Jarosław Wolski Profile picture
Jul 21, 2022 11 tweets 6 min read Read on X
Seria „kosmiczna” - początek 1/n
Jak wiecie, to co decyduje o skuteczności obrony UA, to m.in. zwiad satelitarny od firm prywatnych i krajów @NATO. Dlatego zadecydowałem o początku cyklu na temat zwiadu satelitarnego i tego jakie dałby korzyści SZ RP
2/n
Na początku – absolutne podstawy:
Satelity mają 3 podstawowe zastosowania:
A) obserwacja ziemi (EO)
B) telekomunikacja
C) Pozycjonowanie (np. GPS/GALILEO itp.)
Satelity EO operują na niskiej orbicie (#LEO)
3/n

To co się liczy to czas rewizyty czyli jak często dany sat. odwiedza konkretną lokalizację. Satelity EO dzielimy na pasywne (optyczne) tj. łapiące promieniowanie odbite od ziemi i radarowe – aktywne. Oba mają zalety i wady i stanowią jeden uzupełniający się system.
4/n

Każdy liczący się gracz w kosmosie dąży do tego żeby mieć satelity rozpoznania i optycznego i radarowego. Rewolucją dla tych drugich jest technologia #SAR. Czyli SYNTHETIC APERTURE RADAR.
5/n

Technologia SAR polega na cyfrowym zwiększeniu rozmiaru anteny poprzez nadawanie i odbiór sygnałów sondujących za pomocą anteny umieszczonej na ruchomej platformie. Zarejestrowane sygnały są składane tak jakby pochodziły z jednej dużej anteny, znacznie większej od satelity
6/n W wyniku czego można uzyskać obrazy radarowe o bardzo wysokiej rozdzielczości.
Jakiej? Dla satelitów prywatnych podmiotów nawet 25cm po obróbce 😊 Tak 25cm. Co więcej – na zdjęciach SAR widać z orbity ślady gąsienic jeśli pojazd zapadał się na 40cm w grunt!
7/n SAR jest niewrażliwy na chmury i porę dnia. Za to satelity optyczne dają „ładniejsze” i dużo prostsze do ID obrazy. Mogą też patrzeć na różnej długości fali. Dlatego oba rodzaje sensorów #EO świetnie się uzupełniają
8/n No dobra – a jakie są zalety posiadania „swoich” satelitów? Brak naruszeń obserwowanego terytorium (ponad 100km to już kosmos). Niezależność kraju. Pewność obserwacji: można próbować maskować sprzęt ALE
9/n nie da się ukryć ruchów wojsk przez EO a zwłaszcza SAR. Własna konstelacja EO w tym SAR = brak zaskoczenia strategicznego, a nawet operacyjnego, przez przeciwnika.
O czym następnym razem.
@DRatka1 @goltarr @AleksanderFied @MarcinNiedbala @DawidKamizela
A tutaj macie co potrafi radar SAR w lesie :-)
"SAR sensor of Sandia national laboratory, collected by a spotlight SAR with 0.3 m × 0.3 m resolution"
:-)
@DRatka1 - szukając white papers patrz na co natrafiłem :-) Tj NA CZYM Amerykanie testowali radary SAR (tutaj lotnicze)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jarosław Wolski

Jarosław Wolski Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @wolski_jaros

Apr 5
Porozmawiajmy o penetracji.
A konkretnie o zdolności amunicji lotniczej do pokonywania schronów, schronohangarów i stanowisk dowodzenia. Jest to konieczne żeby wyjaśnić zawiłość co potrafią a czego nie pociski manewrujące- i bazowania morskiego i lotnicze i..lądowe.
Zapraszam!Image
Najpierw - o jakich celach mówimy? Tutaj pomoże tabelka z starego IDR. Oraz plany "Jemioły" i "Kormorana". Zatem środek rażenia musi pokonać:
- typowe cywilne schrony 1,8 do 2,1m żelbetu
- lotniczy ciężki schronohangar do 3m żelbetu
- stanowisko dowodzenia do 3,7m żelbetu Image
- ukrycie dla SRBM typu "Irańskiego" "Koreańskiego" itp - 6m skał/żwiru oraz 4m żelbetu razem około 5,8m
- stanowisko dowodzenia POD budynkiem typu "wielka płyta" - minimum 6 pięter - przeliczeniowo do 6.4m żelbetu
Czy to max odporności? No oczywiście nie. Im wyższego Image
Read 13 tweets
Jan 18
Od wczoraj będące na tapecie nagranie - wycinek z poprzedniego na którym widać jak w Stepowym BWP Bradley M2ODS ostrzeliwuje z dystansu 100-150m RUS T-90M ogniem swojej 25mm x 137 armaty automatycznej. Czy owa armata mogła przebić pancerz czołgu z tego dystansu?
1/x
Energia wylotowa kalibru 25mm sięga 109KJ co przekłada się na zdolność pokonywania pancerza równą 80mm RHA (kanał penetracji w płycie pochylonej pod kątem 60 stopni) z dystansu 1km. Ilość materiału wybuchowego w pocisku MP-T wynosi zaledwie 30 gram.
2/x
Image
Image
Czy takie osiągi systemu armata - amunicja mogą zniszczyć lub uszkodzić czołg? Cóż, w pewnych wyjątkowych warunkach tak. Przykładem może być Nadżaf z 2003 roki i friendly fire M2A2 vs M1 - z przyłożenia w tył Abramsa. Efektem było uszkodzenie czołgu i penetracja do silnika
3/n Image
Read 7 tweets
Oct 8, 2023
Krótko z Izraela, stan na wczoraj pokazujący maksymalne sukcesy Hamasu, dziś 90% opisywanych miejsc jest odbitych.
Południe: zdobyta baza w Kerem Shalom, wielu zabitych oficerów, udany rajd na Sufe i zakładnicy
1/6 Image
Najbardziej zaskakujący wyczyn - paralotnie Hamasu i rajd na imprezę Rave 14km od granicy pod Urim. Potem odwrót z zakładnikami. Grupa atakująca przez granice zajęła kibuce: Nir Oz i Magen, masowe mordy i uprowadzenia w obu ale w Magen cześć miejscowości była utrzymana.
2/6 Image
Najmocniejszy rajd: zajęty kibuc Beeri 5km od granicy, do tego dwustronny rajd na bazę wojskową i kibuc Re'im. Niestety znów: masowe mordy i porwania.
3/6 Image
Read 6 tweets
Jul 7, 2023
Wątek o amunicji kasetowej.

Rozwiązaniem problemów zwalczania celów powierzchniowych oraz zgrupowań pancerno-zmechanziowanych jest „udoskonalona amunicja konwencjonalna podwójnego zastosowania” -tzn DPICM. Pod tym określeniem kryje się artyleryjska i rakietowa amunicja
1/n
kasetowa (zwana też Cargo) z subamunicją kumulacyjno – odłamkową. Korpus pocisku jest w tym przypadku tylko nosicielem podpocisków, które po wyrzuceniu nad celem opadają nań i oddziaływują na niego jako większa liczba mniejszych ładunków
2/n
Pomimo zredukowanego obszaru skutecznego rażenia podpocisków (zwykle od 10 do 16m2) ich sumaryczne pole efektywnego oddziaływania na cel (nawet uwzględniając nakładanie się na siebie wielu pól rażenia) było większe niż pojedynczego pocisku kalibru 105 czy też 155mm.
3/n



Read 15 tweets
Jun 12, 2023
4h roboty później...
odtworzyłem i geolokalizowałem trasę i straty jednej z dwóch z kolumn 47 brygady zmechanizowanej. Korzystałem oczywiście też z pracy innych OSINTowców ale wiele podawanych lokalizacji było niedokładnych a miejsce rozwalenia M2 i L2A6 błędnie.
Stop klatki z… twitter.com/i/web/status/1… Image
kolumna pokonała 7km, strzałki oznaczające atak artylerii powinny być czerwone no ale program się zbiesił. Image
Image
Read 5 tweets
Jun 12, 2023
Zadziwiające jak wiele materiału filmowego wychodzi z nieudanego ataku UA kompanii zmechanizowanej z 8 czerwca na osi Mała Tomachla - Robotne. Oczywistym jest że rosjanie grzeją medianie autentyczny sukces ich obrony ale daje to ciekawy obraz z kamer obu stron walk.
1/n
to samo miejsce:
I z rus. drona:
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(