xanthos_027 Profile picture
Jul 6 6 tweets 3 min read
1-yabancı kurumlar son günlerde, bankalar ve bazı hisselerde ciddi hedef fiyat indirimi yapıyor.
piyasalarda ilk günden bu yana değişmeyen durumlar vardır. Mal satacaksan uçacak kaçacak (elinde mal olan ky'yi bu konudan bağımsız tutuyorum. ky ya şikayet eder, ya da küfür eder)
2- bir hissede mal alacaksan ederi bu fiyatlar değil vs. gibi algı yaratılır ve mal daha uygun fiyata alınmaya çalışılır.
evet bu kurumların işi finansal piyasalar, ancak bu kurumlar amme hizmeti yapan kurumlar değildir. kapitalizmin babasıdırlar.
#EREGL #BOFA
3-bu kurumlar bir çok uzman,personel çalıştıracak bunlara yüksek maaş verecek.Ancak senin zarar etmemen için veya para kazanman için rapor hazırlayıp bedava sana sunacak
elbette bu raporlarını bir gerekçeye dayanarak yaparlar. zaten bir gerekçeye dayandırmadan yaparsa kim inanır
4-piyasa koşulları hissenin o fiyatlara gelmesine neden olur mu ? elbette olabilir. "çünkü piyasada inanılmaz denilen hisseler dayanılmaz, dayanılmaz denilen hisseler inanılmaz olabilir"
#bist100 #borsa #KRDMD
5-siz şuna bakacaksınız, hissenin 18 liraya düşmesi kimin işine yarar. elbette mal almak isteyen kişilerin. öyle ya benim #eregli alma niyetim olsa, birisi bunu sana 1 liradan satayım derse, bu karlı ticarete kim hayır diyebilir.
6-mal toplama işi özellikle #eregl gibi hisselerde çok zordur ve yıllar sürebilir
diğer taraftan #bofa ya hedef fiyatı değiştirdim 30 lira yaptım derse kimse neden böyle yaptın diyemeyecek. yine bir gerekçe bulacaktır
bunu #eregl özelinde yazmıyorum. piyasanın işleyişi böyledir.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with xanthos_027

xanthos_027 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @xanthos_027

May 19
1-Enflasyon rakamlarını kontrol altında tutmak için FED 22 yılın en yüksek faiz artırımına gitmek zorunda kaldı. Dünya da Merkez bankaları enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımına gitmek zorunda kaldı.
2-Hükümet ise mevcut ekonomi politikasında faiz sebep, enflasyon sonuç problemi daha da büyüttü, Merkez bankası özellikle Ağbal’ın zamanlayama bakmaksızın sürekli faiz silahını kullanmasının bu gün faturalarını ödüyoruz.
3-(Ağbal ın görevden alınmasının nedenin elbette sadece faiz artırım kararı olduğunu düşünmek saflık olur) Ağbal’ın yerine gelen Kavcıoğlu ise bu defa Ağbal’ın izlediği politikanın tersine bir politika izleyerek faiz indirimine gitti.
Read 25 tweets
Apr 28
1-Bilonço geldi acaba kar satışı olurmu sorusu fazlaca geldi buna bir açıklık getireyim.

bilanço beklentisi ile hisseyi taşıyanlar ile şirketin karlılığına bakıp orta ve uzun vade yatırım yapacak olan yatırımcılar arasında değişim (hangi fiyat aralığından bilinmez) olacaktır.
2-Bu durum zaten orta ve uzun vadeli trendlerin devamlılığı için gereklidir. orta ve uzun vadeli yatırımcılar kademeye dönmez, sıkça al sat yapmaz. Bir şirkette kısa vadeli yatırımcı sayısı ne kadar az olursa hissenin performansı o kadar yüksek olur.
3-Zaten hali hazırda hissenin kemikleşmiş bir yatırımcısı bulunmaktadır.
Şirketteki karlılık ayrıca farklı beklentilere (yeni yatırımlar, temettü verimi, bedelsiz gibi) neden olacaktır.
Read 6 tweets
Feb 22
1* Yatırımcı borsaya nasıl başlar: sağdan soldan borsadan güzel para kazananları duymaya başladığında bir yatırım hesabı açar. Bu duyumları aldığına göre boğa piyasasıdır ve ne alsan gidiyor dönemidir. Bildiği bir platform olduğundan öncelikle küçük miktar ile denemeye başlar.
2*Boğa piyasasının coşkusu ile ne alsa gidiyordur. Burada güzel para kazanıldığının farkına varınca riski artırır. Boğa piyasasının sonunda aldıkları yerinde saymaya veya zarar geçmeye başlar nasıl olsa yükselir deyip pozisyonları kapatmaz.
3*Ayı piyasası başlamış ve ciddi zarar etmiştir. Bu zararları çıkarmak için daha fazla risk alır ve içinden çıkılmaz bir durum olmuştur.
Araştırma süreci başlar teknik analiz karşısına çıkar. Biraz araştırma öğrenme süreci gerekirse ücretli eğitim derken teknik analizi öğrenir.
Read 16 tweets
Feb 20
1⃣
1-gaplı açılış sonrası satışlar gapı dolmuyorsa, boğa piyasası devam etmekte veya başlamıştır.
2-olumsuz habere rağmen piyasa günün en düşüğünün altına inmiyorsa boğa piyasası bitmemiştir.
2⃣
3-KY olarak size bir hafta içinde üçten fazla tüyo geliyorsa boğa piyasanın son evresidir.
4-hisse pazarlaması hisse dipte iken başlar, ancak yatırımcı hissenin yükselişinin son %30 luk evresinde tüyoya inanmaya başlar ve son alıcıdır.
3⃣
5-piyasa aşağı gaplı açıldıktan sonra ilk denemede en yakın direnci kıramıyor ancak gaplı açılışta görmüş olduğu rakamında altına inmiyorsa dip seviye görülmüştür.
Read 7 tweets
Feb 20
1⃣ Öncelikle şunu başından belirtelim. AKD ve TAKASI çözen oyunu çözer söylemi aldatmacadır. Böyle bir şeyin neden aldatmaca olduğunu twit dizisinin tamamında zaten anlayacaksınız. Elbette burada size fikir verecek pozisyonunuzu ayarlayacak veriler vardır.
2⃣Ama bunların hiç birisi size %100 kazanç vaat etmez.
Sizlere en sade şekilde anlatmaya çalışacağım, atladığım detaylar olursa yine bu twit dizisinin altına ekleme yaparım.
3⃣Takası incelemeden önce hissede bir hareketin başlayıp başlamadığına bakmanız gerekir. Aksi durumda oyuncuların günlük girip çıktığı bir hisseye denk gelirsiniz. Grafik üzerinden düşen/yatay/yükselen trend tarih aralıklarını belirleyerek 3 parça halinde bakmalısınız.
Read 23 tweets
Feb 19
1*
Şirketler neden halka arz olur: şirketler faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler.
2*
Şöyle düşünelim, sizin bir şirketiniz var, buna biraz fon sağlamak amacıyla tanımadığınız insanları kendinize ortak yapıyorsunuz. Şirketin her türlü faaliyetini yürütmek, şirketin mali sorumluluklarını üstlenmek ve şirketi büyütmek için çalışıyorsunuz
3*
ancak bunun karşılığında elde etmiş olduğunuz karı bu tanımadığınız insanlar ile paylaşacaksanız?
borsada işlem yapan bir çok yatırımcı reelde böyle bir ticarete sıcak bakmayacaktır. Borsada işlem yapan yatırımcılara bu güven yazılı metin (kanun) olmasından kaynaklı geliyor.
Read 22 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(