Zarja Muršič Profile picture
Mar 11 17 tweets 5 min read
Leto 1963.

Mikrobiolog na TV: "Ne, ne, ne bojim se bakterij in virusov. Bojim se gliv."

🍄🍄🍄
(1/17)
Že dober mesec dni na HBO-ju predvajajo serijo Zadnji med nami, #TheLastOfUs. Priredba videoigre je hitro postala uspešnica. V njej se znajdemo v letu 1963, ko raziskovalec mikrobiologije napove, da se bolj kot bakterij in virusov boji gliv. (2/17)
Potem se znajdemo v letu 2013, ko se po vsem svetu ljudje okužijo z glivo Cordyceps in se spremenijo v zombije, katerih edina želja je ugriz v sveže človeško meso. (3/17)
Cordyceps se uspešno razširi po svetu, velika mesta postanejo igrišče glivnega micelija, človeštvo pa preide v stanje apokalipse. (4/17)
Glive najdemo povsod okoli nas. Brez gliv nas zelo verjetno niti ne bi bilo. Naseljujejo svet okoli nas, najdemo pa jih tudi v nas in na naši koži. (5/17)
Brez gliv mnogi organizmi ne bi mogli pridobivati hranil za svojo rast, na Zemlji pa bi se nakopičile gore nepredelanih organskih ostalin. (6/17)
Veda, ki preučuje glive, se imenuje mikologija. Med glive poleg vrst iz kraljestva gliv nekateri uvrščajo tudi nekatere druge mikroorganizme, kot na primer glive sluzavke ali glive, podobne algam. (7/17)
Serija #TheLastOfUs je bila za @Caspersek in mene povod za raziskovanje sveta gliv. Pomagali so nama prof. dr. Nina Gunde-Cimerman iz @UL_BioTech, dr. Rebecca Drummond @theRAD_lab, dr. William Beckerson @WilliaMycete in dr. Asiya Gusa @AsiyaGusa.
val202.rtvslo.si/podkast/frekve… (8/17)
Zamisel o video igri in seriji The Last of Us o glivah in zombijih izhaja iz narave. V tropskih gozdovih namreč najdemo zombijske mravlje in glive Ophiocordyceps. (9/17)
Odnos med Ophiocordycepsi in mravljami ima dolgo evolucijsko zgodovino in je zelo specifičen prav za ti dve vrsti. Zelo malo verjetno je, da bi se tovrstne glive začele širiti tudi med ljudmi. (10/17)
V splošnem lahko povzamemo naslednje stopnje okužbe pri mravljah: okužba, spremenjeno asocialno vedenje mravlje, plezanje v višino, ugriz smrti in rast strome ali plodovnice ter izstrelitev spor. (11/17)
Za razliko od mravelj naše telo poleg imunskega odziva pred glivičnimi okužbami ščiti tudi visoka stalna telesna temperatura. Poleg te temperature je za glive pomembna tudi povprečna temperatura ozračja. (12/17)
Oddajo smo začeli leta 1973. Od takrat do lanskega leta se je povprečna globalna temperatura povprečno dvigovala po 0,2 stopinji Celzija na desetletje. V tem času se je torej dvignila za približno eno stopinjo. Bi se v tem novem svetu glive na to lahko prilagodile? (13/17)
Da. Neka vrsta oportunistično patogenih gliv se je posebej prilagodila na življenje v naših pomivalnih strojih in tako uživa pri kopeli na 40 stopinjah Celzija.
doi.org/10.1016/j.funb… (14/17)
Druge patogene glive so začele pri izpostavljenosti temperaturi 37 stopinj Celzija izražati več sprememb v genomu, kot takrat, ko so jih raziskovalke_ci gojili pri zanje prijetnih 30 stopinj Celzija.
pnas.org/doi/10.1073/pn… (15/17)
Candida auris je vrsta, ki ne pusti spati mikologom_injam, usmerjenih v preučevanje patogenih gliv. V zadnjem desetletju se je namreč neodvisno pojavila na treh kontinentih. Je to morda povezano z globalnim segrevanjem?
journals.asm.org/doi/10.1128/mB… (16/17)
Serija The Last of Us je usmerila pozornost na glive, vseeno pa se jih raziskovalke in raziskovalec, s katerimi sva govorila, ne bojijo. Opozarjajo pa, da jih je potrebno spremljati.
Oddaja o glivah: val202.rtvslo.si/podkast/frekve…
(17/17)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Zarja Muršič

Zarja Muršič Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @piskotk

Nov 26, 2021
Pa smo spet tukaj - nova različica koronavirusa Omicron. 🧵

Odlična znanstvena skupina je izjemno hitro delila podatke o novi skrb zbujajoči različici, ki so jo odkrili v Južni Afriki. (1/26)
Ko odkrijemo novo različico, o njej vemo zelo malo. Negotovost je visoka. V naslednjih dneh in tednih bomo počasi pridobivali vedno več podatkov in informacije se lahko spremenijo. (2/26)
Nove različice, ki zbujajo skrb, imajo lastnosti, kot so:
povečana prenosljivost in hitrejše širjenje oziroma spremenjeno epidemiologijo in/ali
višjo virulentnost in pogosteje povzročajo težji potek bolezni ali se ta kaže z drugačnimi znaki in/ali (3/26)
Read 27 tweets
Sep 29, 2021
Žal mi je za to, kar se je zgodilo. Verjamem, da ti ni lahko, če si se nedavno cepil_a s cepivom Janssen. Sedaj poslušaš o vseh zapletih po cepljenju. (1/6)
S cepljenjem si sprejel_a dobro odločitev, ki vodi v manjše tveganje za okužbo in predvsem za hospitalizacijo ob morebitnem covidu. Zavaroval_a si sebe in tudi druge. (2/6) cdc.gov/mmwr/volumes/7…
Če si bil cepljen_a pred več kot enim mesecem, je tveganje za zaplete zelo majhno. (3/6) bostonreview.net/science-nature…
Read 6 tweets
Jun 4, 2021
V tokratni @FrekvencaX @Val202 sva z @vahlc s pomočjo epidemiologije Alenke Kraigher in matematika ter modelarja @jzibert raziskala koncept kolektivne imunosti. val202.rtvslo.si/2021/05/frekve… (1/29)
Kolektivna imunost je verjetno eden izmed najbolj napačno razumljenih pojmov v epidemiologiji, znana tudi pod imenom čredna imunost. Izraz izhaja iz proučevanja spontanih splavov med kravami v ZDA v začetku 20. stoletja. thelancet.com/journals/lance… (2/29)
Nekateri s terminom kolektivna imunost preprosto opisujejo delež imune populacije, drugi so osredotočeni na specifičen prag, ki ga moramo preseči, da se število novih primerov v populaciji postane konstantno in ne pridemo več v eksponentno rast. academic.oup.com/cid/article/52… (3/29)
Read 29 tweets
Apr 29, 2021
Kako razumeti virusno evolucijo, zakaj je pomembno spremljanje novih različic in kaj vse to pomeni za prihodnost?

@FrekvencaX: Virus danes, virus jutri

@Val202 (1/26)

val202.rtvslo.si/2021/04/frekve…
Na ta vprašanja sem poskušala odgovoriti s pomočjo @DenisKutnjak iz @NIB_FITO_SI, Katarine Prosenc Trilar iz @NLZOH_si in Zorana Simonovića iz @NIJZ_pr. (2/26)
Če kupimo več tisoč loterijskih srečk, zvišamo verjetnost, da se med njimi skriva dobitek. Podobno velja za viruse: večkrat ko se replicirajo, večja je verjetnost, da po naključju pridobijo mutacije, ki so lahko biološko pomembne in za virus v nekem trenutku tudi koristne. (3/26)
Read 26 tweets
Apr 7, 2021
Kako se odločati, ko imamo na eni strani (široko) razširjen virus v obdobju pandemije, ki lahko vodi v zaplete in tudi smrt, in na drugi strani cepivo, ki lahko vodi v zelo redke neprijetne in v še bolj redkih primerih celo smrtne zaplete? (1/21) ema.europa.eu/en/news/astraz…
To vprašanje so v preteklem tednu premlevali pri Evropski agenciji za zdravila (EMA). Danes so sporočili, da je tveganje pri širjenju koronavirusa in prebolevanju covida odtehta tveganje za zelo redke stranske učinke, ki so zelo verjetno povezani s cepivom. (2/21)
Gre za vensko in sinusno možgansko trombozo (CVST) in trombozo splanhične vene, ki se v nekaterih primerih zgodi ob nizki ravni trombocitov (trombocitopenija). EMA potrjuje, da zelo verjetno obstaja povezava, a tveganje v tem trenutku pandemije pretehta na stran cepljenja.(3/21)
Read 23 tweets
Mar 21, 2021
@Matej_Klaric 1. V tretji klinični fazi je bilo premalo primerov težjih potekov in smrti, da bi to lahko statistično ovrednotii, so se pa skoraj vsi taki dogodki zgodili pri necepljenih. Sedaj imamo dobre podatke za primerjavo med Pfizerjem in AstraZeneco iz 🇬🇧.
@Matej_Klaric Pri starejših od 80 let je zaščita pred bolnišnično oskrbo zaradi covid 80 %. Spodbudne podatke imamo tudi iz Izraela za cepivo od Pfizerja. 87 % zaščita pred hospitalizacijo in 72 % pred smrtjo 14 dni po prejeti prvi dozi Pfizerja. nejm.org/doi/full/10.10…
@Matej_Klaric Vseeno so razlike med cepivi. Tudi ni 100 % zaščita pred težjim potekom ali smrtjo. Imunski sistem se pri ljudeh različno odzove in ta odziv je zelo kompleksen. Lahko da bo kdo, kljub temu, da je cepljen vseeno potreboval bolnišnično pomoč. theatlantic.com/health/archive…
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(