Doktor Adam Potočňák (CBVSS): Polská snaha o vstup do aliančního #NuclearSharing je možná radikálním, avšak logickým důsledkem zásadně se zhoršující bezpečnostní situace v Evropě, kterou podkreslují opakované výhrůžky jadernými zbraněmi ze strany Ruské federace.🧵
1/15
Nejnovější polskou iniciativu nutno číst v kontextu probíhající války na Ukrajině, zrušení bezjaderného statusu Běloruska (v důsledku únorového referenda), pravděpodobné přítomnosti ruských jaderných zbraní v enklávě Kaliningrad a nedávné ruské mobilizace.
2/15
V červnu 2022 se navíc Vladimír Putin a Alexandr Lukašenko dohodli, že Moskva dodá Minsku systémy Iskander-M a zmodernizuje letadla Su-25, v obou případech se pak jedná o systémy schopné útočit tak konvenčními, jak i jadernými zbraněmi.
3/15
Ze strany Polska proto jde o součást zcela bezprecedentního zbrojení (minimálně od roku 1989), kterým Varšava reaguje na změny v evropském bezpečnostním prostředí. Zároveň to není poprvé, co o sdílení amerických jaderných zbraní v Evropě usiluje.
4/15
Polsko má dokonce vlastní, byť omezené, zkušenosti s programem vývoje vlastních nukleárních zbraní, který pod vedením Silwestera Kaliskeho dosáhl vrcholu v druhé polovině 70. let, přičemž sám Kaliski zahynul za ne zcela jasných okolností při autonehodě v roce 1978.
5/15
Varšava dávala kuloárně najevo svůj zájem o vstup do programu #NuclearSharing již v několika uplynulých letech, průzkum z letošního jara pak ukázal, že až 2/3 obyvatel země se vyslovují pro to, aby Polsko disponovalo nějakou formou nukleárního odstrašení.
6/15
Nejnovější iniciativa vrcholící přímými polsko-americkými rozhovory tak představuje jenom vrchol procesu, který se v průběhu let stal součástí legitimní politické a celospolečenské debaty o strategickém zajišťování bezpečnosti země.
7/15
Program #NuclearSharing pod záštitou @NATO je sice produktem Studené války, dodnes ale představuje jeden z elementů aliančního jaderného odstrašení. Spočívá v praktickém rozprostření amerického „jaderného deštníku“ nad územím některých evropských spojenců.
8/15
V dobách Studené války byl přísně utajován, jelikož obchází některá ustanovení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) z roku 1968, od listopadu 2009 je známo, že se ho účastní celkem 5 evropských zemí: Nizozemsko, Belgie, Německo, Itálie a Turecko.
9/15
Na vybraných leteckých základnách těchto zemí se nacházejí americké jaderné pumy B61, přičemž piloti z těchto států spolu s Američany aktivně trénují jejich použití prostřednictvím vlastních letadel typu F-16 nebo Panavia Tornado a v budoucnosti také F-35.
10/15
V dobách míru k nim mají standardně přístup jen příslušníci amerického letectva sloužící v dané zemi, v případě rozsáhlého válečného konfliktu v Evropě („general war“) ale může dojít k „propůjčení“ těchto zbraní pro potřeby obrany dané země.
11/15
Pumy samotné však nadále zůstávají vlastnictvím USA, jejich hypotetické použití je pak společným rozhodnutím USA a dané země. Američané si také vyhrazují právo v případě rozsáhlé války v Evropě vyhlásit smlouvu NPT za neplatnou a obejít tak její omezení.
12/15
Podle polských zdrojů není Washington vysloveně proti polské účasti v programu #NuclearSharing. Pokud by k ní nakonec došlo, bude část ze zhruba stovky pum B61 rozmístěných v Evropě přemístěna pod dohledem Američanů na vybranou leteckou základnu na území Polska.
13/15
Polští piloti by se pak na svých strojích F-16 (později také na F-35) spolu s americkými kolegy aktivně připravovali na shození těchto pum v případě války v Evropě tak, jak to standardně činí jejich kolegové z pětice zemí zapojených do programu.
14/15
S plánováním a simulací takových operací přitom už mají Poláci určité zkušenosti – v roce 2021 v rámci cvičení STEADFAST NOON 2021 v Itálii společně s @ArmadaCR působili jako bojový doprovod amerických a italských kolegů cvičících údery pumami B61.
15/15
Omlouváme se za překlep, jedná se o letouny Su-24.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Univerzita obrany komentuje

Univerzita obrany komentuje Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(