cestu neochotně dovolila. "Byl by jako v domácím vězení".
2/4
Překročení ukrajinských hranic bylo pro Waliho surreálním zážitkem. Vítala je objetí, vlajky, potřásání rukou. "Byli tak šťastní, že nás vidí," řekl CBS. "Před týdnem jsem ještě programoval. Nyní fasuju protitankové střely, abych zabíjel lidi... To je právě teď moje realita."
3/4
Read 4 tweets
Mar 9
‼️ Mluvčí Bílého domu Jen Psaki: Vzali jsme na vědomí falešná tvrzení Ruska o údajných amerických laboratořích biologických zbraní a vývoji chemických zbraní na Ukrajině. Viděli jsme také Čínu, která opakovala tyto konspirační teorie. Je to absurdní. Jsou to ruské záminky.
1/4
USA dodržují své závazky podle Úmluvy o chemických zbraních a Úmluvy o biologických zbraních a nikde takové zbraně nevyvíjí.
Rusko má dlouhou historii používání chemických zbraní, včetně pokusů o atentáty a otravy Putinových politických nepřátel, jako je Navalnyj.
2/4
Je to Rusko, kdo podporuje Asadův režim v Sýrii, který opakovaně používá chemické zbraně. Je to Rusko, které dlouhodobě udržuje program biologických zbraní v rozporu s mezinárodním právem.
V prosinci Rusko lživě obvinilo USA z dodání součástí chemických zbraní na Ukrajině.
3/4
Read 4 tweets
Mar 8
‼️ Polská vláda se rozhodla předat všech svých 28 stíhacích letounů MiG-29 na německou základnu Ramstein, kde budou k dispozici USA. Polsko za to výměnou žádá použitá americká letadla a vybízí ostatní země NATO, které MiG-29 používají, aby učinily totéž. ‼️ Image
‼️ Polsko tak "přihrálo" míč na stranu USA. které by měly Polsku za MiG-29 dodat F-16.
USA tak zřejmě nyní musí vymyslet, jak stíhačky Ukrajině z německého Ramsteinu předat. V předešlých vyjádřeních je Polsko odmítlo přelétnout na Ukrajinu.‼️ Image
‼️ Bílý dům v minulých dnech označoval právě logistiku předání Ukrajině za složitou otázku.
Rusko před několika dny uvedlo, že pokud některý stát přesune stíhačky z jejich letiště na Ukrajinu, může to brát jako zapojení toho státu do války proti nim. ‼️ Image
Read 9 tweets
Mar 7
Reuters: Bývalý ženista americké armády Michael Ferkol studoval v Římě archeologie, když zaslechl výzvu prezidenta Zelenského. Během pár dní byl ve Lvově a do legie se 29letý muž přihlásil jako medik, zkušenosti z boje totiž nemá...
Přihlášku do legie už podalo přes 20 000 lidí.
Podle Reuters, která zpovídala mnoho "legionářů", jsou už na místě desítky "Paras" - bývalých britských elitních výsadkářů. Jeden z nich řekl, že mohou následovat další stovky Paras. Válka na Ukrajině jim podle něj "dává šanci dělat to, v čem jsme dobří: bojovat."
📸ilustrační
Britský veterán z Afghánistánu s přezdívkou Kruger varoval lidi bez bojových zkušeností. "Tohle místo není pro válečné turisty."
Podobné lidi nazývá jako "chytače kulek".
"Pokud se vydáte na frontu, bude pro vás válečná realita dost zdrcující..."
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(