Czy wojna na Ukrainie zabiła 🇨🇳🇪🇺 kolejowy Jedwabny Szlak?
Otóż... nie! Handel kolejowy w Eurazji odbudowuje się, ale wojna postawiła go na głowie: część tras zablokowana i rosną nowe huby.
Zapraszam na #wątek z danymi, a na koniec link do nowego Komentarza @OSW_pl !
👇
1/
Spójrzmy na wolumeny przewozów w tys. TEU (standardowe kontenery)
Czasy COVID to złoty okres dla eurazjatyckiej kolei - powyżej 100 tys. TEU kwartalnie. 2022 i wojna to spadki, ale i szybkie odbudowanie... z wyjątkiem eksportu z UE do Chin, który ciągle spada.
2/
Widać to w danych handlowych (wartość w mln euro). Ryzyko biznesowe, rosnące koszty ubezpieczeń - szereg 🇪🇺 koncernów porzucił tranzyt przez Rosję.
Eksport UE spadł o 65%!, z 7,5 do 2,6 mld euro. Największy spadek: niemieckie pojazdy, dotąd lokomotywa wzrostu.
3/
O dziwo import z Chin nie ucierpiał znacznie! Spadek o 17,5%, z 11,3 do 9,3 mld euro. Pamiętajmy, to nie tylko 'chińskie' produkty, ale i produkty słane przez globalne koncerny do Europy. Pekin zabiegał o utrzymanie przewozów, m.in. oferując ubezpieczenia.
3/
Wojna namieszała bardzo w trasach 'wejścia' do UE. Tu od lat toczyła się zażarta konkurencja między państwami Unii - o pieniądze z granicznych przeładunkach, cła i VAT.
Tu mapa przedwojennych przejść granicznych, obsługujących transporty z Chin:
4/
Wojna zablokowała wszystkie połączenia przez 🇺🇦 (eliminując m.in. Węgry), ale i rosnące szybko w 2020-2021 trasy omijające Polskę przez 🇷🇺 porty Kaliningradu (europejscy armatorzy przestali tam operować). Dominującą pozycję ugruntowały 🇵🇱Małaszewicze.
5/
Kolejowe przewozy 🇨🇳🇪🇺 pokazały zadziwiającą odporność na warunki wojenne, ale okres ich nieskrępowanego wzrostu się zakończył. Rośnie ryzyko biznesowe, a cieniem na dalszym wzroście kładą się potencjalne scenariusze eskalacji - np. włączenia białoruskich wojsk w wojnę.
6/6
Po więcej danych, scenariuszy i kalkulacji strategicznych głównych graczy na Szlaku - zachęcam do mojego najnowszego komentarza dla @OSW_pl !
Wczorajszy szczyt UE-Chiny 🇪🇺🇨🇳 może brzmieć jak kolejne niekonkludywne, biurokratyczne spotkanie, ale... pozory mylą.
Pekinowi zakomunikowano europejskie ultimatum - 🇪🇺 mowi wyraźnie, ze na 🇨🇳 protekcjonizm odpowie własnym. I nie będzie tolerować 🇨🇳 pomocy 🇷🇺.
1/x
W Brukseli i wielu europejskich stolicach rośnie frustracja Chinami. Brak konstruktywnego dialogu, Pekin próbujący subsydiowanym eksportem wydobyć sie z gospodarczych kłopotów, podkopujący kosztowne unijne wysiłki egzekucji sankcji na 🇷🇺.
2/
Po pierwsze: 'chińska nadprodukcja' to slowo-klucz, które von der Leyen i Michel zawieźli do Pekinu. Europa ma bronic się karnymi cłami. W toku postepowanie ma samochody 🔋, wyroby chemiczne. W zanadrzu: fotowoltaika, wiatraki, stopy metali i wiele innych.
3/
Wydaje się, że Komisja Europejska - z inicjatywy 🇫🇷 - uruchamia procedurę ceł antysubsydyjnych na 🇨🇳 chinskie samochody elektryczne
Dlaczego sprawa dotyczy nie tylko fanów chinskich elektryków, ale przyszlosci Europejskiej (i Polskiej) gospodarki?
Krótki wątek 👇
1/
Chiny wysuwają się na prowadzenie w globalnym wyścigu elektromobilnym. Czemu?
W skrocie: po latach nieudanych prób zbudowania swoich 'spaliniakow', już lata temu ich polityka przemysłowa zaczęła obstawiać na rewolucję - elektromobilność.
2.
Ogromne subsydia, zachęty regulacyjne, pompowanie mocy produkcyjnych w kluczowych sektorach (baterie), innowacje i świetny software.
Do tego w Covidzie Chiny zaczęły orientować się na eksport samochodów - chiński 'cud' eksportu mobilizacji widać tu 👇
🇨🇳 Li Hui, China's special envoy for Eurasia, finished his two day visit in 🇺🇦 Kyiv - heading for Warsaw, Berlin, Paris and Brussels now
Key takeways from Kyiv: Ukraine is eager to have dialogue on peace with Beijing, but only on its own terms
🧵a short thread:
1/
Li Hui's visit was announced during the last Xi-Zelenskyi call, and marks the first working-level dialogue between 🇺🇦&🇨🇳 since the war started. So far: only two FM meetings on the sidelines of int'l conferences and one leaders' phonecall (in a contrast to multiple 🇷🇺🇨🇳 talks)
2/
Ukraine visibly strives to open communication channels, that's why Li Hui was received by - among others - head of President's Office Yermak, vice prime minister Kubrakov, foreign minister Kuleba. Bilateral issues - 🇨🇳 was🇺🇦's main trade partner pre-war - were also dicussed.
3/
Dziś 🇨🇳 szef partyjnej dyplomacji - Wang Yi - z wizytą w Moskwie, rozmawia z Putinem. Wang domyka tym podróż po Europie (🇮🇹🇫🇷🇭🇺), gdzie próbuje eksploatować "partię pokoju".
W piątek: Chiny zapowiadają swoje stanowisko dot. zakończenia "konfliktu na Ukrainie".
1/7
Spekuluje się, że przemówienie ma wygłosić Xi Jinping.
Czego się spodziewać?
Po pierwsze, Chińczykom zależy, by w Europie grać na antyamerykanizmie i prorosyjskich nastrojach - nadrzędny cel od lat to poróżnić Europę i USA.
2/7
Sama chińska "wizja" planowana na piątek będzie zapewne bardzo nieokreślona, ogólnikowa, wzywająca do "natychmiastowego pokoju" i "nie podsycania konfliktu". Taka nominalnie neutralna - a w istocie prorosyjska - narracja budowana jest konsekwentnie od początku wojny.
3/7
"The Chinese side will [also] firmly support the Russian side, under the leadership of President Putin, to unite and lead the Russian people to overcome difficulties, eliminate disturbances, realize the strategic goals of development (...)"
2/
"(...) and further establish Russia's status as a major power on the international stage. It is the legitimate right of China and Russia to realize their own development and revitalization, which fully conforms to the development trend of the times."
3/
In this respect Hamburg is different from - say - 🇬🇷Pireaus, COSCO's main EU entrepot, that both leased land to COSCO (2009) *and* sold the port authority (in 2014,as it was forced to privitize it)
so there 🇨🇳 controls both the largest container terminal, and the port itself
2/
Once again, in Hamburg COSCO will own up to 25% of one of the four terminals (Tollerort). So it's no different from stakes it owns in French, Dutch, Belgian terminals - all trying to tie COSCO (world's 4th shipper) to these specific ports