Do uzbrojenia Wojska Polskiego raczej nie trafi karabinek MSBS-5,56B/Grot B w układzie bezkolbowym. SZRP nie są zainteresowane, nawet dla załóg pojazdów. Za lepszy uznano klasyczny subkarabinek z 254-mm lufą. Żadnych zamówień w tej dekadzie nie będzie, może poza symbolicznymi.
Nawiasem mówiąc, podważa to w ogóle sens programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) jako opartego na wspólnej komorze zamkowej dla wersji klasycznej i bezkolbowej. Brak zakupu bezkolbowca powoduje, że konstrukcja jest niepotrzebnie skomplikowana...
...i przede wszystkim cięższa. Grot C16A1 ma masę ~3,7 kg, C16A2 z dłuższym łożem to ~3,9 kg.
Grot to jeden z najcięższych karabinków standardowych na rynku. Zresztą, narzekają na to - jako jedną z niewielu cech - Ukraińcy, porównując z "lekkimi" na tym tle AK-74 czy M4A1.
Na tym tle bezkolbowy Grot C16B wydaje się bronią lżejszą (3,75 kg) i lepiej wyważoną. Paradoksalnie, bo przed wprowadzeniem konfiguracji A1-A2 był cięższy od C16A0. Zastosowanie w karabinku standardowym Grot C16 lufy długości 406 mm narzuca inne ograniczenia. I dziwi ogromne...
...zamówienie broni tylko z taką lufą. Zdaje się, że biurokracja pokonała doświadczenia z wojny i zrozumienie, że Wojsko Polskie jest armią zmotoryzowaną, przewożoną w pojazdach. Generalnie rzecz biorąc, to C16 powinien być w WOT, może specjalistycznych jednostkach, ale reszta...
...powinna dostać karabinek ze skróconą lufą. Lufy zostały już sprawdzone i przetestowane w FB. Fakt, poza ZISW Tytan. Najsensowniejsza wydaje się lufa długości 330 mm lub - już sprzedawana cywilom! - 368 mm (Grot S14 z długim łożem poniżej na zdjęciu). Taki karabinek jest...
...bardziej poręczny, lżejszy o 0,3-0,4 kg, sprowadzając masę Grota C13-C14 do sensownych granic. Jest też lepiej wyważony. Kwestia masy jest istotna, bo cały czas mowa o "gołej" broni. W takim zestawie jak na zdjęciu (tj. full wypas z celownikiem optycznym) karabinek Grot C16...
...masą zaczyna dochodzić do 4,5 kg. Jeszcze przed przykręceniem tłumika, bo wówczas zyskujemy 5-kg karabinek. Karabin FN FAL 50-64, uznawany na Ukrainie za skrajnie ciężki i nieporęczny ma 4,4 kg masy. To już przestaje być fajne. Chcemy odciążać, a nie dociążać żołnierza.
Po latach okazuje się, że projekt w pewnym sensie był "ślepą uliczką". Sporo cech broni nie będzie wykorzystanych, a to jest dodatek masy i pewnych ograniczeń. Konstrukcja Grota jako broni ze wspólną komorą zamkową K i B oznaczała kompromisy, bardziej w tej pierwszej części.
Jestem daleki od idealizowania bezkolbowców. Konstrukcja w tym układzie ma swoje liczne ograniczenia, przede wszystkim ergonomiczne. Także - co już widać - wynikające z wżartej w wojsko biurokracji.
Widać strach w pododdziałach nawet przed pozwoleniem leworęcznym na zmianę...
...kierunku wyrzucania łusek w przydziałowej broni, co już jest absurdem. Zwłaszcza, kiedy karabinek jest do tego dostosowany. Zmiana w warunkach polowych w minutę-dwie.
Bezkolbowiec by to oczywiście spotęgował, z uwagi na większe znaczenie kierunku wyrzutu łusek.
Grot jest nieco na rozdrożu. Jedyne planowane zakupy to subkarabinek C10. To kolejny kompromis i chyba za krótka lufa. Wojsko Polskie nie powinno koncentrować się na fetyszyzowaniu kolby i zastępowania wzorem z M4 i brnięciu w takie ukompletowanie A3, do czego dążyli niektórzy...
...z korzeniami z WS. Smutne, że Wojsko Polskie nie wykorzysta potencjału broni, która trafi do uzbrojenia. W głównej mierze wynika to z biurokracji, konserwatyzmu dowódców, niezrozumienia zalet konstrukcji i prostego zastępowania jeden do jeden Mini Beryla i Beryla. Co gorsza...
...mowa o systemie broni nadal niekończonym. Chyba nikt nie wierzy w rychłe zakupy stu, czy nawet pięćdziesięciu tysięcy celowników kolimatorowych. Tym samym podstawowymi przyrządami będą składane, awaryjne! W trybie pilnym powinny zostać opracowane stałe, mocowane na szynie.
Kolejne prace nad "Grotem 2" to uproszczenie konstrukcji: koniec wspólnej komory zamkowej, zmniejszenie masy, dopracowanie komory spustowej pod inne magazynki. Dobrze jest wpierw dogadać się z klientem (rozumiejąc jego ograniczenia), aby nie robić czegoś z nadmiarem (w tym masy).
Większość zdjęć ilustracyjnych, w tym świetne nałożenie karabinków bezkolbowych i kolbowych (powyżej) z katalogu producenta z 2021 roku. Tutaj do pobrania: fabrykabroni.pl/o-firmie/do-po…
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Kilka słów na temat „modułowości” broni i czym się różni od wspólnej komory zamkowej. Ostatnio sporo osób niepoprawnie to zrozumiało. Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56 vel Grot) jest – jak większość nowoczesnych konstrukcji – bronią modułową.
Najpierw pokazanie, które konstrukcje modułowe nie są. W zasadzie wszystkie poza Grotem używane w Siłach Zbrojnych RP. Zdarza się im mieć wymienne elementy, jak w przypadku wz. 96C, nawet o tolerancja wymiarowych, dzięki którym można nazywać je modułami, ale to za mało.
Także AR modułowe NIE SĄ. Znajdują się w pół drogi, acz sprytnie to maskują dużą liczbą akcesoriów. Popularne relikty z lat 1950. o ograniczonej funkcjonalności. Pozostają w służbie, bo wspiera je potęga mocarstwa i ogromnego rynku prywatnego z tysiącami "modnych" dodatków.
Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez pociski rakietowe wystrzelone przez Rosję ma potwierdzać anonimowy przedstawiciel wywiadu amerykańskiego.
Dziennikarz Radio ZET, który pierwszy poinformował o sytuacji, podaje że był to ukraiński pocisk rakietowy, prawdopodobnie przeciwlotniczy. Pytanie, co z drugim - czy w ogóle był, czy może to zestrzelony obiekt?