Kolejny rok w upały smażymy się i wkurzamy, że #betonoza zabija nasze miasta. Jest nas coraz więcej i to cieszy. Ale co zrobić, żeby to się wreszcie skończyło i nasze miasta nie były ogołacane z drzew?
Pora na miejski Nowy Zielony Ład. Potrzebne są zmiany systemowe. Jakie? (🧵)
1) lepsza prawna ochrona drzew miejskich, blokująca możliwość wycinek pod byle pretekstem.
Pomniki przyrody to za mało, za trudno je ustanowić. Potrzebna jest nowa kategoria ochrony dorosłych przyulicznych drzew miejskich o szczególnym znaczeniu dla mikroklimatu w mieście 🌳
2) koniec z finansowaniem z funduszy UE i rządowych projektów „rewitalizacji” które zakładają wycinki drzew. To jest przeciwieństwo rewitalizacji, bo miasto bez drzew nie żyje ❗️
Ten problem może rozwiązać @MorawieckiM jednym rozporządzeniem. Koniec niedasizmu bo się usmażymy!
3) koniec z blokowaniem przez konserwatorów zabytków nasadzeń drzew, bo „kiedyś ich nie było”. Kiedyś nie było też latarni i chodników nie mówiąc o parkingach… panie ministrze @PiotrGlinski konserwatorzy muszą przestać betonować nam miasta ❗️
4) dość projektowania miejskich ulic pod dyktando samochodozy. Ulice spełniają różne funkcje a ruch drogowy to tylko jedna z nich. NIE MOŻE być tak, że wycinamy drzewa lub ograniczamy nasadzenia bo potrzebny jest kolejny pas ruchu ❗️
5) obowiązkowa pełna jawność dla planów zarządzania zielenią w mieście. CAŁĄ zielenią, a nie tylko tym co oficjalnie jest parkiem. To jest nasz zasób strategiczny i srebra rodowe. Nasz, czyli wszytskich, nie burmistrzów - mieszkańców też. Bo samorząd to my wszyscy.
6) koniec deweloperskiego eldorado kosztem zieleni ❗️
Stawki za wycinki drzew przy „inwestycjach” powinny wzrosnąć 10x, podobnie jak kary. Deweloper zamiast ciąć powinien na własny koszt tworzyć tereny zielone i dorodne zadrzewienia przyuliczne. Stać ich, ociekają hajsem.
7) narzucenie obowiązku dla każdego burmistrza/prezydenta miasta do ZWIĘKSZANIA rok do roku pokrycia miasta KORONAMI DRZEW. Nie „powierzchnią biologicznie czynną” bo to można łatwo oszukać.
Bardziej zielona miasta to nie kwestia gustu, tylko zdrowia i życia.
Uwzględniłem tylko podstawowe rzeczy, które da się zmienić i da się sfinansować szczególnie przy realizacji punktu 6) czyli większego udziału deweloperów/inwestorów w ochronie i tworzeniu zieleni w miastach.
Jeśli macie inne pomysły na zmiany systemowe - piszcie! #Betonoza
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Ale konkretnie gdzie w Końskich? Wczoraj pojechałem tam na rowerze to sprawdzić. I mam odpowiedź: wybory wygrywa się w Oranżerii Egipskiej.
Zapraszam na krajoznawczy wątek o wyjątkowym zabytku z miejscowości Końskie 👇🏼🧵
W miejscowości Końskie znajduje się wyjątkowy zabytek: Oranżeria Egipska. Jej budowa rozpoczęła się w 1825 roku, niedługo skończy więc 200 lat! Aż dziwne, że obiekt nie cieszy się ogólnopolską sławą, bo naprawdę wygląda jak żywcem przeniesiony z Egiptu. <2/🧵>
Skąd się wzięła tutaj taka egzotyczna budowla? Zaprojektował ją polsko-włoski architekt Franciszek Lanci na zlecenie rodu Małachowskich. Stoi w parku przy ich rodowym pałacu.
Co ciekawe, Lanci nigdy w życiu nie był w Egipcie. Projektował na podstawie książek i albumów.<3/🧵>
Rekord niskiego stanu rzeki to nie tylko efekt zmian klimatu! Problem pogłębiają działania ludzi. Naukowcy mówią o tym od lat. Ale nic się nie zmienia, bo w grę wchodzi olbrzymia kasa.
Zapraszam na 🧵 o "hydrozagadce" XXI wieku 👇
Stało się. Historyczny rekord niskiego stanu wody w warszawskiej Wiśle pobity. Wczoraj wodowskaz na bulwarach pokazał zaledwie 25 cm, a woda nadal opada...
Wielu z nas w takich momentach myśli, że możemy tylko biernie obserwować wysychanie rzeki. To nieprawda! Dlaczego? <2/🧵>
Dane naukowe od lat mówią, że za opadanie poziomu Wisły w Warszawie odpowiada w równej mierze ocieplający się klimat, co… ingerencje człowieka w koryto rzeki.
Przebadali to w 2021 roku naukowcy z SGGW, Ewa Kaznowska i Michał Wasilewicz. Co wynika z ich badań? <3/🧵>
Sądy w Polsce w końcu wzięły się za patodeweloperkę!
...niestety, nie od tej strony co trzeba. Mamy pierwszą osobę w PL ukaraną za mówienie "patodeweloperka". Zapamiętajcie -słowo patodeweloperka narusza dobra osobiste firmy Dom Development! Poznajcie historię @SGardawski 🧵
Zacznijmy od początku. W 2016 r. Warszawa sprzedała działkę stanowiącą część zabytkowego parku na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Jak się okazało sprzedaż odbyła się bez wymaganej zgody konserwatora zabytków co pomógł ujawnić aktywista @miastojestnasze, @SGardawski.
Na jednej z działek Dom Development zbudował luksusowe apartamentowce. W latach 2018-2020 roku Stefan nagłośnił sprawę, a afera na Kamionku była szeroko komentowana w mediach. Jednym z wątków było wykorzystanie pasa drogowego jako zaplecza budowy, co było niezgodne z umową.
Jednym z większych mitów w warszawskiej kampanii wyborczej jest twierdzenie, że nie powinno się budować miejskich mieszkań na wynajem w centrum. Ten zarzut wobec @MagdaBiejat podnosili wszyscy w sobotniej debacie, łącznie z @K_Stanowski.
Pora na wątek o tym, dlaczego nie tylko powinno się budować w centrum miejskie mieszkania, ale wręcz TRZEBA! <1/🧵>
Powód pierwszy: Śródmieście to najszybciej wyludniająca się dzielnica Warszawy. W ciągu dekady populacja Śródmieścia zmniejszyła się o ... ponad 20 tysięcy ludzi! To prawie połowa populacji Żoliborza.
Jeśli gdzieś ubywa mieszkańców, to można oczywiście wymyślać koło od nowa, ale można też... po prostu przywrócić tam mieszkańców. Proste? Proste. <2/🧵>
Po drugie, Śródmieście ma gotową infrastrukturę - już teraz wiele żłobków i przedszkoli świeci pustkami - jest tam 500 wolnych miejsc! W tym czasie w ościennych dzielnicach miejsc brakuje. A zatem - więcej mieszkańców w Śródmieściu, szczególnie młodych ludzi, to po prostu optymalizacja zasobów i zwykła gospodarność. <3/🧵>
Po lewej Czarnogóra, państwo nad morzem Śródziemnym. Po prawej Warszawa, stolica Polski. Być może zdziwi was informacja, że budżet Warszawy jest … dwukrotnie większy niż Czarnogóry. Tak, całego państwa!
Zapraszam na wątek pt. “PAŃSTWO-MIASTO” - o tym, jak bogatym miastem jest Warszawa. I jak bardzo tego bogactwa nie wykorzystuje. 🧵
Zacznijmy od liczb. Dochody Warszawy w budżecie na 2024 szacowane są na ponad 24 miliardy złotych. Jeśli Czarnogóra nie robi na was wrażenia, to dodam, że Estonia ma tylko 2,5 raza więcej środków w budżecie. Tak, to państwo, które niemal w pojedynkę szykuje się do obrony przed Put**em. (2/🧵)
W skrócie: Warszawa jest po prostu BARDZO bogata. Stolica jest też samograjem: inwestorzy niezmiennie walą do nas drzwiami i oknami.
A zatem, rozmach inwestycyjny miasta powinien być olbrzymi. Niestety, tego nie widać, a przynajmniej nie było widać w mijającej kadencji prezydenta Rafała Trzaskowskiego. (3/🧵)
Na zdjęciu, wbrew pozorom, nie jest lotniskowiec "Admirał Kuzniecow". To warszawska Wola, niemal środek dzielnicy, między Odolanami a Ulrychowem.
W środku tego gargantuicznego węzła drogowego rodem z Moskwy prezydent @trzaskowski_ otwierał dziś nową inwestycję - tramwaj na Kasprzaka. Inwestycję niewielką, ale potrzebną. Niestety, przy jej budowie nie tylko nie zmieniono na lepsze nic w tej antyludzkiej przestrzeni, ale wręcz ją pogorszono, i to jak!
Zapraszam na mały wątek na ten temat 🧵 #ChodziOWarszawę
Nr 1 na mapce to dojście z Odolan, a więc olbrzymiego nowego osiedla, na przystanek nowego tramwaju (2). A właściwie - to było dojście. To przejście naziemne zostało już ZLIKWIDOWANE(!). Było wytyczone tymczasowo tylko na czas budowy...
No dobrze, jak zatem dojść na tramwaj? 🧵
Zgadliście - przejściem podziemnym! Po wielu latach likwidacji takich przejść i tuneli, Warszawa otworzyła nowe. Wedle mojej wiedzy ostatni tunel dla pieszych otwarto w PRL, ale mogę się mylić - poprawcie mnie.
Ale to jeszcze nie wszystko, bo lepsze jest to, co czeka pieszych idących na tramwaj po wyjściu z tunelu. 🧵