Kellik sorunu yaşayanlar için çok güzel bir haber. FDA kellik tedavisinde kullanılan bir ilacı ilk defa onayladı. Alopesia areata (bölgesel kellik) tedavisi için JAK inhibitorü Baricitinib’in kullanımı onaylandı. Tedavi öncesi ve sonrası örnek bir hastanın görüntüleri. Image
İlacın ismi Olumiant. Tam veya tama yakın saç kaybı olan (kaş, kirpik vs) kişilerde (kadın erkek fark etmez) kullanılabilir. Çalışmaya göre, 4 mg kullanan hastaların üçte birinde en az %80 saç çıktığı gözlenmiş. İlaç ABD’de aylık 5$’a malolacak sigortası olmayanlara aylık 25$.
İlacın çalışmasını yürütenlerden biri bizim üniversiteden Dr King. “Saçını, sakalını ve kaşlarını kaybeden bir hastamı tedaviye başladıktan kısa bir süre sonra saçları çıkmaya başladı ve tarih yazıldı, bu ilaç hastalığı sonsuza dek değiştirdi.”
Image
Değerli dostlar, şunu belirteyim ki ilacı üretenlerle uzaktan yakından herhangi bir ilişkim kesinlikle yoktur. Bizim üniversiteyle olan bağlantısından dolayı bana gelen email ile haberim oldu. Bir de yukarıda da belirttiğim gibi androjenik tip kellik ile ilgili değil bu tedavi.
Birden çok ülkede yapılan iki adet faz 3 çalışmasını yürüten bilim insanları (yukarıda paylaştığım görselde), androjenik tip (erkek tipi) saç dökülmesi olanların çalışmaya dahil edilmedidiklerini ama buna rağmen çalışmaya yanlışlıkla dahil olmuş olabileceklerini belirtmiş.
Aynı tedaviden “öncesi” ve “sonrası” fotoğrafları.

📷 Dr. B. King Image

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Mehmet Emin Adin, MD

Mehmet Emin Adin, MD Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @emin_adin

Jan 4, 2021
SMA (Tip 1), %90’a yakın 2 yaşa varmadan ölümle seyreden, yıkıcı bir sinir-kas hastalığıdır. Adı geçen gen terapisi geçen yıl FDA tarafından onaylandı.Avrupa’da da bu yaz şartlı onaylandı. FDA’in onayına konu olan 21 kişi üzerinde denenen faz III çalışma henüz sonuçlanmış değil+
Ancak ilk bulgular olumlu olduğu için ve hastalık da ölümcül seyrettiği için ‘öksüz hastalıklar’ sınıfına alınan SMA’nın tedavisi FDA tarafından onaylandı. Çalışma, açık etiketli ve kontrol grubu olmadan yapılıyor. Çalışmada, 2 yılın sonunda 21 hastanın +
19’unda ‘kalıcı solunum desteğine‘ gerek görülmemiş ve 10’unda da en az 30 saniye desteksiz oturma ve boyun tutma başarılmış. Yıllık tedavi masrafı 2.1 milyon dolar. Firma tedavi süresince ailelere destek sağladığını da açıklamış. İlaç neden bu kadar pahalı?
Read 5 tweets
Jan 3, 2021
Kütüphanelerin düşünce bölümünden en çok çalınan/kaybolan kitaplar ahlak dersinde okutulan kitaplarmış. Ben şok.
2021’in ilk kitabını bitirdim. Sosyal Psikoloji uzmani Jonathan Haidt’in ‘righteous mind’ kitabi, içgüdüsel davranışların ve eylemlerimizi gerekçelendirme biçimlerimizin psikolojik kökenlerine inerek toplumsal ve bireysel ahlakı tartışıyor. Neden herkes kendini haklı sanıyor?
Sorusuna yanıt arıyor. Tavsiye ederim. Gördüğüm kadarıyla kitabın Türkçe çevirisi yapılmamış. Kitap çok yeni değil bu açıdan bir eksiklik bence. Çevirmen ve yayınevlerine üstü kapalı bir duyuru. Not: Yazarla, yayıncılıkla, çevirmenlikle vs bir ilişkim yok. Yanlış anlaşılmasın :)
Read 4 tweets
Jan 1, 2021
Koyu cumhuriyetçiler ve koyu demokratların beyin aktivitelerinin incelendiği bir çalışmada, kendi partilerinin lehine ya da karşı tarafın aleyhine olan gelişmelerin, taraftarların beyninde ödül mekanizmasını tetiklediği gösterilmiş.Yani bir sigara bağımlısının içtiği sigara gibi+
Ya da çok sevdiğiniz bir yemeği çikolatayı vs yer gibi. Her gün takip ettiğiniz haberler, okuduğunuz yazılar, çok taraflıysa sizi bir nevi bağımlı kılıyor. Ve yavaş yavaş o tarafın bir ‘mürid’i oluyorsunuz. Başkası yaptığında çok bariz yanlış diyebileceğiniz bir şeye sizin taraf+
Yaptığında bunu söyleyemiyorsunuz. Çünkü beyniniz hayal kırıklığı yaşamak istemiyor. Aksine inanmak istiyor. Ve hep inandığını destekleyen tezler arıyor. Beyin kendine bir nevi delil arıyor.

Peki sonra ne oluyor?
Read 5 tweets
Dec 9, 2020
En hızlı üretilen aşı 4 yıl almışken COVID-19 aşısı nasıl oldu da bu kadar hızlı çıktı? Güvenelim mi bu aşıya?
+
1- En büyük sebep global ölçekteki iş birliği. SARS-Cov-2 virüsünün genetiği Ocak ayının başlarında açık bir şekilde herkesle paylaşıldı. Virüs proteinin mRNA’sı tespit edildi ve aşının prototipi aslında bir ayı biraz aşkın bir sürede yıldırım hızıyla üretildi.
2-SARS salgınında bilim insanları coronavirus aşısı üzerinde çalışmıştı. mRNA teknolojisi bir günde ortaya çıkmadı. 30 yıl önce bulundu ve 2013 yılından beri binlerce kişi üzerinde denendi ancak hiç bir zaman şimdiki kadar yatırım/destek almadı çünkü uzak 1 rüya gibi görünüyordu
Read 12 tweets
Aug 27, 2020
Yale Üniversitesi güzel sanatlar fakültesinden fotoğrafçı arkadaşım Ronghui Chen, virüsün genetik kod dizilimini ilk defa tespit eden Çinli Prof. Zhang Yongsen ile TIME dergisi için tarihi bir röportaj yaptı.

Aşağıda kısa bir Türkçe özet geçeceğim.

time.com/5882918/zhang-…
📌 3 Ocak günü Şangay’daki laboratuvarına saat 13.30’da metal kutu içerisinde gelen virüs örneğinin genetik kod dizilimini rekor bir hızla 5 Ocak sabah 2’de ortaya koymuş (40 saat)

📌”5 Ocak günü Wuhan’daki hastanenin göğüs hastalıkları sorumlusunu ve sağlık bakanlığını aradım”
📌 “Bu virüs genetik olarak SARS’a %80 benziyor ve daha az tehlikeli. Kuş gribinden ve gripten ise daha tehlikeli bir virüs.”

📌 8 ocakta Wuhan’daki halk sağlığı görevlileri ile görüşen Zhang, yayılımın durması için derhal izolasyon vb önlemlerin alınmasını tavsiye etmiş.
Read 10 tweets
Aug 19, 2020
Sokaklarda ceset dolu seyyar kamyon morglari gordugumuz New York sehri son zamanlarda gunde 90.000 test yaptigi halde pozitiflik duzeyi %0.8 civarinda. Mukemmele yakin bir basari. Buradan gozlemledigim kadariyla sureci size ozetleyeyim, zira bunda alinacak cok ders var.
Salginin baslarinda New York feci etkilendi. Saglik siteminin sinirlari zorlandi, uzak eyaletlerden gonullu doktorlar calismak uzere newyorka geldi. Sahra hastaneleri acildi. Ordunun hastane gemileri New Yorka demirlendi
+
Hatta bir sure morglarda yer kalmadigi icin newyork sokaklarinda sogutulmus kamyon morglar yer almaktaydi. Insanlar yakinlarina veda edemeden hayata veda ettiler. Sevdiklerinden uzakta sessiz sedasiz olenler, yine onlardan uzakta sessiz sedasiz gomulduler.
Read 17 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(