REV Profile picture
Jun 9 37 tweets 11 min read
Akşam gelecek olan 2022Q1 Mavi bilançosu tahminim:
1.750 milyar ciro, 350 milyon favök (UFRS16 dahil).

İş Yatırım 2022Q1 tahminleri:
1.442 milyar ciro, 288 milyon favök, 122 milyon net kar.
2022 yılı beklenti tahminim:
%80 ciro büyümesi,
5 net yeni mağaza,
7 mağaza genişlemesi,
%19 favök marjı (UFRS16 dahil),
cironun %4'u yatırım harcamaları.

Not: Bir miktar pozisyonum vardır ve bilançodan sonraki süreçte azaltabilir/satabilirim.
#MAVI 2022Q1 sonuçları:
1.887 milyar ciro, 555 milyon favök, 288 milyon net kar.

2022 beklentiler:
Ciro büyümesi 100%,
3 net yeni mağaza,
11 mağaza genişlemesi
%24+-1 favök marjı (UFRS16 dahil),
cironun %3'u yatırım harcamaları.
Şirketin kendi beklentileriyle 2022 sene sonu:
Ciro 9.2 Milyar TL,
Favök 2.3-2.1 Milyar TL oluyor.
Bilanço sonrası #MAVI USD bazında net kar, net faaliyet karı, brüt kar ve cirosu: ImageImageImageImage
#MAVI pazar payı artışı devam ediyor: Image
Tarihe not (10.06.22):
Gün sonunda bir aksilik olmazsa, #MAVI borsa tarihindeki ilk tavanını gerçekleştirmiş olacak. 🧿 Image
#MAVI analist toplantısı notlarım:
-2022 tahminlerini yaparken USDTRY'yi 17.5, enflasyonu da %75 olarak almışlar. Ücretlerde artış bekliyorlar.
-Cüneyt beyin CEO'luğu süresinde kiraların ciro içindeki payı sürekli azalan bir trendte ve gelecekte bunun devamı bekleniyor.
-Şirket satışları günlük bazda takip ediyor ve yerli üreticilerle çalıştığından arz-talep dengesinde hızlı hamleler yapabiliyor.
-Şirket 6 aylık sezonlarla çalıştığından 2022'nın kalanını planlamış durumda ve satış hacmi büyümesinin devamını bekliyorlar.
Mavi fiyatlarda rekabetçi olduğundan ürünlere yapılacak zamların şirketin pazar payını düşürmeyeceği düşünülüyor. Amaçlarının pazar payını daha da arttırmak olduğu ifade edildi.
Notlarıma almamışım ama konuşmanın bir yerinde Mavi'deki büyümede kadın segmentinin de etkisi olduğunu söyledi Cüneyt bey.
#KRVGD'da umduğunu bulamayan #AGESA, #MAVI'de %5'i geçmiş. Image
Son aylarda soluksuz yükselen pamuk fiyatları son iki işlem gününde %20'den fazla düştü. Geçtiğimiz haftalarda Kg'ı 56 TL'lerdeyken şimdi 42.5 TL civarında. Benim şu ana kadar takip edebildiğim en kompleks emtiadan birisi pamuk. Fiyatını etkileyen onlarca önemli parametre var.
Pamuktaki sert düşüş, son zamanlarda yüksek stok yapanların gözünü korkutması açısından önemli. Resesyonun ötesinde bir global kriz olmadığı sürece orta uzun vadede kalıcı düşüş beklemiyorum. Bu durumun hazır-giyimcilerle tekstilcilere etkileri farklı oluyor, bu nokta atlanıyor.
Pamuk serbest düşüşüne devam ediyor. Pamuk hasadı ağustos aylarında başladığında genelde haziran aylarında satış görmüşüz ama 2011'den bu yana bu kadar sert bir düşüş gerçekleşmemiş. FED'in sıkılaşmasından dolayı doğal gaz, bakır gibi başka emtiada da sert hareketler görüyoruz. Image
Şahsi fikrim:
Pamuk'ta artan gübre, elektrik, mazot gibi maliyetlere ek olarak buğday fiyatlarındaki artış (buğday artarsa bir sonraki sene çiftçi pamuk yerine buğday ekebilir) ve pandemi dönüşü iplik üreticilerinin aşırı stoklu çalışmaya başlaması gibi geçici şişme de mevcuttu.
Şahsi fikrim:
Pamuk fiyatlarındaki düşüş kalıcı olur mu sorusunun cevabını Fed'in bu dönemi nasıl yöneteceğine bağlı. Kendi atmasyon tahminlerim var ama sonuçları kimse bilemez.
Şahsi fikrim: Eğer pamuk düşüş trendine girerse bu talebin de sakinleşmesiyle mümkün olacaktır. Tekstil yatırım maliyetinin ağır sanayiye göre düşük olduğu bir sektör ve pandemi dönüşü artan taleple sektörde müthiş bir canlanma gördük. Eğer tüketim tarafında talep sakinleşirse...
Şahsi görüşüm:
... Ben iplik ve kumaş üreticileri tarafında rekabetin arttığı karlılığın düştüğü bir dönem olmasını beklerim. Hazır giyim tarafında ise marka gücü olan satmaya devam edecektir ve hazır giyimcilerin kumaş üreticilerine baskısı artacaktır.
Şahsi görüşüm ve yorumum:
Her analist toplantısında analistlerin bıkmadan "pazar payı ve talep düşer mi?" sorularına CEO Cüneyt beyin cevabı Mavi 2020 pandemi senesi hariç büyümediği bir sene olmadı şekilde.
Şahsi yorumum:
Analistlere talep sorularından dolayı kızmıyorum, şirketi ve sektörü o kadar detaylı incelememe rağmen kriz dönemlerinde bile (2020 hariç) Mavi her sene 10 milyon kotu nasıl satıyor ben de anlamıyorum.
Şahsi yorum:
Ancak analistlerin her toplantıda sürekli opexle alakalı soruları şirketi iyi incelemediklerini gösteriyor ne yazık ki çünkü şirketin güçlü tarafı opex'i çok iyi yönetiyor olması. Bu sebeple Mavi özelinde pamuk daha büyük çekince olmuştu benim için.
Not: Bir önemli nokta daha var, hazır giyim sektöründe sezonsal çalışıldığından pamukla alakalı maliyetler 6 ay sonraki ürünleri etkiliyor.
Pamuk fiyatları ne olur gibi sorulara tatmin edici bir cevabım yok, zaten iyi bildiğim bir şey olsa onu trade ederdim. Ama zor bir meta, buğday fiyatından bile etkileniyor.

Çok değil 81 iş günü önce, endeks pozitifken, yabancı tabana 400k lot (o günün 200k lotu) koymuştu. Bugün o günkü fiyata göre %101'i getiri oldu. Image
#MAVI
$LEVI bilançosu az önce geldi beklentilerden iyi.
s23.q4cdn.com/172692177/file…
Barrons makalesi (yıl sonu hbk beklentileri de mevcut):
barrons.com/articles/levis…
$LEVI CFO'sunun bu açıklamaları ilginçmiş. Globalde ve ABD özelinde insanlar ofislere daha çok jean talebiyle dönüyormuş ve artık tercihleri daha rahat kesimlermiş. Image
Skinny ve slim kesimlerde talepte azalma görmüyorlarmış. Şu moda bitseydi iyiydi, müşteri velinimettir.
Bu arada 1 Haziran'daki sunumu kaçırmışım. içinden bir kısmı paylaşıp, $LEVI mevzunu kapatalım.
s23.q4cdn.com/172692177/file… Image
2022 guidanceları: Image
Bu arada açıkça söylememişler ancak globalde 2022'de, 2021'e (%55) göre daha düşük pazar payı bekliyor şirket (2022T %53). Örneğin Türkiye'de kaybetmelerini bekliyorum.
#MAVI artık taşımasam da uzaktan takibe devam.
2022Q2 sonuçları geldi:
Piyasa beklentisi: C. 2363M, Fav. 597M, N. Kar 323M
Gerçekleşen: C. 2236M, Fav. 548M, N. Kar 407M
Net karın, tahminlerden fazla gelmesinin sebebi ertelenmiş vergi geliri @cerebral_invest: Image
Ciro büyümesi tahminleri %20 yukarı revize edilmiş. Favök tahmininde ise 0.5 puanlık bir artışa gidilmiş. Image
Şaka bir yana, aylık portföylerimden takip edenlerin bildiği üzere ağustos ayında #MAVI portföyümden çıkmıştı. Ancak insanları etkilememek için bunun gerekçelerini yazmamıştım. Yaklaşık 3 hafta önce neden sattığımı soran bir arkadaşa yazdıklarım şu şekilde
Image
Bu gerekçelerden 1, 2, 3, 4 ve 6 kısa vadeli ve trade mantığıyla ortaya çıkan gerekçeler. Uzun vade için geçerli olmayan sebepler. Ancak 5. madde, yani şirketin yurtdışında büyüyemiyor olması (konjonktürel Rusya hariç) uzun vade açısından fikrimi değiştirdi.
Bu durum kısa vade için tekrar almayacağım anlamına gelmiyor. Ancak ben bu şirketi ilk aldığımda, bir gün Arçelik gibi bir dünya markası olabilme potansiyeli olduğunu düşünüyordum. Ama artık mevcut koşullar altında bu potansiyeli taşımadığını düşünüyorum. Pandemi güzel fırsattı.
Bu arada, satış gerekçelerimi yazınca şirkete bakışım olumsuzmuş gibi algılanmasın. Bist'teki en kurumsal şirketlerden birisi. Türkiye pazarında, kendi alanının bence en iyisi. Pandemiyi müthiş yönettiler. Ama aşık olmaya gerek yok.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with REV

REV Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @REVinvesting

Jun 29
#FROTO 24.06.22 tarihli haberle Afyon Dinar'a (54 dekar), 29.06.22 tarihli haberle Afyon Köprülü'ye (90 dekar) GES yapmak için ÇED'e başvurdu. Bu dönemde çatıya GES yapma olayına alıştık ama Eskişehir fabrikasına çok da yakın olmayan bu bölgeye GES kurmanın sebebini anlayamadım.
Enerji dağıtım bölgelerine bakacak olursak, bu teori güçleniyor. Ayrıca Afyon'nun ilgili bölgeleri Eskişehir'e göre güneşli gün sayısı açısından daha iyi olabilir.
Image
Hem aynı dağıtım bölgesinde yer alması, hem güneşli gün sayısının daha yüksek olması, hem de muhtemelen arazi maliyetlerinin daha düşük olması sebepleriyle Afyon'u seçmiş gibi görünüyor. #FROTO'umuza hayırlı olsun :)
Read 23 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(