Jest afera, że dzieci w Wałbrzychu wybrały Księżną Daisy von Pless a nie Jana Pawła II na patrona szkoły.
Dowiedzmy się więc więcej o tym kim dla Wałbrzycha była Daisy, ostatnia pani na Książu.
Wątek! #MójWałbrzych
Księżna Daisy von Pless, hrabina von Hochberg, baronowa na Książu do końca pozostała w Wałbrzychu. Prowadziła rozległą działalność charytatywną. Doprowadziła do oczyszczenie rzeki Pełcznicy, dzięki czemu skończyły się w Wałbrzychu epidemie cholery i tyfusu. #MójWałbrzych
Daisy założyła szkoły dla kalekich dzieci i zorganizowała projekt mleczny,który zmniejszył śmiertelność niemowląt. Założyła szkoły koronczarskie dla kobiet.
Podczas I WŚ pomagała rannym żołnierzom w szpitalach polowych niezależnie od tego po której stronie walczyli. #MójWałbrzych
Daisy słała apele do rządów o ludzkie traktowanie jeńców wojennych. Włączała się także w działalność Fundacji Idy, założonej XIX w. przez Jana Henryka X HR Hochberga działającej na rzecz dzieci z ubogich rodzin z Wałbrzycha i okolic. #MójWałbrzych
Syn Daisy, Alexander Lexel walczył Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Jako Aleksander Pszczyński służył jako tłumacz i brał udział w walkach na Bliskim Wschodzie i we Włoszech. Został podporucznikiem wojska polskiego. Był w osobistej ochronie gen.Władysława Sikorskiego.
Najmłodszy syn Daisy, Bolko zginął na Gestapo. Pomimo rozwodu z Janem Henrykiem XV nie zerwała związków z Dolnym Śląskiem. Wróciła do Książa, a w 1940 r zamieszkała w willi przy Moniuszki 43 w Wałbrzychu. Tam jako obywatelka polska zmarła 29 czerwca 1943 roku. #MójWałbrzych
Nie wiemy gdzie Księżna Daisy jest pochowana. Jej grób został obrabowany, więc mieszkańcy Wałbrzycha pochowali ja w ukryciu by nikt nie zakłócił wiecznego snu Księżnej.
Zatem, czy jest to godna patronka wałbrzyskiej szkoły? #MójWałbrzych daisyvonpless.wordpress.com/2011/11/21/jak…
Jak widzę Wałbrzych po 3 latach jako element napływowy? Wątek.
To miasto pelne niespodzianek, bez ironii. Podobnie jak Łódź wiele przeszło i widać to w architekturze. Wielkie pieniądze, wielki przemysl i wielki upadek w latach 90. Zmienia się. Podnosi. Pięknieje.
#MójWałbrzych
Wałbrzych praktycznie nie był zniszczony podczas II WŚ co z jednej strony stało się błogosławieństwem,z drugiej przekleństwem. Jest tu bowiem wiele ponad 100-letnich budynków które wymagają remontu. Sporo niestety się wyburza, z różnych powodów, np. szkody górnicze.
#MójWałbrzych
Oczywiście nie tylko szkody górnicze są przyczyna wyburzeń, również lata zaniedbań, jak na całym Dolnym Śląsku. Ale też wiele kamienic odzyskuje swój blask, a architektura Wałbrzycha jest spektakularna! Secesja, neogotyk, modernizm, zwłaszcza Nowe Miasto to perełka.
#MójWałbrzych
Wspomniana w serialu "Czarne strokrotki" Lisia Sztolnia istnieje naprawdę a jej historia jest niezwykla. Wątek!
Pod koniec XVIII w. niejaki baron von Reden zainspirowany rozwiązaniami technicznymi podpatrzonymi w Anglii postanowił podobne zastosować w Wałbrzychu.
#MójWałbrzych
Friedrich Wilhelm von Rede był dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Otwarta w 1794 r Lisia Sztolnia była jedyną sztolnia spławną na kontynencie. Do transportu urobku używano łodzi. Poziom wody miał około 1 m. Na końcu sztolni znajdował się basen przeładunkowy.
Zastosowanie techniki splawnej zwiększyło ilość transportowanego urobku, Lisia Sztolnia od początku też stała się atrakcją turystyczną dla wielkich tego świata. Odwiedzili ją król Fryderyk Wilhelm III z żoną Luizą, John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, Izabela Czartoryska.
Kaplice grobowe przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze są piękne i straszne. Zgodnie z ideą baroku pomiędzy figurami świętych i tłustych aniołków spoglądają na nas czaszki a Śmierć wygrzewa kości w letnim upale. Chcecie wiedzieć więcej? Chcecie!
#UrlopwPolsce
Kaplice stoją na miejscu cmentarza otaczającego niegdyś kościół ewangelicki. Wybudowano je w XVIII wieku, dokładnie między rokiem 1716 a 1770. Były miejscem spoczynku najznamienitszych jeleniogórskich mieszczan. Cmentarz zamknięto w XIX w a w latach 60 splantowano. #UrlopwPolsce
Szczęśliwie doczekały się renowacji,nie będę wklejać zdjęć przed bo mi żyłka pęknie. Wiecie,że każdego kto dewastuje zabytki bym ☠️Kaplice są zdobione zgodnie z ideą baroku "wszyscy umrzemy ale chociaż jesteśmy bogaci" przedstawieniami alegorycznymi cnót i śmierci.
#UrlopwPolsce
Cieplice, dzielnica Jeleniej Góry to ponoć najstarsze uzdrowisko w Polsce, choć pewnie będą głosy odrębne. Nieco chaotyczne kręcone uliczki świadczą o korzeniach. Zabudowa z duszą, szkoda, że jak wszędzie na Dolnym Śląsku sporo budynków czeka na lepsze czasy.
#UrlopwPolsce
Cieplice mają wiele spokojnych i malowniczych terenów zielonych, mimo weekendu jest dość pusto, można odpocząć. No i są Termy Cieplice, które po odgłosach pluskania i widokach zza ogrodzenia wyglądają zachęcająco w gorący dzień.😃
#UrlopwPolsce
Jest tu wiele perełek architektury, oczywiście najbardziej rzuca się w oczy pałac Schaffgotsów
Osobiście uważam że nasi Czettritze zbudowali ładniejszy. Był to jeden z najbogatszych dolnośląskich rodów, jak im piorun w Chojnik trafił postanowili przenieść się niżej.
#UrlopwPolsce
Idąc tropem chronologicznym opisałam Wam w #UrlopwPolsce miejsca związane z epoką kamienia, dziś zabytek z przełomu epok brązu i żelaza. Miejsce, które większość z nas odwiedziła w szkole. Ale ile z tego pamiętamy?
Zapraszam do Biskupina! Wątek!
Rejon Biskupina był zasiedlony już w epoce kamienia. Łowcy i zbieracze dotarli tu ok 10000–8000 roku p.n.e. Ich następcy bytowali tu również w środkowej epoce kamienia czyli mezolicie. Po dłuższej przerwie w latach ok. 3500-2500 p.n.e. pojawili się pierwsi rolnicy. #UrlopwPolsce
Osadnictwo okolic Biskupina w środkowej epoce brązu było dość rzadkie-kilka miejsc pochówków, „ofiary” zatopione w bagnach. Dopiero na przełomie epok brązu i żelaza, gdy nastąpił intensywny rozwój kultury łużyckiej, ziemie te zaczęły być intensywnie kolonizowane. #UrlopwPolsce
Słowianie to potrafili się bawić!
Celebracja Jarych Godów trwała kilka dni, a rozpoczynała się w okolicy równonocy wiosennej. Świętowano odejście zimy
W Polsce tradycje związane z Jarymi Godami przetrwały do dziś, choć znamy je pod innymi nazwami.
Jak je obchodzono? Wątek!
Samo słowo "jary" według Słownika Języka Polskiego oznacza–siany na wiosnę; wiosenny; tegoroczny; dawniej: krzepki, dziarski.
Jare Gody to świętowanie nadejścia wiosny, żegnanie zimy i radość na przyjście nowego. Nasza Wielkanoc zachowała wiele tradycji Jarych Godów!
Topienie Marzanny - bogini zimy i śmierci okazało się niezwykle silną tradycją, kultywowaną, mimo zakazów całe wieki. W XVII w pojawił się nawet zwyczaj zrzucania Judasza z kościelnej wieży, który miał zastąpić słowiańską Marzannę. Próba nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.🤷♀️