#SLIKANADAN PRVIČ

Pa začnimo pri Picassu in eni najpomembnejših slik 20. stoletja: Avignonske gospodične, 1907, olje na platnu, 243.9 x 233.7 cm. Picasso jo je naslikal pri 26. letih, tudi sam pa se je vseh implikacij, ki jih je odprl s to sliko zavedel šele kasneje. 1/11
Pablo je bil sin slikarja, od malih nog je pridno risal, hodil po muzejih, kopiral stare mojstre in do polnoletnosti dosegel res zavidljivo raven veščine.
Risba na levi je nastala pri njegovih 12. letih, slika na desni pri njegovih 15. Skratka, znal je slikati realistično. 2/11
Kmalu je opozoril nase s slikami, kasneje imenovanimi Modro obdobje - otožne, barvno hladni prizori s tematikami, kot so »popotovanja« človeka od rojstva do smrti, in Rožnato obdobje - toplejši toni, sanjsko in praznično vzdušja z motivi harlekinov, cirkusantov … 3/11
Naslov Avignonske se nanaša na bordel na ulici Avignon v Barceloni, kamor je Picasso zahajal. Motiv je bil zamišljen kot memento mori (zavedaj se smrti), na levi vstopa študent medicine s knjigo ali (svarečo) lobanjo, na sredi sedi mornar tik pred užitkom. S slike izgineta. 4/11
Medklic. Edouard Manet (levo) je že leta 1863 povzročil velikanski škandal. Prvi razlog, ker je upodobil prostitutko. (Istega leta so Parižani slavili precej bolj erotično Cabanelovo Venero, a je bila pač »oblečena« v mitologijo.) Drugi razlog? Brezsramen pogled v gledalca. 5/11
V času »gospodičen« Picassa prevzame umetnost »primitivnih« ljudstev, kakor so pač takrat s kolonialnim pogledom imenovali tradicionalno umetnost Afrike, Oceanije …
Maske ga zanimajo stilistično, obenem pa kot strašljivo »apotropejsko sredstvo«, ki odganja zle poglede.
6/11
Obstaja tudi teorija, da je mladi Picasso v enem od bordelov dobil spolno bolezen, da je namenoma »izmaličil« obraze prostitutk (kot sifilis na sliki). Podobne povezave spolnosti in smrti najdemo tudi pri Edvardu Munchu, odnos Picassa do žensk pa je vedno bil problematičen. 7/11
Sodobnejše teorije sliko povezujejo s kastracijskim kompleksom. Znani Freudov pacient je imel ponavljajoče sanje volkov, ki ga nemo gledajo (kot reakcija na prizor, ko je zalotil starša med spolnim aktom). On se ni mogel premikati, prav tako »okameni« gledalec pred to sliko. 8/11
Medklic 2. V zgodovini se je zgodilo, da je umetnik med delom umrl ali zaradi druge okoliščine ni končal slike. Primer so recimo Michelangelovi sužnji (levo), ki so bili referenca tudi Henryju Matissu. »Gospodične« pa so prva slika, kjer je nedokončanost namerni del vsebine. 9/11
Skratka. Picasso iz sliko izžene tradicijo, mehkobo, realizem, alegorijo, sliko pusti "nedokončano", vse z namenom, da se osredotoči na glavo temo slike: pogled! (Ang.: Gaze.)
Gledalec ne more več uživati v golih ženskih telesih, ampak se sam znajde v središču opazovanja.
10/11
Slika povzroči velik šok, kritike kolegov in večine, ki so jo videli. Dolgo se Picasso ni hotel ločiti od nje, potem pa je odprla pot kubizmu, vplivala na mnoge, od leta 1939, ko jo je odkupila MOMA, je ena redkih slik ki jo imajo neprestano na ogled.
Hvala za pozornost.
11/11

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Arjan Pregl 🇸🇮🎨🇸🇮🍄🇸🇮🔨🇸🇮☀️🇸🇮🐛🇸🧜‍♂️

Arjan Pregl 🇸🇮🎨🇸🇮🍄🇸🇮🔨🇸🇮☀️🇸🇮🐛🇸🧜‍♂️ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @PreglArjan

Dec 26, 2023
📷

#SLIKANADAN 7
Namesto »belega božiča« ali "novoletne snežne idile" vzemimo »bel« papir, ki govori o gradnji novega na temeljih starega, na cikličnosti časa … in umetnosti.
Robert Rauschenberg: Zradirani de Kooning, 1953
1/19 Image
Tistega dne, leta 1953, je mladi Rauschenberg s steklenico viskija v roki, potrkal na vrata Willema de Kooninga, bolj kot ne najpomembnejšega živečega ameriškega slikarja in ga prosil, če mu podari eno risbo, da jo … zradira. Takole je razložil sam:
2/X19
De Kooning je takrat že zaključil najznamenitejšo serijo Žensk (Woman I., II. III … ). Abstraktni ekspresionizem je bil na vrhuncu (družbene) moči, se je pa počasi izpeval. De Kooning je bil od vseh kolegov tudi najboljši risar, kar daje še dodatno dimenzijo radiranju.
3/19

Image
Image
Image
Read 20 tweets
Dec 9, 2023
#SLIKANADAN 6

Philip Guston: Atelje, 1969, 122 x 107 cm, olje na platnu

Slikar kontradikcij, ki razburja še 40 let po smrti. Sopotnik abstraktnih ekspresionistov, ki je na začetku 80-ih odprl pot novemu figuralnemu slikarstvu.
1/23 Image
Leta 2020 naj bi odprli retrospektivo davno pokojnega Gustona, a so podobe Kukluksklana takrat preveč razburjale. Bilo je kmalu po umoru Georgea Floyda, temnopoltega Američana, ki ga je s klečanjem zadušil policist za "zločin" domnevnega plačevanja s ponarejenim bankovcem.
2/23 Image
Pojdimo po vrsti. Rodi se 1913 v Kanadi, staršema, ki sta pred protijudovskimi pogromi pobegnila z ozemlja današnje Ukrajine. Slabe ekonomske okoliščine privedejo do samomora očeta, ki ga, obešenega, najde Philip sam. Hodi v knjižnico, riše pod brlečo žarnico v omari.
3/23 Image
Read 24 tweets
Sep 23, 2023
#SLIKANADAN 5
Takole, nadaljujmo z enim najpomembnejših in najbolj razvpitih ameriških slikarjev, Jacksonom Pollockom in sliko: No.1, 1950 (Lavender mist) / Št. 1, 1950 (Levandina meglica), 1950, olje, emajl in aluminij na platnu
1/19 Image
Pollock je eden tistih slikarjev, ki ga pozna skoraj vsak, če ne po imenu, pa po načinu slikanja in "učnem primeru", da je moderna umetnost prevara. Seveda ni, bil je izjemen umetnik, vstopil pa ni le v muzeje in zbirke, ampak tudi v vice, popularno kulturo, splošno zavest.
2/19
Image
Image
Rojen 1912 v Wyomingu kot najmlajši od 5 otrok. Z očetom zemljemercem se veliko giblje po prostrani naravi »divjega zahoda«, že takrat se prvič sreča s kulturo ameriških staroselcev, predvsem slikanjem s peskom (na tleh!). S starejšim bratom se leta 1929 odselita v New York.
3/18

Mladi Pollock
Indijanci slikajo s peskom
Image
Read 19 tweets
Jun 16, 2023
#SLIKANADAN 4
Mark Rothko: SEAGRAM MURALI, olje na platnu, 1959 (Galerija Tate).
Rothko je slikar, ki vzbuja izredno močna čustva. Na eni strani se ljudje pred njimi zjokajo od ganjenosti, po drugi vzbuja bes (in vandalizem) kot primer "vsak bi lahko to naredil" umetnika.
1/25 Image
Rojen je leta 1903 v Ruskem imperiju (današnja Litva) v skromno, a visoko izobraženo judovsko družino levičarskih prepričanj. Zaradi vpoklica sinov v cesarsko vojsko družina emigrira v ZDA. Leta 1913 se Markus Jakovljevič Rotkovič vpiše v šolo. Je zelo dober učenec.
2/25 ImageImage
Oče umre takoj po prihodu (dogodek zaostri njegov odnos do religije), družina se komaj prebija, izjemno nadarjeni Mark pa pridobi štipendijo za prestižno fakulteto Yale. Vzdušje elitizma in antisemitizma ga odvrneta, študij opusti in se posveti slikarstvu.
3/25 Image
Read 25 tweets
Mar 26, 2023
Spet priložnostna #SLIKANADAN, malo ob incidentu z ruto oni dan, ko je samovoljni učitelj srednješolsko s pokrivalom poslal iz razreda, malo ob intervjuju v Sobotni prilogi (delo.si/sobotna-prilog…)

Skratka: SHIRIN NESHAT: Serija Alahove ženske
1/9
Ena najpomembnejših sodobnih umetnic je rojena 1957 v Iranu, l. 1975 gre študirat v ZDA. Kmalu zatem se odvije Islamska revolucija, ki Iran podredi strogemu versko patriarhalnemu režimu. Ko se leta 1990 prvič vrne v Iran, je šokirana nad totalno družbeno spremembo.
2/9
Kmalu zatem začne s serijo Alahove ženske. Kot medij uporabi fotografijo, ki jim doda risbo, »ročno intervencijo«, pisavo. Serija črno belih del je izjemno estetska in poetična, prikazuje ženske, pokrite s tradicionalnimi pokrivali, večkrat z orožjem in popisane z verzi.
3/9
Read 10 tweets
Mar 14, 2023
Ena bolj na hitro pripravljena nit za #SLIKANADAN. Podpoglavje #AKTUALNAUMETNOS

Dejansko neposreden odgovor ob večkratni (žal negativni) omembi Olje Grubić danes. Mimogrede, ima prav zdaj zelo dobro razstavo v Škucu.

1/10
Performans kot oblika umetnosti ima že kar dolgo zgodovino, zametke najdemo pri kabaretu (gledališču) in dadaizmu (v času prve svetovne vojne umetniki s šokantnimi nastopi protestirajo proti nesmislu vojne. Šokirajo (malo)meščansko publiko.

2/10
V 60-ih in 70-ih letih dobi velik zalet, razlogov je več, pomembnejši je recimo ta, da umetniki zavračajo komodifikacijo (umetnost kot prodajljiv kos - slika, kip), bolj jim je pomembno, kaj gledalec odnese od konkretnega dogodka. Chris Burden se da ustreliti v roko ...
3/10
Read 11 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(