Wielu nowych #krypto inwestorów jest wabionych możliwością mitycznego "x100". Dziś chciałbym porozmawiać o pewnych pułapkach myślowych, w które wpadamy poszukując tych "gemów" oraz dlaczego memcoiny to niejedyna droga do osiągnięcia tego celu.
1/
Shillerzy memcoinów uważają, że to ich strategia jest najlepsza, a szukanie fundamentów w projektach czy gorzej - inwestowanie w tokeny o kapitalizacji wyższej niż $5mln to zabawa dla boomerów. Często celowo pomijając przy tym wiele pośrednich strategii.
2/
Dychotomia myślenia jest zjawiskiem, które ogólnie bardzo często (może nawet coraz częściej) obserwujemy w świecie inwestowania (ale też poza nim). Zagadnienie to polega na uogólnianiu pewnych zjawisk i postrzeganiu rzeczywistości wyłącznie w skrajnych aspektach.
3/
Albo memcoiny i x100 albo nudziarski BTC i co najwyżej x5. Albo byk, albo niedźwiedź. Krytykujesz shitcoiny - jesteś boomerem. Zainwestowałeś w zły projekt lub w złym momencie - jesteś beznadziejnym inwestorem.
4/
Śmiejemy się ze sprzedawców marzeń, którzy oferują nam kursy gdzie pokażą nam krok po kroku "jak mieć szansę" na wielokrotne pomnożenie kapitału, a z drugiej strony łykamy kolejny "token z potencjałem na x100". Tych paradoksów w świecie inwestowania jest znacznie więcej.
5/
Pisałem jakiś czas temu, że nie warto zerować się ze stablecoinów w czasie bessy, wiecznie uśredniając nasze ulubione projekty. Uważam, że jedną z lepszych strategii jest po prostu cierpliwe czekanie i dołączanie do rodzących się trendów.
6/
I piszę tutaj o organicznych trendach, a nie takich nakręcanych przez grupkę shillerów, którzy zauważyli potencjał w tokenie, który jest "żoną floki" albo "cyfrowymi jajkami".
7/
To oczywiście bardzo zabawne i polega na prostym założeniu - im coś jest bardziej idiotyczne, tym większa szansa, że rozniesie się wiralowo po internecie. Są również inne założenia, ale pisałem już o tym dlaczego shillerzy memcoinów potrzebują Cię bardziej niż Ty ich.
8/
Oczywiście każdy wybiera strategię odpowiednią dla siebie. Nie twierdzę, że niektórzy inwestorzy memcoinów nie wychodzą na tym na +. Moim zdaniem jednak czas na śledzenie nowych psiakocoinów często lepiej poświęcić na poszukiwanie innowacji i nowych trendów.
9/
Te projekty zwykle mają większą płynność, co umożliwi Ci ucieczkę ze swoimi 200$ bez wywoływania wstrząsów na wykresie. Jest też większa szansa, że tokeny pożyją nieco dłużej, a możliwe organiczne zainteresowanie uniezależni Cię od kaprysów jednego influ czy innego wieloryba
10/
Budując swoją własną strategię inwestycyjną balansujemy pomiędzy dwoma wskaźnikami - ryzykiem i potencjalnym zyskiem. Dla każdego z nas punkt równowagi jest inny i to Ty musisz zdecydować na jakie ryzyko godzisz się lokując gdzieś własne oszczędności.
11/
Myślę, że większość z nas zdaje sobie również sprawę, że "x100" to w zdecydowanej większości przypadków tylko mit, a w wypadku memcoinów element "marketingu" projektu.
12/
Inwestowanie w trendujące narracje (o ile nie robimy tego po parabolicznych wzrostach) często daje satysfakcjonujące stopy zwrotu. Różnicą jest tu czas. Wielu z nas chce się jutro obudzić i mieć już chociaż x10, dlatego wybieramy drogę na skróty i często się gubimy.
13/
x100 dobrze wygląda na wykresie, podczas analizy wstecznej. Ale przy prowadzeniu takiej pozycji większość się wykolei. Zrealizuje zyski wcześniej lub co gorsze - sprzeda długo po pęknięciu bańki na danym tokenie. Pisałem o czymś podobnym już kiedyś.
Wielu z nas kalkuluje, że jak zainwestuje 100$ a token zrobi x100 to będziemy mieć 10,000$. Po drodze jednak zrealizujemy zyski przy pierwszym impulsie wzrostowym... albo zaczekamy aż token przeceni się o 99% od szczytów i wtedy odzyskamy (lub nie) nasze 100$.
15/
Oczywiście inwestowanie w narracje również wiąże się z ogromnym ryzykiem. Zwłaszcza jeżeli dołączasz do ruchu kiedy pociąg jest już rozpędzony. Być może to moment, żeby poszukać czegoś nowego. Moim zdaniem na memcoiny przychodzi czas kiedy trendy zaczynają się już wypalać.
16/
Często też zanim zdążymy sprzedać memcoina, ten jest już 30% niżej. Przez to zwykle nie mamy dużo czasu na przemyślenie kolejnych kroków a to rodzi niebezpieczeństwo podejmowania emocjonalnych decyzji - co jest największym zagrożeniem dla naszego kapitału.
Pozdrawiam! ♥️ 17/
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Ostatnio obserwujemy niemal paraboliczne wzrosty na wielu projektach, które chociaż "przechodziły obok" AI. Dzisiaj chciałbym, żebyśmy krótko porozmawiali o modach, trendach albo jak kto woli "narracjach" na rynku #krypto i nie tylko. Zapraszam.
1/
Za sprawą Chat GPT-3 o AI mówi już niemal każdy. Ludzie obawiają się, że jutro stracą pracę a inni szukają sposobów jak dzięki sztucznej inteligencji więcej zarabiać... na razie głównie dzięki tytułom, które się klikają 🤷♂️
2/
Mania ogarnęła również inwestorów. Token $AGIX wzrósł jakieś 15x w lekko ponad miesiąc, przebijając nawet na chwilę szczyt ostatniej hossy. Inne projekty powiązane z trendem radzą sobie niewiele gorzej.
To jak - hossa czy bessa? Ostatni rajd na akcjach i kryptowalutach jest dość imponujący. Zapraszam na cykliczny przegląd najciekawszych (moim zdaniem) wykresów z ostatniego czasu. Być może pozwoli Ci to ocenić w jakim miejscu się aktualnie znajdujemy. Zaczynajmy 👇
0⃣
Nie da się ukryć, że rynek akcji w 🇺🇸 jest już nieco przegrzany po ostatnich wzrostach. Wskaźniki dawno nie pokazywały tam "ekstremalnej chciwości". Rośnie ryzyko schłodzenia i odreagowania wzrostów. Ale czy tylko na odreagowaniu się skończy?
1⃣
Jak zawracać to teraz. Wskaźniki techniczne również pokazują przynajmniej krótkoterminowe przegrzanie. W tej bessie to wystarczyło do zawrócenia i wybicia kolejnego dna w następnych tygodniach.
Kojarzycie jak influ często mówią - "dorobiłem się na krypto"? Dziś krótko o tym dlaczego to influencerzy potrzebują Cię bardziej niż Ty ich. Zapraszam na opowieść o kimś kto bez swojej społeczności byłby zwykłym sprzedawcą zapiekanek.
1/
Tubylec jest bardzo skromny - nie chce, żeby fani zaczepiali go na ulicy i robili sobie z nim zdjęcia, więc pozostaje anonimowy. Często podkreśla, że nie leci w kulki z ludźmi, którzy mu ufają. To dlatego, jak wspomina, ma aż tylu obserwujących.
2/
...albo dlatego, że duża część tych obserwujących to azjatyckie boty, o których Tubylec dziwnym trafem chyba nigdy nie wspominał w swoich wątkach. Spora ilość botów w obserwujących nie boli i nie przeszkadza w budowaniu sieci kontaktów, jakże przydatnej w shillerskim świecie.
Padł zarzut, że spompowałem token $GIGA po jednym z moich ostatnich wpisów 🥲 ogólnie uważam, że ta uwaga jest całkiem sensowna. Dziś chciałbym się do tego odnieść, ale też pogadać o shillowaniu projektów, "zrzucaniu toreb" i moim stosunku do tego kontrowersyjnego tematu.
1/
Kilka dni temu wspominałem o $GIGA jako przykładzie tokenu opartego na #realyield. Niefortunnie w ciągu następnych 24h jego jego cena wzrosła ponad 50%. Moim zdaniem mieliśmy tu dużo szczęścia. Projekt kilka godzin później opublikował trailer i emocje znów ożyły.
2/
Kapitalizacja rynkowa tokenu na tamtą chwilę wynosiła jakieś $5mln.
Dzienny wolumen ~$200k.
Ponad milion $$ w puli płynności.
2k+ hodlerów.
Żeby ruszyć tym wykresem o 50% potrzebne jest przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy $$.
Ostatnio naszła mnie mała refleksja. Przyznam, że problem, który zauważyłem coraz bardziej się nasila i nieco mnie demotywuje jako początkującego influ. Dzisiaj trochę ogólnie, ale chciałbym poruszyć kwestię umiejętności czytania ze zrozumieniem u części użytkowników TT.
1/
Zdarza mi się coś skomentować. Po czym pojawia się ktoś kto próbuje wmówić mi moje własne intencje. Do tej pory wydawało mi się, że słowo "cieszy" można zinterpretować tylko w jeden sposób. Uważam, że jeśli nie jesteś pewny intencji autora, lepiej nie komentować i nie obrażać
2/
Innym razem pojawia się ktoś, kto napisze komentarz i za nic nie jestem w stanie domyślić się o co chodzi autorowi. Pominę kwestię interpunkcji, która często jeszcze bardziej komplikuje i tak zagmatwaną sprawę 🧐
Witam ponownie 🙂 ostatnio Pan @jarzoombek wrzucił na swój YT film o #realyield. Oczywiście polecam się zapoznać (link na końcu wątku). Pomyślałem, że dorzucę swoje trzy grosze i nieco uzupełnię tą analizę o własne przemyślenia z przykładami. Zapraszam 😉
1/
Jestem dużym fanem narracji #realyield od niemal roku. Projekty z tego nurtu dały mi zarobić już dość dużo. $GMX i $GNS stanowiły dla mnie swego rodzaju hedge w czasie bessy i w zasadzie były to jedyne alty, które skupowałem dość agresywnie.
2/
To co podoba mi się w tym trendzie to fakt, że token jest powiązany z sukcesem projektu, który za nim stoi. W ostatniej hossie było kilka tokenów, które nie podążały tak mocno za zyskami platform, które reprezentowały. Przykładem może być $SNX, $TRX lub $UNI, token Uniswapa.