Mija tydzień od ujawnienia #UberFiles 🚗
🧵 Najważniejsze, co wiemy do tej pory: 1/n
2. Uber Files, to 124 tys. poufnych dokumentów: emaili, wiadomości, prezentacji, faktur, ujawnionych przez najważniejszego lobbystę Ubera - Marka MacGanna. Sprawę pierwszy opublikował Guardian, ale obecnie dokumenty bada 40 redakcji z całego świata. Co mamy w środku?
3. Uber miał na skinienie palca najwyżej postawionych polityków i urzędników w Europie, którzy sekretnie pomagali firmie. Wśród osób spotykających się z lobbystami Ubera byli: Biden, Macron, Neelie Kroes, George Osborne, rosyjscy oligarchowie i europejscy baroni medialni.
4. Taki lobbing był skuteczny. Np. w Marsylii w 2015 chciano zbanować Ubera, MacGann skontaktował się z Macronem, który jeszcze jako minister gospodarki, zapewnił lobbystę "spokojnie, osobiście się temu przyjrzę". Dwa dni później przedstawiciele Marsylii ogłosili, że zdejmują ban
5. Podobnie z firmą nielegalnie pracowała Neelie Kroes - komisarz europejska ds. agendy cyfrowej. Jeszcze w trakcie sprawowania swojej funkcji potajemnie przekonywała holenderskich ministrów, aby policja wycofała się z biur Ubera. Obecnie Kroes zasiada w Radzie Doradczej Ubera.
6. Policja do biur Ubera wchodziła często ze względu na nielegalną działalność firmy i unikanie opodatkowania. Dlatego firma rozwinęła mechanizm "Kill Switch". W razie nalotu dyrektor biura wysłał wiadomość do IT z prośbą o całkowite odcięcie od sieci i blokadę komputerów.
7. Uber inwigilował też z użyciem danych o geolokalizacji, karcie płatniczej i social mediów nieprzychylnych dziennikarzy i urzędników. Gdy chcieli zamówić Ubera, aby sprawdzić warunki pracy na platformie, dostawali fałszywą wersję aplikacji.
8. To że firma działa nielegalnie w Uberze wzięto na sztandary. Walka z egzekucją prawa była elementem strategii rozwoju firmy. Jeden z dyrektorów firmy pisał: "czasem mamy problemy, bo, cóż, jesteś k*** nielegalni", inny: "jesteśmy piratami". Gra wg zasad nigdy nie była w planie
9. Aby wywrzeć presje, Uber był skłonny poświęcić swoich kierowców. Dosłownie. W trakcie protestów przeciw Uberowi, CEO Kalanick kazał zorganizować kontr-protest. Na uwagę MacGanna, że to może być dla kierowców zbyt niebezpieczne odpowiedział: warto, przemoc zagwarantuje sukces.
10. O tym, że model biznesowy Ubera jest dobry dla gospodarki pisali światowej klasy ekonomiści. Augustin Landier wykazywał, że Uber tworzy wysokopłatne miejsca pracy. Takie wnioski kosztowały 100 tys. euro. W Uberze mówiono, że drogo ale warto, bo przedrukował Financial Times.
11. Pojawia się też 🇵🇱 wątek. Mamy fragmenty rozmowy polskiego lobbysty z MacGannem, który radzi mu, żeby liczył się z prawną burzą jaka wybuchnie po wejściu Ubera. Przypominam też o ambasador USA w PL Mosbacher, która interweniowała ws. niekorzystnych dla Ubera przepisów w 2018.
12. Mamy więc kupowanie badań naukowych i mediów; działanie z pełną świadomością, że jest to nielegalne; ministrowie na telefon; niejawne spotkania z politykami; utrudnianie śledztwa; oszukiwanie urzędników; inwigilacja dziennikarzy; narażanie na niebezpieczeństwo pracowników.
13. Z dobrych konsekwencji, Uber Files przechyli szalę przeciwko cyfrowym gigantom w nadchodzących negocjacjach nad unijną dyrektywą o poprawie warunków pracy na platformach internetowych. Na pewno powinniśmy wyciągnąć lekcję i zastanowić się nad relacją polików z lobbystami.
❗️ Upadł Silicon Valley Bank.
Największe bankructwo od czasów kryzysu z 2008 r. i drugi największy upadek w historii bankowości USA!
Co się wydarzyło? Czy to początek problemów dla sektora technologicznego? I czy SVB pociągnie za sobą inne instytucje finansowe?
Zapraszam na 🧵
1. SVB to szesnasty największy bank w USA. W porównaniu do największych banków, raczej regionalny. Problem w tym, że obsługiwał firmy z niezwykle istotnego regionu - Doliny Krzemowej.
2. SVB to jeden z najważniejszych pożyczkodawców na rynku startupów, finansował niemal połowę WSZYSTKICH startupów wspieranych przez VC w USA.
🧵 wątek z wnioskami z nowego badania, które przeprowadziliśmy w @PIE_NET_PL
Temat brakujących specjalistów IT, pojawia się w mediach regularnie. Tyle że podawane szacunki wahają się od 30 do 350 tys. Najczęściej pojawiająca się liczba - 50 tys. podawana jest w niezmienionej formie od 2014 r. Dlatego postanowiliśmy sami zbadać rynek IT i oszacować lukę IT
Zacznijmy od tego, że w Polsce mamy czwarty od końca odsetek specjalistów IT w ogólnym zatrudnieniu w całej Unii Europejskiej. Tylko 3,5 proc. siły roboczej to specjaliści IT.
🧵Upadła jedna z największych giełd kryptowalut FTX - firma wyceniania na 32 miliardy dolarów.
Wiąże się z tym jeden z największych przekrętów finansowych ostatnich lat. Co dokładnie się wydarzyło? ⬇️
2. Wszystko zaczęło się od problemów z płynnością. FTX poinformowało inwestorów, że brakuje 8 miliardów dolarów z powodu fali wniosków o wypłatę.
3. Wnioski zaczęły spływać, po publikacji raportu CoinDesk, z którego wynika, że fundusz hedgingowy Alameda Research składa się głównie z aktywa (tokenu) emitowanego przez FTX. Problem w tym, że obie firmy należą do tej samej osoby Sama Bankman-Frieda.