Ernest Dorsz Profile picture
Apr 14 20 tweets 9 min read Twitter logo Read on Twitter
JAK ZROBIC UKLAD SCALONY W 7 DNIEY - PORADNIK DLA OPORNYCH #1
Jako, ze obiecalem jakis czas temu, ze to zrobie, a szybkimi krokami zbliza sie polska premiera ksiazki Chip War C. Millera (Swietna robota @Ukladsil i @lukaszzulawnik ).
Zapraszam w zaczarowany swiat #mikroprzewodniki
@Ukladsil @lukaszzulawnik Przygotowalem (mam nadzieje) zrozumialy opis procesu powstawania ukladow scalonych, tak aby kazdy mogl docenic co ma w telefonie.
W celach edukacyjno-demonstracyjnych wezmiemy sie za prosta technologie planarna i opieszemy krok po kroku jak taki proces wyglada. Image
@Ukladsil @lukaszzulawnik Jak sama nazwa wskazuje technologia krzemowa opiera sie na krzemie. Krzem jest polprzewodnikiem. Co to znaczy? W ogole, tutaj drobne wtracenie.
Roznica miedzy przewodnikiem, a izolatorem elektrycznym jest ilosciowa. Wszystko przewodzi prad, wystarczy odpowiednio duze napiecie. Image
@Ukladsil @lukaszzulawnik To duze uproszczenie, ale nie bede tutaj Wam rysowal diagramow energetycznych ciala stalego. No i wlasnie polprzewodniki nie przewodza tak dobrze jak przewodniki, ani tak zle jak izolatory.
Co ciekawe, przewodnosc tych materialow mozna modyfikowac przez rozne tricki. Image
@Ukladsil @lukaszzulawnik Jednym z takich trickow jest domieszkowanie. Jezeli do naszego krzemu wprowadzimy sobie atomy innych pierwiastkow, jego przewodnosc ulegnie zmianie. Jak?
Na przyklad dodajac fosfor (grupa 5) zwieksza sie liczba wolnych elektronow. Wiecej wolnych elektronow - wieksza przewodnosc. Image
@Ukladsil @lukaszzulawnik Wtedy nazywamy nasza domieszke fosforu donorem, a tak zdomieszkowany krzem - plp typu n. Dodajac bor (akceptor), zwiekszy sie liczba dziur - czyli wolnych miejsc po elektronie (fizycy wybaczcie).
Teraz to nasze dziury przewodza prad. Wiecej dziur - wieksza przewodnosc - typ p. Image
No wiec, zaczynamy nasz proces od plytki krzemowej (ang. substrate), ktory stanowi podstawe dalszej obrobki. Zazwyczaj samo powstawanie wafla krzemowego (ang. wafer) nie zalicza sie do procesu wytwarzania scalakow. Image
Poniewaz, wykonuja je specjalne firmy, ktore sprzedaja wafle producentom ukladow scalonych, a oni juz w swoich fabrykach (ang. foundry) robia cala magie.
Zazwyczaj interesuje nas wlasnie ta cala magia. Takze moglibysmy darowac sobie opis wytwarzania wafli, ale jest ciekawy.
No i jest tu polski watek. Zacznijmy od krzemu. I to nie byle jakiego krzemu. Bo interesuje nas krzem tylko w jednej postaci - monokrystalicznej.
Czyli taki o regulanej sieci krystalicznej. Krzem wystepuje jeszcze w postaci polikrystalicznej, w ktorej widoczne sa kryst. ziarna Image
oraz amorficznej, czyli bardzo malutkie ziarenka. A nawet jezeli mamy krzem monokrystaliczny, to chcemy zeby byl on super czysty (z dokladnoscia do domieszki) oraz mial on jak najmniej DEFEKTOW.
Jak latwo sie domyslic, nie jest latwo cos takiego zrobic.
No coz, opracowanie tego procesu zawdzieczamy temu Panu z bardzo charakterystycznym owlosieniem twarzy. A jego imie to <drum roll> Jan Czochralski.
Dzieki niemu jestesmy w stanie uzyskac krzem monokrystaliczny o czystosci powyzej 119. Co oznacza 119? Image
Nie. Nie numer do strazakow w ChRL, czy Japonii tylko czystosc krzemu na poziomie 99.999999999%.
Ok, wiec jak wyglada taki proces? Nie wiem. Sam nigdy na wlasne oczy go nie widzialem, ale kiedys zamawialem takie podloza krzemowe z ITME do projektu, wiec chyba sie liczy.
Zaczynamy od dokladnego odmierzenia ilosci polikrystalicznego i krzemu. Ktore nastepnie ladujemy do specjalnego pieca. Piec podgrzewamy do 1420 stopni Celsjusza i czekamy az sie wszystko ladnie rozpusci.
Nastepnie kluczowy moment. Z gory opuszczamy tak zwane ziarno/matryce. Image
Po angielsku seed. Chwile je podgrzewamy, zeby usunac ewentualne nieczystosci na powierzchni i zmniejszyc szok temperaturowy, ktory spowodowalby powstanie calej masy defektow, gdybysmy od tak wrzucili sobie cos o temperaturze pokojowej do 1420 stopni Celsjusza.
Nastepnie zanurzamy nasz seed w plynnym krzemie.
Zapomnialem dodac, ale nasz seed jest wlasnie monokrysztalem krzemu. Nastepnie powoli obracajac nasza mieszanke w piecu i bardzo dokladnie kontrolujac jego temperature powoli wyciagamy ramie na ktorym zawieszony jest seed. Image
Plynny krzem zastygajac "kopiuje" strukture krystalograficzna naszej matrycy. Caly proces zajmuje okolo 3 dni. W wyniku otrzymujemy taki smiesznie wygladajacy cylinder (ang. ingot). Obecnie w przemysle uzywa sie wafli o srednicy 300 mm. Image
W pewnym momencie chcielismy przesiasc sie na 450 mm, ale z roznych wzgledow nie pyklo.
No dobra, mamy ingot. Co dalej? Nastepnie uzywajac diamentowej pily tniemy nasz walec na wafle o grubosci ~ 200 mikrometrow. Image
Nastepnie jest jeszcze proces zwany lapping. Tutaj scieramy powierzchnie wafla specjalna mieszanka (ang. slurry), w celu poprawienia wszystkich niedoskonalosci po cieciu.
Na koniec jeszcze ostatnia uwaga. Wspomnialem wczesniej o strukturze krystalograficznej krzemu. Image
W trakcie ciecia musimy oznaczyc jaka jest orientacja naszego podloza. I zazwyczaj robi sie to na 2 sposoby.
Albo przez tzw. flat (plaskie sciecie), albo notch (male naciecie). Dzieki temu wiemy jak orientowac nasza plytke w dalszym processingu. W pierwszym odcinku to tyle. Image
W nastepnym zajmiemy sie tym co najwazniejsze. Czyli higiena. Dlatego zostawiam Was z tym gifem myjacej sie szynszyli.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Ernest Dorsz

Ernest Dorsz Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @jacek_perc

Apr 14
W trakcie konferencji zostało podpisane Porozumienie o Współpracy tworzące Klaster Mikroelektroniki, Elektroniki i Fotoniki. Deklaracje członkowskie złożyły aż 22 podmioty: przedsiębiorstwa, uczelnie, instytuty badawcze oraz organizacje pozarządowe.
Misją Klastra jest wsparcie rozwoju polskiej branży mikroelektroniki, elektroniki i fotoniki poprzez stworzenie trwałych ram współpracy pomiędzy podmiotami oraz zbudowanie silnej platformy dialogu i wspólnych działań.
Koordynatorem Klastra jest Polska Platforma Technologiczna Fotoniki, zaś rolę Lidera współpracy badawczej pełni Politechnika Warszawska reprezentowana przez CEZAMAT PW.
Read 7 tweets
Apr 13
Jestem chory I slucham sobie Hejt Parku z Psyllosem. Jak w 20 minucie zaczeli gadac o skalowaniu ukladow scalonych I tej calej mechanice kwantowej to mi goraczka skoczyla.
Ale stylowke Psyllos ma spoko.
Ej @K_Stanowski miales racje z tym grzaniem. To ogromny problem we wspolczesnych scalakach.
Ooo, gada o czipach neuromorficznych I memrystorach. Ok, szacun. Jezeli w Kanale Sportowym gadaja o tym, to oznacza, ze jest hajp.
Read 6 tweets
Apr 12
Elo.
Jestem ciekaw, czy ktos wpadlby pogadac na Twitter space o ukladach scalonych, gdybym takiego niedlugo stworzyl?
Potencjalne watki:
1) Polprzewodniki I Jak sie je robi
2) Jakie tendencje widac w przemysle?
3) Dlaczego w 🇵🇱 nie produkuje sie czipow?
4) UE Chip act
Dzieki wszystkim za odzew. Na prawde, nie spodziewalem sie prawie 30 chetnych osob. Space'a planuje na 22-23.04, ale szczegoly bedziemy dogrywac z @hotwater1769 I @Gediv1. Obaj sa swietnymi, mlodymi specjalistami, ktorych kompetencje zazebiaja sie z moimi, wiec licze ze tez sie
czegos ciekawego dowiem. Forma ma byc luzna, bez zbednego technicznego belkotu, ale w razie gdyby nam sie wymsknelo to licze, ze nas przywolacie do porzadku. Spejsik w zalozeniu ma byc o ukladach scalonych z technicznego punktu widzenia. Nie bedzie polityki/geopolityki/finansow
Read 5 tweets
Mar 26
Co ma wspolnego fotolitografia, czcionka szeryfowa i Czeburaszka?
Na to pytanie postaramy sie znalezc odpowiedz w tym odcinku #mikroprzewodniki.
Do napisania tego tekstu zainspirowala mnie NVIDIA, ktora chwalila sie wypuszczeniem nowego produktu cuLitho.
Na poczatku zupelnie nie wiedzialem, co to jest, ani czym to sie je.
Ten watek jest po to, zeby to odczarowac, bo niewykluczone, ze jestescie rownie skonfundowani co ja na poczatku.
Takze, zapnijcie pasy, bo zabieram Was do zaczarowanego swiata computentional litograhpy.
Wczesniej, w tym tygodniu krotko pisalem jak wyglada proces fotolitografii.
Dla przypomnienia proces fotolitografii mozemy podzielic na 2 typy: pozytywowa i negatywowa.
W przypadku pozytywowej naswietlanie emulsji swiatlem UV sprawia, ze emulsja staje sie rozpuszczalna w solverze
Read 27 tweets
Mar 23
Zauwazylem, ze dosc popularnym bledem na tt jest mylenie fotorezystora z fotorezystem. Krotki watek o tym czym jest jedno, a czym drugie. #mikroprzewodniki
Fotorezyst/emulsja fotolitograficzna/emulsja swiatloczula to taki zwiazek chemiczny (najczesciej organiczny), ktory wykorzystywany jest w procesie fotolitografii, czyli jednym z podstawowych procesow wykorzystywanych w produkcji mikroprocesorow. Image
Jest on generalnie podobny do procesu wywolywania zdjec analogowych. Analogiem dla naszej emulsji jest klisza fotograficzna, w ktorej pod wplywem swiatla zachodza reakcje chemiczne. I na tym skonczmy te analogie, bo fotolitografie robilem wiecej razy niz wywolywalem zdjecia. Image
Read 9 tweets
Mar 5
SRAM - osad bohatera.
Dzisiejszy odcinek nie bedzie o defekacji, chociaz laik mogloby dojsc do takiego wniosku, bo dzisiaj beda bardzo czesto przewijac sie litery S, R, A i M.
Po przyblizeniu sposobow na jakie mozemy dzielic uklady pamieciowe, zajmijmy sie our first hero. 1/x
SRAM [es ram] - Static Random-Access Memory.
Co to znaczy? Jak ona dziala? Czym to sie w ogole je? Na te pytania postaramy sie odpowiedziec w tym odcinku.
Zaczne troche z innej beczki i powiem, ze mam problem z ta pamieci.
1) Primo dlatego, ze stosunkowo najmniej ja znam. 2/x
2) Secundo, tak naprawde SRAM ma wiecej do czynienia z logika niz pamiecia i jestem w stanie wyjsc na solo z kazdym, kto tak nie uwaza.
Mam nadzieje, ze wyjdzie to w trakcie omowienia sposobu dzialania tych ukladow. Dla mnie SRAM jednak zawsze bedzie brzydkim kaczatkiem.
Read 32 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(