Se rajoittanee tuulivoiman rakentamista Suomessa erityisesti vuosikymmenen puolen välin aikoihin. 🧵
Kannibalisaatio = jokainen lisätuulivoimala heikentää tuulivoimalla tuotetun sähkön arvoa.
Miksi? Koska se tuottaa markkinalle sähköä samaan aikaan kuin muutkin turbiinit. Tarjonta kasvaa ja tunnin hinta laskee.
Ilmiö voimistuu tuulivoiman osuuden kasvaessa.
Ilmiötä voi mitata laskemalla, kuinka suuri on tuulen saama hinta verrattuna markkinan keskihintaan.
Suomessa omien excelien mukaan
2019: 0,93, - 7%, 7% osuudella
2021: 0,84, - 14 %, 9% osuus
2022: 0,7, - 30%, 14% osuus
Muualla arvonlasku on ollut hieman hitaampaa.
11/2017 kongressiesitelmässä (Ryan Wiser) tutkimus näytti tältä:
Suomessa vuonna 2026 tai 2027 tuulisähkön osuus ylittänee 40 % sähkönkulutuksesta.
Kirjallisuusennusteen mukaan tuuli saisi tällöin noin 60 % keskihinnasta eli kannibalisaatio olisi 40 %.
SvK:n erinomaisessa lyhyen aikavälin ennusteessa svk.se/om-oss/rapport… vuonna 2027 tuulivoiman kannibalisaatio olisi 38,5 %. Tälle vuodelle ennuste on 26%.
Oleellisempaa on tuulen saama hinta: SvK:n 2027 40 €/MWh on siedettävä.
Itse olen pessimistisempi.
Miksi?
Koska uskon kysynnän kasvun olevan LYHYELLÄ aikavälillä heikompaa.
Markkina menee ylitarjontatilaan ja silloin myös kannibalisaatio voimistuu.
Kun OL3 1600 MW ajaa, niin vaikkapa tänään hinnat painuvat väkisten olemattomiksi. Ruotsin eteläinen siirtoyhteys voi viedä vain 1200 MW:a ja Ruotsin pohjoisella alueella hinta on lähes aina hyvin halpa.
Kuukauden vanhalla datalla hinnat painuivat keskimäärin nolliin, kun tuulta Suomessa oli reilut 3000 MW:a.
Yli 3000 MW:n tuulitunteja on 2027 jo noin puolet koko vuoden tunneista!
Jos siis OL3 ajaa ja kysyntä ei kasva, niin lähivuosina tuuli laskee rajusti sähkön hintaa - ja vielä rajummin omaa saamaansa hintaa.
Mutta eikö tuulivoima myy sähkönsä etukäteen pitkillä PPA-sopimuksilla🤔
Kyllä, mutta hinnan lasku vaikuttaa PPA-hintoihin ja rakenteisiin.
On todella mielenkiintoista tietää, mitä siellä ottajapäässä nyt ajatellaan. Tuo podi kannattaa kuunnella.
Siis jos lähivuosien sähkönhinta on 40 €/MWh ja kannibalisaatio 40 %, niin tuulisähköstä saa markkinalla vain 24 €/MWh.
Siis 40 €/MWh PPA tuottaisi seuraavat vuodet ottajalle turskaa.
Hyytyykö PPA-markkina ja sitä kautta rakentaminen tähän hinnanlaskuun🤔
En tiedä. Pohtinut olen seuraavia: 1) Ottajat näkevät 2020-luvun lopun kysynnän kasvun ja ovat valmiit ottamaan turskaa väliaikaisesti. 2) Suomi-PPA:n hinta on oleellisesti halvempi kuin Saksa-PPA:n. Iso yhtiö voi kattaa viherlupauksiaan täällä turskasta huolimatta halvemmalla.
3) Jos vetyregulaatio sallii sähkön hankinnan ilman fyysistä toimitusmahdollisuutta, niin Pohjolan tuulen houkuttelevuus säilyy. 4) Suomeen tulevat vetyhankkeet joutuvat varmistamaan sähkönhankintansa.
Miten te näette kannibalisaation ja sen vaikutuksen PPA-markkinaan?
Vinkatkaa relevanttia lukemista tai kuuntelemista.
Olen ollut pari vuotta pois alalta.
End 🧵
PS1:
Perinteisesti kannibalisaatiota on pienentänyt hyvät siirtoyhteydet naapureihin (esim. Tanska). Suomen ongelma on, että Ruotsissa on paljon tuulta ja se on erittäin korreloitunutta Suomen kanssa. Lisäksi siirto on kapasiteetiltaan aika rajallista.
PS2:
Joustava kulutus ja varastointi ovat muita tapoja. Sähkökattiloita tulee nopeasti, elektrolyysereitä hitaammin. Mutta tuulen kasvuvauhti on nopeampaa.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Onko Suomen⚡️-järjestelmä peruskorjauksen tarpeessa?
Ei ole.
Se on tuottanut luotettavasti Euroopan toiseksi halvinta ultrapuhdasta sähköä.
Pieniä viilauksia voisi tehdä.
Ketju🧵
Arviointia on mielekkäintä tehdä tulosten perusteella.
1) Suomessa oli Euroopan toiseksi halvin sähkö kahtena edellisenä vuonna. Mitalisijat tulevat jatkumaan ja hopea voi jopa kirkastua kullaksi lähivuosina.
2) Suomessa on ennätyspuhdas sähkö.
🇫🇮 33 gCO2/kWh
🇪🇺 251 gCO2/kWh
Kerroin on 7.
Päästöt ovat vähentyneet 87 % vuodesta 2010 - kiitos ydinvoiman tuulen ja toimivan sähkömarkkinan.
Joulukuun ⚡️-minikatsaus myöhässä 1) Tuulivoiman saama hinta 51 €/MWh oli pitkästä aikaan hyvä 2) Tuulivoiman kannibalisaatio 35 % 3) Joulukuussa tarvittiin sähköä Ruotsista
Koko vuoden luvut 1) 🌬️ sai 40 €/MWh 2) 🌬️ kannibalisaatio 33 % (suhteessa kulutuksen, ei tuotannon, keskihintaan) 3) 🌬️ ei aivan ylittänyt💧:n tuotantoa
Tuulivoiman kannibalisaatio Suomessa on voimakkaampaa kuin Saksassa. Se johtunee Ruotsin suuresta tuulivoimaosuudesta ja kohtuu hyvistä siirtoyhteyksistä.
1) Keskihinta 40 €/MWh (YTD2023 53€/MWh) 2) Hinnanvaihtelut ovat suuria. Tuuli heiluttaa hintaa. 3) Tuulivoiman saama keskihinta alittaa 30 €/MWh:n
Perustelut ketjussa🧵
Oleellisesti hintaan vaikuttaa 1) Tuotannon määrä ja rakenne 2) Kysynnän määrä ja rakenne 3) Siirtoyhteyksien kehitys 4) Pohjolan vesitilanne 5) Kaasun, hiilen ja päästöoikeuksien hinta
Tuotantokapasiteetti Suomessa lisääntyy maltillisesti 1) Tuuli +1100 MW, + 3 TWh 2) Aurinko +800 MW, +1 TWh 3) Ja Kemin Bio +240 MW ajaa täysillä, nettolisäys arviolta 1 TWh
Helsingistä lähtee Salmisaari (-160 MW) ja Meri-Pori siirtyy talven jälkeen kriisivaraksi.
Viikon energiauutinen oli @KemijokiOy :n ilmoitus pumppuvoimaloista.
Itsellä kiinnosti heti, että minne näitä voisi Kemijoen varrella saada🤔
Puolen tunnin ruokatunnin uhrasin kartan katsomiseen. Klubiaskikansiajattelu ketjussa.🧵 hs.fi/talous/art-200…
Kriteerit 1) Iso teho -> lähellä pitää olla hyvä kytkentäpiste 400 kV:n kantaverkkoon 2) Joki ala-altaana 3) Yläallas jokin asumaton järvi lähellä jokea, mutta tarpeeksi korkealla 4) Ei saa olla suojelualue
Hyvät kytkentäpisteet ovat vanhan tuulityön takia hyvin muistissa. Heti ajatus johti Pirttikoskeen, jossa on merkittävä kantaverkon risteyskohta.